Oğuz Benlioğlu

Oğuz Benlioğlu

Yazar
8.9/10
65 Kişi
·
130
Okunma
·
17
Beğeni
·
1.152
Gösterim
Adı:
Oğuz Benlioğlu
Unvan:
Yazar
Oğuz Benlioğlu, üniversite eğitimini Almanya Worms Üniversitesi Yönetim Bilimleri bölümünde gerçekleştirmiştir. Ayrıca Jena Üniversitesinde İşletme Yönetimi programına katılmıştır.

Almanya’da Zemin Döşeme ve Kauçuk İmalatı üzerine faaliyet gösteren bir kurumda, Mavi Yakalı Performans Kapasitesinin Arttırılabilirliğinin Ölçülmesi Ve Raporlanması, Haftalık Vardiya Planlarının Güncellenmesi, Fabrika İçi Vardiya Modellerinin İncelenmesi Ve Belirli Periyodlarla Uygunluğunun Raporlanması, Çalışan Memnuniyeti ve Talep Anketlerinin Yapılması alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Almanya’ da farklı kurumlardan Beden Dili, Eğitmen Uzmanlık Programı, Temel Yetkinlik Uzmanlık Programı, SAP ERP, Esnek Çalışma Saatleri, Mülakat Teknikleri, Retorik Sunum Teknikleri ve İleri Düzey Power Point eğitimleri almıştır.

Gayk Personalmarketing şirketinin düzenlediği temel yetkinlik eğitimini başarı ile tamamlamış, 10 başlıkta eğitim verebilme yetkinliğini kazanmıştır. Başlıklardan bazıları; Kariyer Yönetimi, Kriz Yönetimi, Değişim Yönetimi, Liderlik, Yönetim ve Organizasyon.

Benlioğlu, 2012 yılında Türkiye dönerek özel bir eğitim kurumunun Eğitim Koordinatörü olarak çalışmaya başladı. İş yaşamı boyunca faklı kurumlarda; Yönetim, İnsan Kaynakları ve Pazarlama birimlerinde görev yapmıştır. Eş zamanlı olarak Yetenek Yönetimi, Orta Ölçekli İşletmelerin Sunum Politikaları ve E-Ticaret konuları hakkında eğitimler vermiştir.

Oğuz Benlioğlu, Profesyonel Yönetim Becerileri, Takım Çalışması, Liderlik, Yöneticiler İçin İlk 100 Gün, Sunum Teknikleri ve Mikro İfadeler başlıklarında eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yüzdeki duyguları okuma ve anlama becerileri – Mikro İfadeler üzerine Almanya' da Eğitimcinin Eğitimi programını başarıyla tamamlamış ve Mikro & Management şirketini kurarak Mimikresonanz – Mikro İfadeler Eğitimlerinin Türkiye distribütörlüğünü almıştır. Oğuz Benlioğlu, Mikro İfadeler – Mimiklerimiz Yalan Söylemez kitabının yazarıdır.
Yetenek doğuştan gelen büyük bir avantajdır ancak beceri yani çalışma ve emek verme olmadığı takdirde yetenek tek başına bir şey ifade etmez.
“Yalan zekâ işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekân yetmiyorsa yalan söylemeye, cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene.”

Viktor HUGO
Oğuz Benlioğlu
Sayfa 125 - Elma YAYINEVİ
Amaç aslında yalanı yakalamak değil, güvene ulaşmaktır. Hep arkanıza bakarak ileriye gidemezsiniz, ancak güven duyarsanız ilerleyebilirsiniz.
Bir başka ilginç nokta, Asyalıların SMSve e-postalarda gülümseme işareti olarak gözlerin gülmesini kullanırken (^^), şaşkınlıkta ise gözlerin büyümesini kullanmalarıdır (00). Avrupalılar ise gülümsemede :) işaretiyle tüm yüzü kullanmaktadırlar. Tek başına bu bilgi bile Asya ve Avrupalıların bakış açısını gözler önüne seriyor.
Ülkemizde sıklıkla ifade edilmesine karşın insan yaşlandıkça beyin fonksiyonları yavaşlamaz!

Asıl mevzu beynin yaşlanması değil ruhun yaşlanması. Evet, eğer doğru yere odaklanmıyorsak beyin hücreleri de tıpkı kol-bacak kasları gibi bırakınca hantallaşıyor ve yağ bağlıyor. Hareket, hareket, hareket...
"Neyi bulmak istediğini bilmeden sürekli aramaya kalkma. Hiçbir şey bulamazsın. Ancak inanarak, bilerek ve kendini vererek aradığını bulabilirsin. Unutma! Bal arısı çiçeğe konan tek böcek değildir fakat ondan bal çekmeyi bilen yalnız odur."
184 syf.
·31 günde·Beğendi·7/10
Lie to Me dizisini izlerken keşfettim bu kitabı. Açıkcası duygularımız hakkında çok derin bilgiler veren klasik duygu teoreminden bahseden bir kitap. Her duygunun işleyişinden doğan tepkimeleri ve amigdalayı duygu merkezi olarak tanıtan bir kitap. Günlük hayata dair birçok fayda sağlayacak bilgiler içeriyor. Ama bu kitabın okurlarına küçük bir kitap daha öneriyorum. Beynimizin Parmak İzleri. Tüm fikirlerinizi değiştirecek.
184 syf.
·19 günde·Puan vermedi
Başucu kitabı diyebilirim.
Kitabın içerisindeki çoğu ifadeyi gerçek hayatımdaki insanlarda gördüğüm için bana çok şey katmıştı. Eksik olduğum yerleri de görmüş oldum. Bunları yaptığımızda ve incelediğimizde ya karşımızdakiler bizden korkup çekinecekler ya da görsek bile görmüyormuş gibi davranarak ona insana karşı ona göre hareket ve davranışımızı ayarlayacağız. Her insanın okuması gereken bir kitap.
265 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yalan Radarı ismi, bir yalanı yakalamak için kullanılabilecek yöntemin, her bir aşamasının ilk kelimesinin baş harfinden oluşturulmuş bir akrostiş. Şöyle: "Resmet ve Temel Al", "Ânı Yakala-Mikro İfadeler", "Davranış Değişikliklerini Gözlemle", "Aç Kulağını Dinle", "Rahatsız Edici Sorular Sor".
Oldukça akıcı bir dili olan kitap, pek çok hikâyeyle de desteklenmiş. Benlioğlu'nun önceki kitabı "Mikro İfadeler"in bir tekrarı olmayan kitap, mikro ifadeler konusuna kısa da olsa değiniyor. Üçüncü kitabını sabırsızlıkla bekliyorum :)
184 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Doğruyu söylemek gerekirse mikro ifadeler ile ilk bu kitapla tanıştım.
Vucut diline merakım eskiye dayanır. Bu alanda bir çok kitap okumuşluğum ve bir çok video izlenişliğim mevcut. Ayrıca gözlemleme sebebiyle olmasa da hissi olarak insanların davranışlarından, mimik ve jestlerinden ne düşündüğünü anlamaya da kabiliyetim var.
Konuyu bağlayalım. Ama vucut dili zannettiğiniz gibi popüler olan kısmıyla sadece makro ifadeler dediğimiz (elini şöyle koyarsa şöyle, ayağını böyle yaparsa böyle) kısım ile sınırlı değil. İşte başka şeyler de var.
İşte mikro ifadeler, 40 milisaniye ile 500 milisaniye arasında yüzümüzde meydana mimik olarak elimizde olmadan kendilerini gösteren uluslararası 7 farklı duygunun yansımasıdır. Bunlar öfke, tiksinme, mutluluk, korku, şaşkınlık, üzüntü ve küçümseme'dir. Bunlardan dördü olumsuz biri (şaşkınlık) nötr biri (mutluluk) olumlu duygudur. Ayrıca yukarıda yazdığım gibi bu ifadeler uluslararasıdır. Makro ifadeler gibi ülkeler arası değişiklik göstermezler.
Peki bunu bilmenin sizdeki yararı ne olabilir?
Ne amaçla öğreneceğinize bağlı. İnsanların suratında fark etmeden oluşan bu ifadeleri isterseniz kötülüğüne, onları sıkıştırmak için kullanabilir veya iyiliğine onları anlamak için kullanabilirsiniz. Ben bir eğitimci olarak insanları daha çabuk ve daha iyi anlamak için kullanmak istiyorum.
Kitabın yazılış tarzı güzel. İfadeler hep resimli desteklenmiş olduğu için akılda kalıyor. Ve elbette bir kitap okuyarak bu konuda asla uzman olamazsınız. Bunu bilerek ifade edeyim. Okuyunuz, güzel. Tavsiyemdir.
184 syf.
Dostlar meraba!!!yazarın YouTube kanalındaki girişin aynısı ile başlamak iyi oldu

Bu kitaba başlamadan önce enaz 2 adet beden dili kitabı okumanızı şiddetle öneriyorum arkadaşlar zira mikro ifadeler beden dili konusunun altında biraz daha farklı ve oldukça detaylı bir alt dal konumunda. Bu kitaptan önce Ahmet Şerif izgören'in ' dikkat vücudumuz konuşuyor' ve Joe navaro' nun 'beden dili' isimli kitaplarını okuyarak önce anahatlarıyla konu hakkında bir temel fikir edinebilirsiniz

Kitap 7 temel ve evrensel duygunun insan suretinde nasıl belirdiğini ve bu duyguların sahtesi ile gerçeğini resimli olacak şekilde sergileyerek gösteriyor. Mikro ifade denilen miniklerin 0.5 ve 500 ms arası bir zamanda oluştuğunu ve gözleminin ve tespitinin zor olduğu belirtiliyor ki pratik yaptıkça zaten farkediyorsunuz fazla bir şey söylemeye gerek yok. Okumanızı tavsiye ederim.
184 syf.
·9/10
Kitabın konusu oldukça merak ettiğim bir konuydu. Kitabın sonunda yazar mimiklerle ilgili bir dizi önermiş. Lie To Me. Ve ben bu diziyi zaten izlemiştim. Bu diziyi izlediğimden beri mimik okuma olayını gerçekten merak eder oldum. Nihayet profesyonel birinin kaleminden bu konuda bilgi edinme fırsatım oldu. Gerçekten çok fazla şey öğrendim. Kitabı çok beğendim. Fotoğraflarla desteklenmesi, içindeki mikro ifade testleri kitabı daha da güzelleştirmiş. Mona Lisanın mutlu olup olmadığını bile mikro ifadeler sonucu güzel bir analizle anlayabiliyoruz. Yazar kitap boyunca mikro ifadelerin üstünlük kurmak için değil insanları daha iyi anlayabilmek için öğrenilmesi gerektiğini söylemiş. Bu konuda da ona katılıyorum. Umarım en kısa sürede başka kitaplarını da okuma fırsatım olur.
184 syf.
·2 günde
Okuduğum en güzel kitaplardan biri :)
Lie To Me dizisinin sıkı takipçisiyseniz çok beğeneceksinizdir; eğer değilseniz de bu kitabı okuduktan sonra o dizinin takipçisi olursunuz zaten. :)
Birbirimizle her ne kadar sözlü iletişim kursak da asıl söylemek istediklerimizi karşımızdakinden çok kolay saklarız, söylediklerimiz çoğu zaman söylemek istediklerimizi yansıtmaz. Fakat mimiklerimiz elimizde olmadan içimizdeki her şeyi net yansıtır. İnsanların mimiklerini okuyabildiğimizde çok daha kolay, huzurlu ve sağlıklı iletişim kurabiliriz.
Kitabın önsözünde, ara sözlerinde ve sonsözünde de söylediği gibi bu kitaptan sağlıklı iletişim kurmak için faydalanın açık bulmak, insanları alt etmek için değil :)
184 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Alanında Türkiye'de yazılmış ilk kitap olan Mikro İfadeler, mikro ifadeler konusuna bir giriş kitabı niteliğinde. Mikro ifade, beden dilinden farklı olarak, saniyenin yarısı (500 milisaniye) bir sürede gerçekleşen yüz ifadelerine (mimik) deniyor. Yine beden dilinden farklı olarak, beden dilini oluşturan ifadeler düşünüldüğünde, mikro ifadeleri oluşturan yüz kaslarını kontrol etmek imkansız görünüyor. Kitap, 11 ifadenin yer aldığı bir mimik testiyle başlıyor. Bu testteki mimiklerin neler olduğunun cevabını ise kitabın ilerleyen kısımlarında buluyoruz. Eserin dili akıcı, anlatımı anlaşılır bir düzeyde. Her bölümün başında yer alan sözler de bölüme uygun olarak seçilmiş. Dokuz bölüm ve iki Ek olarak yazılan kitap, beden diliyle ilgilenenlerin ilgisini tatmin edecektir. Yazar Oğuz Benliığlu'nun internet üzerinden eğitimler verdiği http://mikroifadeler.com isimli bir web adresi ve düzeli olarak videolara yayınladığı bir Youtube kanalı da bulunuyor. Buradaki videolar iletişim kalitemizin arttırılmasında faydalı olabilir. Yazarın Yalan Radarı adında başka bir kitabı da bulunuyor.
184 syf.
·Puan vermedi
Insan beyni bir şeyler anlatır ya ifadeleri bilinc altı o ne anlatır. Mikro ifadeler işte bu sorulara evrensel yanıtlar veriyor. Biz herşeyi dediğimiz kelimelerden ibaret sayıyoruz ya o iş, iş'te öyle değilmiş dudağının durumundan ,kaşının durumuna, alnından, göz kapağına kadar tüm vücudunda senle birlikte konuşuyor ve o ifadeler sadece doğruları iletiyor. Bu doğrular bize anlayışlı olmayı gizli gerçekleri daha verimli olmayı sağlayabilir. Sakın Sherlockluga başlayıp tüm çevreyi bu olanlara pratik yapıp uzaklaştırmayın sonunda yardım ederken başka durumlarla başbaşa kalabilirsiniz. Bunun yani sıra jest ve mimiklerimizde bu durum için argüman olabilir. İş hayatında ,aile yaşantısında ,ilişkilerde ve hayatın hemen hemen her alanında bu bilgiler bize çok daha fazla veri sağlayıp bizi doğru kararlara yönlendirir. Dip not lütfen yalanını yakaladığınız kişi olursa empati yapıp ona göre adım atın sonrası felaket olabiliyormuş. Oğuz Benlioğlu hocama bu güzel çalışması için teşekkür edip konuşmanın sadece ağızla değil tüm bedenle olduğunu unutmamamızı tavsiye ederim vesselam
#masamdakiler #neokuyorum #okudumbitti #mikroifadeler #kitap #book #oguzbenlioglu
265 syf.
·4 günde
Beden Dili(Makro İfadeler) ve Mikro İfadeler bilgi okyanusunda derin bir derya. İletişimde bulunduğumuz bireylerin hitap şekilleri, jest ve mimikleri aslında bize neler anlattığını, biraz dikkat ve biraz da edindiğimiz bilgilerle harmanlayarak ipuçlarını görebileceğinizi biliyor musunuz? Partnerinizin kaybolduğu o gün dile getirdiği şeyler hakkında ne kadar gerçeği yansıttığını, sözlerle yalan söyleyip bunu bedeninin kabul etmediği noktada gerçekleri dışarı vurduğunu farkettiğinizde doğru yönlendirmelerle gerçeğe ulaştığınızı analiz ettiğinizdeki dayanılmaz bir hafifliğe kavuşacaksınız. Bir başka boyutta en yakın sandığınız, aaa o öyle şeyler düşünmez ya da konuşmaz benim hakkımda dediğiniz insanların size karşı duygularında ne kadar samimi olduğunu artık mimiklerine ve beden diline yansıttığı tepkilerle bulabileceksiniz. Bulunduğunuz noktadan itibaren aldatılmak ve aldanmamak için Oğuz hocanın bizlere sağladığı kolaylık "Yalan Radarının 5 Adımı" nı yavaş yavaş hayatınıza adapte etmeye başladığınızda farkı çok net çekilde göreceksiniz.
Ben bu iki eseri kaç kez okuduğumu unutmakla birlikte her okumamda farklı farklı detaylarını bulduğum gizemli bir hazinedir benim için. İnsanların samimiyetine inanmadığım noktada yüzlerindeki kas hareketlerine odaklandığım, oturuş biçimlerini, bacak bacak üstüne atmışsa şayet beni konuşmada diskalifiye etmeye mi çalıştığı yoksa konuştuğumuz konudan rahatsız mı olduğunu çözümleyerek buradan aldığım verilerle yaşamımı kolaylaştırdığım aşikardır.
Eser herkesin anlayabileceği bir düzeyde fazla bilimsel bilgiye boğmadan, örneklerini rahatlıkla hayatınızda görebileceğiniz vakalarda detaylandırılmış. Ben şahsen sağlıklı iletişim kurmak isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Oğuz Benlioğlu
Unvan:
Yazar
Oğuz Benlioğlu, üniversite eğitimini Almanya Worms Üniversitesi Yönetim Bilimleri bölümünde gerçekleştirmiştir. Ayrıca Jena Üniversitesinde İşletme Yönetimi programına katılmıştır.

Almanya’da Zemin Döşeme ve Kauçuk İmalatı üzerine faaliyet gösteren bir kurumda, Mavi Yakalı Performans Kapasitesinin Arttırılabilirliğinin Ölçülmesi Ve Raporlanması, Haftalık Vardiya Planlarının Güncellenmesi, Fabrika İçi Vardiya Modellerinin İncelenmesi Ve Belirli Periyodlarla Uygunluğunun Raporlanması, Çalışan Memnuniyeti ve Talep Anketlerinin Yapılması alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Almanya’ da farklı kurumlardan Beden Dili, Eğitmen Uzmanlık Programı, Temel Yetkinlik Uzmanlık Programı, SAP ERP, Esnek Çalışma Saatleri, Mülakat Teknikleri, Retorik Sunum Teknikleri ve İleri Düzey Power Point eğitimleri almıştır.

Gayk Personalmarketing şirketinin düzenlediği temel yetkinlik eğitimini başarı ile tamamlamış, 10 başlıkta eğitim verebilme yetkinliğini kazanmıştır. Başlıklardan bazıları; Kariyer Yönetimi, Kriz Yönetimi, Değişim Yönetimi, Liderlik, Yönetim ve Organizasyon.

Benlioğlu, 2012 yılında Türkiye dönerek özel bir eğitim kurumunun Eğitim Koordinatörü olarak çalışmaya başladı. İş yaşamı boyunca faklı kurumlarda; Yönetim, İnsan Kaynakları ve Pazarlama birimlerinde görev yapmıştır. Eş zamanlı olarak Yetenek Yönetimi, Orta Ölçekli İşletmelerin Sunum Politikaları ve E-Ticaret konuları hakkında eğitimler vermiştir.

Oğuz Benlioğlu, Profesyonel Yönetim Becerileri, Takım Çalışması, Liderlik, Yöneticiler İçin İlk 100 Gün, Sunum Teknikleri ve Mikro İfadeler başlıklarında eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yüzdeki duyguları okuma ve anlama becerileri – Mikro İfadeler üzerine Almanya' da Eğitimcinin Eğitimi programını başarıyla tamamlamış ve Mikro & Management şirketini kurarak Mimikresonanz – Mikro İfadeler Eğitimlerinin Türkiye distribütörlüğünü almıştır. Oğuz Benlioğlu, Mikro İfadeler – Mimiklerimiz Yalan Söylemez kitabının yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 130 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 148 okur okuyacak.