Olivier Abel

Olivier Abel

Yazar
7.8/10
12 Kişi
·
23
Okunma
·
1
Beğeni
·
572
Gösterim
Adı:
Olivier Abel
Unvan:
Fransız Filozof
Doğum:
Paris, Fransa, 1953
İstanbul’da öğretmenlik yaptıktan sonra, Fransa’ya döndü ve felsefe profesörü oldu. Dört çocuğu olan Olivier Abel hem küçük hem de büyük filozoflar için kitaplar yazıyor.
O da hep geç kalmış ya da erken gelmiş, uzun yolculuklardan dönenlere özgü o tereddütlü varlığıyla, ya biraz ileride ya biraz geride görünüyor.
"Bu dünya mağaradan ibaret," diye cevap verdi baykuş. "Gerçek dünya nerede? Her şey yitip gidecek, bir tek sen varsın. Yalnızsın ve yakında sen de yok olup gideceksin."
Yaşamı şaşırtıcı bir iştahla tattın, ama hüznün nereden geliyor peki? Uykusuz gecelerden mi? Yalnız geçen çocukluğundan mı? Zamanın geri döndürülememesinden mı?
64 syf.
·1 günde
Paul Ricoeur doğar doğmaz annesini kaybetmiş, babasını ise iki yaşındayken Birinci Dünya Savaşı 'nda kaybeder. Kız kardeşiyle kendisini büyükannesi ve dedesi büyütür. Bir süre sonra da kız kardeşi Alice 'i veremden kaybeder.

• 'Neden ondan önce öldüler ki? Elini uzatıyor onlara, dokunmak istiyor. Fakat gölgeler parmaklarının arasından kayıp gidiyor. Omzunun üstünden baykuş fısıldıyor:
"Nerede? Nerede? Nerede? Ölüler yok olup gider tabii... sensin, hepsine can veren, sensin kitaplarında onları yaşatan.

"Ama hayır," diye itiraz ediyor Ricoeur, "onlar yaşadı; bu kitaplarda, bana yazdıkları mektuplarda, hafızamda izleri var. Ben var etmedim onları, onlar var oldular!" (s/15)


İkinci Dünya Savaşı başlarında Almanya'da iken tutuklanır ve toplama kampına gönderilir. Edmund Husserl'e olan hayranlığı, savaşın ortasında onun bir kitabını gizli gizli Fransızcaya çevirtecek güçlüktedir.

20. yüzyılın ikinci yarısında en büyük düşünürlerinden kabul edilen felsefesi, insanın kendini anlama ve dünyayı adlandırma serüvenininde önemli bir çaba olarak kabul edilir.

• “İnsanın mutsuzluğunun sebebinin kendisi olabileceğini nasıl unuturuz? Suçluluk duygusu olmadan iradeyi, zayıflık olmadan sorumluluğu nasıl düşünürüz?”(s/33)

İnsan kendini tanıyabilir mi’ye yanıtlar ararken, omzuna tünemiş bir baykuşla tartışmasını okuruz hikâyede:

Akşam çökmüştür. Filozof Paul Ricoeur kitapları ve anılarıyla baş başa, çalışmaya devam etmektedir. Zamanının düşünürlerine sorular sormak için dünyanın dört bir yanını dolaşmıştır halbuki. Şimdiyse omuzuna tünemiş baykuşuyla birlikte filozofumuz yeni bir yolun başlangıcındadır.

• '"Insan kendi sınırını araştırarak ulaşır sonsuza," al sana fiyakalı bir baykuş kelamı!" (s/20)
64 syf.
·10/10 puan
Geleceğin mimarlarına,ünlü filozofların da bir zamanlar çocuk olduğunu ve düşüncelerin özgürce gezinmesi gerektiğini öğütleyen resimli,renkli,cıvıl cıvıl bir felsefe kitabı.
64 syf.
·1 günde
Çocukların felsefeye zevkli bir giriş yapmalarını, kendi sorularının peşinden gitme alışkanlığı kazanmalarını sağlayacak kisa, resimli, felsefi bir kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Olivier Abel
Unvan:
Fransız Filozof
Doğum:
Paris, Fransa, 1953
İstanbul’da öğretmenlik yaptıktan sonra, Fransa’ya döndü ve felsefe profesörü oldu. Dört çocuğu olan Olivier Abel hem küçük hem de büyük filozoflar için kitaplar yazıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.