Ömer Tellioğlu

Ömer Tellioğlu

YazarÇevirmen
8.5/10
4 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Ömer Tellioğlu
Arazileri sahiplerinin elinden zorla alınıp boşaltılan Motille köyü, Baron Rothschild'in tasarrufuna geçti ve Joshua Ossovetski tarafından 60 Musevi göçmen aile köyde inşa edilen yeni evlere yerleştirildi. Köylerini geri alabilme ümitlerinin kalmaması için köy ahalisine ait eski evlerin tamamı yıkıldı.
19.yüzyılın son çeyreğinde ortaya çıkan siyasi Siyonizm akımının uygulayıcı aktörlerinin Filistin'i insansız, tamamen boş arazilerden meydana gelen bir coğrafya gibi değerlendirdikleri görülmektedir. Theodor Herzl gibi siyonistlerin Filistin hakkında slogan olarak kullandıkları "Topraksız bir halk için, halksiz bir toprak" ifadesi bu düşünceyi bariz bir şekilde ifade etmektedir.
Tabiki Herzl Filistin'in insansız bir bölge olmadığını biliyordu. Ancak o Filistin'e transfer ettirilecek Musevilere yer açmak için yerli halkın bölgeden sürülüp yok edilebileceğine inanmaktaydı.
Istanbul'dan gönderilen bütün emir ve talimatlara rağmen göçmen Musevilerin tabiiyetleri konusunda hiçbir tahkikat yapılmamakta ve jandarma kolluk kuvvetleri devreye sokularak yerli halk arazilerini terk etmeye zorlanmaktadır.
İttihat Terakki yönetimi sırasında Siyonistlerin Filistin'deki faaliyetlerinde daha serbest hareket ettikleri görülmektedir.
...
Yine bu dönemde Dünya Siyonist Örgütünün Filistin'de arazi satın alma, kolonileşme, eğitim ve iktisadi teşekküller oluşturma konusundaki faaliyetleri emekleme döneminden çıkıp daha organize bir hale geldi.
Osmanlı yönetiminin Musevilerin Filistin'e yönelik planlarının önüne geçmek için attığı her adıma yabancı devletler tarafından müdahele edilmekteydi.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ömer Tellioğlu

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.