Onur Aslantürk

Onur Aslantürk

Yazar
6.5/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
154
Gösterim
Adı:
Onur Aslantürk
Unvan:
Yazar
On iki yıldır her günüme ayrı bir renk katarak hayatımı gökkuşağına çeviren Tuğçe’me sevgimi haykırmak için daha fazla bekleyemezdim. İçimde kasırgalar kopuyordu ve ben sessizliğin esaretinden kurtulmak için gün saymaktan yorulmuştum. Güzellik yarışmalarında benim gözlerimle bakmayı başarabilen hiçbir jüri Tuğçe’ye karşı kayıtsız kalamazdı. Dünyanın en güzel yerinde gün batımını seyretmek gibiydi âşık olduğum kız. Dondurucu soğukta ateşin başında ısınabilmekti. Çölde su bulmaktı güzeller güzelim...
Zaman zaman özgürlüğümü kısıtlayan Tuğçe hapishanesinden kaçmaya çalışıyordum ama nereye gidersem gideyim sevdiğim kızın silahıyla vurulacağımı da biliyordum. Belki de kurşun çoktan bedenime işlemişti ve kendimi sürekli yaralı hissetmem bu yüzdendi.
Onur Aslantürk
Sayfa 143 - A7 Kitap
“Hayatımın dümeni elimden kayıyordu ve ben sonunda bir buz dağına çarpma olasılığımın artmasından çok korkuyordum.”
174 syf.
·3 günde
Mavi buçuk... Bir yaz akşamı serinliğinde, daldan koparılan kiraz lezzetinde, cıvıl cıvıl bir gençlik romanının hamuruna biraz ihanet, bolca gizem ve bir miktarda kıskançlık eklenmiş.

Olayların örgüsü ve finali sebebi ile Truman Show filmine benzettim. Kitabın bence en ilginç özelliği aşk romanı gibi başlayıp, polisiye gibi devam edip, trajikomik sürpriz bir son ile bitmesiydi. Gerek olayların akışı gerekse yalın anlatımı ile okuyucuyu sıkmıyor, elinize almanız ile bitirmeniz bir oluyor. Yalın anlatımının yanında betimlemeleri oldukça güçlüydü. Hem görsel hem de duyusal tasvirler sayesinde, hayal dünyanızın kapıları sonuna kadar açılıyor.

Kitabı alıp okumayı düşünenleri incelememizin bu kısmında uğurluyoruz.

-spoiler-

İlk sayfalarda Kenan’ın Tuğçe’ye karşı besleyip büyüttüğü ve karşılığının olup olmadığını dahi bilmediği hislere tanık oluyoruz. Duygularını açıklamak için edindiği her fırsatı kaçırmasıyla okuyucuyu biraz delirttiğini itiraf edelim. Nihayetinde Tuğçe de başka birisi ile görüşmeye başladığını ilan ediyor ve Kenan için kabus dolu günler başlıyor. Buraya kadar olan kısmı yaz dizilerinden bir bölüm gibi..

Ancak yavaş yavaş esrarengiz olaylar romanın sayfalarına sızmaya başlıyor. Bu kadarı da tesadüf olamaz artık dediğiniz anda zaten tesadüf olmadığını anlıyoruz. Maden işçilerinin ölümü, tren kazası, kafenin patlaması... derken Kenan acı gerçekle yüzleşiyor. Ancak esas ilginç olan gerçekte tüm bu gerçeklerin gerçek olmamasıydı. Ne demek bu? Yani Kenan ve ailesi bir nevi tiyatronun içinde hapsedilmiş ve ancak kendisine gösterildiği kadarını bilen kurbanlardı. Aslında ne cinayet vardı, ne kaza ne de patlama... Hatta Derya’nın Kenan’a aşkı, Tuğçe’nin sevgilisi... Bunlarda tiyatronun bir parçasıydı. Peki neydi Kenan’ı bu oyunun içine atan sebep? Çocukluğunu geçirdiği mahallenin esnafından, çocukluk arkadaşlarına, üniversite arkadaşlarına, aşkına kadar uzanan bu sır neydi? Ne ikna etmişti bunca çok ve sadık insanı? Başrol kimindi?

Cevabını kitabın son sayfalarında okurken emin olun gerçekte olur mu böyle şeyler diye sormaktan kendinizi alamayacaksınız.

Tavsiyem: Lise çağlarında iseniz okuyun, değilsiniz o dönemlerdeki sizi anımsayarak okuyun.

Keyifli okumalar :)
Sevgili kalemdaşım Onur'un el emeği göz nuru olan bu çalışmayı teknik olarak değerlendirmek gerekirse; edebiyat açısından tür geçirgenliği olan bir eser. Romantik bir dram da denebilir, polisiye de denebilir, durum komedisi de... Yani bu kitabı kitapçı raflarında hangi klasmana koyabileceğimiz tartışılır :)

"Kalbimle beynimin söylediği şarkı aynı olmadığında, gözlerimi saatlerce kapalı tutsam da emelime ulaşamadığımın farkına vardım."

demiş Onur satırlarında. Her insanın hissettiklerinin ortalamasını almış sanki yazarken. Çünkü kitaptaki cümleler size hiç yabancı gelmiyor. Herkes hayatında birkaç kez aklından geçirmiştir muhtemelen bu cümleleri.

Kalemi daim olsun. Aynı zamanda başarılı bir editör olan Onur'la dostluğumuzun ve kalemdaşlığımızın devamı dileğiyle herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Onur Aslantürk
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.