Onur Emer

Onur Emer

Editör
9.3/10
17 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
280 syf.
·14 günde·10/10
Okuduğumuz her kitap, bizi başka başka iklimlere götürür, bakış açımızı değiştirir, geliştirir, bu su götürmez bir gerçek. Ancak bazı kitaplar vardır ki, tam ihtiyaç duyduğunda, çözüm arayıp bulamadığında, işler içinden çıkılmaz bir hal aldığında adeta bir ilaç gibi gelir insana. İşte bu kitap benim için öyle oldu..
Boş ayna ne demek?
Anne, insanın bakınca kendini gördüğü aynasıdır. Bazı kızlar ise o aynaya bakınca sadece boşluk görürler.
Kitapta narsistik aileler özellikle de narsist anneler ve kızlarından bahsediliyor. Maternal narsizm, annesinden duygusal yakınlık görmeyen bir kadının kendi kızı ile de duygusal bağ kuramaması ve onu sadece var olduğu için sevememesi, sevgiyi bir şarta ya da başarıya bağlı kılması demektir.
Narsist annelerin hayranlığa ve dikkatlerin hep üzerlerinde olmasına ne kadar ihtiyaç duydukları, hakiki manada duygusal yakınlık ve empatiden uzak oluşları, ukala ve tepeden bakan davranışları, kız çocukları ile rekabete girme veya çocukları arasında rekabet yaptırma çabaları gibi özellikler klinik vaka ve örneklerle açıklanıyor.
Vahim olan şu ki Ünlü terapist Byron Norton'un " Ebeveynlik etme biçiminiz, sizden sonraki 5 neslin ebeveynlik etme biçimini etkiler" sözünden de anlaşılacağı gibi bir spektrum bozukluğu olan bu duruma maruz kalan kız çocukları eğer farkındalıklarını artırmazlarsa ileride kendi kızlarına da aynı şekilde davrandıkları gözlemlenmiş.
Bir diğer husus ise, bu kız çocukları duygusal eksiklik ve boşluklarını ikili ilişkilerle tamamlamaya çalışıp kendini karşısındakine muhtaç ve bağımlı hissediyor ya da herşey gibi bunu da haketmediğini düşünerek tamamen ilişkiyi reddediyor.
Belli bir olgunluğa ulaşmamış olan her insan, içinde yaşadığı aileyi "normal" sayarak büyür ve annenin eksik ya da yanlış özelliklerinin olabileceğini söylemek hiç de kolay değildir. Hele ki toplum ve kültürümüzde annelik bu denli kutsallıkla özdeşleştirilmişken...
Buradaki asıl amaç elbette ki eksik ya da kusur arayıp bulmak değil, problemi kavrayıp bu mirası sonlandırmaktır. Kitabın son bölümünde de zaten bunun için yapılması gerekenler gayet anlaşılır şekilde işlenmiş.
Ben bu kitabı psikoloji ile ilgilenenlere, aile içinde bu tür bir problemin olduğunu hisseden ama tanımlamakta zorlanan kız çocuklarına ve bütün annelere tavsiye ediyorum
280 syf.
·1 günde·10/10
Bana farkındalık kazandıran,düşündüren,kendimi sorgulatan bir kitap oldu.Yaptığım alıntıların altını çizmenin ve not almanın haricinde altıni çizipte paylaşmadığım,sadece not aldığım kısımlar da oldu.Bu kitap herkes için anlaşılır,yalın,bol örnekli ve açıklamaları gayet başarılı bir kitap.Uygulama kısmını da başarılı buldum.Daha fazla bilgi edinmek isteyenler blogumdan okuyabilir.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)
Kitabı ancak yarısına kadar okudum daha fazla gitmiyor.. annesiyle yoğun bir şekilde sorun yaşayan kızlar kadınlar bu kitabı içtenlikte okur diye düşünüyorum..nedense bu ve benzeri psikoloji kişisel gelişim kitapları sürekli kendini tekrar ediyor şöyle yap böyle yap gibi telkinler veriyor ama derdinize derman olmuyor ne yazık ki. Narsist annelerin kızlarına tedavi amaçlı iyileştirme olarak yazılmış bu kitap açıklamalardan sonra danışmanlarının hayatlarından konuyla ilgili örnekler vermiş yazar. Tavsiye üzerine okuduğum kişinin göz yaşları içerisinde okuduğunu söylediği kitabı büyük bir hevesle heyecanla aldım ancak ne yazık ki beklentimi karşılamadı. Beklentinize göre şans verebilirsiniz
280 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Narsist annelerin çocuklarıyla olan ilişkilerindeki farklı boyutlardan söz ediliyor. Klinik deneylerle bir çok örneği bulabileceğiniz ve altlarını çizip tekrar tekrar okuyabileceğiniz bir kitap. Psikolojiye ilgi duyuyorsanız tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 72 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.