Orhan Kemal Cengiz

Orhan Kemal Cengiz

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Geriye gidip sığınabileceği bir geçmişi yoktu, gelecek de tıpkı o şimşeklerin yaldızlı ışıkları altında parlayan miğferler ve süngüler gibi, tehdit ve ıstırap vadediyordu sadece.
Ne kadar zengin, fakir, o inançtan ya da diğerinden, şu milletten ya da ötekinden olursak olalım, fark etmez, hepimiz aynı gökyüzünü paylaşıyorduk. Aynı yağmur yağıyordu üzerimize, aynı kar taneleri saçlarımızın üzerine serpiliyordu, aynı güneş altında kavruluyorduk, aynı rüzgarlar yüzlerimizi okşuyordu.Gökyüzü hepimizindi...
Kökünden sökülen her ağaç bir şekilde bir yerlerinden çürürdü. Peki, o ağaç tekrar eski toprağına dönerse, hayat kökünden gövdesine, dalına, yaprağına yürür, onun bütün yaralarını iyileştirir miydi?
Orhan Kemal Cengiz
Sayfa 142 - Zorun umudu gibi.
İnsanlar ne kadar kendilerini kandırırlarsa kandırsınlar, ölüm hayatı anlamlı kılmıyordu. Ölüm doğanın insana yaptığı bir haksızlıktı. Herkesin bir gün bu haksızlığa uğrayacağını bilmek, onun karşısında hak ettiği isyanı göstermemizi engelliyordu, hepsi buydu.
Büyük bir inat ve acımasızlıkla burun deliklerine hücum eden bu koku, iğrenç, korkunç, dehşet verici bir terkipti. Günlerce aç bırakılmış bir gencin, elektrik işkencesinden sonra böğürerek, midesinin dibinden gelen, artık bir irine dönüşmüş, dışarı çıkarken genzinden parçalar koparmış kusmuğu vardı; tuvalete çıkmasına izin verilmemiş bir adamın titreyerek çıkardığı, içine utanç bulaşmış dışkısı vardı; vücuduna aldığı darbelerden sonra organlarının pıhtılaşmış kanlarının içine karıştığı genç çocuğun idrarı vardı; bütün bu iğrenç şeyler için oraya gelen farelerin dışkıları vardı; bu koku dayanılmazdı.
256 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Mesleği avukatlık olan yazarın kendi yaşam süzgecinden geçirerek ortaya çıkardığı bir politik roman.Baba oğul karakterler Kemal ve Cemil üzerinden ilerleyen roman sağ sol kutuplaşmasının yoğun yaşandığı dönemlerin kıyısında ilerliyor ve karakterleri merkeze alarak ilerleyerek romanın kendi kimliğini korumasını sağlıyor.Bununla birlikte Karakterlerin barındırdığı derinliği ve bize dokunan insani taraflarını çok beğendim.Keyif alacağınızı umuyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Orhan Kemal Cengiz

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.