Orhan Yetkin

Orhan Yetkin

Çevirmen
8.6/10
47 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
93 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Varoluş felsefesi her zaman benim için ilgi odağı olmuştur. Tolstoy bu kitabında ''Zamanın, sebebin ve uzayın ötesinde benim yaşamamın anlamı nedir? sorusuna cevap arıyor. İntihar ederek yaşama veda etmenin yanlışlığı ile ilgili olarak Albert Camus'un Sisifos Söyleni ile bu kitap arasında çok benzerlikler olduğu göze çarpıyor. Varoluş amacımız nedir? Akla dayalı bilgi ile varoluşun hiç bir zaman açıklanamayacağını, intiharın kurtuluş olmadığını, sonlu yaşamla sonsuzun karşılaştırılarak hayatın amacının ne olduğunu ve gerçek manada niçin yaşamamız gerektiğini güzel ve anlaşılır bir dille bizimle paylaşıyor. Varoluş felsefesine ilgi duyanların muhakkak okuması gereken enfes sorgulamaların olduğu yapıt herkese iyi okumalar.
93 syf.
·Puan vermedi
"İyiyle kötünün ne olduğuna insanların söyledikleri ve yaptıklarına bakılarak karar verilemez.Hakem benim yüreğimdir."
Hepimizin en az bir kere düşünüp sorguladığı sorular vardır ya işte tam olarak onların tolstoyun bakış açısıyla okuduğumuz bence okunması gerekenler listesinde. Tolstoy okumaktan bir şey kaybetmezsiniz ama çok şey kazanabilirsiniz.
93 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
İtiraflarım; Tolstoy’un son derece özgün ve etkileyici bir metin olmasının yanında,
ölüm, toplum, varoluş, inanç, din gibi konuları esas almıştır.
Tanrıyı arama süreci, hayattan bıkışı, felsefī eleştirel sorgulamalarıyla, yazarın hayatı, kendisini, yaşama amacını sorguladığı bir iç hesaplaşma niteliğinde olan bu eserin sindirilerek okunması gerektiğini düşünüyorum. Hayatın anlam ve değeri üzerine yazılmış değerli bir eser...
93 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yaşıyoruz elbet ücralarda bir yerde. Fakat sorgulamıyoruz. Nasıl öğretildiyse sormadan kabullenip devam ediyoruz hayat denen belaya. Ömrü hayatımızda hiçbir şeyi sorgulama eylemine kalkışmazken sevgiyi sorgulayasımız gelir. En son olması gerekirken.

Sorular bırakmamış Tolstoy'un peşini. Bir soru diğer soruya kancasını atmış ömrü boyunca. Düşündükçe kendini bulmanın, hayatın anlamını öğrenmenin peşinde. Tüm sorular ve alınamayan cevaplar intihar düşüncesine kadar sürüklemiş. Anlam vermeye ve bir yola koymak zorunda bir yerden sonra. Başka türlü sorarak cevap aramış yıllarca.

Bu zaman kaybının gerekliliğini çok düşündüm kitap boyunca. Hayat telaşının içinde ne kadar biliyoruz hayatımızın anlamını. Mesela bizim bu kabullendiğimiz hayat tam bir belaysa? belkide. Tatmin edici sebeplerimiz var, yaşarken. Bu sebepler hiç değişmiyor. Saklanıyoruz bu cevabın arkasında.
Bunun sorusunu bulup cevabını aramak isterdim. Doğru dürüst yaşamak için değmez miydi yılları feda etmeye? Ama hiç olmak korkutuyor gerçekten de insanı. (Bu 'hiç olmak' tabirinin popüler olmasıyla çok da derinleştirilmediğini düşünüyorum artık.)

İnanç en önemli özgürlük. İçte bitiyor çünkü. Bedeni kilisede ruhu camide olmanın verdiği özgürlüğü başka şekilde bulamayız. İnananlar yaşayabilenlerdir.

Yabancı dilde olan bir kitabı anlamanın en önemli şartı çevirisidir muhakkak. Bu kitabın da çevirisi muhteşem. Dilini anlaşılabilir, en sade şekilde tutmuş. Okunması, okutulması, üzerine konuşulması gereken bir kitap..
93 syf.
·Puan vermedi
Kitabın ana düşüncesi iki soruyla karşımıza çıkıyor, Niçin varım? Neden yaşıyorum? Kitabın tamamında bu sorunun cevabını arıyor yazarımız. Kitabın başında yazarın hayatını anlatırken bu sorulara cevap bulamadığını belirterek kitaptan bu sorulara cevap alamayacağız belli olmuştur ama kitabı okuyunca tolstoy bu sorulara cevap bulmaktan daha çok aramayı sevdiğini görüyoruz. Bu arayışları bir çok alanda sürüyor , ömrünü tamamlayana kadarda böyle devam ediyor.