Osman Özkan

Osman Özkan

Çevirmen
7.7/10
448 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
206
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum ilk Robin Sharma kitabıdır. Hayatının en varlıklı ve başarılı döneminde iç huzuru ve mutluluğu bulmak icin en sevdiği Ferrarisini satıp Uzak Doğu'ya giden bir avukatın öğrendiği bilgileri deneyimleri anlatıyor. Kişisel gelişim kitapları okumayı sevenlere tavsiye ederim...
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yaşam benim için küçük bir mum değil.O elimde tuttuğum muhteşem bir meşale gibi ve onu gelecek nesillere geçirmeden önce olabildiğince çok ışık saçmasını istiyorum.

200 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Okuyabilir miyim okuyamazmıyım endişeleriyle başladığım fakat neden bu kadar geç kaldım dediğim bir kitaptı.

Kitapta etkilendiğim gerçek ne kadar başarılı olursak olalım kendi içimizdeki huzuru ve iç benliğimizi bulmadığımız sürece maddi boyuttaki huzur bizleri ancak oyalar gerçekleri gösteremez. Kısa kısa hikayeleri ile hayallere daldıran ve farklı bir bakış açısına sahip olmama neden olan bir kitaptı şiddetle tavsiye ederim ..
200 syf.
Neden satmıştır da bağışlamamıştır ?..........................................................................................................................................
200 syf.
·8/10
Üniversitedeyken sahafta görüp merak ederek aldığım kitabı o zamanlar yarım bırakmıştım. Bu ayki okuma listemi oluştururken daha fazla bekletmek istemediğimden onu da dahil ettim. Ancak Sofie'nin Dünyası'yla aynı anda gitmediğini belirtmeliyim çünkü ikisi de kendi dallarında son derece yoğun kitaplar bu yüzden hem bitirmem uzun sürdü hem de beni çok yordu. Kitabı beğenmeyen çok kişi olduğunu gördüm ama bu benim kendi düşüncelerimi pek etkilemedi. Ben kendi adıma, çok basit uygulanabilen ama etkili olacağına inandığım öğütler edindim. Aynı zamanda öğrencilerim için de kullanabileceğim yöntemlerin veya ufak hikayelerin olduğu bir başucu kitabı olduğunu düşünüyorum, sindire sindire okunması gereken hoş bir kitaptı.
200 syf.
·19 günde·7/10
Kitap, çok başarılı ve zengin bir avukatın kalp krizi geçirdikten sonra hayatını nasıl değiştirdiğini, bu yolculuğa nasıl çıktığını anlatıyor. Kitap temel olarak 7 kuraldan bahsediyor. Zihnini kontrol etmek, kendine bir amaç belirlemek ve o amacın peşinden gitmek, kendi kendinin efendisi olmak, disiplinli olmak, zamanı etkili kullanmak, başkalarına yardım etmek ve şu an içinde bulunduğumuz anın tadını çıkarmak. Etkili ve sonsuz mutluluğa erişmek için bazı küçük yöntemlerden bahsetmiş. Bunların hepsini uygulamak çok hayal ürünü gibi gözükse de, bizler bu kitaptan gerçek hayatta uygulayabileceğimiz ufak tefek ipuçları alabiliriz. Yer yer sıkılsam da güzel bir kitaptı.
200 syf.
·4 günde·8/10
Ferrari’sini Satan Bilge, Robin Sharma’nın efsaneleşmiş eseri. Hikaye, 50’li yaşlarında mesleğinin doruğundaki yaman avukat Julian Mantle’ın mahkeme salonun tam ortasında geçirdiği kalp krizinin ardından işini bırakıp Doğu’ya gitmesi ve sonra dönüp hala avukatlık yapan arkadaşı John’u bulmasıyla başlıyor.

Julian, John ve Yogi Raman, hikayenin en önemli karakterleri. Julian, Himalayalar’da yaşayan Sivana’nın Büyük Bilgeleri ile bir aydınlanma deneyimi yaşıyor.

Sivana, aydınlanma vahası anlamına geliyor. Julian, “Nirvana“ya yani Budizm’e göre insanın aşırı istek ve tutkularından kurtulma yoluyla erişebileceği salt mutluluk durumuna ulaşmış bu bilgelerden, özellikle Yogi Raman’dan öğrenip hayatına geçirdiği her şeyi başkalarına da öğretmeye söz veriyor. Kırmızı cüppesiyle genç, enerji dolu bir adam artık. Arkadaşı John’a bir gece boyunca, kendi hikayesini, aydınlanmış kişilerin yürüdükleri yolda önemli olanları, bu yolda kullanılması yararlı olan güçlü teknikleri aktarıyor.

Hikayede yer alan bu önemli simgelerin her biri önemli bir gerçeği simgeliyor. 7 TEMEL PRENSİP VAR:
1. ZİHNİNİN HAKİMİ OL! ONU GELİŞTİR!
2. AMACINI BİL VE PEŞİNİ BIRAKMA
3. KAIZEN’İ UYGULA
4. DİSİPLİNLİ BİR YAŞAM SÜR
5. ZAMANINA DEĞER VER
6. KARŞILIK BEKLEMEDEN BAŞKALARINA YARDIM EDİN
7. ANI YAŞA,KUCAKLA
200 syf.
·88 günde·8/10
Birçok kişisel gelişim kitabı okudum ama bu diğerlerinden farklıydı. Okuduklarımdan hiçbiri beni yaptıklarımı değiştirecek kadar etkilememişti. Ama bu kitap daha samimi ve harekete geçiren bir yapıya sahipti. Diyaloglar şeklinde olması hoşuma gitti. Çünkü anlatılanları sizin gibi ilk kez yaşayan birinin olması onun da kafasında bu anlatılanları yapma planları kurduğunu bilmek bu kitabı daha etkili kılıyor. Kitabın çok fazla abartıldığını düşünenler var benim için öyle olmadı. Bu kadar uzun bir süreye yayarak okuma sebebim ise her adımı dikkatle ve hayatıma nasıl uyarlayacağımı düşünerek okumamdı. Tabi çoğu kitapta geçen şeyler vardı bu kitapta da zamanını verimli kullanma, geleceği planlama, daha sağlıklı beslenme, erken uyanma gibi. Önemli olan sizin bu değişikliklere yapmaya hazır olmanız sonrası geliyor zaten.
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir solukta okuyup bitirdiğim bir kitap. Severek okudum. Etrafımdaki hemen hemen herkeseokuması için tavsiye ettim. Okuduğunuzda hayatınıza bir şeyler kattığını göreceksiniz. Tabi buna sizde izin verirseniz :)

Hayatın koşuşturmacasında ne zaman durup da derin bir nefes alırız?
Ne zaman bakarız göğe?
Ne zaman fark ederiz ufak bir ayrıntıyı?
Peki ya ailemiz?
Gerçekten de onlara çokça para getirmek mi önemlidir yoksa onlarla çokça zaman geçirmek mi?
Arkadaşlarımız, dostlarımız?
Yoksa işimiz başımızdan aşkın olduğu için onlara vakit mi bulamadık, vakit mi yaratmadık? Zaman kaybı mıydı bu işler?
Dünya işleri ile uğraşırken kazandık mı kaybettik mi?
Ve bu koşuşturmaca da bu kadar dünyalık birikim yapmak ne işe yarar?
Bunları tamamlayayım da gerçekte değer verilmesi gereken güzel şeylere değer vereyim diye onları bir sonraki süreye ertelerken ölüm gelirse yaşamış mı oluruz hayatı?
Yaşamak nedir, hayatı?

Doğaya kulak verdiniz mi hiç?

Bakmakta yetmez elbet görmek gerekir. Görüp de anlamak gerekir.