Otto Hersing

Otto Hersing

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
79
Gösterim
Adı:
Otto Hersing
Unvan:
Kaptan
Doğum:
30 Kasım 1885
Ölüm:
5 Temmuz 1960
Otto Hersing, Alman denizaltısı U-21'in kaptanı. I. Dünya Savaşı'nın Çanakkale Cephesi'nde HMS Triumph ve HMS Majestic'i batırmasıyla bilinir.
54 derece enlem, 19 dakika kuzey!

3 derece boylam, 42 dakika batı!

Başarılı denizaltı U21, işte orada denizin dibinde yatıyor. Denizin sonsuzluğu ve güzel dinginliği içinde…
Otto Hersing
Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
5 Eylül 1914 günü 3,5 dakika içinde sulara gömülen gemi, İngiliz kruvazörü Pathfinder’dı. Bu bir denizaltıdan atılıp hedefini bulan ilk torpidoydu. Aynı zamanda tarihin de bir savaş gemisini yok eden ilk atışıydı.
Otto Hersing
Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Saatime baktım: Torpidonun atılışından bu yana 1 dakika 15 saniye geçmişti. Demek ki torpido açıkça boşa gitmişti. Kuşkuya yer bırakmayacak kadar açık, bir nedensiz şanssızlık…

Birden sanki evren sarsıldı.

Anlatılamayacak kadar korkunç bir patlama, denizaltıyı bir top gibi fırlattı.

Kendimi topladığımda ilk düşüncem, denizaltının sağlam kalıp kalmadığıydı. Bunu anlamak için durum bildirimi istedim.

“Her şey sağlam!”

Çok şükür…
Otto Hersing
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bir denizaltının başlıca silahı torpidodur. Aşağı yukarı puro biçiminde olan bir sualtı patlayıcısıdır. Fırlatma kovanından basınçlı havayla atılır. Kovanından fırlayan torpido bundan sonra kendi mekanik gücüyle belli bir hızla ve belli bir çizgi üzerinde yol alarak, düşman gemisinin gövdesinde patlayıp delik açar.
Otto Hersing
Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ertesi gün ilk olarak Seddülbahir ve Kabatepe’deki Türk saflarını dolaşıyoruz. Türk komutan beni burada Türk siperlerinin ön saflarında bulmayı aklımın ucundan bile geçiremeyeceğim denli büyük ve rahat bir koltuğa oturtuyor. Bu rahat koltuğun nereden geldiğini sormam üzerine de bana gururla koltuk üzerine kazılı olan HMS Triumph yazısını gösteriyor ve koltuğun başka eşyalarla birlikte, zırhlının batışından sonra kıyıya vurduğunu söylüyor.
Otto Hersing
Sayfa 58 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
O dönemler yük gemileri usluydu. Brandaların altına veya çelik levhaların arkasında gizlenmiş top falan yoktu. Bundan dolayı da ticaret savaşı bir çocuk oyuncağıydı.

İngiliz hemen durdu.

Gemiye doğru yaklaştım –sonraları böyle bir şeye cesaret edemeyecektik–, megafonla yükünün ne olduğunu sordum: “What is your cargo?”

İngiliz’in kaptan köşkünden tıpkı eski bir gramafondan gelir gibi cızırtılı bir ses yanıtladı: “General cargo.”

Yanı başımdaki dümencim: “Çok iyi Yüzbaşım, General Cargo da gemide…”
Otto Hersing
Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Savaş süresince birkaç yüz denizaltı denize indirildi. Ancak yine savaş süresince 199 denizaltıyı da yitirdik. Yoğun denizaltı savaşı, savaşın ilanından kısa bir süre sonra başlatılmış olsaydı, az sayıdaki denizaltıya karşın, savaş daha erken sonuçlandırılabilirdi. Çünkü düşmanımız, savunma düzenini bu denli geliştirmemişti. Buna koşut olarak denizaltı kayıplarımız da çok değildi. Ancak düşmanımız savunma düzenini tümüyle kuruncaya kadar bekledik. Çünkü Şansölyemiz Bethmann-Hollweg’in, “Savaşı insanca sürdürmek istiyoruz” sözlerini kullanmak için bekledik. Sonuç alıcı gereçlerle sürdürülen bir savaş, erken sonuç alınacağı için çok daha insancıldı. Bu durumda milyonlar savaş saflarında kan akıtmayacak ve binlercesi açlığın kucağında olmayacaklardı.
Otto Hersing
Sayfa 107 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Düşman devlet adamlarının anılarında da onaylandığı gibi, ateşkesten sonra bize ulaşan İngiltere kaynaklı duyumlara göre, yoğun denizaltı savaşı 1,5, en fazla 2 ay kadar uzamış olsaydı, zafer kazanacaktık. Hagen ve Devrim, Almanya’ya utanılası ateşkes antlaşmaları dayattı ve zafere inanmış, ölümüne gözü pek denizaltı silahımızı arkadan kuşattı.
Otto Hersing
Sayfa 108 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Benim ilk denizaltı başarımdan 14 gün sonra, yakın silah arkadaşım Otto Weddigen, Flandre kıyılarında 22 Eylül 1914’te denizaltısı U9’la, Cressy, Abukir ve Hogue adlı üç İngiliz kruvazörünü batırdı. Alman denizaltılarının bu ikinci başarısından sonra İngilizler tehlikeli olmaya başlayan Kuzey Denizi gemi seferlerini yapmamaya başladılar. Bu yüzden denizaltılarımız bir av yakalayabilmek için daha uzaklara açılmaya başladılar.
Otto Hersing
Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
176 syf.
·Beğendi·8/10
Otto Hersing. Almanlar için hatta Dünya Tarihi için (işi rakam ve sayılar olanlarla) oldukça önemli birisi. Bir denizaltı kullanıcısı, bir kumandan, o dönemi yaşayan en cesur korkaklardan. Nasıl korkmasın ki? Dost düşman fark etmez, o dönem, en karanlık dönem. İşte bu dönemde en büyük müttefikimiz Almanya’nın bir denizaltı kaptanı.
Bakalım mı ilk batırdığı kruvazöre: 5 Eylül 1914 günü 3.5 dakika içinde sulara gömülen gemi, İngiliz kruvazörü Pathfinder. Bu, bir denizaltından atılıp hedefini bulan ilk torpidoydu. Aynı zamanda tarihin de bir savaş gemisini yok eden ilk atışıydı. (Olduğu gibi kitaptan alıntıdır.)
U21 modeli denizaltısıyla dünyanın ilk denizaltı silahını kullanan, Triumph ve Majestic gemilerini batıran kişi o. Batırdığı sürülerce gemi ve kazanılacak bir savaş varken kızılların darbesiyle savaştan çekilen bir Almanya. Şaka yapmıyorum gerçekten de Almanların deniz gücü dünyanın en iyi. Her ne kadar Çanakkale’de bu ülkenin çocuklarına gösterilen İngiliz Donanmasını öven öğretmen kılıklılara sert bir yorum olacak olsa da.
https://i.hizliresim.com/W7JaAE.png
https://i.hizliresim.com/rOPpBz.png

Hersing, bizlere denizaltının tarihini veriyor. Nasıl kullanılacağını, parçalarını, dönemin şartlarını, derinliğini, mekanizmasını, yararlarını ve daha neler neler… Kolay değil 30 yaşında bu donanmaya girip 39 yaşında sağ olarak o savaştan çıkmak, hem de aynı gemiyle! Gerçekten hayran olunmaz mı? Ona değil, becerisine, aklına.
Anılarını anlattığı kısımda da bizleri gülümsetiyordu yazarımız. Motor yağının sızıntı yapması ve ellerinde kalmaması nedeniyle Akdeniz’de (sanırım öyleydi) Türk komutanlarından aldığı yardım ve dünya tarihine geçen bu denizaltının normal yağ yerine ‘Zeytinyağı’ ile bakımının yapılması. Başka var mı bilmem.
Kitabın sonunda da yazarımız anılarını geçirdiği denizaltısına karşı tüm iyi niyetlerini sunuyor. Baba oğul gibi olmuşlar desek yeridir. En azından hiç duymadığımız en büyük müttefikimiz Almanya'nın (o dönem için) neler yaptığının bir kısmını da olsa öğrenmiş olduk.
Hatta yazarımız o kadar içerlemiş ki o kısmı ekleyeceğim. Bunun dışında eklediğim hızlı resimlere bir göz atmanızı da tavsiye ederim. Denizaltının (ona göre evladının diyelim) yerini bile yazmıştı son sayfalarda:
54 Derece Enlem, 19 Dakika Kuzey,
3 Derece Boylam, 42 Dakika Batı.
Tatilimizin ilk gününde öncelikle hayırlı cumalar, sonra mutlu günler ve en son da iyi okumalar diliyorum..
176 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çanakkale 'nin su üstünü biliriz çoğunlukla, bir de karalarını. Göğsümüzü kabartıp gözlerimizi dolduran savaşı eksik tanımışız bu zamana dek. Milliyeti farklı olsa da mavi suları işgalcilere zindan edenlerin varlığını öğreniyoruz..

Yazarın biyografisi

Adı:
Otto Hersing
Unvan:
Kaptan
Doğum:
30 Kasım 1885
Ölüm:
5 Temmuz 1960
Otto Hersing, Alman denizaltısı U-21'in kaptanı. I. Dünya Savaşı'nın Çanakkale Cephesi'nde HMS Triumph ve HMS Majestic'i batırmasıyla bilinir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.