Ozan Özgür

Ozan Özgür

Yazar
9.0/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
500
Gösterim
Kaç yıl geçti aradan? On mu, yirmi mi, otuz mu? Bilmiyorum, unuttum, hatırlamıyorum. Ama o geceyi unutmadım, unutamadım. Unutturmadılar çünkü. Ne vakit o simsiyah asfaltın üstünden geçsem, ne vakit o ağlayan tepeyi ışığa, nura boğsam, aynı ses çınladı kulaklarımda:
- Unuttun mu, unuttun mu?
- Unutmuşumdur, unutmak benim tabiatım.
- Ben toprağım, unutmadım.
- Ben taşım, unutmadım.
- Ben otum, unutmadım.
- Unutmadık, tam burda düştüler üstümüze, tam burda yattılar. Kanlarıyla değil, hayatlarıyla, hatıralarıyla doldurdular benliğimizi. Bakar dururuz o günden beri. Onların gözleriyle bakarız, onların kulaklarıyla işitiriz, onların hisleriyle duyarız. İstesek de unutmayız, unutamayız.
Yorgunluğunu, öfkeni saymazsak, muslukla senin aranda hiçbir şey yok diyorsun. Yanılıyorsun. Ortada musluk falan yok, ben bu odada değilim. Başımın üstündeki kör kuyulardan biri kapanıp yuttu beni, artık senin masal olmayan masalının içindeyim. Yüzüm o adamlara, sırtım suya dönük.
Bastırdı ölüm, çözemedi. Bastırdı, alt edemedi. Bastırdı, silemedi.
Ve dışında kağıdın, doktorlar bağrışır, hemşireler ağlaşırken, son bir kez hiddetle çöktürdü. Ateşe metal bir çubuk daldırılmış gibi oldu. Çözüldü nokta, kıpkırmızı kıvılcımlar halinde dağıldı. Döndüler, dolandılar, bir araya gelmeye, yeniden bir bütün olmaya çabaladılar. Başardılar. Sessiz bir ahla, sonsuza dek yitip gitmeden önce, alevden damlalarla kıpkırmızı iki satır yazdılar:
Bu dünyada bir nesneye, yanar içim, göynür gözüm
Yiğit iken ölenlere, gök ekini biçmiş gibi...
Yakın geçmişin unutmaya hazır olduğumuz bir katliamıyla yüzleşmeye cesaretiniz yoksa bu kitabı okumayın. Gecenin kapıları cesareti olanlar için açık duruyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ozan Özgür
Unvan:
Şair, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.