Özge Altundağ

Özge Altundağ

Çevirmen
9.0/10
83 Kişi
·
180
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
344 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10 puan
BUZ VE ATEŞİN DÜNYASI
Çevirmen: Can Ayas
Çevirmen: Harun İçöz
Çevirmen: M. Eralp Ersoy
Çevirmen: Özge Altundağ
Yayın Tarihi 2019-07-24
Sayfa Sayısı 344

Buz ve Ateşin Dünyası, bu kitapta Westeros ve Taht Oyunlarının anlatılmamış tarihini görüyorsunuz. Orman çocukları , ejderhalar,ormanın derinlikleri,yedi krallığın tarihi anlatılıyor. Septonların, büyücülerin ve ozanların nesilden nesile aktarılan halk hikâyelerini, âlimane görüşlerini ve bilgi birikimini bu kitabın sayfalarında bulacaksınız. George R. R. Martin kitabı tek başına yazmamış westeros.org sitesinin kurucularının katkısı ile yazılmış bol resimli ilgi çekici bir kitap.
Game Of Thrones dizisini çok severek takip eden biri olarak bu kitabın elinizin altında olup takıldığınız yerde bir ansiklopedi gibi araştırma yapabileceğinizi söyleyebilirim.Ama kitabı bir roman okuyormuş gibi okumanızı önermem sıkılabilirsiniz, tarih kitabı gibi düşünün.

Keyifli okumalar kitapla kalın.
344 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap ; Antik Tarih , Şafak Çağı ve ilk insanlarla başlıyor . Gayet kolay bir temel atılmış. Daha sonra Targaryen’lerin Westeros’a gelişi ve diğer tüm krallıklara hükmedişi işleniyor. I. Ageon’dan Rhaegar’a kadar tüm Targaryen Hanesini anlatıyor. Rhaegar’ın Eddard Stark’ın kız kardeşi Lyanna’ya turnuvada gül vermesi, Robert Baratheon çileden çıkarıp resmen bir devri kapatıyor.
Sonra yedi krallık haritaları, klanları, lordları ve konum yapısı tek tek işleniyor. İlk Stark’lardan başlıyor, Kışyarı ve Sur özellikleriyle anlatılılıyor. Nehir Toprakları , Tully Hanesi , Harrenhal Lordları ve kaleleri Nehirova görsellerle anlatılıyor( su dolu hendek)
Vadi’ye, geçiyoruz Arryn Hanesi ve kaleleri Eyrie ve sonrasında ki değişimi.
Demir Adalar’ı okuyoruz ki en ilginç bulduğum inançlarıyla Pykeli Greyjoylar oldu, kalesinden kalan kuleleri ve eski-yeni usülleriyle çok farklılar.
Batı Toprakları’na, gelince zengin Lannisterler çıkıyor karşımıza , Krala olan hizmetleri ve Casterly Kayası olan kalelerinin ulaşılmazlığı çok iyi.
Menzil’e geliyoruz , Yeşiel kuralları ve Tyrell Hanesi ve en beğendiğim kale Yüksekbahçe ( öne çıkanlarımda varsa görmenizi istiyorum) çok güzel bir mimariye sahip.
Fırtına Toprakları ise Dar Deniz, ilk insanların gelişi, Baratheon Hanesi’nin hükmedişi, Robert’ın 300 yıllık Ejderha hanesine son vermesi. Kaleleri Fırtına Burnu.
Dorne ‘ye geldiğimizde ise ejderhalara asla boyun eğmeyen bir prenses ve bölgenin kurak ikliminden faydalanmalarını keyifle okurken Ageon’a gönderilen elini kanatan mektup ve Rhoynarların gelişi çok iyi anlatılmış. Kaleleri Güneş Mızrak.
Bu haneler anlatıldıktan sonra Günbatımı Krallığı’nın ötesine geçip en son Hanelerin soyağacıyla bitiriyoruz. MÜKEMMELDİ.
344 syf.
·2 günde
Evrenin temelini anlatan bu eser, Westeros, Essos ve Sothoros kıtalarının geçmişlerine değinir. Gündoğumu Çağı’ndan Kahramanlar Çağı’na, ilk insanın gelişinden Fatih Aegon’a, Aegon’un tahta hükmetmesinden Robert’ın isyanına ve Deli Kral’ın düşüşüne kadar her şey bu kitapta anlatılmaktadır. Kitap, daha sonrasında Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılmaya başlayan günümüz Westeros tarihine kadar gelir. Ormanın Çocuklarını, Andalları, İlk insanları detaylıca anlatmaktadır.
344 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10 puan
Taht Oyunları kitap serisi hayranları için kesinlikle okunması gereken bir kitap. Westerosun tarihi gereksiz ayrıntılara girilmeden mükemmel bir akıcılıkla ve etkileyici görsellerle anlatılmış.
344 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10 puan
Eveeet, Game of Thrones hayranları! Sizi böyle alalım ki bu muhteşem kitabın tadını çıkarın. Benim gibi.
Kesinlikle yılın favori kitaplarından!


Serinin sadece ilk kitabını okudum. Tabii ki devam etmeye çok istekliyim ama ne zaman olur bilemiyorum. Baktım ki anlatılmamış tarih basıldı, hemen atladım tabii.

Kitap yaklaşık 300 yıllık tarihi anlatıyor. 7 Krallık nedir, nereden gelmiştir, nasıl kurulmuştur? O Demir Taht kimlere nasıl ne kadar kısmet olmuştur? Ejderhalar, devler, diğer ırklar, hatta az ucundan Ak Gezenler... Diğer krallıklar, onların iç savaşları, soyağaçları... Yakalarsanız size acaba dedirtecek ufak tefek bilgiler ki bir tanesi cidden kafamı çok kurcaladı.

Bu arada ben dizisini büyük keyifle izleyen, yeni sezonu heyecanla bekleyen bir okurum.

Sert kapaklı, şömizli ve iri bir kitap var karşınızda. Kitaba nazik davranmanızı öneririm. Heryere taşıyabileceğiniz bir kitap değil ve ağır da aynı zamanda.

Ejderhaların dünyasının ansiklopedik versiyonu diyorum ben bu kitaba. Çok sevdim! Çizimlerine bayıldım! Baskısına bayıldım. Yavaş yavaş tadını çıkara çıkara okudum.

Alınır, sevilir, arşivliktir!
344 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Ormanın Çocukları, devler, Gece Nöbetçileri, Valyria. Kitap George Martin’in zihnini tarihi bir belgesele dönüştürmüş sanki. Dizide çarpıtılan, eksik bırakılan birtakım bilgiler de burada açıklığa kavuşturulmuş. Bir tür Westeros külliyatı oluşmuş. Üstelik kitapta çok güzel çizimler, ufak notlar da yer alıyor. Bir ders kitabı gibi baştan sona okumayın, merak ettiğinizi araştırmak için kullanın derim ben.
344 syf.
·26 günde·10/10 puan
EFSANEYDİ.
Tabi ki kitabın ilk yarısı efsane üzerine efsaneydi. Diğer tanıtıcı kısımları da harikaydı ancak ben bir Targaryen destekçisi olarak tahttaki kralları/kraliçeleri ismen değil de daha yakından tanımak istemiştim. Aynı zamanda çok güzel bir doğum günü hediyesi olan bu kitap, aslında serinin istenilen kitabından sonra okunabilir. Ve ben de ara sıra açıp istediğim bölümü okuyacağımı, kitaplığımdaki diğer kitaplar gibi tozlanacağını sanmıyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 180 okur okudu.
  • 21 okur okuyor.
  • 180 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.