Özgür Karaçam

Özgür Karaçam

YazarÇevirmen
8.7/10
16 Kişi
·
45
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
Adı:
Özgür Karaçam
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
660 syf.
·Beğendi·10/10
Grup psikoterapisinin ilk kez 1940' larda ortaya çıktığını ve günümüze değin süren gelişiminde türevlerini geniş alanlarda çoğaltan bir yardım türü olduğunu belirtmem gerek. Grup psikoterapisine ait oldukça kalabalık ve işlenmesi gereken başlık vardır. Nitekim Yalom da kitabın ön sözünde kendine şu soruyu sormuştur "... tek bir grup terapisi kitabı nasıl yazılabilir?". Böyle arzulanan bir eseri ortaya koymak için de bir stratejisi vardır; cepheyi çekirdekten ayırma yolu. (kişisel bir adlandırma kullanmıştır.). Kitabı okuyunca Yalom'un bu stratejisinin gerçekten de geniş alan bilgisine karşın eseri derli toplu, düzenli ve anlaşılabilir kıldığını söyleyebiliriz.
Toplamda 17 bölümden oluşur ve grup psikoterapisini tüm yönleriyle işlemesinin yanında son bölüm olarak bir de Grup Terapistinin Eğitimi adlı bölümü hazırlar. Elbet arka kapaktan da anlaşılacağı gibi bu özellikleri esere ders kitabı niteliği yüklemiştir. Benim de aynı sebeble okuduğum bir kitap olmakla birlikte alandaki çoğu isim grup psikoterapisi için okunması elzem olan bir eser olarak gördüğünü de amfilerde özellikle belirtir.
660 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Grup terapisi üzerine bilgi sahibi olmak isteyen ve çalışanların başucu kitaplarından biri. I.Yalom'un bağlı olduğu teoriye göre;terapistin görevleri,hastaların seçimi,sorunlu hastalar,terapist teknikleri,grup terapisinin eğitimi gibi konu başlıkları bulunmaktadır...
519 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çeşitli inanç ve amaçlara sahip kitlelerin davranışları incelenmiş. Aralarında katıldığım ve katılmadığım toplum psikolojisi tahlilleri çeşitli örneklemelerle (İslam Toplumu-Ladin) anlaşılmaya çalışılmış. Özellikle Hz. Muhammed ile ilgili ve İslami bilgilerin bariz yanlışlığı beni rahatsız etmeyi başardı. Amerikan "üstkıtasından", Ortadoğu "altkıtasına" süper akademik ve ruhsuz bir bakışın nasıl olduğunu merak eden her insan kesinlikle bu kitabı okumalı. Diğer bir seçenek ise BBC'yi takip etmek. İki fiilin sonuçları arasında çok bir farklılık ortaya çıkmayacaktır.
519 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Kitap genelinde psikiyatri, psikoloji ve psikanaliz terimleri ile bol bol karşılaşacağınızı belirtmem lazım. Geniş grup kimliği, seçilmiş travmalar, regresyon (gerileme) gibi kavramlarla sık sık karşılaşıyorsunuz. Vamık Volkan kitabın içerisinde bu terimleri sözlük anlamı ile açıklamamakla birlikte, konuya ilişkin sunduğu önermelerden neden bahsettiğini anlayabilirsiniz.

Kitap, kitle psikolojisi açısından zihninizi inanılmaz derecede aydınlatıyor. Olayları yorumlarken, ait olduğunuz geniş grup kimliğini kullanırken hem kendinizi, hem de başkalarını nasıl baskı altına alabileceğinizi fark ediyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Özgür Karaçam
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 45 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 72 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.