Özkan Gözel

Özkan Gözel

YazarÇevirmen
5.5/10
4 Kişi
·
36
Okunma
·
2
Beğeni
·
349
Gösterim
Lisan(i.dil)gönl'ün (ii.dil)lisan olduğu,ona ayna olduğu ölçüde hakikatlidir,hakikidir.Yani lisan gönül'den neşet ettiği ölçüde hakikatlidir,hakikidir.(...)Dil bir vasıta değildir yalnızca,ama esasta bir vasattır!Içinde yaşadığımız,ikamet ettiğimiz,olduğumuz,dahası olgunlaştığımız bir vasat.Dolayısıyla yaşama,kend'olma maceramızda Hak-ikatı aradığımız,arayıp araştırdığımız ve ola ki bulduğumuz bir vasat.Ama aynı zamanda da hakikiliğini hakikate vasat olmaklığından alan bir vasıta!(...)Hakikatli öznenin ideali içi(gönül)dışı(lisan)bir öznedir ki hali konuştu mu gönül lisanıyla konuşmak ve eyledi mi doğruluk ve içtenlik üzere eylemektir.
POZİTİVİZM, Auguste Comte buluşu sanılsa da, Cemil Meriç'in ulaştığı kaynaklara göre Saint Simon'un olduğu görülmekte. 1817'de tanışan iki sosyolog, Endüstri adlı bir dergide beraber çalışmış; bu dönemde Comte, Saint Simon'un sekreterliğini yapmıştır.

Pozitivizm anlayışını açıklayan Auguste Comte, özetle şöyle konuşuyor: Pozitivizm, 1845'ten itibaren maneviyatı reddeden, dünyayı kurmayı amaçlayan, bilgiye ancak bilimle ulaşılacağını söyleyen bir 'din'. İnsanlık TEOLOJİK ve sonra METAFİZİK aşamalardan geçmiştir; şimdi POZİTİVİZM olan nihaî aşamaya geliyor, der. Parolası / besmelesi / kültü şudur:

İlke=sevgi

Temeli=düzen

Amaç=Gelişim

İslâm'ı ve Türkleri Pozitivizme "geçiş" sürecinde bir ara dönem olarak ön görüyor. Bu din ve bu ulus insanlığın nihaî varış noktasına giderken yardımcı olabilir, diyor.

1835'te Osmanlıya, Reşit Paşaya yazdığı mektupta şunları söylüyor: Beyaz ırkın tektanrıcı bir evrenselliği tesisi yolunda iki büyük girişimi, Roma dünyasının Katoliklik ile İslâm arasında geri dönülemez biçimde bölünüşü gereği birbirini karşılıklı olarak etkisiz hale getirmiştir. İslâm'ın aslî ruhu uyarınca kanaatlerin ve adetlerin yekpareliği temine eğilimli olduğundan, bu ruh yakında Tanrı'nın yerine İnsanlığı koyarak amaca daha iyi ulaşıldığını teslim edecektir."
57 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
İnce hacimli bir solukta okunabilecek eserlerden. Auguste Comte hakkında ve İslamiyet ile pozitif bilimler arasında kurduğu ilişki ağı ile ilgili tahlil edilmesi gereken bir yapıt. Birkaç saatinizi alır:)

Yazarın biyografisi

Adı:
Özkan Gözel
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.