Özlem Asiltürk

Özlem Asiltürk

Çevirmen
9.1/10
36 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
106
Gösterim
Adı:
Özlem Asiltürk
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
648 syf.
·Puan vermedi
Her yıl yeniden hatırlanacak kitaplarım arasında, karikatür versiyonu bile aklımda çünkü gerçekçi anlatım sayesinde yasiyarak okudum böylelikle her sahnesi aklımda sanki müthiş bir eser.
705 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Dostoyevski'nin Sibirya sürgününün dönüşü yazdığı Suç ve Ceza, kurgusal bir hikaye olmaktan ziyade felsefesi açısından da önemli bir eseridir.
Roman, ana karakter Raskolnikov'un hayata bakış açısını, teorilerini, toplumsal ahlak anlayışını sorgulanmasını, aile ilişkilerini, arkadaşlık ve dostluklarını, düşmanlarını ve onlarla olan ilişkilerini, hem fiziksel, hem ruhsal olarak inceliyor. Kitabın sağlam bir düşünceye de sahip olması Dostoyevski’nin hayat tecrübesi ve bilgi birikimi sayesinde oluşuyor. Dostoyevski'nin Sibirya’daki sürgün zamanlarında Hegel’in varlığın bütün alanlarının bilgisine ulaşmak ve varlığın ne olup ne olmadığını kavramak, bu bakımdan varlığın (ide'nin, aklın) kendi kendine düşünmesi, tabiat ile ruh alemi arasında varlık bakımından (ontik) bir fark olmaması, maddî olan manevî olandan, tinsel olandan çıkması, manevî olan maddî olanı yönetmesi, yönetirken sınırlamaması, gelişmesine, ilerlemesine imkan vermesi olarak benimsediği insan anlayışı felsefesinden etkilenen Dostoyevski, romanını bu etkilerle şekillendirmiştir.
Romanda, idealist bir hukuk talebesi olan Raskolnikov'un yoksulluğu, psikolojik buhranları, topluma uyum sağlamak istemeyişi, parlak zekasına rağmen bunu çalışarak degerlendiremeyişi ele alınır.
Kötü kalpli ve insanlara faydası olmayan yaşlı meşhur bir tefeciyi öldürüp, parasını ve eşyalarını fakirlere dağıtmayı bir kısmıyla da kardeşinin fakirlik yüzünden cimri ve de kişiliksiz bir adamla evlenmesini önlemeyi planlar. Bir baltayla kadını öldürür ama hesap dışı bir olay vuku bulur; tefecinin naif iyi kalpli kız kardeşi cinayet anında gelir ve delil bırakmamak adına Raskolnikov onu da öldürür.
Kitabın devamında olaylar üzerine tahliller yapılır ve "her katil cinayet mahalline geri döner" sözünü tasdik eder. Kitabın bir diğer özelliği de olayları çift taraflı değerlendirmeye olanak sağlar. İyilik adına kötülük yapılır mı? Bir katil ve bir hayat kadını iyi olabilir mi? Bilinen hiçbir suça karışmayan her insanlar iyi midir? Kötülük düşünce de mi yoksa eylemde midir? İyilik toplumdaki içtimai mevkiye göre mi değerlendirilir?.. Gibi sorulara da cevap arar.
Dostoyevski dehasını aktardığı edebi kalemiyle eserini hem psikolojik, hem felsefi, hem polisiye, hem gerilim romanı olarak terkip etmeyi başarmıştır.
693 syf.
·2 günde·10/10 puan
Henüz yeni başladığımdan ifadelerimi çok güzel ve açıkça ifade edebilen birisi değilim. Yaklaşık iki sene önce okumaya çalıştığım ancak biraz daha çocukluğumdan veya kafamın doluluğundan odak sorunu yaşayıp bıraktığım bu esere birkaç hafta önce yeniden başladım. Edebiyata karşı olan tutumumdaki bir dönüm noktası oldu. Ancak emin olduğum bir şey var o da bu eserin bir kere okunmayla kenara atılmaması. İçinde daha keşfedemediğim, kavrayamadığım birçok şey olduğundan eminim. Yaşım biraz daha ilerledikçe, kitaplarla daha da haşır neşir oldukça tekrar elime alacağımdan ve hayatım boyunca dönüm noktam olarak sayacağımdan eminim. Suç ve Ceza Fyodor Dostoyevski
704 syf.
·60 günde·Beğendi·9/10 puan
Suç ve ceza adında saklı bir roman. Raskolnikov'un tefeci bir kadını ve -istemediği halde- kızkardeşini öldürmesi asıl konu. Ve bu olaydan sonra gelişen olaylar, değişen mekanlar... Katilin suç mahalline dönme arzusu ise güzel ve ironik bir dille okuyucuya aktarılıyor. Aslinda Dostoyevski'nin insanlari ikiye ayirmasi ve bunu Raskolnikov üzerinden yapması, suçu kabul edilebilir hale getirmesi,vicdanı sorgulatmasi ,psikolojik tahlilleri oldukça başarılı. Çocuklarıma da okutacağım. Hatta okumayan kalmasın bence.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Puşkin’in 1831 de kaleme aldığı Çar Sultan, fabl-şiir tarzında yayımlanmış bir eserdir.
Daha önce halk arasında yaygın olarak ağızdan ağıza anlatılan masalların bir edebi metin olarak ortaya çıkması özellikle Grimm Kardeşler tarafından Bremen Mızıkacılarının ilk defa yazıya aktarılmış olmasıyla gerçekleştirilmiştir. Puşkin de aşağı yukarı aynı dönemde 15 yıl arayla kendi masallarını kaleme almıştır.
Rus edebiyatında şiirden, romana, öyküden, düzyazıya kadar edebiyatın her alanında eser vermis olan Puşkin 6 adet da masal yazmıştır. Çok genç yaşlarda köylerde, şehirlerin fakir mahallelerinde dolaşarak tüm malzemesini sıradan insanlardan almıştır.
Özellikle Puşkin gibi şiirsel bir dil kullanan bir yazarın bu anlamda çevirilerine ve her kitabına ulaşmak mümkün olmuyor. İş Kültür Temel eserlerinin çoğunu bir kitapta toplayarak bu açığı kapatmış görünüyor ancak ben masallarından sadece Çar Sultana ulaşabildim (YGS Yayınları), çeviriyi genel olarak başarılı ve anlaşılır buldum.
Bir solukta ve çok kısa bir zamanda okuyabileceğiniz bu kitabı Puşkin külliyatını tamamlamak isteyenler mutlaka okumalıdır.
648 syf.
·41 günde·Puan vermedi
Kitap hem toplumsal sınıf farklarına değinmiş yer yer hem de kişinin kendi özüyle çatışmasını işlemiş. Yeri geliyor Raskolnikova çıldırıyoruz yeri geliyoruz zihnimiziden geçenleri okuyor ama kitapta Ramuzihinin de ayrıntılı işlenmesini isterdim açıkçası. 650 sayfası da akan bir kitaptı. Okurken beni yoran tek özelliği bir kişinin 3 4 farklı isimle olaylarda anlatılması bu yüzden bazı yerlerde kim kimdi diye geçti.
648 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar! Nasılsınız, umarım iyisinizdir.
Suç ve Ceza'nın ince versiyonunu (yaklaşık üçte biri, 200 küsur sayfaydı) okumuş ve sizlerle paylaşmıştım. Kalın halini ise geçtiğimiz aylarda edindim ve kitaplığıma yerleştirdim ama... Bir türlü okumaya cesaret edemiyordum zira gözüme fazla kalın geliyordu ve bir kitabı yarım bırakmak benim için üzücü bir hadise, hele de en sevdiğim yazarsa!
Hazır tatildeyken alıp başlayayım dedim ve dün akşam kitaba başladım. Bir oturuşta iki yüz sayfa gitmişti bile. Nasıl oldu derseniz, Dostoyevski'nin müthiş anlatımı der ve susarım. Bir kitap nasıl bu kadar akıcı olabilir! Nasıl bu denli zekice yazılmış, ustaca kurgulanmış olabilir! O kadar güzeldi ki, kalan dört yüz sayfa ne ara bitti anlamadım. Bu süreçte telefon, televizyon gibi zamanımı çalmanın yanı sıra zihnimi de yoran etmenlerden uzak durmak bana çok iyi geldi.
Bu kitaptan bir sürü ders çıkardım, konusu veya içeriği üzerinden değil zira ince halinden çıkaracağımı çıkarabilmiştim, bunlardan biri sadeleştirilmemiş metin okumanın apayrı bir lezzete sahip olduğuydu. Evet, iki yüz sayfadan alacağım dersi almıştım, kitabı kapatmış ve düşüncelere dalmıştım hatta çok da güzel bir deneyimdi ama; orijinal metin bambaşka bir dünyaya daha ev sahipliği yapıyordu. Raskolnikov, baş kahramanımız, daha çok onun yaptıkları incelenmişti ve daha derin ve detaylı yapılan karakter tahlilleri beni tek kelimeyle büyüledi diyebilirim.
Bir diğer ve en büyük ders ise kendime zaman ayırmaktan ne anladığımı sorgulamam gerektiğiydi. Okuyarak ruhum çok güzel dinlendi ve arındı dün akşam. Oysa benim dinlenme anlayışım son birkaç aydır oldukça değişmişti. Demek ki kendimi belli noktalarda eleştirebilmem lazım...
Neticeye varacak olursak ben bu kitabı oldukça beğendim ve gözünüzü korkutmasın, hemen alıp okumaya başlayın derim ben. Tek solukta bitiyor, gerçekten bitiyor. Dostoyevski ve müthiş kalemi eşliğinde toplumsal sorunlara değinmek, iç dünya tahlillerine bakmak o kadar güzel ki! Mahrum etmeyin kendinizi derim.
Kendinize iyi bakın. Hoşça kalın! #suçveceza #fyodormihalioviçdostoyevski #dostoyevski #ilginsbooks.
693 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabın ön sözünde Zülfü Livaneli'nin "Suç ve Ceza yazılamasaydı bir yanımız eksik kalırdı." ve Cemal Süreya'nın "Dostoyevski okuduğumdan beri huzurum yoktur." sözlerinin anlamını kitabın tam metnini okuyunca anladım. Gerçekten mükemmel bir başyapıt. Irkçılığa kadar uzanan uç fikirleri, sefil denebilecek kadar kötü bir hayat, hastalık derecesini geçen kumar zaafiyetine rağmen Fyodor M. Dostoyevski ekmel bir yazar.
696 syf.
·8/10 puan
"Yoksul olduğunuzda doğuştan gelen asaletinizi koruyabilirsiniz fakat sefalet içinde yaşadığınızda asla! #dostoyevski
.
.
#heraybirdünyaklasiği kapsamında olan etkinliğimizin bu ayki kitabı Suç ve Ceza idi. Uzunca zamandır bekliyordu ve etkinlik ile okumak iyi olur diye başladım hemen. Aslında ben bu kitabı 8.sınıfta okuyup devam edememiştim. Şimdi çok şükür bitirdim. Bitirdim ama nasıl bitirdim bir de bana sorun. Cidden çok bunalttı beni. Ilk 100-150 sf su gibi aktı gitti ama sonra yazarın kasveti ve o psikolojik incelemesi beni mahvetti. Ama olsun yine de bitirdim ve iyi ki de okudum diyorum. Her ne kadar beni çok sarsıp etse de okudum.
.
.
Raskolnikov hiçbir zaman unutamayacağım bir karakter. Kendisi çok yoksul biri ve hukuk öğrencisi. Ama gel gör ki yoksulluk okulunu bitirmesine mani oluyor. 2 kişiyi öldürür ve sonrasında da içsel hesaplaşması başlar. Işte bu içsel hesaplaşma bitiriyor insanı okurken ama gene de kitabı bırakmak istemiyorsunuz. Rus edebiyatı zaten beni çok zorlayan bir tür ama yine de okudum. #parlakmeltemkitapligi #doğankitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Özlem Asiltürk

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.