Özlem Şentürklü

Özlem Şentürklü

Tasarımcı
7.5/10
13 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Adı:
Özlem Şentürklü
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·Puan vermedi
*spoiler içerir* Kitapta anlatılan ülke keşke böyle olsaydık dedirtti fakat ufak detayları kafama takıldı. Ülke nüfusu arttığında ülkeden seçilen 'işe yaramayacak' insanların ülke dışındaki boş araziye atılması ve kendi başlarına bir koloni şeklinde yaşamaları insan hayatına değer verilmediğini mi gösteriyor? Altına, gümüşe,pahalı kıyafetlere değer verilmemesi ya da yiyeceklerin herkese yeterli kadar dağıtılması gibi güzel konulara deyinilmişken ülke çıkarına uymayan nüfus artışında bir anda belirlenen insanların hiç bir suçu yokken dışarı atılması normal mi karşılanmalı?
176 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10
Ütopya... Bir çok guzel ve hosuma gıden kısmı var özellikle tarıma ve uretime verdığı onem degerlıydı.. Ama ne olursa olsun kolelıkten bahsetmesı ve kolelıgı sınıflara ayırarak varlığını kabul etmesi tuhafıöa gıttı.. Ama genel olarak begendıgım kıtap oldu..
176 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Thomas More’un “Ütopya”sını ilkin yıllar önce üniversitede İngiliz Edebiyatı dersinde okumuştum. O yıllarda kitabı okurken yazarın hayatını da çok irdelemiş, edebiyat ve siyaset tarihine olan etkisi üzerine çok konuşmuştuk. Sistemleri iyileştirerek değiştirmeye odaklı, ismi ile müsemma bir kitap. Hümanist bakış açılı ve dünyayı kötülükten kurtarmaya aday çözümler sunuyor. O vakitler henüz 18-19 yaşlarında iken bu kitap sayesinde öğrendiklerimden çok etkilenmiştim. Şimdi ise ayaklarım yere daha gerçekçi bastığından, hayatı deneyimlemiş olduğumdan anlatılanların tıpkı adı gibi ütopik olduğunu, mevcut dünyada asla gerçek olamayacağını düşünüyorum. Somut örnekleri mevcut zira… Sosyalizm can çekişiyor, komünizm ölmüş durumda… Bu her iki kavramı savunanlarsa sempatizanlarına bir rüya alemi bahşetmekle beraber, kavramların güzelliğinden besleniyorlar. Yoksa gerçekte hepsi tam bir faşist. Yani Ütopyadakiler adı gibi ütopya… yani gerçekleşmeleri olanaksız.