8,4/10  (418 Oy) · 
2.076 okunma  · 
338 beğeni  · 
7.509 gösterim
Denemeler, sadece bir çağın değil, çağların felsefe ve düşünce kitabı. Sadece dünyada değil ülkemizde son elli yıldır okuma ve düşünce dünyasına ağırlığını koyan, en çok bilinen ve paylaşılan felsefe çalışması.

Yayınevimizin III Klasikler dizisinde yayımlanan bu yeni çeviri ve baskının çok önemli bir özelliği var: Salvador Dali'nin kitaba özel desenlerini içeriyor. 1000 adet sınırlı olarak 1947 yılında New York'ta yapılan yeni bir Denemeler basımına ünlü ressam Salvador Dalí de yaptığı desenlerle katılmış, hepsi numaralı olan bu basımın bütün nüshaları da ressam tarafından imzalanmıştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786055249243
 • Çeviri:
  Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Kafe Kültür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Öncelikle, Michel De Montaigne'nin Denemeler adlı eserini alırken yayınevine mutlaka dikkat edin. Benim okuduğum bu eser Kitap & Cafe Serüven adlı yayınevinden çıkmış yazım hataları çok fazla ama en önemlisi yazı puntosu çok küçük okurken ciddi anlamda gözlere rahatsızlık veriyor.

Montaigne... felsefenin sorgulayan yazarı. Önce kendini sonra tüm hayat akışını sorgulayıp cevapları ile çelişki yaşayan yazar. Denemeler adlı eseri isminden anlaşılacağı üzere küçük denemeler ile dolu bir kitap. Denemeleri kısa kısa olsa da içeriklerini anlamaya başladığınızda çok uzun gelecek...

Başkalarından önce kendini eleştiren, her konuda bakış acısını geniş tutmaya çalışan, özellikle insanın kendi ile beraber dünya bakış acısını geliştirmeye çalışan yazar, bu eserinde Yunan Mitolojisinden fazlaca bahsediyor. Mitoloji üstatlarının söylediklerinin bir çoğunu kabul etmiyor. İnsanın kendi bilgeliğini, kendi gücünü keşfetmesini istiyor. Montaigne göre insan ruhu ile ve tüm yaratılmışlarla bütünleşmeli...

Savaşların, dayatmaların, zalimliğin karşısında duran yazar Denemeler adlı eserinde, insanın sürekli araştırmasını ve sürekli kendini yenilemesini istiyor. Evrenin kendini sürekli yenilediği gibi, insanında kendini yenilemesinin önemli olduğunu vurguluyor...

Montaigne kendi felsefesine göre, kuşkuculuğun; insanı evren karşısında boşluğu güvensizliğe düşürmek değil, tam tersi bilinçli olabilmesi açısından ne kadar önemli olduğunu savunmaktadır..

Ahlak konusunda ise insanın kibri yüzünden, hem kendini hem dünyayı bozduğunu öne sürmektedir.

Montaigne'nin bu kitabı kısaltılmış olan Denemeler eseridir. Sayın Hakan Beyin tavsiyesi üzerine mutlaka dört kitaptan oluşan asıl Denemeler adlı eseri de mutlaka okuyacağım, kendisine tavsiyesi için tekrar teşekkür ederim...

Felsefe ve edebiyatı bir arada tutan Montaigne'nin eserlerini sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyorum...

Serpil Ağ 
19 Oca 01:58 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Denemeler adlı kitap ile kızımın vasıtası ile tanıştım. Bugünler de klasiklere olan eğilimimi fark eden çocuklarım sayesinde, isimlerini duyduğum ama eserlerini okuma fırsatına nail olamadığım yazarlar ile tanışmaktayım. Montaigne de yeni tanıdığım bir yazardır. Kendini keşfeden bir insanın yaşantısı, kendini keşfedemeyenlere göre efsane görülür. Toplum, böyle insanları baş tacı eder. Montaigne'de kendini keşfedenlerdendir. Fransız asıllı olan Montaigne, deneme akımının kurucusu olarak addedilir. Çünkü " Denemeler " adlı eserinde kesin bir yargıya varmadan, kişisel düşüncelerini sanki kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir üslup ile aktarır okuyucuya. Kısaca dogmacılığın tam tersidir bir bakıma. Denemeleri tercüme eden Sebahattin Eyüpoğlu da, Denemeleri okuyan herkesin, şu iki dersi aldığına dem vurur. Doğanın istediği gibi düşün ve yaşa; hiçbir kitabın, hiçbir dogmanın kölesi olma.
Montaigne Denemeleri kendi ve yakınları için kaleme alsa da, esere hâkim olan unsur insanın ta kendisidir. Amaç okuyucuya bir şey öğretmek değil anlatmak olsa da, her cümlede yazarın kendisi vardır. Ayrıca satırlar arasında ilerledikçe, etkin oldukları dönemlerde isimleri yer etmiş Seneca, Horatius gibi filozofların sözlerine de rastlayacaksınız. Bu sözler ile kendi düşüncelerini harmanlayarak aktarmış okura. Öyle ki, Montaigne'in sözleri ve filozoflara ait alıntılar ışığında, okuduğum her bir satırda kendi ruhumun bir yansımasını gördüm. Sanki okuduğum satırların müsebbibi Montaigne değil de, benim kalemimden dökülen yazılardı. Montaigne de benim gibi, olaylar karşısında kendisi ders almadığı halde, başkalarına ders verenlere kızıyor. İnancı ve ideoloji uğruna cana kıyanlara öfkeleniyor. Bütün okurlara bahşettiği hoşgörüsünü sadece o tarz insanlardan men ediyor. Olması gerekende bu değil midir? Montaigne'in amacı da edinmiş olduğu bilgiler ışığında, okura yol gösterebilmek. Ama anlayana... Herkes başkalarıyla uğraşacağı çabayı kendini eğitmeye harcasaydı, dünya daha bir yaşanılabilir ve harika bir yer olmaz mıydı? " Bakmasını bilen anılarımda her şeyi söylediğimi, gösterdiğimi görür. " der, Montaigne. Bende ekliyorum ki, Denemeler'de anlatılmak istenileni anlamak isteyen anlar. Bazen hissettiklerimiz o kadar derin ve yoğundur ki, duygularımızı telaffuz edebilmek için uygun kelimeler bulamayız. Bu yüzden değerli okur arkadaşlar, hissettiklerimi hissedebilmek adına Denemeleri okumanızı tavsiye ederim.

Bu kitabı lisede edebiyat dersi için okumuştum. O günden beri de başucu kitabımdır. Felsefe kitaplarında genelde yazarın düşüncelerinin çoğuna katılmam ama bunu okurken her cümleyi onayladım neredeyse.Alıntı eklemek istediğimde bütün cümleleri yazmak istediğimi farkettim çünkü. Dört çocuğunu daha bebekken kaybeden ve amansız böbrek sancıları yüzünden 1571 yılında 38 yaşındayken şatosunun duvarları arasına çekilen Montaigne yirmi yıl süresince, binden fazla sayfalık “Denemeler” adlı eserini kaleme almıştır. Daha önce kitabı İskele Yayınları ndan okumuştum ama daha sonra İş Bankası Yayınları ndan okudum. Çeviri gerçekten çok önemli ve bu konuda en iyisi bence İş Bankası Yayınları.

Ezgi Sezgin 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Büyük bir hevesle başladığım ve iyi ki okudum dediğim bir kitap.
Montaigne çeşitli konular hakkındaki düşüncelerini ve yorumlarını dile getirmiş.Bazı konularda kendi içinde çelişkiye düşmüş.Çoğu konuyu tarihten örneklerle pekiştirmiş.
Bir yandan bilgilendirirken bir yandan da düşüncelerini aktarmış.
Okuyun derim.

Emre Ö. 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çok iyi bir kitap. Bir kere değil defalarca okunmalı. alıntı kısmına gelirsek alıntı ekleyecektim fakat eğer böyle bir işe kalkışırsam bütün kitabı buraya eklemek gerekecek :) çünkü bütün cümleleri altı çizilmelik bir kitap.şiddetle tavsiye ederim.ölmeden okuyun.içerisinde en sevdiğim söz ise şu oldu.

Benim bütün çabam kimseye muhtaç olmadan yaşamaktır..
İnsanlar hiçbir şeyimi almazlarsa,
Bana çok şey vermiş olurlar..
Hiçbir kötülük etmezlerse,
Yeterince iyilik yapmış sayılırlar..

Montaigne demiş ki:Benim mesleğim,sanatim ,yaşamaktir.Bana hayatim duyduğum,gördüğümve yaşadiğim gibi anlatmami yasak edenler mimara da desinlerki, sen binalarda kendine göre değil başkasina göre, kendi bilginle değil başkasinin bilgisinden söz edeceksin...Felsefe icin okunmasi gereken bir kitapkitap...iyi okumalar..

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
30 Oca 14:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Michel De Montaigne ' nin denemeler kitabını okuma esnasında, sanki büyük baba ile yapılan bir yolculuk ve bu esnada geçen hayata , insan olabilmeye ve erdemliliğe dair konuşmalar gibiydi sanki.Onun rehberliği ve aydınlığıyla yarınlara yapılacak olan yolculuğa dair.Okunası bir kitap , tavsiye ederim kitap dostları.

KeMâL 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nereden bilebilirsin ki bir kitabın daha seni bu denli etkileyeceğini. Kesinlikle ilk 10’uma girecek hatta ve hatta başımın üstünde duracak ve sıkıştığım zaman açıp hemen ders verecek bir eser. Övüldüğü kadar, söylediği kadar, tavsiye edildiği kadar var. Şunu unutmamak gerekir; kişilerin zevkleri değişebilir. Ah seni keşke önce okusaydım Montaigne…

Muhteşem zeka, beyin ve fikirler. Mükemmel felsefe ve deneyim. Nerede ne yapmalı ? Nasıl davranmalı ? Doğruları kendi düşünceleriyle, doğrularıyla ve tecrübeleriyle yazmış. Doğruyu çift taraflı gösterecek kadar dürüst.

Deneme türünde yazılmış eseri Sis Yayıncılık’tan okudum. Çevirisi gayet güzel. Kısa kısa bölümlerden oluşmakta. Konuları buraya yazamam ama aklınıza ne gelirse cevap bulabileceğiniz bir eser. Bölümlerin içerisinde bir çok; başka filozofların alıntıları var. Fikirlerini örneklerle açıklamış resmen.

Kitabın tamamı ders niteliğinde. O kadar çok alıntı var ki; kitabı baştan sona kadar alıntı yapabilirsiniz. Ruhun sadeliği, insanların dürüstlüğü, her şeyin kararında olmasını çok çok güzel özetlemiş. Bir bakıma kişisel gelişim kitabı olarak görebilirsiniz.

Yazılabilecek onca şey var ama inanın yazarak anlatmam zor. Gerçekten çok güzel bir eser. Mutlaka tavsiye ederim. Kesinlikle bu eseri kaçırmamalısınız.

Fatoş Çetiner 
22 Oca 17:42 · Kitabı okudu · 22 günde · 10/10 puan

Öncelikle kitabın İş Bankası Yayınlarından çıkan Sabahattin Eyyüpoğlu çevirisi ile okuduğumu söyleyeyim; ki çevirinin ne kadar harikulade olduğundan bahsetmeme bile gerek yok. Çok yalın cümlelerle, herkesin anlayabileceği kadar sade yazıma sahip bir kitaptı. Bunu bilmek belki de benim gibi klasik okuma konusunda çekinceleri olan insanlara bir nebze yardımcı olacaktır.
Kitapta hayata, insana, dünyaya, yaşamaya, hayvanlara, insan ilişkilerine, maddi ve manevi aklınıza gelebilecek herhangi bir konu ile ilgili; Montaigne’nin kendi hayatından, okuduklarından, çevresinde gördüklerinden edindiği fikirleri bulabilirsiniz. Bu fikirler öyle fikirler ki, okurken kendinizi kendi hayatınız ve fikirleriniz üzerinde düşünürken bulacaksınız. Katıldığım fikirlerim de oldu, karşı olduklarım da ama ben okurken çok şey öğrendim. Özellikle araya kattığı örneklerle anlattığı düşünceleri benimsetmesi benim oldukça hoşuma gitti. Kitap bitti ama bir nevi başucu kitabım olarak ara sıra açıp okumak isteyeceğim ender kitaplardan biri olmayı başardı. Onca yıl önce yazılmış bir kitaptaki fikirlerin halen daha günümüzde yazılmış gibi bizi etkileyebilmesine her zaman hayran olmuşumdur. Zaten klasik olma nedenlerinin en başında da bu geliyor sanırım.

Selim Aslan 
09 Şub 11:30 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Babamın kütüphanesinden ablamın kütüphanesine, oradan da benim kütüphaneme giren, her gece yastığımın altında duran, sarı sayfalı, yırtık ciltli, her sayfası onlarca kez okunduğundan artık adamakıllı yıpranmış bir kitaptı Denemeler. Çocukluğumda okudum, gençliğimde okudum, yaşlılığımda da okuyacağım. Çocuklarım olursa, onların da başucu kitabı olmasını isterim.

Bir kere bu kitap muhteşem bir fikre olabildiğince -oldukça zor bir şekilde- sadık kalabilen bilge ve azimli bir insanın eseri. Bu yüzden bil çok değerli. Ne demek istiyorum? Michel Montaigne hayatı boyunca belli başlı başlıklar belirlemiş ve yıllar içerisinde bu başlıklar hakkında bildiklerini, deneyimlediklerini yazıya dökmüş. Bakmış ki zamanla yeni şeyler öğreniyor, hepsini azar azar değiştirmiş, bazılarını baştan aşağı tekrar yazmış. Bir ömür boyunca da bu fikrini terk etmeden devam ettirmiş ve sonunda Denemeler kitabı ortaya çıkmış. Kısacası adam bu kitaba hayatının özünü dökmüş. Sanırım bu her insanın yapmak isteyebileceği kadar mükemmel ama neredeyse kimsenin yapamadığı kadar da zor ve çetrefilli bir fikir.

Montaigne sadece bu fikre sadık kalarak etkilemiyor elbette bizi. Öyle naif, öyle güzel anekdotlar belirtiyor ki denemelerinde, içine çekiliveriyorsunuz. Acaba bunun hakkında ne demiş? diye ararken buluveriyorsunuz kendinizi. Ayrıca bu kitap bir özlü söz pınarı gibi. Paylaşmak isteseniz her gün onlarca özlü söz çıkarabileceğiniz kadar dolu bir kitap.

Bilge bir adamın ömrü boyunca yaşadıklarından çıkardığı dersleri, aklından nelerin geçtiğini ve neyi nasıl yorumladığını merak ediyorsanız -ki etmiyorsanız kitap okumuyorsunuzdur- kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Denemeler herhangi bir kitap değil, nesilden nesile aktarılması gereken bir edebiyat anıtı.

Kitaptan 579 Alıntı

Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 55)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 55)
Serpil Ağ 
14 Oca 03:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan Tabiatı
Saadet bile haddini aşarsa azap olur.
Seneca

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası)
Nurhan Işkın 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her yerde olan hiçbir yerde değildir. (Martialis )

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 10 - Kitap & Cafe Serüven)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 10 - Kitap & Cafe Serüven)

Fatihlerin en zalimi olan Selim üstüne yazılanları okurken çok şaşırdım. Mısır'ı aldığında Şam şehrini bolluk ve güzellikle saran eşsiz bahçelere askerlerinden hiçbirinin eli değmemiş, hem de kapıları kapalı değil açık olduğu halde.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 254)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 254)

Onunla her şeyi paylaşmak zevkinden yoksun kalınca,
Hiçbir zevki tatmamaya karar verdim.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 27 - Terentius)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 27 - Terentius)
Ezgi Sezgin 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir hareketin getirdiği yarara bakarak karar vermek bu hareketin dürüst ve güzel bir hareket olduğunu ispat etmez.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 225)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 225)

Kitapla ilgili 1 Haber

İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.