Denemeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
144,6bin
Gösterim
Adı:
Denemeler
Yazar:
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944436878
Orijinal adı:
Essais
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gönül Yayınları
Denemeler, bize bütün karmaşıklığı ve çelişkileri ile bir insanın portresini çiziyor. Montaigne, az rastlanan bir zeka inceliğine sahipti. Bir köylü sağduyusu ile cüretkar düşünceyi ve keskin bir eleştiri bilincini harmanlıyordu. Montaigne'nin orijinalliği her insanda bulunan bu çelişkilerin bilincine varmış olmasıydı. Tutkulu ve mistik yönleri öne çıkmasa da Montaigne'in kişiliği bir bütünlük gösterir. Onun iki tutkusu gerçeklik ve özgürlük... Montaigne bizlere dersler dayatmak değil; bizi, kendisiyle beraber, girişimlerini ve gözlemlerini yaşamaya davet etmek istiyor.
302 syf.
2 gündür okuyacak kitabım yok. Bu yüzden kütüphanemin en kıymetlilerinden olan ve sürekli kütüphanemden işmar eden, kaçıncı defa okuduğumu bilmediğim Denemeler kitabına tekrar başladım. Her okurun hayatında anlam yüklediği, içinde kendini bulup, hayatının bir basamağına koyduğu kitaplar vardır. Denemeler kitabı da benim için o kitaplardan biri. Çünkü hayatının en zorlu (Dört çocuğunu da bebekken kaybeden ve böbrek sancıları yüzünden 38 yaşındayken şatosunun duvarları arasına çekildiği ) döneminde büyük acılar içinde yazdığı bir kitapta bu kadar pozitif olan biri örnek insandır. Bu kitabı okurken kendime tahammül etmeyi, kendimi sevmeyi, umutsuz olmamayı ( etkisi sadece kitap bitene kadar sürsede :)) öğreniyorum. Onca sıkıntıya rağmen hayatta tutunacak bir dal olduğuna inanan ve bunu okuyucuya yansıtan nadir isimlerdendir Montaigne.


Edebiyata deneme türünü kazandırmış isimlerin başında olan Montaigne, "Les Essais" (Denemeler) adını verdiği bu eserinde insanlığa değil, kendine mesajlar verdiğini, sadece kendini anlattığını, kendi kendisiyle sohbet ettiğini söyler. Hatta kitaba "Kısacası okuyucu, kitabımın özü “benim”.Boş vakitlerini bu sudan ve anlamsız konuya harcaman akıl karı olmaz. Haydi uğurlar olsun. (Sayfa: 26) ” diyerek sadece kendi deneyimlerini anlattığını baştan vurguluyor.
En alçak gönüllü hali ve mütevazi bir şekilde amacının insanlığa hitap etmek olmadığını, kendi kendisiyle sohbet ettiğini söylese de alttan alta genele mesajlar verir, yol gösterir. Herkesin içinden kendine bir pay çıkarmasını sağlar.


Deneme türünde yazılmış kitapta 107 yazı, makale bulunuyor. Yayımlandığı günden beri en önemli aydınların, yazarların başucu kitabı olan Denemeler, çoğu felsefe, eğitim konularına değinen ve Ortaçağ dogmantizmini yıkan bir aydınlanma kitabıdır. Montaigne kendi çağının çok ötesinde düşüncelere, fikirlere sahip, ileri görüşlü bir düşünür olduğundan dolayı, hümanist kültürün en önemli kaynaklarından biri sayılan bu kitap 16. yy' dan bu tarihe kadar hala geçerliliğini ve bir başucu referans kitabı olma özelliğini koruyor.


Montaigne, Denemeler kitabına hayatının en zorlu zamanlarını geçirdiği dönemde başlayıp, ölene kadar yazmaya devam etmiştir. Kitaba sürekli olarak yeni yazılar eklemiş ve 3 farklı basıma sebep olmuştur bu da. Tek kitabı olan ve tüm hayatını bu kitabı yazmaya adayan Montaigne " Ben kitabımı yaptığım kadar da kitabım beni yaptı " der.


Montaigne, kendini kendisini tanımaya adamıştır. Hayat felsefesi "Kendini Tanı" olan düşünür, dünyada belki de bunu en iyi başarmış insandır. Oturup inatla, sabırla kendini, her halini gözlem altına almıştır. Uykusunda bile kendini rüya görürken ne halde olduğu konusunda merak etmiştir. Bu yüzden kendi kendini uyur ve rüya görür halde yakalayıvermek için uşaklarına gece onu aniden uyandırmalarını tembih edermiş.


Montaigne göre her insan kendisi için bir derstir, sınavdır. Yeterki onu görebilmeyi, anlamayı öğrensin. " Benim yaptığım şey, bildiklerimi söylemek değil" diyor Montaigne " Kendimi öğrenmek. Başkasına değil, kendime ders veriyorum. " Buna benzer aforizma da diyebileceğimiz çok anlamlı sözlere kaynaklık ediyor, bu kapsamlı eser. Herkese hitap edecek ve sıkılmadan okunacak bir kitap...
314 syf.
·2 günde·10/10 puan
İçimde parça parça yazılardan oluşan bir deneme yazma isteğim her zaman vardı. Derken denemeler deneme yazarları vesaire karıştırırken Michael de Montaigne çıktı karşıma. Bu işin piri bu dediler. Açtım okudum. Hani derler ya Alem var alem içinde öyle birşey. Okurken her parçada kendinize ait birşeyler bulmak mümkün. Zaten denemenin içeriği hayattan kesitler desek yanlış olmaz. Güzel bir okuma oldu benim için. Sizi de bu deneyime davet etmek istiyorum. İlk fırsatta okuyun derim çünkü ben tekrar okumayı o lezzeti tekrar tatmayı düşünüyorum.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
 • Sofie'nin Dünyası
  8.6/10 (6,1bin Oy)6,7bin beğeni23,1bin okunma33bin alıntı168bin gösterim
 • Genç Werther'in Acıları
  8.2/10 (15,5bin Oy)14bin beğeni57,9bin okunma115,2bin alıntı408,1bin gösterim
 • Dava
  7.7/10 (7,5bin Oy)7bin beğeni32,2bin okunma19,1bin alıntı174,3bin gösterim
 • Nietzsche Ağladığında
  9.2/10 (8,8bin Oy)9,6bin beğeni28bin okunma71,3bin alıntı203,1bin gösterim
 • Beyaz Diş
  8.6/10 (10bin Oy)9,6bin beğeni40,3bin okunma17,7bin alıntı298,2bin gösterim
 • Aylak Adam
  8.1/10 (10bin Oy)9,2bin beğeni36,5bin okunma72,5bin alıntı176,1bin gösterim
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (15,1bin Oy)14,7bin beğeni51,5bin okunma50,5bin alıntı315,6bin gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (5,5bin Oy)5bin beğeni26bin okunma15,8bin alıntı84,2bin gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (10,5bin Oy)10,7bin beğeni37,6bin okunma44,7bin alıntı191,6bin gösterim
 • Yüzyıllık Yalnızlık
  8.3/10 (6,4bin Oy)6,6bin beğeni22,6bin okunma16,8bin alıntı158,3bin gösterim
302 syf.
·10/10 puan
“İnsan yaşamı denen yolculukta benim bulduğum en iyi destek kitaplardır ve ondan yoksun insana acırım.”
Merhabalar tek kitap okuma hakkım okusaydı tereddütsüz seçeceğim eser olan Denemeler dünya edebiyatına deneme türünü kazandıran Montaigne 6 çocuğundan 4’ünü daha küçükken kaybettikten sonra kendini şatonun kulesine çekilerek yazdığı eserdir.Yazar 16.yüzyılda yaşamış olmasına rağmen nasıl bu kadar ileri görüşlü olabilir diye düşünmeden edemiyor.Okurken okuru farklı alemlere götürmektedir.Eser 107 farklı makaleden bir araya gelmektedir.Yazar çağının ötesine geçerek yaşamımızda bulunan bir çok konuya değinmiştir.16.yüzyılda yazılmasına rağmen okurken ne kadar doğru tespitler de bulunmuş olduğunu göreceksiniz.Bu eseri okudukça insanlara farklı bakış açılarından bakma fırsatı vermektedir.Kitap tekrar tekrar okunmalıdır çünkü okudukça daha iyi anlaşılmaktadır.Ayrıca şunu da belirtmek isterim önsözü okumadan geçmeyin derim.
Keyifli Okumalar Dilerim
314 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10 puan
Nasıl bir inceleme yapmalıyım ki bu kitabın hakkını verebilirim diye düşünüyorum, hatta sadece düşünüyorum bir adım öteye gidemedim çünkü.
Denemeler..
İlk okumam da çok beğendiğim doğruydu fakat ikinci okuduğumda büyülenmiş gibi hissettim, her zaman masamda duran tek kitap, gün içinde elime alıp altını çizdiğim yerleri yeniden yeniden okuyup doyamadığım tek kitap...
Her sayfada, her cümlede, evet evet hatta her kelime de bir anlam bulup düşündüğüm kitap.
Önsoz de geçtiği gibi;" bir kez daha anladım ki insan gibi tükenmez bir maden bu Denemeler. Okuyup bir köşeye bıraktığınız kitaba Montaigne gizlice gelip bir şeyler daha ekliyor sanki zaman zaman."
Evet bu kitap tam da öyle.
Düşünce derinliği, bilgi zenginliği, hayatla olan bagdastimalar, gerçekler, surukleyiciligi her şey o kadar mükemmel ki..
Tam kafa dengim olan Montaigne ile güzel bir keşfe çıktım; yer yer derinlere daldım yer yer su yüzeyindeydim ama şundan eminim ki denemeler koskoca bir okyanus ise ben o okyanusta ki küçük bir su damlasiydim, her okuyuşumda yeni yeni anlamlar bulup daha derinlere yüzecegimden şüphem yok beğenerek incelediğim bir kitap oldu bu da beni denemem oldu
176 syf.
·11 günde·9/10 puan
Bitmesine çok üzüldüğüm nadir kitaplardandı. Montaigne karşınızda ve sohbet ediyormuşsunuz tadında bir kitap ve gerçekten fikirlerinin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Umarım size de öyle olur ve hâlâ okumadıysanız bir an önce okuyun derim.
302 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
Lise yıllarındaki edebiyat derslerinde öğrencilere aktarılan kalıp cümleler vardır. Roman, hikaye gibi türleri içinde barındıran konulara geçiş yapıldığında, Türk edebiyatındaki ilk tarihi roman Cezmi, ilk köy romanı Karabibik diye başlanır. Sonra daha evrensel boyuta geçilir, deneme türü gibi türler anlatılır ve denir ki "Dünyada deneme yazı türünün en önemli temsilcisi Montaigne'dir." Ortalama düzeyde olan her lise öğrencisi bilir bunu. Montaigne'e bu tanımlamayı kazandıran, ölümsüz yazarlar arasında yerini almasını ve bu türün tabiri caizse "babası" olarak anılmasını sağlayan eser işte bu eser. Les Essais yani  Denemeler. İçinde uzunlu kısalı onlarca denemeyi barındıran bu eser okurken ince eleyip sık dokunulması gereken bir eser. Denemeleri okumayı düşünüyorsanız yanınıza mutlaka kalem ve defter almalısınız, zira bu kitapta tartılacak düşünceler, not edilecek birçok cümle, altı çizilecek onlarca alıntı var.

Herhangi bir yazar ve o yazara ait bir kitap ele alınacaksa bu yapılırken, yazar doğduğu çevre ve dönemden ayrı olarak düşünülemez. Yani bir yazarı veya kitabı tam manası ile irdeleyebilmiş olmak için kitabın yazıldığı dönem hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Montaigne 1500'lü yılların Avrupa'sında yaşıyor. Orta Çağ'ın karanlığından sıyrılıp aydınlanmaya geçişin yaşandığı sancılı bir dönem diyebiliriz bu dönem için. Belki de o dönem özellikle, yaşanan din kaynaklı savaşlar, diğer toplumsal kaos olayları Montaigne'in birçok şeye kuşkucu yaklaşmasına neden olmuştur kim bilir... İşte böyle bir ortamda, Fransızca, Yunanca, Latince gibi dilleri bilen, felsefe eğitimi alan, kralın ordusunda yer alan, belediye başkanlığı yapan tarih-şiir gibi alanlarla da ilgilenen bir şahsiyet düşünün, ardından bu şahsiyetin kendine ve hayata dair düşüncelerini başlık başlık yazıya döktüğünü. Denemeler adlı eserde karşımıza çıkan şey tam olarak bu. Montaigne kitabın başında bu kitabı yazarken amacının yakınlarına kendisini tanıtmak için bir kolaylık sağlamak olduğunu söylüyor. Kusurlarıyla, iyi yanları ile kendini tam olarak aktarabilme amacı güdüyor. Kitabın çevirisini yapan ve Türk edebiyatının önemli kişiliklerinden biri olan Sabahattin Eyüboğlu önsözde, Montaigne'in türlü türlü düşünceleri destekliyormuş gibi görünen biri olduğunu, asla tek bir tarafa kayan, tutucu bir düşünce yapısı olmadığını söylüyor. Dolayısıyla bu sayede her okur kendi düşüncelerine ait bir şeyler bulabiliyor bu kitapta.

Denemeler, Montaigne tarafından yazılıp o haliyle bırakılmamıştır. Montaigne 1579 yılında kaleme almaya başladığı Denemeler'e on yıl boyunca, 1589'a kadar çeşitli eklemeler yapmış kitap son ve en olgun haline bu yılda ulaşmıştır. Denemeler'i okurken bir taraftan Montaigne'in duygu, düşünce dünyasında sonu gelmez bir yolculuğa çıkıyor, bir taraftan da birçok yerde kendinizden bir şeyler de buluyorsunuz. Montaigne kendini anlatırken tüm insanlığa ışık tutuyor aslında. Yaklaşık beş asır önce yazılmış bir kitapta bugüne uyan yüzlerce düşünce bulmak da işin ilginç yanlarından biri. Zaten bu nedenle Denemeler yüzyıllardır okunuyor ve okunmaya devam edecek. Okur bu kitabı 2017 yılında da okusa, 2117 yılında da okusa "Aaaa ne kadar doğru!" diyerek birçok cümlenin altını çizecek. Yaşamdan ölüme, savaştan hastalıklara, aşktan dostluğa birçok kavram ile ilgili yazıların olduğu bu kitapta Montaigne kendini anlatırken birçok şey de öğretiyor okura. İnsana insanı çok iyi anlatıyor.

Bazı kitapları okursunuz, çok beğenirsiniz ardından neden daha önce okumamışım diye düşünürsünüz. Denemeler'i beğenmeme rağmen neden daha önce okumadım şeklinde düşünmedim çünkü tam olarak iyi bir şekilde anlayabileceğim bir dönemde okuduğumu düşünüyorum. Ki zaten Denemeler okuduktan sonra kitaplığın bir köşesine bırakılacak bir kitap değil, her zaman açıp denemelerden birer ikişer okunabilecek ve her seferinde farklı anlamlar çıkarılabilecek bir kitap. Kitapta hemen her sayfada özellikleri Latince şiirler ve Türkçe çevirileri vardı, yapılan bu serpiştirmeleri de sevdim, oldukça hoş şiirler mevcuttu.

Montaigne yaşadığı dönemin çok çok ilerisinde bir düşünce yapısına sahip bir isim. Denemeler'in birçok sayfasında da bunu görüyorsunuz. Farklı düşüncelerin dile getirilemediği bir ortamda bu denli esnek bir zihin yapısına sahip olup, düşüncelerini bu şekilde ifade edebilmek saygı duyulması gereken bir nokta. İçinde yüzlerce fikri barındıran bir kitap okuyorsanız doğal olarak bu fikirlerden katılmadıklarınız da oluyor. Özellikle aşk, cinsellik ve yaratıcı ile ilgili düşüncelerine katılmasam da Montaigne'in farklı bakış açısını da görmüş oldum. Neredeyse her sayfasında altı çizilecek bir noktayı içinde barındıran bu kitap, her kitaplıkta bulunması gereken bir kitap bana göre. Montaigne kendini, kendi aracılığıyla dünyayı, insanları çok iyi bir şekilde ele alıp anlatıyor, Sabahattin Eyüboğlu çevirisi de mükemmel. Denemeler'i henüz okumadıysanız bence biran önce okumalısınız, size çok şey katacağına eminim. Keyifli okumalar...
375 syf.
·17 günde·7/10 puan
Her konu hakkında kısaca yazılmış bu denemeleri okurken bazen Montaigne ile aynı fikirdeyken bazen tamamen farklı düşünüyorduk.Ama bazı düşünceleri sesli duymaya ihtiyacımız var ve bunu çok güzel sağlamış .Bol bol kendime notlar aldım ve bunlar ihtiyaç halinde tekrar açıp okunulacak.Sadece Montaigne ‘nin kadınlara olan bakış açısını çok beğenemedim.Yer yer beni çok rahatsız etti ve sinirlendirdi.Her denemesini şu an ile özdeşleştirebiliriz ama kadınlar konusunu pas geçmeliyiz.Yaşadığı dönem falan diyebiliriz belki de .Yine de önerilecek kitaplarda yerini aldı.
314 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Selamlar...
Öncelikle ilk incelememde bu kitabi seçmem benim için biraz farklı bir duygu. Montaigne'nin ilk deneme türündeki ve kendini adadığı kitabı: 'Denemeler'.
Ah, cümleye böyle başlayınca biraz burukluk oldu . Ama olsun yazdıklarıyla ne kadar içten, ne kadar içimizden olduğunu kitabına o kadar güzel sığdırmış ki... Devamını okumak isterim açıkçası. Konusuna gelecek olursak açıkçası kitapta belli bir konu dikte edilmemiş her şeyden en çokta kendinin içindeki bizden fazla bahsetmiş. Bizim her daim hür olmamız, hiçbir insanın bir düşünceye körü körüne bağlı olmaması gerektiğini, dogmatik sistemlerden uzak durmamız gerektiğini , biraz da kaderin sesine kulak vermemizi çok güzel vurgulamış. Bizim diyorum aslında bir nasihat olsun, veyahut uyari olsun diye yazılmadı bu kitap. Sadece ama sadece kendi içindekileri sevdiklerine ve kendisine bir anı kalsın diye yazılmış olup başka bir amaç gütmeyen bir kitap. Ben şöyle bakıyorum her insanın kendine bir ayna olarak tuttuğu bir kitap olabilecek ve biliçlenmemiz gereken konuları masaya yatırma zamanının tam şu an olduğunu hatırlatan bir eser. Zaman geçiyor.
Ee hadi ne duruyoruz bizi kendimizi yansıtan mutlaka okumamız gereken bir kitapla baş başa bırakıyorum.
314 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bölümün sonlarına geldiğimde iç sesim birden dile geldi ve bana unuttuğum belki de farkına varamadığım şeyleri hatırlattı.
(Sayfa:25)
“Bre zavallı insan, az mı derdin var ki kendine yeni dertler uyduruyorsun. Az mı kötü haldesin ki bir de kendi kendini kötülüğe özeniyorsun. Ne diye yeni çirkinlikler yaratmaya çalışıyorsun? İçinde ve dışında zaten o kadar çirkinlikler var ki! O kadar rahat mısın ki rahatının yarısı sana batıyor? Tabiatın seni zorladığı bütün faydalı işleri gördün bitirdin, işsiz güçsüz kaldı da mı başka işler çıkarıyorsun kendine?”

İnsan yalnız kalmaktan korkmamalı.. Bir gün yalnız kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak kendine ait, herkesten uzak, nefes alabileceği bir alan yaratmalı.

Denemeler benim hayatımda küçük uyanışlara neden oldu. Okurken aynı keyifi almanız dileği ile… :)
314 syf.
·4 günde·9/10 puan
Montaigne 1533_1592 yillari arasinda yasamistir. Ailesi onun iyi bir eğitim almasını sağladı. Alman bir eğitmen tarafından yetiştirildi. Eğitim süresince Yunan ve Latin edebiyatını ve dilini öğrendi. Bordeaux Edebiyat Fakültesi'nde felsefe okudu.
Kitabın ilk sayfasında geçen; Okuyucu kitabın özü benim: Boş vakitlerini bu kadar sudan ve anlamsız bir konuya harcaman akıl kârı olmaz. Haydi uğurlar olsun. Bu cumle yüzünden okumadığim bir kitaptı. Ama biz Montaigne dinlemiyoruz bu kitabı okuma sıralarında ilk sıralarda koyuyoruz. Hemen hemen her cümlenin altını çizdiğim ve not aldığım bir kitap oldu denemeler. Insanları ve kendisini çok iyi ele almış bizleri düşünmeye ve insanlığımızı tanımaya başlıyoruz bu kitapta insanın doğumundan ölümüne kadar geçen türlü türlü hallerini bir arkadaşına yazdığı gibi yazmıştır. Kitabın belli bir düzende veya belli bir sıra veya belli bir program dahilinde yazmamış aklına estiği gibi yazmış denemeleri. Son olarak felsefe kitabı olması gözünüzü korkutmasın kitap çok sade günlük dille yazılmış bir kitap gayet akıcı severek ve beğenerek okuyacağınız bir kitap olacak kitapla kalmanız dileğiyle.

ALINTILAR


Biri çıkıp düşüncemizin tersini söyleyidi mi, onun doğru söyleyip söylemediğine değil, doğru yanlış, kendi düşüncemizi savunmaya bakarız. Bizi düzeltmek isteyene kollarımızı açacak yerde, yumruklarımızı sıkıyoruz.

Ben dostlarımın bana sert davranmasını istiyorum: Sen bir budalasın, saçmalıyorsun, desinler bana. Ben, dostlar arasında açık yiğitçe konuşulmasını isterim. Dostların düşüncesi neyse sözleri de o olmalı.... Dostlar arasındaki bağ sert yırtıcı olmalı

En iyisi gençlerde öğrenme hevesini ve sevgisini uyandırmaktır, yoksa kitap yüklü birer eşek yaparız onları, kırbaç zoruyla bilim dolu bir çanta taşıtıyorlar onlara; oysa bilimi evimizde saklamak yetmez, evlenmek gerek onunla.

Yaşamayı ölüm kaygısıyla, ölümü de yaşama kaygısıyla bulandırıyoruz. Biri değerlendiriyor, öteki de korkutuyor bizi.
280 syf.
Denemeler adlı eser ile kızımın vasıtası ile tanıştım. Bugünler de klasiklere olan eğilimimi fark eden çocuklarım sayesinde, isimlerini duyduğum ama eserlerini okuma fırsatına nail olamadığım yazarlar ile tanışmaktayım. Montaigne de yeni tanıdığım bir yazardır.

Kendini keşfeden bir insanın yaşantısı, kendini keşfedemeyenlere göre efsane görülür. Toplum, böyle insanları baş tacı eder. Montaigne'de kendini keşfedenlerdendir. Fransız asıllı olan Montaigne, deneme akımının kurucusu olarak addedilir. Çünkü " Denemeler " adlı eserinde kesin bir yargıya varmadan, kişisel düşüncelerini sanki kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir üslup ile aktarır okuyucuya. Kısaca dogmacılığın tam tersidir bir bakıma.

Denemeleri tercüme eden Sebahattin Eyüpoğlu da, Denemeleri okuyan herkesin, şu iki dersi aldığına dem vurur. Doğanın istediği gibi düşün ve yaşa; hiçbir kitabın, hiçbir dogmanın kölesi olma.
Montaigne Denemeleri kendi ve yakınları için kaleme alsa da, esere hâkim olan unsur insanın ta kendisidir. Amaç okuyucuya bir şey öğretmek değil anlatmak olsa da, her cümlede yazarın kendisi vardır. Ayrıca satırlar arasında ilerledikçe, etkin oldukları dönemlerde isimleri yer etmiş Seneca, Horatius gibi filozofların sözlerine de rastlayacaksınız. Bu sözler ile kendi düşüncelerini harmanlayarak aktarmış okura.

Öyle ki, Montaigne'in sözleri ve filozoflara ait alıntılar ışığında, okuduğum her bir satırda kendi ruhumun bir yansımasını gördüm. Sanki okuduğum satırların müsebbibi Montaigne değil de, benim kalemimden dökülen yazılardı. Montaigne de benim gibi, olaylar karşısında ders almadığı halde, başkalarına ders verenlere kızıyor. İnancı ve ideoloji uğruna cana kıyanlara öfkeleniyor. Bütün okurlara bahşettiği hoşgörüsünü sadece o tarz insanlardan men ediyor. Olması gerekende bu değil midir? Montaigne'in amacı da edinmiş olduğu bilgiler ışığında, okura yol gösterebilmek. Ama anlayana...

Herkes başkalarıyla uğraşacağı çabayı kendini eğitmeye harcasaydı, dünya daha bir yaşanılabilir ve harika bir yer olmaz mıydı? " Bakmasını bilen anılarımda her şeyi söylediğimi, gösterdiğimi görür. " der, Montaigne. Bende ekliyorum ki, Denemeler'de anlatılmak istenileni anlamak isteyen anlar. Bazen hissettiklerimiz o kadar derin ve yoğundur ki, duygularımızı telaffuz edebilmek için uygun kelimeler bulamayız. Bu yüzden değerli okur arkadaşlar, hissettiklerimi hissedebilmek adına Denemeleri okumanızı tavsiye ederim.
314 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Denemeler hayattaki bir çok şeyi sorguluyor. Kitap çok sade dilde yazılmış, yazar kendisi de bunu itiraf ediyor. Abartılı, terimlerle konuşulması da sevmiyor. Kitapta bir çok yeri okurken sanki Dostoyevskinin Yeraltın Notları ve Suç ve Ceza'sından parçaları okuyormuşum gibi oldum. Belli ki, Dostoyevski de Montaigne'yi okumuş. Montaigne'de en çok beğendiğim taraf o dönemin vergi, yasak, kanun ve diğer öğelerine tüm yaşanılmış ve yaşanılacak zaman çizgisinden bakabilmesidir. O dönem yapılan savaşlar, yasaklar, kanunlar bu gün hiç önemli değil, ölenler sanki hiç uğruna ölmüşler ve ya tutuklanmışlar ve ya yargılanmışlar. Bu günümüz dünyasında da böyledir. Pandemi sürecinde yaşadığımız bu karantina dönemi belki 100 yıl sonra insanlara gülünç gelecek. Halbuki, şu anda 2 yıldır doğan çocuklar var ve onlar güzelce çocukluk yaşamadılar. 100 yıl sonra bunlar elbette kimsenin umurunda olmayacak olan o çocuklara, hastalanıp ölenlere, evde karatinada günlerini solduranlara olacak. 100 yıl sonraki kuşaklar insanların nefes alma özgürlüklerini bile ellerimizden alan bu sert karantina yasalarına şaşıracaklardır. İşte Montaigne bize olaylara zaman çizgisinden bakabilmemizi sağlıyor. Usta bir öğretmen gibi kendini, kendimizi, etrafımızı, insan olmayan canlı ve cansız şeylerin tabiatını ortaya döküyor. İsteyen okuyup tabiatlarını öğrene bilir, istemeyen kör topal yaşamaya devam eder. Herkese iyi okumalar dilerim.
Her işte onun yarısı, ikinci yarısı olmaya o kadar alışmıştım ki, şimdi artık yarım bir varlık gibiyim.
Ruhu beden hazlarından soğutmak, bir köleyi sevmediği bir işe zorlar gibi onu hiçbir şeyden tat almamaya alıştırmak haksızlık değil mi?
Kolayca doğrulanabilir ki, büyük yazarlar, olayların nedenleri üstüne yazarken, yalnız en doğru bildikleriyle yetinmez, bir ince buluş, bir güzellik getirmek koşuluyla, inanmadıklarını da yazarlar. Bir şeyi ustaca söylediler mi, yeterince doğru ve yararlı söz etmiş olurlar. Asıl
neden hangisidir, kesinlikle bilemeyiz; birkaçını biraraya getirir bakarız, doğru olan bunlardan biri midir diye

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Denemeler
Yazar:
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944436878
Orijinal adı:
Essais
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gönül Yayınları
Denemeler, bize bütün karmaşıklığı ve çelişkileri ile bir insanın portresini çiziyor. Montaigne, az rastlanan bir zeka inceliğine sahipti. Bir köylü sağduyusu ile cüretkar düşünceyi ve keskin bir eleştiri bilincini harmanlıyordu. Montaigne'nin orijinalliği her insanda bulunan bu çelişkilerin bilincine varmış olmasıydı. Tutkulu ve mistik yönleri öne çıkmasa da Montaigne'in kişiliği bir bütünlük gösterir. Onun iki tutkusu gerçeklik ve özgürlük... Montaigne bizlere dersler dayatmak değil; bizi, kendisiyle beraber, girişimlerini ve gözlemlerini yaşamaya davet etmek istiyor.

Kitabı okuyanlar 31,2bin okur

 • İlayda
 • Hasan yanık
 • Cem Yıldız
 • Ezgi Sayın
 • Nehir Karaboğa
 • Nurseda
 • Nehir
 • Gürkan
 • alkım sezen
 • Ecem Korkmaz

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70
Erkek
%30

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4 (304)
9
%3 (230)
8
%2.5 (192)
7
%1.4 (106)
6
%0.5 (39)
5
%0.4 (28)
4
%0.1 (4)
3
%0 (3)
2
%0 (2)
1
%0.1 (4)

Kitabın sıralamaları