Patrick Modiano

Patrick ModianoEn Uzağından Unutuşun yazarı
Yazar
6.9/10
432 Kişi
1.613
Okunma
73
Beğeni
6,7bin
Görüntülenme

Hakkında

İtalyan Yahudisi bir babanın ve Belçikalı bir annenin oğlu olarak 1945 yılında dünyaya gelen Modiano, Fransa’nın başkenti Paris’te doğdu. 2. Dünya Savaşı sırasında Paris’te hayata gözlerini açan yazar, ortaokulu devlet yardımıyla bitirdi. Lisede ünlü Fransız yazar Raymond Queneau’dan geometri dersi almaya başlayan Modiano, böylece edebiyat dünyasına ilk adımını attı. Queneau ile tanışması hayatında bir dönüm noktası olan başarılı edebiyatçı, Fransa’nın ünlü yayınevi Éditions Gallimard’ın kokteyline katıldı. Modiano, 1968 yılında ilk romanı “La Place de l’Étoile”i (Yıldızın Yeri) yayımladı. Kitapları 2 filme de konu olan başarılı yazarın ilk romanı, 42 yıl sonra Almanca’ya çevrildi. Bu romanıyla Alman Südwestrundfunk Radyosu’ndan ödül alan Modiano, Yahudi karşıtı politikalar yüzünden onca beklemek zorunda kaldı. 1978'de Goncourt ödülünü kazanan yazar, sade dili ve kısa cümleleriyle “Modiano stili”ni yarattı. Modiano, eserlerinde sık sık 20. yüzyıl şehir insanının yakın geçmişini buruk bir hüzünle hatırlayışını işliyor. Türkçe’ye çevrilen eserlerinden bazıları, Bir Sirk Geçiyor, Babam ve Ben, Bir Gençlik, En Uzağından Unutuşun, Kötü Bir İlkbahar ve Yıkıntı Çiçekleri. 1970 yılında Dominique Zerhfuss ile hayatını birleştiren Modiano, evli ve 2 çocuk babası. Patrick Modiano, geçmişte yolculuğa çıktığında bunu bir bakıma, insanların kendi rollerini, yaşamın rastlantılarına göre üstlendiği bir dünyanın tiyatrosal yanını gözlerimizin önüne sermek için yapar. Son derece yalın bir üsluba sahiptir. Modiano, Rue des Boutiques obscures adlı romanıyla 1978'de Goncourt Ödülü kazanmıştır.
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 30 Temmuz 1945

Okurlar

73 okur beğendi.
1.613 okur okudu.
19 okur okuyor.
701 okur okuyacak.
25 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Neden varlığından bile habersiz olduğunuz, bir kez rastladığınız ve bir daha göremeyeceğiniz insanlar, kıyıda köşede kalarak hayatınızda önemli bir rol oynarlar?
Sayfa 74 - Can Yayınları
Ve mutluluk o akşam duyduğum geçici sarhoşluksa, yaşamımda ilk kez mutluydum...
Can YayınlarıKitabı okudu
Reklam
İnsan kendini, çocukken tuhaf gelmeyen şeyleri yıllar sonra bir bilmece gibi çözmeye çalışırken bulabilir, alfabesini bile bilmediğimiz, çok eski bir dilin yarısı silinmiş harflerini çözmeye benzer bu.
Sayfa 97 - Can YayınlarıKitabı okudu
Uzun zamandır aynı kaldırımları çiğniyormuşum gibi geliyordu bana, kesin hiçbir nedenim olmasa da tutsağıydım bu kaldırımların...
Can YayınlarıKitabı okudu
"Bir sivrisinek ısırığı gibi ; önce belli belirsiz, sonra gittikçe artan bir acı, çok geçmeden derin bir yara almışsınız gibi hissedersiniz. Geçmişle şimdiki zaman birbirine karışır."
Sayfa 28 - Can YayınlarıKitabı okudu
"Neden varlığından bile habersiz olduğunuz, bir kez rastladığınız ve bir daha göremeyeceğiniz insanlar, kıyıda köşede kalarak hayatınızda önemli bir rol oynarlar?"
Patrick Modiano
Patrick Modiano
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
176 syf.
7/10 puan verdi
HAYATIMIZDAN GERİDE NE KALIR?
Kimlik hırsızlığı denince aklımıza genellikle suç teşkil edecek eylemlerde kullanılmak üzere başka birinin adının ve kişisel bilgilerinin çalınması gelir. Ancak kimlik hırsızlığının başka bir boyutu daha vardır ve bu çok daha trajiktir üstelik: zihinsel ya da fiziksel bir rahatsızlıktan dolayı kişinin kimliğini kaybetmesi. Bu romanın ana konusu da
Karanlık Dükkanlar Sokağı
Karanlık Dükkanlar SokağıPatrick Modiano · Can Yayınları · 2020248 okunma
136 syf.
10/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Yaşamımızın bir döneminde içimizde ruh sıkışması yaşanırsa kendimizi sokaklara, caddelere, şehirlere vurmamız an meselesidir. Hangi yaşta, hangi cinsiyette, hangi konumda olduğumuz mühim değil. Mühim olan insanın kendi kendini iyileştirme gayesi ve gayretidir. Bu gayret içindeyken karşımıza çıkan insanlar bir velinimet gibidir. Onlara tutunur, onlardan yaşamak bulur, onlarla dibi görür, onlarla zirveye yükseliriz. Hangi seviyede olursak olalım dibe batma mesafemizde elimizden tutanın ötede o eli bırakma ihtimali varken nefes almak güçleşir. Unutuluş bir tık daha artar. Sonra sokaklar, caddeler, şehirler hazinleşir. Günler, aylar, yıllar geçer de o hüzün daha dün gibi bellekte anımsanır. Anımsandığı noktada elimizden tutanlar bize çeşme başlarında, o ağaçlı yolda, şehrin köhne Dante Cafe'sinde ağırlaşır da ha ağırlaşır. Bazen düşüncesizce düşünür, hareket ederim de anılar belleğimde güçlendikçe kağıda kaleme sarılır, yazar da yazarım. Yazmaktan güç bulduğum vakit şöyle kafamı çevirip çevreme bakarım. Kimim, neredeyim, bu aldığım nefes nefes mi, yaşamak gibi bir gayem mi var? Yazdıkça bu gayenin, bu nefesin, kimliğin, mekanın ve zamanın derinleştiğini hissediyorum. Belleği zorlayan kaygısıyla tüm unutulmuşluğun en güzel eserini okudum. İlk başlarda duruldum, yoruldum, yavanlaştım. Ardından gelen sayfalarda kitaptaki hüznü hissettim. Kitabın anlatıcısının yazma kaygısını ise kendi kaygımmış gibi algılayarak 'en uzağından bir Modiano' okudum. Unutuluşlar hatırlandıkça nefes keser.
En Uzağından Unutuşun
En Uzağından UnutuşunPatrick Modiano · Can Yayınları · 2014425 okunma
176 syf.
·
Puan vermedi
DİPÇE :#ruedesboutquesobscures Nobel Komitesi tarafından çağımızın Proust'u...diye başlayan ifadenin cezbedici tarafıyla sarıldığım Modiano, Proust'un biçeminden uzak bir yalınlıkla karşılamakta okuru. Ancak kayıp bir belleğin peşinde olması ve belki de yazarın onulmaz yarasına yazınında deva araması onu Proust'a komşu kılabilir.
Karanlık Dükkanlar Sokağı
Karanlık Dükkanlar SokağıPatrick Modiano · Can Yayınları · 2020248 okunma