Paul Craig Roberts

Paul Craig Roberts

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
286
Gösterim
Yeni muhafazakârlar, Tarih'in tereddütlerine karşı korunmak için, ABD dış ve askeri politikasının "ilk hedefinin", "eski Sovyetler Birliği bölgesinde veya başka bir yerde, eski Sovyetler Birliği'nin tarzında bir tehdit oluşturacak (ABD'nin tek taraflı hareketine karşı) yeni bir rakibin yeniden ortaya çıkmasını önlemek" olduğunu saptamıştır. "Bu hedef, yeni bölgesel savunma stratejisinin altında yatan ve birleştirilmiş bir kontrol altında kaynakları global güç oluşturmaya yetecek herhangi bir saldırgan gücün bir bölgeyi ele geçirmesini önlememizi gerektiren baskın bir düşüncedir." "Saldırgan güç", Washington'un dış politikasından bağımsız bir dış politikaya sahip olmaya yetecek güçte bir ülkedir.
Bu doktrin, Wolfowitz Doktrini olarak bilinmektedir. 1992'de Savunma Müsteşarı Paul Wolfowitz tarafından yazılmıştır. Kullandığı dil leş gibi Amerikan emperyalizmi koktuğundan, belge daha diplomatik terimlerle yeniden yazılmış ancak içerik değiştirilmemiştir.
Paul Craig Roberts
Sayfa 16 - Say Yayınları
Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının, nükleer savaş olasılığını artırmış olması tarihin bir ironisidir.
1991'de Sovyetlerin yıkılması, ABD'nin dünya hegemonyasının yeni muhafazakâr doktrinini ortaya çıkarmıştır. Bu doktrin, ABD dış ve askeri politikasının temeli haline gelmiştir. Doktrin, "tarihin sonu"nu duyurmakta ve bununla, "Amerikan demokratik kapitalizmi"ne hiçbir uygun alternatif olmadığını kastetmektedir. Aslına bakılırsa, tarih, proletaryanın değil Amerikalı kapitalistlerin tarafını tutmuştur.
Paul Craig Roberts
Sayfa 16 - Say Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Craig Roberts
Unvan:
Ekonomist

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.