Paul Halpern

Paul Halpern

Yazar
8.2/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
305
Gösterim
Adı:
Paul Halpern
Unvan:
Teorik fizikçi,profesör
Doğum:
1961
Paul Harlpern,teorik fizikçi ve Philadelphia College of Pharmacy and Science´de profesör.Astronomi ve bilim üzerine çok sayıda kitabın yazarı.
Karanlık madde ışık vermeyen kütleye sahip maddedir. Birçok biliminsanı evrenin yüzde 90'ından fazlasının, bilinmeyen bileşimli, görünmeyen maddeden ibaret olduğunu tahmin etmektedir. Ancak görünmeyen madde ile normal maddenin etkileşmesinin dikkate alınması gerekir. Aksi halde yapı oluşumunun nasıl meydana geldiği tam olarak anlaşılamaz. Bütün bunlardan anlaşıldığı üzere, kozmosun nasıl şekillendiğini anlamak için, önce "kaybolmuş madde" sorunu açıklığa kavuşturulmalıdır.
Cisim gözlemciden uzaklaşıyorsa kırmızıya kayma, yaklaşıyorsa maviye kayma görülür. Galaksi Samanyolu'ndan ne kadar uzaksa, ışığı spektrumun kırmızı tarafına o kadar daha fazla kayar. Uzak galaksilerin spektrumunda ışık kırmızı tarafa kaydığından, Slipher, bu galaksilerin bizden uzaklaşmakta olduğu sonucunu çıkardı. Böylece evrenin derinlerine doğru bakıldıkça, galaksilerin bizden uzaklaşma hızlarının da büyük olduğu anlaşılmaktaydı.
"Sadece gazete okuyan bir insan... Gözlük takmaktan utanan aşırı görme bozukluğu olan bir insanı çağrıştırıyor. Tamamen yaşıtlarının modasına ve yargılarına bağlıdır, başka hiçbir şey duymaz ve görmez."
Einstein
Evrenin herhangi bir bölgesinde bir kara deliğin var olması, o bölgede evren yapısının birbirinden ayrılmasına, parçalanmasına neden olacaktır. Uzay-zaman yapısındaki bu parçalanmaya tekillik denir. Buna göre tekilliğin yakınında olan cisimlerinde zamanında sapma yaşanacaktır.

Peki o an hem uzay hem zamanda olamazsak nerede olabiliriz ?
"Bilimde hiçbir otoriteye güvenmeyin. En büyük dahiler bile yanlış yapabilir; bir ya da iki Nobel ödülü olması ya da hiç olmaması fark etmez."
Erwin Schrödinger
Shrödinger, "Fiziğin tanımladığı her şey gerçekliktir" diye açıkladı. "Ama bu tanım tam ya da tamamlanmamış olabilir."
Durumu açıklamak için Einstein, Shrödinger'e bir topun iki kapalı kutudan birinde olduğu bir durumdan bahsetti. Kuantum kuramı doğru kabul edildiğinde, olasılık kuramı topun yarı olasılıkla bir kutuda, yarı olasılıkla diğer kutuda olacağını söylüyordu. Oysa top gerçekten ikiye bölünemezdi; ya birinde ya da diğerinde olmalı. Tamamlanmış bir tanım, belirsizliği ortadan kaldırarak topun belirli bir andaki durumunu belirleyecekti.
134 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Okuduğum çoğu bilimsel kitaba benziyor ama bu kitap daha kapsamlı.Tanımlar,ifadeler daha çarpıcı.Anlamak biraz zaman alabilir çünkü anlatılan konular şuana kadar çözüme kavuşturulamamış konular.Kitabı okurken bu konular hakkında az çok bilginiz olması gerekiyor.Kısacası fizik,kimya ve matematiğinizin biraz iyi olması gerekiyor.Bulunan sonuçlar bu dallara dayandırılmış.Okumanızı tavsiye ederim.Bilgilerinizin üstüne bilgi katacak bir kitap.
134 syf.
·1 günde·3/10
BEĞENEMEDİM

Olmadı bu kitap doyurucu bir bilgi taşımıyor. Klasik fizik bilgilerini standart fen bilgisi derecesinde anlatmış bilgiler çok yüzeysel kara delikleri anlatırken hiç kuantum mekaniğine değinilmedi hatta kitap da bir satır bile görmedim. Kitabın hakkını yiyemeyeceğim tek kısım kozmolojik sabit ve kırmızıya kayma konusu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Halpern
Unvan:
Teorik fizikçi,profesör
Doğum:
1961
Paul Harlpern,teorik fizikçi ve Philadelphia College of Pharmacy and Science´de profesör.Astronomi ve bilim üzerine çok sayıda kitabın yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.