Yazar
Per Wahlöö

Per Wahlöö

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
162 Kişi
356
Okunma
6
Beğeni
783
Gösterim
Unvan
İsveçli Yazar
Doğum
Kungsbacka, İsveç, 5 Ağustos 1926
Ölüm
Malmö, İsveç, 22 Haziran 1975
Yaşamı
1926 İsveç doğumlu yazar 1975 yılında vefat etmiştir. Maj Sjöwall ile birlikte yazdığı bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisi birçok dile çevrilmiş ve birçok ödül almıştır. Yazdıklarıyla Franz Kafka, George Orwell ve Graham Greene’e benzetilen Per Wahlöö 20. yüzyıl İskandinav edebiyatının en iyi yazarlarından biri olarak anılır.
Leyli_devran
Kayıp İtfaiye Arabası'ı inceledi.
352 syf.
Modern polisiye edebiyatının ve İskandinav edebiyatının en iyi yazarlarından İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün 1960 ve 70’lerde yazdıkları on seriden oluşan Martin Beck serisinin 5. kitabı olan Kayıp İtfaiye Arabası da bir solukta bitebilecek bir kitaptı. Gerçi ben baya dolaştırdım elimde ama. Şartlar gereği. Yoksa bir çırpıda bitecek bir kitaptı. İsveç edebiyatına ait eski bir seri olmasına rağmen hala aynı lezzetle günümüzde de okunuyor olması çok güzel. Sindire sindire okuyorum seriyi resmen. Sürükleyici ve zekice kurgulanmış. Öyle vurdu kırdı değil de. Daha çok gri hücreleri çalıştırıyor. Bu tarz sevenlere kesinlikle tavsiye olunur. Bakalım, sevgili Beck ile daha ne maceralar yaşayacağız diğer kitaplarda... Sevgiyle kalın hoşçakalın #leylidevran . . . . .
Kayıp İtfaiye Arabası
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
ipekhoca
Kanaldaki Kadın'ı inceledi.
336 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
60’lı yıllarda yazılmış olmasına rağmen, dilinin akıcılığı olsun, dedektiflerin hem soruşturma sırasında hem de evlerindeki ruh halleri olsun yaşanılan duyguları okuyucuya direkt aktaran bir kitaptı serinin ilki.
Kanaldaki Kadın
8.3/10
· 92 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Nuray Takaz Durmuş
Kanaldaki Kadın'ı inceledi.
336 syf.
·
10/10 puan
İşte bu. Bir polisiye nasıl yazılır sorusuna verilebilecek en iyi cevap bu kitapta. Abartıdan uzak, Superman gibi ordan oraya uçmayan, Herkül gibi güçlü, çok zeki ve çok şanslı polisler yok bu kitapta. Detay yok, fazla karakter yok. Her şey ama her şey gerçeğe uygun yazılmış. Boşuna onca ödülü almamış yazarlar.
Kanaldaki Kadın
8.3/10
· 92 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Kitapzede
Gülen Polis'i inceledi.
368 syf.
·
Puan vermedi
Selam Maj Sjöwall & Per Wahlöö “Martin Beck Serisi 04 / Gülen Polis”. Serinin okuduğum ilk dört kitabı arasında, konusunu dokusunu en kompleks bulduğum eser oldu. Wahlöö ve Sjöwall tanıştıklarında, Wahlöö Komünist Parti üyesi ve yazdığı politik kitaplar satmıyorken, ikili birlikte bir polisiye seri yazmaya karar verir, Sjöwall bir röportajında “Toplumu sol bakış açımızdan tanımlamak istiyorduk. İsveç’in refah devleti imajının altında yatan yoksulluk, suça eğilim ve vahşet kavramlarını polisiye romanlar yoluyla aktarabileceğimizi farkettik” demiş. Nitekim okurken, seri boyunca kademeli olarak, toplumsal hiyerarşiden, yeme içme alışkanlıklarına, mesleki alanlarda cinsiyet anlayışına, çocuk yetiştirmeye kadar giden yelpaze, genişliyor. Biçim ve dil konusunda yazarlarının, eğitimli eğitimsiz tüm İsveçlilerin anlayabileceği, akıcı ve eleştirel bir seri yazma hedefi, başarılı olup, Martin Beck dünya literatüründe, polisiye klasikler arasına girebilmiştir. İlk üç kitap için kaleme aldığım genel özellikler bu eser için de geçerli. 1960’ların kriminal eksiklikleri, delilleri bulma ve incelemedeki teknolojik yetersizlikler, maktul/katil, suç/suçlu, sanık/tanık her alanda kendini hissettiriyor. Bu gediği, etkin sorgulama diyalogları, zekice kurulan bağlantılar, küçük ipuçları ile sonuca mantıklı bir zeminde varıyor olması kapatıyor. Bire bir insan ilişkilerini esas alan seri, karakter devamlılıklarıyla bir dizi film havasındayken, birbirinden bağımsız suçların başlayıp biten konusuyla da “film” gibi diye de nitelenebilir. Benim açımdan karakter devamlılığı olan serilerin sıralı okunması daha lezizken, konuların bu birbirinden bağımsız hali kitapları sırasız tek tek de okunur kılıyor. İskandinav edebiyatının bu gözde serisi ilk kitaptan itibaren tavsiye listemde, dördüncüde de fikrim değişmedi, severek tavsiye listeme eklerken, gözüme ilişen birkaç baskı/yazım hatası olduğunu, fakat bunun tolere edilmeyecek miktarda olmadığını da belirtiyorum. Sevgim üzerinize olsun
Gülen Polis
7.9/10
· 41 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22