1000Kitap Logosu
Peter Aughton

Peter Aughton

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
28 Kişi
61
Okunma
3
Beğeni
128
Gösterim
Doğum
1940
Yaşamı
Uzun yıllar havacılık ve uzay teknolojisi alanında bilgisayar mühendisi olarak çalışmış, bu arada dünyanın sesten hızlı ilk yolcu uçağının yapımına da katılmıştır. Daha sonra öğretim üyeliğine geçen Aughton, 25 yılı aşkın bir süre West of England Üniversitesi’nde ders vermiştir. Çok satan seyahat ve keşif tarihi kitapları kaleme almıştır: Endeavour (2002); Resolution (2004); The Transit of Venus (2004).
Muhammet Ali Ünüvar
Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler'i inceledi.
376 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Seyahatler,keşifler,çatışmalar,hastalıklar vs ne ararsan var.Gayet keyifli,bilgilendici bir kitap.Öğrenciler için ders kitabı bile olur. Bu gemiciler de çok cesur ve çılgın insanlar, çoğu insanın adım atmayacağı yerlere gitmişler.!
Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler
Okuyacaklarıma Ekle
4
Enes Alkan
Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler'i inceledi.
376 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
Kitabı önemli bölümlerle ilgili not alarak 5 günde bitirdim. Kitabın yazarı Peter Aughton uzay teknolojisi alanında bilgisayar mühendisi olarak çalışmış ve sanırım Türkçeye çevrilen tek kitabı bu. Kitabın içeriğine gelecek olursak toplam 27 bölümden oluşmakta. Kitapta Fenikelilerin, Vikinglerin, Çinlilerin, İspanyolların ve diğer Avrupalı Devletlerin gerçekleştirmiş oldukları seyahatler ve keşifler gayet güzel bir şekilde anlatılmış ve kitaba bir çok resim ve harita eklenmiş. Ayrıca denizcilerin yaşadıkları zorluklara (açlık, soğuk, iskorbüt hastalığı vb.) bir çok bölümde değinilmiş. Temel seviyede coğrafya bilgisine sahip olanların ve denizcilik tarihine ilgi duyanların kitaptan çok zevk alacaklarını ve yeni bilgiler edileceklerini düşünüyorum. Dolayısıyla herkese tavsiye ederim. Not: Kitabın konusu Coğrafi Keşifler olduğu için ele geçirilen bölgelerdeki savaşlara ve sömürgeciliğe çok fazla değinilmemiş ancak kısada olsa köle ticaretine yer verilmiş.
Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler
Okuyacaklarıma Ekle
3