1000Kitap Logosu
Peter Aughton

Peter Aughton

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
70
Okunma
3
Beğeni
226
Gösterim
Doğum
1940
Yaşamı
Uzun yıllar havacılık ve uzay teknolojisi alanında bilgisayar mühendisi olarak çalışmış, bu arada dünyanın sesten hızlı ilk yolcu uçağının yapımına da katılmıştır. Daha sonra öğretim üyeliğine geçen Aughton, 25 yılı aşkın bir süre West of England Üniversitesi’nde ders vermiştir. Çok satan seyahat ve keşif tarihi kitapları kaleme almıştır: Endeavour (2002); Resolution (2004); The Transit of Venus (2004).
Hiç şüphe yok ki 15.yüzyılın başlarında, Çinliler, gemi inşası konusunda son derece ustalaşmış durumdaydılar. Büyük bir geminin nasıl inşa edileceğini ve nasıl su geçirmez kılınacağını biliyorlardı. En büyük gemilerinin boyu 100, genişliği ise 50 metreyi buluyordu. Bu gemilerin en büyükleri, Çin yelkenlisi denen sınıftandı ve üzerlerindeki dokuz adet yelken direğinin her birinde, onar adet kırmızı ipek yelken taşıyorlardı.
Papa, 38 derece batı boylamı hattında dikkatlice karar kılıp, bu hattın batısındaki keşiflerin İspanya'ya, doğusundakilerin Portekiz'e ait olması gerektiğine hükmedince 1493 yılında bir ferman yayınlamıştı. Eğer yalnızca İspanya ile Portekiz olsaydı, bu çok adil bir paylaşım olurdu. Fakat Kristof Kolomb'un yaptığı seyahatlerin ardından papa, bu hattı batıya, 46 derece 37 dakika konumuna kaydırdı. 1494'te yeni hattın kurulmasına Tordesillas Anlaşması deniliyordu.
"Zorlu denizleri aşmak arzusuyla bağrın yanmışsa bil ki, Ülker Takımyıldızı, Orion'un muazzam gücünden kaçıp sis deryasına gizlendiğinde şiddetli rüzgarlar patlak verir. Ölümlülerin denize açılması için en uygun mevsim, yazın zahmetli günlerinin sona erdiği, yaz gündönümünden elli gün sonra başlayan zamandır. Böyle bir zamanda yelken açarsan, dünyayı sarsan Poseidon veya ölümsüzlerin kralı Zeus istemedikçe ne senin gemine ne de geminde yolculuk edenlere denizden zarar gelir" ( Hesiodos'tan bir alıntı, deniz yolculuğu ile ilgili o zaman kabul gören kanaati gözler önüne sermektedir.) (Peter Aughton, Dünyanın Çehresini Değiştiren Seyahatler, s.11) Kitaplarınız Bol Olsun
Ümit Burnu
"Tayfalar hâlâ isyanın eşiğindeydi. Önlerindeki bilinmezden korkuyorlardı ve daha fazla ilerlemeyeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine Dias, Hint Okyanusu'nun tam başladığı yerde, gemilerini döndürmek zorunda kaldı. Dönüş yolculuğu esnasında, Dias ve adamları, Afrika'nın en güneyinde yer alan burnu gördüler. Dias buraya 'Fırtınalar Burnu' adını verdi. Fakat memlekete döndüklerinde kral, uzun zamandan beri araştırılan Hindistan deniz yolunun kapısı olduğunun herkesçe bilinmesi amacıyla oraya, 'Ümit Burnu' adını verecekti."
27 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.