Pınar Ülgen

Pınar Ülgen

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Pınar Ülgen
Unvan:
Doc. Dr
Doc.Dr.- Gaziosmanpaşa Üniversite Ortacag Tarihi Bilimdalı Başkanı
“Eğer erkekler gibi kadınlarında geçmiş hakkında yazmalarına izin verilmiş olunsaydı; tarihte kim bilir nasıl parıl parıl parlarlardı.”

Agostino Strozzi-1500
Pınar Ülgen
Sayfa 9 - Yeditepe Yayınevi
Madalyona benzeyen Orta Çağ’ın ürkütücü yanıdır şiddet! İşte cadı avı süreci de bir fenomendir. Adına ister şiddet deyin isterseniz cinayet.
Pınar Ülgen
Sayfa 18 - Yeditepe Yayınevi
15. ve 17. yüzyıllardaki bu Cadı avında amaç, bu sapkın tapınımın yok edilmesi idi. Çünkü bu durum, Hristiyanlığın zarar görmesine neden olmaktaydı. Bu kadınların işkencelere uğramasında erkeklerin payı büyük olmuştur. Çünkü erkekler doğaüstü güçlerle çözümü arayan bu kadınların kendilerini yiyip belki de cinsel iktidarlarını elinden alacağı korkusu ile eşcinselliğe bile yönelmişlerdir.
Pınar Ülgen
Sayfa 64 - Yeditepe Yayınları
Toplumsal olarak kadın anne olma rolünün dışına çıkmamalıydı. Örneğin İngiliz doktorlar, parlementoya bir dilekçe ile başvurarak bazı meslekleri yapmaya cesaret eden kadınların en ağır para ve hapis cezasına çarptırılmasını istiyorlardı.
Pınar Ülgen
Sayfa 68 - Yeditepe Yayınları
Genel kanıya göre cadılar, hissiz ve duygusuz insanlardı. Bu yüzden ağlayamazlardı. Bu düşünceden yola çıkarak cadıların ağlatılmasına çalışılmıştır. Eğer cadı ağlar ve gözyaşı akıtırsa suçsuz bulunur ve masumiyeti de kanıtlanmış olurdu.
Pınar Ülgen
Sayfa 57 - Yeditepe Yayınları
Eğer kitapları kadınlar yazsalardı, her şeyin farklı olacağını adım gibi biliyorum; zira onlar, haksız yere suçlandıklarını gayet iyi biliyorlardı.
Pınar Ülgen
Sayfa 74 - Yeditepe Yayınları
En çok görüldüğü yerler, Almanya, İsviçre, Fransa ve Polonya toprakları olup burada yaklaşık 50.0000 kişi cadı suçlamasıyla öldürülmüştür.
Pınar Ülgen
Sayfa 14 - Yeditepe Yayınları
Kilise babalarından olan Johannes Chrysostomas’a (349-407) göre “kadınlar, tamamen erkekleri tatmin etmek için yaratılmışlardı.” Yine Papa 2. Pius’un , “Kadın gördüğünde dur ve düşün; O, bir şeytan olabilir.” demesi de kadının nasıl görüldüğüne bir örnektir.
Pınar Ülgen
Sayfa 14 - Yeditepe Yayınevi
Büyük olasılıkla en iyi bilinen cadı, Samuel’in ruhunu yeniden canlandırmak için çağırılan ve İsrail’in örgüt olabilmesi için var olan “witch of Endor” yani “cüce cadı” idi.
Pınar Ülgen
Sayfa 20 - Yeditepe Yayınevi
Sevgiler ve nefretler giysilere benzerdi; taşıdıkları pek çok anlam vardı, herkes görsün diye bedenin dışında taşınır ve kolayca değiştirilirlerdi.
Pınar Ülgen
Sayfa 72 - Yeditepe Yayınları
Ortaçağ'ın önemli figürlerinden biri olan Cadılık kavramına net bir şekilde açıklık getirildiğini görüyoruz. Ortaçağ'ı karanlık yapan Kilise zihniyetinin kadına bakış açısı katledilen kadınların acı durumu işlemeyen çürümüş adalet sistemi paralelinde anlatılıyor. Günümüzde kadın hakları konusunda ders vermeye çalışan Batının geçmişi eserle daha netlesiyor. Engizisyonun dava tutanakları ve Cadi olarak nitelendirilen bir kadının anıları ise bayagi etkileyici...

Yazarın biyografisi

Adı:
Pınar Ülgen
Unvan:
Doc. Dr
Doc.Dr.- Gaziosmanpaşa Üniversite Ortacag Tarihi Bilimdalı Başkanı

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.