Pınar Ülgen

Pınar Ülgen

Yazar
6.7/10
10 Kişi
·
38
Okunma
·
1
Beğeni
·
143
Gösterim
Adı:
Pınar Ülgen
Unvan:
Doc. Dr
Doc.Dr.- Gaziosmanpaşa Üniversite Ortacag Tarihi Bilimdalı Başkanı
“Eğer erkekler gibi kadınlarında geçmiş hakkında yazmalarına izin verilmiş olunsaydı; tarihte kim bilir nasıl parıl parıl parlarlardı.”

Agostino Strozzi-1500
Pınar Ülgen
Sayfa 9 - Yeditepe Yayınevi
Madalyona benzeyen Orta Çağ’ın ürkütücü yanıdır şiddet! İşte cadı avı süreci de bir fenomendir. Adına ister şiddet deyin isterseniz cinayet.
Pınar Ülgen
Sayfa 18 - Yeditepe Yayınevi
“Eğer erkekler gibi kadınların da geçmişi hakkında yazmalarına izin verilmiş olunsaydı; tarihte kim bilir nasıl parıl parıl parlarlardı.”
Pınar Ülgen
Sayfa 9 - Yeditepe Yayınları
Aslında şeytan, antikiteden Yeni Ahit dönemine uzanan sürede Doğu'da ve Batı'da insanların kötülük sorununa nasıl yöneldiğinin kavramsal olarak yansımasıdır. Madalyona benzeyen Orta Çağ'ın ürkütücü yanıdır şiddet! İşte Cadı Avı süreci de bir fenomendir. Adına ister şiddet deyin isterseniz cinayet!
15. ve 17. yüzyıllardaki bu Cadı avında amaç, bu sapkın tapınımın yok edilmesi idi. Çünkü bu durum, Hristiyanlığın zarar görmesine neden olmaktaydı. Bu kadınların işkencelere uğramasında erkeklerin payı büyük olmuştur. Çünkü erkekler doğaüstü güçlerle çözümü arayan bu kadınların kendilerini yiyip belki de cinsel iktidarlarını elinden alacağı korkusu ile eşcinselliğe bile yönelmişlerdir.
Pınar Ülgen
Sayfa 64 - Yeditepe Yayınları
Toplumsal olarak kadın anne olma rolünün dışına çıkmamalıydı. Örneğin İngiliz doktorlar, parlementoya bir dilekçe ile başvurarak bazı meslekleri yapmaya cesaret eden kadınların en ağır para ve hapis cezasına çarptırılmasını istiyorlardı.
Pınar Ülgen
Sayfa 68 - Yeditepe Yayınları
Genel kanıya göre cadılar, hissiz ve duygusuz insanlardı. Bu yüzden ağlayamazlardı. Bu düşünceden yola çıkarak cadıların ağlatılmasına çalışılmıştır. Eğer cadı ağlar ve gözyaşı akıtırsa suçsuz bulunur ve masumiyeti de kanıtlanmış olurdu.
Pınar Ülgen
Sayfa 57 - Yeditepe Yayınları
Eğer kitapları kadınlar yazsalardı, her şeyin farklı olacağını adım gibi biliyorum; zira onlar, haksız yere suçlandıklarını gayet iyi biliyorlardı.
Pınar Ülgen
Sayfa 74 - Yeditepe Yayınları
120 syf.
·1 günde·1/10
İlk olarak bu kitabın sadece belli başlı, Ortaçağ ve cadılar ile ilgili detaylı araştırma yapmış kişilerin kitaplarındaki alıntılarına yer vererek bir kitap oluşturmak bana çok saçma geldi. Kendi düşüncesi ile fikirler üretip anlatmasını tercih ederdim. Zaten okumuş olduğum Richard Kieckherf’in Ortaçağda Büyü, Haydar Akın’ın Cadının Cinsiyeti Kadın, Eric Berkowitz’in Seks ve Ceza, Yücel Aksan’ın 1450-1750 Yılları Arasında Avrupada Cadılık gibi yazarların kitaplarının içinden bazı cümleler alınıp yerleştirilmiş. Bu kitap yerine saydığım kitapları alıp okursanız, Ortaçağ ve cadılar ile ilgili daha detaylı ve bilgili şeyleri rahatça öğrenebilirsiniz. Bu kitap gibi bölük pörçük, bi ordan bi burdan alıntılar yapılıp konuyu anlatamamak da ayrı bir yetenek galiba. Üzgünüm beğenmedim. Amaç sadece isim ve kitap yapmak olmamalı. Ki bunda da kendi düşünceleri veya fikirleri olmadan yapılan bir kitap. Kadınlar ve Cadılar
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Pınar Ülgen sayılı Orta Çağ uzmanlarından birisi. Bu kitaptan önce yayınladığı Orta Çağ Avrupa'sına ait kitaplar daha kapsamlı ve akademik çalışmalarken "Kadınlar ve Cadılar" daha popüler bir eser olmuş. Aslında iyi ki de olmuş çünkü Türk yazarlar arasında bu konuyu bu çerçevede ele alan pek yok gibi.
Pınar Ülgen'in akademik birikimini popüler bir tarzda sunduğu kitabı rahat okunur ve doyurucu bir kitap olmuş.
Bilhassa Avrupa'da cadılık kavramının gelişimi, kadın ekseninde algılanması ve engizisyon yargılamalarında yaşanan tuhaflıklar dile getirilen temel konular.
İlginç olan bir başka yön de cadılık algısının feminizmi nasıl beslediği konusu.
Kısa, keyifli ve dolu bir kitap...
120 syf.
·Puan vermedi
Akademik bir eser değil, alanında duayen tarihçilerin, konu hakkında yazılmış önemli kitap ve makalelerinden derlenmiş bir araştırma eseri. Kitabın başlıklara ayrılmamış olması, konuların sistematik şekilde ilerlemesini engelliyor, bu da dağınık şekilde verilen bilgilerin bir bütün halinde algılanmasını zorlaştırıyor. Kafamda soru işaretlerinin olduğu, cevaplarını alamadığım noktalar da oldu. Kitabın beklentilerimi karşılamadığını söylemekle beraber, tamamen olumsuz yargılardan oluşan bir açıklama yapmak da büsbütün haksızlık olurdu. Hele de ince ebatı dolayısıyla çok kısa sürede bitirebileceğiniz bu kitabı, yalnızca "Bir cadının günlüğü" kısmı için bile okumak zaman kaybı olmayacaktır.
120 syf.
·10/10
Ortaçağ'ın önemli figürlerinden biri olan Cadılık kavramına net bir şekilde açıklık getirildiğini görüyoruz. Ortaçağ'ı karanlık yapan Kilise zihniyetinin kadına bakış açısı katledilen kadınların acı durumu işlemeyen çürümüş adalet sistemi paralelinde anlatılıyor. Günümüzde kadın hakları konusunda ders vermeye çalışan Batının geçmişi eserle daha netlesiyor. Engizisyonun dava tutanakları ve Cadi olarak nitelendirilen bir kadının anıları ise bayagi etkileyici...

Yazarın biyografisi

Adı:
Pınar Ülgen
Unvan:
Doc. Dr
Doc.Dr.- Gaziosmanpaşa Üniversite Ortacag Tarihi Bilimdalı Başkanı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.