Pınar Umman

Pınar Umman

Çevirmen
7.6/10
7 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
144 syf.
·Puan vermedi
Dünyayla Benim Aramda siyahi bir babanın, oğluna yazdığı bir mektup. Anılarını, yaşadığı zor dönemleri, siyahilere sokağın, toplumun, ülkenin bakışını ve bu babanın oğlu için taşıdığı korkuların yazılı olduğu bir mektup. Çeviride bazı pürüzler olsa da okuması guzeldi.Baştan sona baba bir anlatıcı özelliği taşıdığından ve oğluna anlatmak istediklerini yazıp onun adına temennilerini dile getirdiği için olay akışından bahsetmek biraz zor. Çok akıcılık ya da edebi bir metin beklememekte fayda var.
144 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Siyahi bir babanın kaleminden oğluna mektup.

"Bu senin ülken, bu senin dünyan ve bu senin bedenin ve bir şekilde bunların hepsinin içinde yaşamanın yolunu bulmalısın." diyor baba endişeli, korkulu yüreğiyle.

Anne babalar evlatları için endişelenir, birçoğu onlar uyurken acaba nefes alıyor mu, diye yanına gidip burnuna kulaklarını dayamıştır. Onlara gelecek herhangi bir zararda hemen savunmaya geçerler, yazar da bir baba ve ırkçılığın kol gezdiği, korkudan şiddetin yükseldiği ülkesinde oğluna önce bedenini korumasını öğütleyerek başlıyor kitabına.

Mektup olarak yazılmış ve olan olaylara dair bilgiler içerdiğinden çok akıcı bir kitap değildi bir de çeviride de cümle problemleri vardı.
144 syf.
·4 günde·9/10
National Book Award dahil bir çok ödülün sahibi.
Siyahi bir babanın oğluna yazdığı mektubu okuyacaksınız. 140 sayfalık kısa bir seyir ama ben okurken çok zorlandım. Özellikle oğlu küçükken başına gelen olayın yarattığı ikilem yüzünden boğazıma yumru oturdu.
Bahsi geçen hayat, zor bir hayat. Sırf ten rengi koyu doğdu diye insan hayatına biçilen değer çok acımazsız.
Kitaplığınızda bu minik dev için bir yer ayırmalısınız!
144 syf.
·Beğendi·9/10
"Dünyayla benim aramda" adlı kitap ten renginden dolayı yaşadığı toplumda hep aşalanan ve suçlu bulunan bir babanın kendi yaşamında yaşadığı her anı oğluna anlattığı bir kitap. Kitabın dili kolay anlaşılır olmakta birlikte yaşananların acısını kendi yüreğinizde hissedeceğiniz için öyle bir çırpıda okuyamayacağınız bir kitap.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Siyahi bir babanın oğluna hitaben yazdığı anılarını, yaşadığı zor dönemleri,toplumun, ülkenin bakışını ve oğlu için taşıdığı korkuların yazılı olduğu bir mektup.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.