Pookie Rolf

Pookie Rolf

Çevirmen
9.0/10
166 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
195 syf.
·1 günde·10/10
Çavdar tarlasında çocuklar kitabında "bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız o kitap bence gerçekten iyidir" diye bir yer vardı. İşte bu kitap tam da öyle diyebileceğiniz bir kitap. Başladığım ilk manga serisi ve çok beğendim. Olaylar o kadar akıcı ve zekice bir şekilde ilerliyor ki kendimi olayın içinde hissettim. Ve kitabın çizimleri de bir o kadar güzel.
Şimdi de kitabın konusuna geçelim.
Death note içine bir kişinin isminin yazıldığı takdirde insanları ödürebilen bir defterdir. Defteri kullanmanın Şinigami' nin (ölüm melekleri) bile bazılarını bilmediği bir sürü kuralı vardır. Death note' u başarılı bir lise öğrencisi olan Light Yagami bulur. Defterin işe yaradığını görünce ideallerindeki dünyayı yaratmak için defteri kullanarak suçluları öldürmeye başlar. Suçlular ölmeye başlayınca dünyadaki birçok gizemli olayı çözmeyi başarmış olan L bu olayı çözmesi için görevlendirilir. Daha çok ikisinin arasındaki mücadeleye tanık oluyoruz.
195 syf.
·9/10
Harika bir manga. Manga/anime tarzı içeriklere ilgi duymayan birinin bile şans verip okuması gerek. Üzerine kafa patlatılarak zekice yazılmış bir kurgusu var, yalapşap değil. Zaten okumaya başlar başlamaz sizi çekiyor.
195 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda ki 3. Manga ve çok iyi. Başarılı ve söyle söyliyim favorim. Konusu çok iyi ve bence bu kitabı yazmak için zeka gerekir. Çok iyi, hayranlık uyandırıcı ben pdf olarak okudu gayet iyiydi. Sıra 2. Ciltte
195 syf.
·1 günde·8/10
Yakın bir arkadaşım uzun zamandır çok ısrar ettiği için hayatımda ilk defa bir manga okudum benim gibi daha önce hiç manga okumamış biriyseniz başlangıç için de tavsiye ederim yaklaşık 50 dakika gibi bir sürede başlayıp bitirdim ilgi çekici bir konusu var zaten çoğu kişi de biliyordur konusunu okurken keyif aldım okumayı düşünen varsa tavsiye ederim ikinci cildini de yakın bir zamanda okumayı düşünüyorum
195 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Animesini 2 kere izlediğim, efsane ötesi bir kurguya sahip, zekanın inceliklerini sonuna kadar sergileyen harika bir manga. Death note serisi bir döneme damga vurmuş olsa da, yine aynı heyecanla etkiliyor beni :) mangalar kafa dağıtmak için birebir, okumayan varsa okusun ama Animesini kesinlikle izleyin harikulade..
195 syf.
·11 günde·8/10
Okuduğum ilk manga. Ama sanki sürekli manga okumuşum gibi hemen adapte oldum. Ben beğendim.
Seriye en kısa zamanda devam etmek istiyorum.
195 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İyikide başlamışım dediğim ancak narutonun mangası gibi çoğu zaman narutonun haylazlıklarını ele alan eğlenceli bir mangadan sonra böylesine beynimi yoran bir mangaya geçmek tabiki kolay olmadı...

Başlarken önce animesini izlemek sonra mangasını okumak her ne kadar doğru bilmiyorum çünkü kişiden kişiye değişir ama şunu biliyorumki:
Bir çoğunuz biliyorsunuz ki Türkiye’deki bir çok anime izleyen veya manga okurun başına gelen gelen hemen hemen aynı çizgi filmmi o, bebemisin, hala çocuk şeyimi izliyorsun/okuyorsun vb. Bunun gibi saçma konuşmalara mağruz kalıyoruz banada benzeri oldu maalesef PDF olarak indirdim kendi halimde mis gibi İpad’imden okuyorum ama kuzenim geliyor biraz okuduklarımı okuyor sonra dalgasınıda geçiyor.Ama ben doğal olarak sinirleniyorum ve lafı çarpıyorum morali bozuluyor ve “Ryuk’u” abarta abarta sanki kabusunu anlatırmış gibi anlatıyor annem tabi mutlu olmuyor ve okumama izin vermiyor.Ama arkadaşım bana whatsapp dan atıyor PDF i ben her ne kadar 3 sene önce telefondan okusamda kesinlikle bu Manga hakkındaki düşüncelerimi değiştirmedi
195 syf.
·9/10
Kitap ve serisi gerçekten harika ancak seriyi altıncı kitaba kadar okuyabildim. Yedinci kitabı bulamadım. Çizim olması hızlı okumanıza sebep verebilir, ancak gerçekten beyininizi çalıştırmanız gerek tahminler için ve en önemlisi kitabı anlamanız için. Kurgusu çok harika ve özgün. Tavsiye ederim!
195 syf.
·Puan vermedi
İnceleme kullanma klavuzu:
Kural 1: Bu inceleme bazı karakterlere birazcık kin kusmak hayranların saçma iddialarına antitez hazırlamak ama daha çok L ile Light arasında nasıl bir ilişki var onu açıklamak için yazılmıştır ve bu incelemeyi okuyanlar kendini spoiler yağmuru altında bulacaklardır.
Kural 2: bu incelemeyi 6 dakika 40 saniye içinde okursanız... Tamam şakaydı.
Animeyi ikinci defa bitirdim az önce, (ilkinde Mangasını okumuştum, hemen "Hiğğğğ! Kitabı okumadan gelmiş!" demeyin.)
Cümleye Light Yagami'ye L gibi koalamsı muhteşem bir insanı gözünü kırpmadan katlettiği için Allah belanı versin mesajlarımı ileterek başlamak istiyorum. Üstelik kendisine tek arkadaşı olduğunu söyledikten sonra... İlk okuduğumda seriden bulaşan bu kötü enerjiyi ve hırsımı atmak için siyah defterimi Death Note haline getirip simli kalemle Light'ın ölümünü yazmıştım. (Tabiki yüzünü düşünerek) Bkz: https://hizliresim.com/0RRdMV "Aslan saldırısının ardından acılı bir kalp krizi(!?) yaşasın"gibi bir şey. Ama yine de havalı bir resmini çizmişim pisliğin (bkz notlar 3)
Şimdi asıl meseleye, Lig*t'ın çok iyi bir insan olduğu (!) iddialarına gelelim: Arkadaşım siz kendinizde misiniz? Çok mu patates cipsi yediniz? Beyninizi Light'a mı teslim ettiniz? Ne iyisi, ne adaleti? Çocuğun amacı başından beri tanrı olmaktı, dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışmıyordu kendisinin tanrı olduğu bir dünya yaratmaya çalışıyordu. Seri boyunca ağzından yalan damlıyordu. İnsanlarla ilişkisindeki muhteşem samimiyet de ortada. Light'ın kötü olduğunu anlamak için bir ispata gerek yok. Kiranın kötü olduğunu kesinleştirmek için belki yardım alınabilir. Ama Light'ın kötü olduğunu anlamak için sadece; 1 lt su, 160 gr yağ, 110 gr protein, 15 şeker, 10 gr tuz gerekiyor. Yani beyin gerekiyor arkadaşlar. Bunlar beyni oluşturan malzemeler...
Kiranın neden kötü olduğunu da sonradan açıklarım inşallah zaten incelemeleri düzenleyip düzenleyip duruyorum.
Light'tan o kadar nefret ediyordum ki sonunda ölümünü izlerken çok zevk alacağımı düşünmüştüm ama ölümü, öldürdüğü onca insanın ölümünden daha çok hüzünlendirdi beni ... Bir insan olarak ona verilen tüm yetenekleri nefsi için harcadı. Nefsi için yaşadı, dünyada kazandı ve.. Öldü. Allah rahmet eylesin diyemeyeceğim.
İkinci iddia: Light L'den daha zekiymiş.
Peh! L tek başına varlığı mümkün olmayan, olağanüstü güçleri bile düşünerek oralara kadar geldi. Ama ne L ne de Light deli manyak bir ölüm meleğinin, zaten kendi rızasıyla hayatının 4'te 3'ünü çöpe atmış salak bir kız için öleceğini düşünemezdi. Zaten Rem'in L'i öldürmesi L'nin kazandığının açık bir kanıtı L kazanıyor diye L'yi öldürdü Rem. Tekrar ediyorum kazanıyor diye! Ki L'nin olağanüstü güçlere karşı koymak gibi bir imkanı olamazdı. O sövmemek için kendimi zor tuttuğum polis takımı da L'nin ölmeden önce ne yapmak üzere olduğu konusunda 2 saniye düşünselerdi adam boş yere ölmemiş olurdu. İnsan bir düşünür ya polis olsa da olmasa da düşünür! Bu adam neden 13 gün kuralını test edecekken öldü?
3. Bir iddia da: "L aslında Light kadar kötü, adaleti falan takip ettiği yok zekasını göstermeye çalışıyor. İkisi birbirine benziyorlar."
He ben de Kirayım zaten. L'nin sadece ilgisini çeken davalara baktığı doğru. (Aslında dünyanın en iyi 2. ve 3. Dedektifi olarak o kadar ilgi çekici olmayan davalara da bakıyor olabilir emin değiliz. Tahminimce onlarda da ilgi çekici davaları alıyordur.) bu o kadar dahi birisi için gayet doğal bir refleks. Başkalarının çözebileceği davaları çözmek için neden uğraşsın ki? Bu, yalnız kendinin çözebileceği davaların kendisine gelmesini önler.
Light'ın babası, tankla, kasetleri almak için Sakura TV'ye girdiğinde ilk sorduğu soru kasetler değil, onun nasıl olduğuydu, Sakura TV'nin önünde ekip arkadaşı öldüğünde bacaklarını nasıl sıktığını görmediniz mi? Higuçhi gözleri aldığında, "millet araç tehlikeli sakın yaklaşmayın!" diye bağırdığındaki ciddiyetine ne demeli. Neden öyle endişelensin? Gerek anime gerek mangada yüzünde beliren o tebessümün saflığı görülmeyecek gibi mi?
L'nin kötü olduğunu iddia etmek, neredeyse Light'ın iyi olduğunu iddia etmek kadar saçma o yüzden bunu es geçip L ile Light'ın birbirine benzemesi meselesini açıklamak istiyorum (ben de ilgimi çeken konuyu açıklamak istiyorum şu anda meğer ne kadar kötüymüşüm)
L ile Light birbirlerine benziyorlardı evet. L Light'ı seviyordu evet. Ama hangi yönleri benziyordu? L Light'ın neresini seviyordu? Tüm kafa karışıklığı burada gizli. L ile Light; zeka, entelektüel birikim, etki-tepki, düşünme yöntemi, kararlılık yönünden birbirlerine benziyorlardı. Yani bazı doğuştan gelen reflekseler yönünden Ama kişilik ve hayat felsefesi, bakış açısı yönünden zıttılar. Yani insan iradesi kullanılarak karar verilen özellikler yönünden. İlk saydıklarım yöntem ve araç ikincisi amaç ve düzlem.
Araçlar belli bir düzlem üzerinde durur ve yöntemler amaca hizmet eder. Peygamber efendimiz sav "düşmanın silahıyla silahlanın" derken düşmana benzemeye değil, düşmanın uygun olan yöntemlerini ona karşı kullanmaya teşvik etmiştir. L ile Light arasındaki benzerlik de böyle bir benzerlik. L'nin Light'ı sevmesi konusuna gelince...
Animeyi izlerken farkettim ben de sevilecek düşmanlar arıyormuşum meğer, bir ara televizyonda Demagawa oldukça iğrenç hareketler de bulunuyordu hatırlarsınız, sonra Mikami onu öldürdü tabi. Ama o anda Demagawa'dan gerçekten iğrendim ve ondan uzaklaşmak istedim. Halbuki Light beni çekiyordu. İkisi de kötüydü ama Light'tan nefret ederken Demagawa'dan sadece iğrendim... Ve fark ettim ki ben seveceğim bir düşman arıyorum. Düşmanımı sevmem ve onu ciddiye almam gerekir. Demagawa gibi değil Light gibi bir düşmanım olsun isterim. Çünkü insanın düşmanının nasıl birisi olduğu da onun karakterinin bir göstergesidir. Yani L Light'ı kişilik olarak değil kabul edilir poyansiyelde bir düşman olarak gördüğünden seviyordu, en azından onu Kira olarak gördüğü anlarda. Light'ın hayatı oscar'a layık bir oyunculuktan ibaret olduğu için ilk başta "tek arkadaşının" o olduğunu söylemişti L, Light'a. Çünkü Kira değilse Light gibi bir arkadaşının olmasını isterdi ve onu arkadaş olarak sevmeyi isterdi. İnsan kendisine yöntem olarak bu kadar benzeyen birinin ruhi olarak da benzemesini ister.(bkz not) Düşmanı sevmekten daha önemli bu. Belki de L'nin seri boyunca Light'ın kira olma olasılığı şu bu demesinin sebebi buydu. Kira olmama olasılığını istiyordu o. (hatta ölürken gözlerine baktığında "Haklıymışım" dedi. "Biliyordum!" değil) Halbuki Near gelir gelmez, "Light Yagami=Kira" denklemini kurdu ve bastırdı. Belirsizlik, yaklaşıklık değil, eşitlikle oluşturulan bir denklem... Animedeki yağmur sahnesine gelirsek, yağmur sahnesi bence mangada da olmalıydı ama ayak masajı sahnesini ben hiçbir şekilde kabul etmiyorum mangada yok zaten. Ve mangayla uyumlu da değil. (Mangada Higuchi'nin ölümünden sonra L Light'a daha bir şüpheyle ve güvensiz bakıyor. Ayak kurulama sahnesinin aksine...) L Kira olduğunu düşündüğü birinin (o anda öyle düşünüyordu.) dostluğuna o kadar muhtaç olacak kadar özgüvensiz değil. Hem Kira'dan, onun Kira olduğunu ispatlayacağı için neden özür dilesin? Kira'yı bu kadar iyi anladığını, onun kendi ailesini bile öldürebileceğini söylemesine rağmen ondan arkadaşlık mı umuyor, merhamet mi bekliyor? Dediğim gibi L öyle muhtaç birisi değil salak da değil. Az önceki anlattığım sebeplerden dolayı da bu sahne çok saçma kaçıyor. İlk başta Aa ne güzel duygusal falan, hafif güzel gelen bir sahne ta ki üzerinde düşünene kadar. Bu sahne üzerinde derin düşünürsem L'yi sevemem. O zaman onu da, zekaya tapan ve insaniyete önem vermeyen (Near'ın deyimiyle aklını kullanmayan) insanlar grubuna dahil etmem gerekir. Ki ben böyle bir şey istemiyorum. Zaten L'nin de öyle kötü biri olmadığı ortada. Siz istediğinizi düşünebilirsiniz. L benim için kibirli olmayan tek zeki karakter olarak kalbimde yer edinmiş olarak kalacak...
Ve ders çalışırken ara ara onun gibi oturmaya devam edeceğim...

Bkz not: (akıllı ve zeki(a.z) dost>a.z düşman> salak düşman >salak dost)
İkinci son not yazara gelsin: "Eşitlik adalet değildir kardeşim."

3.not: göz atmak isterseniz çizimlerim buyrun: https://hizliresim.com/QLLqjG https://hizliresim.com/RrrM5Z
https://hizliresim.com/3660OA
Bu benim çizimim değil ama çok anlamlı bir resim: https://hizliresim.com/nQQn35
https://youtu.be/QI68giYtnXs bu da Detah Note'tan güzel bir şarkı.
Söz bu son not: keşke death note izledikten sonra cips yerine elma yeme isteğinde bulunacak insanlardan olsaydım. Neyse çok şükür Lig*tçılardan değilim.