1000Kitap Logosu
Rachel Corbett
Rachel Corbett
Rachel Corbett

Rachel Corbett

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
15 Kişi
36
Okunma
7
Beğeni
141
Gösterim
Unvan
Gazeteci, Yazar
Doğum
Iowa, Amerika Birleşik Devletleri, 18 Nisan 1984
Yaşamı
Rachel Corbett Amerikalı bir yazar ve gazetecidir. 2016 yılında Norton, 2016-2017 yılları arasında Modern Painters'ın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Bundan önce Sanat Gazetesi'nde muhabir olarak çalıştı.
Gurup Bayraktar
Hayatını Değiştirmelisin'i inceledi.
312 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
modernleşen dünyada insanoğlunun ilk kıvılcımları
# iyi bir kitap okuduğunuzda dimağınızda farklı bir tat kalır. öyle tatmin edici öyle doyurucudur ki hiçbir ünlü şefin buna ulaşacak bir şey yapamayacağını bu deneyimin de bir o kadar size özel olduğunu hissedersiniz. evet iyi bir kitabı sadece gözleriniz ve bir DEHB hastasından hallice olan dikkatiniz ile değil tadını almak için dilinizin üzerine yerleştirdiğiniz kaliteli bir çikolata gibi usulca dilinizde döndürerek her saniyesini huşu ile karışık bir zevkle sürdüreceğiniz bir halde de okursunuz. bize bunu yapan ne kadar az kitap vardır değil mi? heh işte bu kitapta bana bunu yapan nadirattan bir cevher. ne denir ki? biyografi okumayı hep sevdim bilhassa böyle bilindik ve çevresi geniş kişilerin biyografileri baya renkli oluyor. lakin itiraf etmeliyim ki rilke ve rodin şu sıralar pek dikkatimi çeken isimler değildi. hafif kararsızlığın sisinde başladım kitaba ve bitirene kadar da elimden bırakamadım. iyi araştırma, alanında yetkin olmanın gücü gerçekten okur için büyük bir nimet. yazar kılı kırk yararcasına harikulade bir eser çıkarmış ortaya. kitap hem bir biyografi hem bir sanatçı/ insan dramı hem de bir karnaval geçidi gibi. hiç sıkmayan bir anlatımı var, hatta oldukça sürükleyici bir dili olduğunu da belirtmek isterim (resmen ee peki sonra ne oldu diye çevirdim kitabı :) . bu sanatçıların hayatlarını öğrenmenin kişisel düşüncelerini bilmenin yanında etraflarında olan olaylar modern insanın başlangıç noktasını o ilk adımlarını anlamak için çok mühim. kitap buna asla duyarsız kalmadan sanatın felsefenin, psikanalizin başlangıcını ve kesişim noktalarını çok saf bir şekilde göstermiş ve çok az da olsa birinci dünya savaşı var. benim nezdimde kitabın kıymetini arttıran da bu çünkü konusu ve öznesi "insan" olan her deliğe bakma ihtiyacı hissediyorum. ee bunun içinde modernmizmin kurucu unsurları olan bu vechelerin bulunduğu koca çukura bakmamak nasıl düşünülebilir ki? velhasıl ben yine uzattım. sanat tarihi, sanatçı, modern akımlar (felsefede psikanalizde, edebiyatta vb) azıcıkta olsa ilginizi çekiyor ise muhakkak okumanızı öneririm. kitabı keşfetmemde şair ve yazar @yağızgönüler'in payı var. bu güzel kitapla bizi tanıştırdığı için kendisine de teşekkür ediyorum.
Hayatını Değiştirmelisin
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hasan Hakan Boyraz
Hayatını Değiştirmelisin'i inceledi.
312 syf.
·
21 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Eserin başlangıç kısmı yorucu gelebilir. Anlatımı saf ve ağır. Sanat filmi izler gibi bir etki bırakıyor. Okumaya devam ettikçe sizi ilginç bir şekilde sarmaya başlıyor ama ağır metin olma özelliğini hiç kaybetmiyor. Herkesin okumasını tavsiye etmem. Gerçekten sanatın içinde iseniz size bir anlam ifade edecek bir kitap. Bilmiyorum belki de herkes okumalı. Sonuçta şairin de dediği gibi "hayatını değiştirmelisin"
Hayatını Değiştirmelisin
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Betül Çelik
Hayatını Değiştirmelisin'i inceledi.
312 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Düşünen adam ve öpücük heykellerinin yaratıcısı Auguste Rodin ve lirik şiirin en önemli isimlerinden olan Rainer Maria Rilke'nin hikayesi. Rilke'nin Rodin'le yaşantısı sanat dünyasının dönüm noktası olmuştur. Rilke'nin hayat ve sanat dengesini kurmasını öğrenmesi gerekiyordu. Bu yüzden Paris sokaklarında yaptığı yolculuğun hikayesi. Kurgu olmayan akıcı bir dille anlatılmış. Sanat tarihi meraklıları mutlaka okumalı.
Hayatını Değiştirmelisin
OKUYACAKLARIMA EKLE
1