Ramazan Tamer Büyükküpçü

Ramazan Tamer Büyükküpçü

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
438
Gösterim
Adı:
Ramazan Tamer Büyükküpçü
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ocak 1970
Okuduğu her ayet ve hadiste başkalarının inançlarını ve hayat tarzlarını sorgulamaya kalkanlar, acaba kendi inanç ve hayat tarzlarını ne zaman sorgulama fırsatını bulacaklardır.
Hac ibadeti; Müslümanların birbirlerini görünce motivasyonlarını arttırarak; toplam kalite anlayışıyla birlikte eksiklerini ihtiyaçlarını, dertlerini ve sevinçlerini paylaştıkları toplumsal bir ibadettir.
Belki de şimdilerde en çok sormamız gereken sorulardan birisi, acaba bireysel hatalarımızdan dolayı insanları, iman edilmesi gereken şeylerden uzaklaştırıyor muyuz ?
Allah'a kul olmanın özü haline getirilmediği anda artık çok kimlilik veya sanal kimlikler oluşmaya başlayacaktır. Her bireye göre değişen doğru ve yanlışlar, bireylere göre ayarlanan davranış modelleri, kula kulluğun meydana geldiği kimliksizlerin veya çok kimlikliliklerin öne çıktığı toplumları doğurur.
Hicret, bir kaçış ve problemlerden uzak kalış değil, Allah'a kulluğu daha iyi yapabileceğimiz bir yer bulma ve arayıştır.
Ben merkezli kapitalist hayat tarzı, tüm yaşamın sadece bu dünyadan ibaret olduğunu kabullenmeyi, tüm iyiliklerin ve kötülüklerin, tüm ilişkilerin sadece bu dünyada yaşanması gereğini ve tüm çabaların para için gösterilecek, hiçbir sınır tanımaksızın paranın elde edilmesi hırsını öngörür.
Hz. Yusuf bir dönem hapishanede, bir dönem devletin en üst seviyesinde yöneticilik yaptığı halde Allah'ın rızasını kazanabilecek kimlik ve kişiliğin gereklerini yerine getirmiştir. O'nun hapiste olması kimliğini kaybetmesine veya vazgeçmesine sebep olmadığı gibi devletin üst seviyesinde yönetici olması da kimlik ve kişiliğini kaybetmesine sebep olmamıştır.

Bulunduğumuz yer önemli olmayıp, bulunduğumuz yerde ne yaptığımız asıl önemli olandır.
Evladının sınavlara hazırlanması hususunda onun için kurslar düşünüyorsa veya alınacak bir arabanın son model olabilmesi için ödeme planları çıkarıyorsa, çocuklarının gelecekte genç yaşta emekli olabilmesi için bebekken aylık primleri dahi planlıyorsa, o mü'minin aynı şekilde çocuklarının dini geleceği ve yarınki ahiret hayatı için de planlar yapma mecburiyeti bulunmaktadır.
Dinin ve inanılacak şeylerin asıl belirleyicisi Allah olduğu ve bunları da kutsal kitabında bahsettiği halde sanki hiç anlatılmayan şeylermişcesine bir mantıkla, bu işi bildiği kabul edilen şahısların, liderlerin sözleri daha öne çıkarılır hale getirilmiştir. Dinin, asıl belirleyicisi olan Rabbimiz'in gönderdiği kitap öğrenilmeyipte bu kitap bir kenara atılırken, O'nun yarattıklarının kitapları, Allah'ın kitabının önüne geçirilme yarışına girilmiştir.

İman esaslarını bile ilk kaynaktan öğrenme zahmetine katlanamayan insanımız, sonunda neye ve nasıl iman etmesi gerektiğini bile şaşırır hale düşmüştür.
Hz. İbrahim'in bereketinin kendine verilmesi için yemek duası yapanlar, niçin Hz. İbrahim'in her alandaki onurlu duruşunu kendilerine örnek almazlar ?
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ramazan Tamer Büyükküpçü
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ocak 1970

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.