Ray Moynihan

Ray Moynihan

Yazar
6.5/10
2 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
192
Gösterim
" Ilaç şirketlerinin hedefi sadece hastalara ilaç satmamaktır. Bunun için sağlam insanları endişeli hastalara çevirmeye çalışırlar. Bu iş, ikiyüzlü bilinçlendirme kampanyalarıyla yapılır. Hedef kitle herkestir. Pazarlama ilizyonları kullanılır. Başlıca metotları:
1- Az bilinen bir hastalığa dikkat çekilir.
2- Eski bir hastalık yeniden tanımlanır ve yeniden adlandırılır.
3- Yeni bir hastalık üretilir.
4- Küçük sorunlar, devasa problemler olarak empoze edilir. Kellik, kırışıklık, saçlardaki yağlanma ve kepek, kanser kadar tehlikelidir ve ilaçlarla mücadele edilmesi gerekir.
'Ilaç firmalarının tuzağına düşen biri miyim?' diye sık sık sormak gerekir. "
235 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Satılık Hastalıklar kitabı, benzerleri yerli yazarlarca da yazılmış bir iddiayı anlatıyor: "Aslında hasta değiliz! İlaç devleri pazarlama illüzyonuyla hepimizi hasta etmek, her sağlıklı insana ilaç satmak istiyor." Bu iddiasını da 10 farklı hastalık üzerinden, neredeyse tamamı aynı senaryoya dayanan olaylar üzerinden aktarıyor. Merak edenler için senaryo şöyle: İlaç şirketleri bir ilaç geliştirir. Bu ilacı eğitim ve reklam adındaki araçlarla doktor ve potansiyel hastalara bildirir. Bu arada, özellikle tanınmış kişiler aracılığıyla toplumda ilgili hastalıkla ilgili bir farkındalık oluştururlar. İlacın olumlu etkileriyle ilgili makaleler yazdırırlar, tıbbi kurumları desteklerler. Tabi tüm bunların işe yaraması için hastalık tanımlarının daha fazla insanı kapsayacak şekilde, sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Pazarlamanın ve kullandığı araçların sıklıkla kötülendiği bir eser. Hastalıklar farklı olsa da senaryo hep aynıdır. Sonuç olarak, ilaç şirketleri (ki kitapta hep aynı şirketlerin isimleri geçer) hasta olmayanları hasta gibi tanımlayarak ürettikleri ilaçları kullandırır. Böylelikle, hem hasta olmayanları hasta eder hem de gerçek hastaların tedavi edilmesini, kaynakların bu kesimin tedavi edilmesi için harcanmasına engel olurlar. İlginçtir, kitabın bölümlerinden birini oluşturan "Sayılarla Oynamak: Yüksek Tansiyon" isimli bölümde bahsedilenlerle bugün bir afişte karşılaştım. Afişte, "yüksek tansiyonun 3 (yazıyla üç) yaşında bile ortaya çıkabileceği, mutlaka kontrol ettirilmesi gerektiği" yazıyordu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ray Moynihan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.