Recai Sanay

Recai Sanay

7.2/10
5 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
147
Gösterim
Adı:
Recai Sanay
Unvan:
Yazar
-Kemal bey, Kemal bey!.. bu gençlere her şeyi anlatmalıyız. Çünkü, gözlerini açtıkları zaman herşeyi tıkırında, ortalığı süt liman buldular. Gel de bu çocyklara anlat!.. Memleket bu hale geldi ama, nadıl geldi? Bizler neler çektik, ne canlar verdik; bu toprakları mallarımızı geri aldık, ama nasıl aldık? Mavzer elimden düştümü hiç?
-Kemal bey, Kemal bey!.. Senden bir ricam var. Bunu yapacaksın!.. Senin başından çok şeyler geçti. Şunları yaz! Bugünün çocukları okusun. Bu nedir bu, baksana! Bağıran bağırana: "Halkçıyız, Demokratız, şuyuz buyuz!" Nedir bunlar canım? Biz elimizde mavzer, hem dövüşüp, hemde bunların temelini atmadıkmı?Ne oluyor bu kızanlara? Hele bak şu karılarada! Onlar da türlü hava çalıyorlar! Ninelerinin peşimizden kucak kucak nasıl cephane taşıdıklarını yaz da onlar da anlasınlar!.. Yaz, ağam yaz!.. Okusunlar da ibret alsınlar! Yaz! Bana söz ver de köye rahat döneyim!.. Dedi.
milli mücadele öncesinde sağa sola savrulan ve talihinin de yardımı ile kurtuluş savaşına katılıp büyük yararlar sağlamış bir kişinin ağzından yazılmış bir kitap. Benim en çok dikkatimi çeken ingilizlerin anlatıldığı kısımlar oldu. kitabı okurken biraz egoistlik yapıp kızdığım da oldu. onları ideal insan modeli gibi göstermesi falan ama işin rengine gelince savaşları çıkartıp yunanistanı üzerimize salan bunlardı. Onun haricinde milli mücadele yıllarını onunla beraber kuvayi milliye hareketine katılan çeteleri ve kendi çıkar çatışmalarını güzel anlatmış. milli mücadele yıllarını bir casusun gözünden yaşayıp ağzından dinlemek isteyenler için okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Recai Sanay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.