Recai Sanay

Recai Sanay

Yazar
8.1/10
12 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
199
Gösterim
Adı:
Recai Sanay
Unvan:
Yazar
Demek ki, dinin «taassup» bir alet olarak kullanan bir insanın koca halk kütlelerini birbirine katması, ayaklanmalar, isyanlar çıkarması işten bile değil!

(NOT
Taassup: Fanatik )
Mösyö, dedi, biz, hür bir dünya için çalışan ve emperyalist idareyi dünya yüzünden kaldırmak için uğraşan, başsız, kumandansız yaşamağı insanlara öğretecek olan anarşistleriz!
Recai Sanay
Sayfa 30 - Nebioğlu Yayınevi, Birinci Basım [1964(?)]
Toplantıda bulunanlar büyük bir masanın etrafına toplanmışlardı. Önlerinde kağıtlar vardı. Birbirlerine söylemek istedikleri şeyleri, kağıtlara yazarak birbirlerine veriyorlar; cevaplarını da yine öyle, yazı ile alıyorlardı. Yani, müzakere ve münakaşalar, konuşma ile değil, yazı ile cereyan ediyordu!
Recai Sanay
Sayfa 31 - Nebioğlu Yayınevi, Birinci Basım [1964(?)]
– Mösyö, dikkat edin: Hitlerizmin yapacağı büyük dünya inkılabı akabinde bir inkılap daha doğacak. Ve... İnsanlar, bununla da iktifa etmiyecekler. Yeniden doğacak bir ihtilal ve inkılapla eski, köhne kanaatler kaybolacak; insanlar belki o zaman saadete kavuşacaklar!
Recai Sanay
Sayfa 49 - Nebioğlu Yayınevi, Birinci Basım [1964(?)]
-Kemal bey, Kemal bey!.. bu gençlere her şeyi anlatmalıyız. Çünkü, gözlerini açtıkları zaman herşeyi tıkırında, ortalığı süt liman buldular. Gel de bu çocyklara anlat!.. Memleket bu hale geldi ama, nadıl geldi? Bizler neler çektik, ne canlar verdik; bu toprakları mallarımızı geri aldık, ama nasıl aldık? Mavzer elimden düştümü hiç?
Ben, İstiklal Mücadelesinden sonra, çok yüksek mevkilere yerleşen bazı savaş arkadaşlarım tarafından -onların menfi propaganda ve gayretleriyle- iskartaya çıkarılmış bir adamım!
Recai Sanay
Sayfa 11 - Nebioğlu Yayınevi, Birinci Basım [1964(?)]
— Biz, Atatürk'ü ne bir hükümdar, ne bir lider, ne bir hükumet recülü olarak tanımıyoruz. Bizce o, memleketini kurtarmış bir ihtilalci ve inkılapçıdır. O, büyük bir ihtilal yaptı. Onun neslini takip edecek olan neslin çocukları da birer ihtilalci ve inkılapçı; onların çocukları da yine ihtilalci ve inkılapçı olacaklardır. Ve onlar da kendileri için hürriyet, halas ve refah yolunu yine kendileri bulacaklardır... Biz Atatürk'ü işte bu vasıflarile tanır ve hürmetle anarız. [*]

[*] Bana bu sözleri söyleyen, Bulgar anarşistlerinin tarihinde mühim işler görmüş olan Jodanof'dur.
Recai Sanay
Sayfa 31 - Nebioğlu Yayınevi, Birinci Basım [1964(?)]
-Kemal bey, Kemal bey!.. Senden bir ricam var. Bunu yapacaksın!.. Senin başından çok şeyler geçti. Şunları yaz! Bugünün çocukları okusun. Bu nedir bu, baksana! Bağıran bağırana: "Halkçıyız, Demokratız, şuyuz buyuz!" Nedir bunlar canım? Biz elimizde mavzer, hem dövüşüp, hemde bunların temelini atmadıkmı?Ne oluyor bu kızanlara? Hele bak şu karılarada! Onlar da türlü hava çalıyorlar! Ninelerinin peşimizden kucak kucak nasıl cephane taşıdıklarını yaz da onlar da anlasınlar!.. Yaz, ağam yaz!.. Okusunlar da ibret alsınlar! Yaz! Bana söz ver de köye rahat döneyim!.. Dedi.
624 syf.
·Puan vermedi
milli mücadele öncesinde sağa sola savrulan ve talihinin de yardımı ile kurtuluş savaşına katılıp büyük yararlar sağlamış bir kişinin ağzından yazılmış bir kitap. Benim en çok dikkatimi çeken ingilizlerin anlatıldığı kısımlar oldu. kitabı okurken biraz egoistlik yapıp kızdığım da oldu. onları ideal insan modeli gibi göstermesi falan ama işin rengine gelince savaşları çıkartıp yunanistanı üzerimize salan bunlardı. Onun haricinde milli mücadele yıllarını onunla beraber kuvayi milliye hareketine katılan çeteleri ve kendi çıkar çatışmalarını güzel anlatmış. milli mücadele yıllarını bir casusun gözünden yaşayıp ağzından dinlemek isteyenler için okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Recai Sanay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.