Rene Thevenin

Rene Thevenin

Yazar
9.3/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Rene Thevenin
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 5 Aralık 1877
Ölüm:
1877, Paris, Fransa, 27 Aralık 1967
Macera ve bilim kurgu romanlarının popüler romanlarında uzmanlaşmış bir Fransız yazardır .Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'ne bağlı olan René Thévenin aynı zamanda bir çizgi roman ve film senaristi idi .
Av savaş gibi zorlu dönemleri dışında yerlinin sadece dinlenmeye ayıracağı, uzun zamanı vardır ve bu süre içinde düşünmekten başka yapacak hiçbir şeyi yoktur. Bedensel eylemsizlik ruhsal eylemi davet eder. Biraz tembelliğin düş kurmaya yararı olur. Ayrıca düş yerliye besin maddesinden daha gereklidir.
Her kabile oturulan bölgeye göre değil, aile bağları üzerine kurulur.
Yani, kelimeye yüklediğimiz anlam gereği, yerlilere özgü vatan yoktur.
Yerlinin vatanı ailesinin oturduğu yerdir.
çünkü bu topraklar bize ancak bizden sonrakilere bırakmamız için verildi. Atalarımızın yattığı toprağı sahiplenmek, çocuklarımıza kalacak mirası satmak biz düşmez.
Adaleler ve bağırsaklardan yay ipleri, çeşitli bağlar, ayakkabı bağcıkları gibi gereksinimleri karşılıyordu. Savaşçılara verilecek miktarda hesaplanan boynuzlar kap olarak da kullanılıyordu. Yağdan ve kurutulmuş balçıktan yakacak maddesi; toynaklardan yapışkan ya da cila olarak kullanılan jelatin; beyinden bakır dövmeye elverişli bir ürün elde ediliyordu.
on altı yaşına doğru, genç savaşçı savunma silahını kendisi sağlamalıydı, eğer değiş tokuş ya da satın alınarak elde etmişse silahın koruyuculuğu etkisi olurdu.
Yerlilerin yazılı yasaları yoktu. Söz konusu yasalar her zaman saygı gösterilen gelenekler biçimindeydi. Reisin yetkisi mutlak değildi. Sadece savaş tehlikesi olduğunda kabilenin erkekleri kurul ateşinin çevresinde tartışırlardı.
Burada genç erkeklerin de görüşlerini açıklama hakkı vardı. Ama bu görüşe başarılar kazanmış daha kıdemli biri tarafından karış koyulursa, fazla deneyimin daha fazla bilgelik kazandırdığı göz önüne alınarak, her zaman ona hak verilirdi.
Eğer insan ruhunun yücelmesi maddeden kurtulmak ve bir üstbilince doğru uzanmak üzere harcadığı çaba ile ölçülürse, barbar Kızılderilinin ruhu birçok uygar insanınkinden daha yüce ve daha soyludur.
340 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Her kabilenin farklı bir kültürü olduğunu görmezden gelen “Beyaz Adam” koskoca Amerikan kıtasındaki yerlilerin hepsine birden Kızılderili demesi ile başlıyor aşağılamaya.
Ovada, nehir kenarında, ormanda yaşayan farklı kabilelerin farklı kültürleri olduğunu yok sayarak kabalaştırmaya çalışıyor.
Yazar farklı kabilelerin farklı yaşam kültürlerine ışık tutuyor.
Yediklerinden, içtiklerinden kullandıkları aletlere kadar Kızılderili Kültürünün zenginliğini gözler önüne seriyor.
Okudukça, öğrendikçe anlayıp Holywood gözüyle tanıdığımız Kızılderililer karşısında biraz daha mahçup ediyor okuru.
Yazar, Kızılderililerin yüce ruhluluğunu anlattıktan sonra Kabilelerin tek tek yok ediliş sürecini anlattığı yerde okurun yüreğini burkuyor.
Kitapta, tarihe malolmuş Geronimo yada Kızıl Bulut gibi kabile reislerinin hüzünlü öyküleri yolunuza çıkıyor.
Hırsa bürünmüş Beyaz Adam la, yazılı kültürü olmayan Kızılderililerin, sürdürülebilir sözlü kültürlerinin erdemlerle dolu olduğunu tanıklık ediyor okur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rene Thevenin
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 5 Aralık 1877
Ölüm:
1877, Paris, Fransa, 27 Aralık 1967
Macera ve bilim kurgu romanlarının popüler romanlarında uzmanlaşmış bir Fransız yazardır .Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'ne bağlı olan René Thévenin aynı zamanda bir çizgi roman ve film senaristi idi .

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.