Richard Panek

Richard Panek

Yazar
6.8/10
5 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
330
Gösterim
Amerika Birleşik Devletleri 1956 yılından beri Güney Kutbu’nda tüm yıl süren çalışmalar yapıyordu. Ulusal Bilim Vakfı’nın Amerikan Antartika Programı, bilim yapanlar için buraya uzun bir süre önce günlük hayatı taşımıştı. Tabi ki bunun anlamı Güney Kutbu’nun artık Güney Kutbu olmadığı değildi. 1998 yılının güney kışında kendi göğüs kanserini teşhis eden, kendine biyopsi yapan ve kemoterapi uygulayan doktor Jerry Nielsen’in öyküsü dünyada başka hiçbir yerde yaşanabilecek bir durum değildi. Sonra akla Rodney Marks geliyordu. 12 Mayıs 2000 tarihinde birdenbire yaşamını yitiren Avustralyalı gökfizikçinin cenazesi otopsi için Yeni Zelanda’ya ancak birkaç ay sonra güneş yükseldiğinde götürülebilmişti. Otopside ölüm sebebinin metanol zehirlenmesi olduğu anlaşılmıştı. Bu da Marks’ın, kutupta onunla birlikte yaşayan meslektaşlarından birini işlediği kusursuz bir cinayete kurban gitmiş olma olasılığını yükseltmişti.
332 syf.
Büyük gökbilimci Galileo'nun, yıllar sonra adına 'teleskop' denilecek yeni bir aletle evreni gözlemleyip, sanıldığından daha engin olduğunu ortaya koymasının ve Ay'daki dağları, yeni yüzlerce yıldızları, Jüpiter'in uydularını bulmasının üzerinden tam 406 yıl geçti.

Geçen dört yüz yıl süresince diğer gökbilimciler yaptıkları keşiflerle Galileo'nun evrenine yeni gezegenler, yıldızlar eklemeye devam etti.

Ve günümüze gelindiğinde, bildiğimiz ve gözlemleyebildiğimiz gezegenler, yıldızlar, dünyamız, tüm insanlar, bilinen herşey, kısacası bizler, evrenin sadece % 4'ünü kapsamaktayız, geri kalan % 96'lık 'karanlık' kısmın keşif sürecini ve esrarını, efsununu Richard Panek müthiş bir sürükleyicilikle kitaba aktarmayı başarmış.

Kitabın kapağını açınca;

"Biliyorum," dedi Nick.
"Bilmiyorsun," dedi babası.

- Ernest Hemingway.
Kitap akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış, bilimsel bilgiler olay örgüsü ile sarılmış. Cosmosu seven ve merak eden insanlara başlangıç seviyesi için uygun
332 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Kitap çok teknik bir konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan bir kişinin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir dil ile anlatılmış. Ekiplerin kendi içindeki rekabet, bireylerin kendi hikayeleri bir edebiyatçı niteliğinde öyküleştirilmiş. Mevcut verilere ışığında evrenin geleceği hakkında da bilgilendirme yapılmaktadır.
332 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Arkasında 50 sayfa kaynakça ve notlar olan bir kitap bu. Sadece bu bilgi bile kitabın değerini anlatmaya yetiyor. Kitap, bugünkü kozmolojinin birkaç on yıl gibi kısacık bir sürede nasıl geliştiğini anlatıyor. Özellikle karanlık enerjinin keşfiyle sonuçlanan iki ayrı grubun süpernova araştırma projelerini en ince detayına kadar gözler önüne seriyor. Kitapta çok fazla isim var, bu durum açıkçası kitabı okurken beni zorladı.

Kitapta araştırmalar, keşifler ve bilim insanlarının psikolojik ve sosyal durumları bir roman gibi anlatılıyor. Bir sonraki sayfada ne olacağını merak ederek okuyorsunuz kitabı, bilimsel keşifleri anlatan bir kitaptan beklenmeyecek şekilde olaylar kurgulanmış gibi. Ancak kurgu yok, tamamen gerçek keşifler, zaten kitap sizi sonunda bir nobel ödülüne götürüyor.

Çok sevdiğim bir deyiş vardır: Gerçek, kurgudan daha yaratıcı ve heyecanlıdır. Bu kitabı okurken bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
240 syf.
·2 günde·5/10
Otizmli Beyin tıp terimlerinin bolca olduğu bir kitap okurken bu yüzden zorlandım diyebilirim. Bunun dışında otizmli insanların ne tür zorluklarla yaşadığını, ailelerinin zorluklarını anlamış oldum. Kısa örnek verecek olursam eğer, alışveriş merkezlerinden korkmak, hızlı ve ani gelişen seslere tepkiler.. Depresyon ilâcı kullanan anne adaylarının çocuklarının otizmli olma riskini arttırdığını öğrendim. Tarzım dışı bir kitap olsa da yine de okudum. Fena sayılmazdı. Keyifli akşamlar dilerim sizlere..

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Panek
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.