Robert Aunger

Robert Aunger

Yazar
6.5/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
305
Gösterim
Son dönemdeki teorik ve deneysel çalışmalar adaletle ilişkili ceza türleri olmadan aşırı sosyal yaşamın varlığını sürdüremeyeceğini göstermiştir.
Felsefeci John Dewey beyinde üç yeti ileri sürmüştür: alışkanlık, itki ve zeka, ki bu da kabaca bizim şemamıza uygundur. Alışkanlık geçmiş şeylerin şimdisi (bellekten gelen tepki), dürtü şimdiki şeylerin şimdisi (uyaran olarak algı), zeka gelecekteki şeylerin şimdisidir (hayal edilen planlar). Aslında, üç kısım ayrımı Aristoteles'e kadar uzanmaktadır; Ruh üzerine (de anima) adlı eserinde bitkilerin bitkisel bir ruhu, hayvanların bitkisel ve duygusal bir ruhu ve insanların bitkisel, duygusal ve akılsal bir ruhu olduğunu ileri sürmüştür.
280 syf.
·8/10
Kitap insan psikolojisini en basit hayvanlardan başlayıp memelilere primatlara ve en son insana uzanan evrim öyküsüyle anlatıyor. Psikoloji seven ve biyoloji geçmişi olan biriyseniz birçok şey öğrenebilirsiniz fakat eğer biyoloji bilginiz pek yoksa kitabın dili size ağır gelebilir. Kitap aslında baştan sona bilimsel bir makale havasında, bilgilenmek için çok iyi bir kaynak.
280 syf.
·5/10
Kitap güzel bir hiyerarşide hazırlanmış olsa da bana ilk iki bölümü biraz ağır geldi. Son bölüm diğerlerine göre biraz daha iyiydi. Evrimsel biyoloji altyapısı olanların daha iyi anlayacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.
430 syf.
·152 günde·Beğendi·7/10
Doktora derslerimde incelediğim bir kitaptı. Zaman zaman kendime "Ben nasıl düşünüyorum? Beynimin işleyiş sistemi nasıl?" diye sorardım. Kitabı bu sorulara cevap vermesi umuduyla okumuştum. Ancak pek umduğumu bulamadım diyebilirim. Nöronlar, pronlar vs. birçok bilmediğim alanın içinde okumak biraz sıktı. Ancak kitaptan öğrendiğim ilginç şeyler de oldu elbette.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.