Robert H. Frank

Robert H. Frank

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
17
Okunma
·
1
Beğeni
·
431
Gösterim
Adı:
Robert H. Frank
Tam adı:
Robert Harris Frank
Unvan:
Yönetim ve Ekonomi Profesörü
Doğum:
Coral Gables, Florida, ABD, 2 Ocak 1945
Yumurtanın rengi tavugun cinsine bağlıdır. Örneğin, Beyaz Legorn cinsi tavuk beyaz yumurta, Rhode Adası Kırmızı tavukları kahverengi yumurta yumurtlar. Kahverengi tavuklar beyaz olanlardan daha büyüktür ve bir tavuğun günlük kalori gereksinimi kilosuna bağlı olduğu için kahverengi yumurtaların üretilmesi daha maliyetlidir.
Robert H. Frank
Sayfa 59 - Efil Yayınevi
2013 yılında okuduğum bir kitaptı ve sadece iktisatçıların değil herkesin okuyabileceği günlük hayatımızdaki küçük detayların ekonomiyle , kapital düzenle nasıl bağlantısı olduğunu açıklayan güzel,öğretici ve düşündürücü kitap .
"Masa üzerinde para durmaz."

Bu kitabı okurken karşılaştığım bir çok soru bana ilginç geldi. Soruları ya direkt cevaplayamadım ya da kısa araştırmalarım sonucunda bilgiler elde ettim. Bazı soruları arkadaşlarıma sorduğumda onlardan da mantıklı cevaplar alamadım.
Robert Frank kitabın en başından beri iktisat eğitimini yetersiz bulduğunu detaylı bir şekilde öğrencilerinin soru ve cevaplarına yer vererek anlatmış. Öğrencilerin kendilerine bu tarz sorular sorup cevaplamasını edinilen bilginin kalıcılığı açısından olumlu olduğunu düşünüyorum.

Kitabı okurken karşılaştığım sorular için "neden" diye düşünürken cevaplarını okuduğim zaman merakımı fazlasıyla giderdim. Fakat bazı soruları anlamsız bulduğum gibi cevaplarıyla da bağdaştıramadım.

Ayrıca kitapta kolay para arayanların unuttuğu gerçeğe, yani "masa üzerinde para durmaz" kaidesine bol bol yer verilmiş.

Bir iktisat öğrencisi olarak bize öğretilen grafiklerin ve teorilerin değil, becerilerimizin piyasada daha iyi kararlar vermemize çok daha yardımcı olur sonucuna ulaşıyorum.

Kısacası yazar, ekonominin kitaplarda değil, hayatımızda olduğunu belirtmiştir.


Sonuç olarak, sadece iktisat öğrencilerinin ya da mezunlarının değil, herkesin sıkılmadan okuyabileceği bir kitap kendisi. Okuyup okutunuz. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert H. Frank
Tam adı:
Robert Harris Frank
Unvan:
Yönetim ve Ekonomi Profesörü
Doğum:
Coral Gables, Florida, ABD, 2 Ocak 1945

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.