Roelf Bolt

Roelf Bolt

Yazar
6.5/10
11 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
569
Gösterim
Ayrıca maddi kazanç için bir başkası kılığına girenle bunu muziplik diye yapana aynı oranda güldüğümüde söyleyebilirim
Nümizmatik sahteciliği üzerine kitabı olan bir yazara ilk sahte paranın ne zaman üretilmiş olabileceği sorulduğunda "Paranın icadından beş dakika sonra" yanıtını vermiştir.
Başarının takdir edildiği bir dünyada yaşıyoruz ve kim insanların biraz başarılı görünmek için gerçekleri az da olsa çarpıtmadığını iddia edebilir ki ?
Eğer bir politikacı bir konuda açık bir taraf seçmeye zorlanırsa, gerçekle ilgisi olsun ya da olmasın, işine en çok gelen tarafı seeçer.
Yalan söylemenin politikanın doğal bir parçası olması yalancı politikacıları da bahsetmeye değmez hala getiriyor.

Hemen her türlü satıcının işi, sattığı şeyin potansiyel alıcılar gözünde olduğundan iki kat değerli gözükmesi için çabalamaktır.
İki ile üç yaşındaki çocuklar yalan söylemede o kadar iyi değiller ama yalanları sosyal bir taktik olarak kullanabileceklerini biliyorlar.
Bu kitap ilk baskısını geçen sene, 2015'te yapmış. Fakat en çok satanlar listesine bu seneki ikinci baskısıyla girdi. Aslında kitabı konusu çok basit; tarihte yalan veya sahte olduğu kanıtlanmış ilginç olayların bir derlemesi. Girişinde yalancılık veya sahtecilik, ikisi farklı terimlerdir, hakkında bilimsel bir açıklama yapılmış. İnsan neden yalan söyler, söyledikten sonra gerçek nasıl ortaya çıkar gibi. Devamında da kısa kısa, yarım yada bir sayfalık olayları sıralar. Bu kitabın size çok şey katacağını düşünmüyorum. Neden çok satan olduğunu da anlamıyorum, trend olsa gerek. Bunun gibi kitaplara harcanan vaktin daha bilgilendirici kitaplara ayrılabileceğini düşünüyorum.
Hollandalı yazar bizim Boğaz Köprüsünü satan Sansar Selimi Jet Fadılı, Banker Kastelli ve Çiftlik Bankın Tosununu görseydi her halde bu kitabı yazmazdı! Şaka bir yana saydığım sahtekarlık, sahtecilik ve dolandırıcılık olaylarının tarihte ve batıdaki örneklerinin bulunduğu sırf eğlence olsun diye okunabilecek bir kitap. Zaman kaybı desem ağır olacak ama öyle!
Tam çikolata-çerez tadında atıştırmalık. İster ''bu alemde ne budalalar, ne sahtekarlar varmış" merakından; ister "şu dümencilerin çevirdiği dolapları öğrenelim de faka basmayalım" diye tedbir (!) kastından oku. İkisine de gider. Hem çeviri, hem esas metne sadık, hem de akıcılığını muhafaza etmiş nadir kitaplardan.
Değişik bir konu olduğu için kitabı aldım. Sanırım yalana ve sahtekarlığa o kadar alıştık ki bazı bölümleri okurken "ne olacak her gün böyle şeylerle karşılaşıyoruz" dedim . Esas en güzel yorum şuydu ;
"Dolayısıyla politik yalanlar , seçmenin duymak istediklerini söylemekle hiçbir şey söylememek arasında mekik dokumaktan ibarettir.
Yalan söylemenin politikanın doğal bir parçası olması yalancı politikacıları da ( bu kitapta ) bahsedilmeye değmez hale getiriyor."
hikayeler arasında gerçekten ilginç olanları var örneğin;

Sahtecilik üzerine kitabı olan bir yazara ilk sahte paranın ne zaman üretilmiş olduğu sorulduğunda “ Paranın icadından beş dakika sonra “ yanıtını vermiştir. ( Larson, 2004 )

Yazarın biyografisi

Adı:
Roelf Bolt
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.