Roelf Bolt

Roelf Bolt

Yazar
7.0/10
15 Kişi
·
33
Okunma
·
1
Beğeni
·
605
Gösterim
Ayrıca maddi kazanç için bir başkası kılığına girenle bunu muziplik diye yapana aynı oranda güldüğümüde söyleyebilirim
Nümizmatik sahteciliği üzerine kitabı olan bir yazara ilk sahte paranın ne zaman üretilmiş olabileceği sorulduğunda "Paranın icadından beş dakika sonra" yanıtını vermiştir.
Başarının takdir edildiği bir dünyada yaşıyoruz ve kim insanların biraz başarılı görünmek için gerçekleri az da olsa çarpıtmadığını iddia edebilir ki ?
İki ile üç yaşındaki çocuklar yalan söylemede o kadar iyi değiller ama yalanları sosyal bir taktik olarak kullanabileceklerini biliyorlar.
Eğer bir politikacı bir konuda açık bir taraf seçmeye zorlanırsa, gerçekle ilgisi olsun ya da olmasın, işine en çok gelen tarafı seeçer.
Yalan söylemenin politikanın doğal bir parçası olması yalancı politikacıları da bahsetmeye değmez hala getiriyor.

Hemen her türlü satıcının işi, sattığı şeyin potansiyel alıcılar gözünde olduğundan iki kat değerli gözükmesi için çabalamaktır.
280 syf.
·Beğendi·8/10
Yalancılar ve Sahtekarlar Ansiklopedisi"insan olmaya" aldatma ve aldanma penceresinden bakıyor.

Eserde aman aman bir araştırma,aylar,yıllar harcanan bir emek yok ama inanın bu haliyle bile son derece keyifli ve eğlenceli.

Çok çok ilginç tesbitler ve hem eski,hemde yeni tarihli sahtekarlık ve dolandırıcılık hikayeleri var.Kurgu değil gerçek hikayeler.

Cicero,Einstein,Hemingway,Mitterrand,Marco Polo,Batlamyus ve niceleri gibi tarihin tanıdığı otoritelerde yer bulmuş kitapta.

Çok ilginç olaylar anlatılıyor,kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısınıda okursanız eğer sizede eğlenceli gelebileceğini tahmin edebiliyorum.

Bazı kısımlar bu olay gerçekten olmuşmu?Allah Allah insan buna nasıl kanabilir?akla mantığa aykırı diyorsunuz.

Kitap notlar ve kaynakça hariç 241 sayfa,okurken eğlendim,aynı zamanda bilgilendirici oldu,özellikle tarihe mal olmuş isimlerin yaptıkları hayret edilesi,yazar bütün olayları belgeli sunmuş.

Okuyun (mutlaka okuyun demeyeceğim)eğlenceli okuma yapmak istiyorsanız biraz okuyun.

Teşekkür ederim,hepinize keyifli okumalar.


KİTAPTAN ALINTI
------------------

-Nümizmatik sahteciliği üzerine kitabı olan bir yazara ilk sahte paranın ne zaman üretilmiş olabileceği sorulduğunda "Paranın icadından beş dakika sonra" yanıtını vermiştir.

-Eğer bir politikacı bir konuda açık bir taraf seçmeye zorlanırsa, gerçekle ilgisi olsun ya da olmasın, işine en çok gelen tarafı seçer.

-Elinizdeki kitapaldatma olgusuna teorik düzeyde yaklaşmıyor;bunun yerine bireysel vakalara odaklanıyor.Yinede seçtiğim örneklerde okurun kendine çıkarabileceği dersler var.Bazı örneklerde bunu yapmasına bile gerek yok;zira bir mahkeme gereken dersi çoktan çıkarıp kanun olarak önümüze koymuştur bile.

-İnsanlar çok eski zamanlardan beri birbirine yalan söyler ve birbirini kandırırlar.Tek değişen yöntemlerdir.Kültürel gelişmeler eskimiş yöntemlerin yeni uygulamalarının yada yeni tür hilelerin ortaya çıkmasına neden olur.
280 syf.
Bu kitap ilk baskısını geçen sene, 2015'te yapmış. Fakat en çok satanlar listesine bu seneki ikinci baskısıyla girdi. Aslında kitabı konusu çok basit; tarihte yalan veya sahte olduğu kanıtlanmış ilginç olayların bir derlemesi. Girişinde yalancılık veya sahtecilik, ikisi farklı terimlerdir, hakkında bilimsel bir açıklama yapılmış. İnsan neden yalan söyler, söyledikten sonra gerçek nasıl ortaya çıkar gibi. Devamında da kısa kısa, yarım yada bir sayfalık olayları sıralar. Bu kitabın size çok şey katacağını düşünmüyorum. Neden çok satan olduğunu da anlamıyorum, trend olsa gerek. Bunun gibi kitaplara harcanan vaktin daha bilgilendirici kitaplara ayrılabileceğini düşünüyorum.
280 syf.
·Beğendi·5/10
Değişik bir konu olduğu için kitabı aldım. Sanırım yalana ve sahtekarlığa o kadar alıştık ki bazı bölümleri okurken "ne olacak her gün böyle şeylerle karşılaşıyoruz" dedim . Esas en güzel yorum şuydu ;
"Dolayısıyla politik yalanlar , seçmenin duymak istediklerini söylemekle hiçbir şey söylememek arasında mekik dokumaktan ibarettir.
Yalan söylemenin politikanın doğal bir parçası olması yalancı politikacıları da ( bu kitapta ) bahsedilmeye değmez hale getiriyor."
hikayeler arasında gerçekten ilginç olanları var örneğin;

Sahtecilik üzerine kitabı olan bir yazara ilk sahte paranın ne zaman üretilmiş olduğu sorulduğunda “ Paranın icadından beş dakika sonra “ yanıtını vermiştir. ( Larson, 2004 )
280 syf.
·Beğendi·8/10
Tam çikolata-çerez tadında atıştırmalık. İster ''bu alemde ne budalalar, ne sahtekarlar varmış" merakından; ister "şu dümencilerin çevirdiği dolapları öğrenelim de faka basmayalım" diye tedbir (!) kastından oku. İkisine de gider. Hem çeviri, hem esas metne sadık, hem de akıcılığını muhafaza etmiş nadir kitaplardan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roelf Bolt
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.