Roland Merullo

Roland Merullo

Yazar
5.5/10
11 Kişi
·
22
Okunma
·
2
Beğeni
·
64
Gösterim
Adı:
Roland Merullo
Doğum:
Boston, Massachusetts, ABD, 19 Eylül 1953
Var olmanın en büyük sırrı korkusuz olmaktır. Geleceğin size getireceklerinden korkmayın. Korkularınız yüzünden başkalarına bağımlı yaşamayın. Cesur olmak özgürlük kilidinin anahtarıdır."
Bir insanı hayatınız boyunca tanıdığınız zaman büyük bir kavgaya tutuşmak için ısınma turlarına gerek kalmıyordu. Bütün o ısınma hareketleri, yıllar yıllar önce yapılmış oluyordu ve bu yüzden de savaş, hafızanızda kibrit çakılmayı bekleyen gaz ocağı gibi duruyordu.
Tek bir yanlış kelime, dikkatsiz bir gönderme... ve o sönmüş ateş birden parlıyordu.
İçinizdeki çirkinliğin bir kısmı tamamen size aitti. Ama bir başka kısmı da öğrenilmiş ya da kalıtsal bir şeydi. Ve ne gariptir ki bu durum vicdanınızdan nasibini hiç almıyordu.
Gençliğin yanılgısı asla orta yaşa ulaşamayacağınıza inanmaktı ve orta yaşın yanılgısı da her şeyin üç aşağı beş yukarı olduğu gibi devam edebileceğini sanmanızdı.
Ama aslında, uzunca bir süre sessiz durursanız, göğün ve hemen altında uzanan yeryüzünün uçsuz bucaksızlığını, dünya nüfusunun epey bir kısmını besleyen o engin, zengin, huzuru bozulmamış boşluğun nasıl bir şey olduğunu hissedebilirdiniz.
312 syf.
·5 günde·5/10
Zen, Budizim ve biraz da ruhanilik anlatan bir yol hikayesi olarak kurgulanmış bu roman.Aslında özellikle Zen felsefesi her zaman ilgimi çekmiş olmasına rağmen , ben de birçok okur gibi biraz yüzeysel ve yapay buldum hikayeyi.Belki de bunun nedeni romanın sosunda az Uzakdoğulu ama çok Amerikan tadı olmasındandır.Yani eğer ABD’de yaşamıyorsanız size biraz uzak geliyor anlatılanlar.Ancak yine de hayatın anlamı nedir? Ya da meditasyon nedir? Gibi sorulara cevap olarak verilen bazı örneklemeler güzeldi. Anlayacağınız dostlarım vasat ile vasat altı arasında bir yere sahip bence bu kitap.İyi günler.
312 syf.
·6 günde·5/10
Genel olarak yemeklerden, yollardan bahsetmiş. Okurken sıkılabilirsiniz. Kitapta Rinpoche'ye öfke duyup duyup aniden sebepsizce sevgi beslemesi, durduk yere adamın öğretilerini öğrenmek istemesi yazarın çeliştiği kısım.
Ayrıca diyor ki her kahvaltıda bana bir soru sorabilirsin ve bunu tek bir kahvaltıda soruyor ötekiler rastgele zaman dilimlerinde soruluyor.
Kitabın yaeısından çoğunda bir öğreti, bir anlatı olmayışı genel olarak yollar ve yemekler oluşu kitabın ismine hakaret gibi.
Eğer böyle bir kitap yazmaya cesaret ettiysen biraz öğreti vereceksin ama o da yok. Tek anladığım reenkarnasyon...
Evet sevgi dolu bir kitap ama bu kitabın kusurlarını örtbas edemiyor. Ha keza ben reenkarnasyona inanmadığım için de çok önemsemedim. Yazılacak eleştirilecek çok şey var. Ama sonuçta ortada bir emek var bu kadarı yeterli
312 syf.
·6 günde·4/10
Kitabın ismi Buda’yla kahvaltı olunca beklentide haliyle yüksek oluyor ve bir nevi hayatın anlamını yakalayacakmışsınız ya da bir sürü öğüt alacakmışsınız gibi geliyor ama maalesef böyle birşey yok kitapta. Sanki arabayla giderken yaninda oturan buda ile yoldaki maceralarını, konakladıkları yerleri ve kendi görüşlerini anlatan bir karaktere ait roman okuyormuşsunuz şeklinde gelişiyor herşey. Sabrettim ve bitirdim kitabı ama inanın sadece bitirmiş olmak için okudum. Başka kitaplara vakit ayırmanız daha faydalı olur kanaatindeyim
312 syf.
·2 günde
Karmaşık ve sıkıcı idi.Okunmaya değmeyeceğini düşündüğüm ve içi boş bir kitap idi.Zaman kaybı olabilecek bir kitap idi.Yazar yaptığı yolcuyla aklına gelenleri not etmiş ve sadece gittiği güzergahtaki yol isimlerini kullanmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roland Merullo
Doğum:
Boston, Massachusetts, ABD, 19 Eylül 1953

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.