Sally Rooney

Sally RooneyNormal İnsanlar yazarı
Yazar
6.6/10
2.049 Kişi
7,5bin
Okunma
164
Beğeni
10,4bin
Gösterim

Sally Rooney Kimdir?

Milenyum kuşağının en önemli yazarlarından sayılan Sally Rooney 1991’de Dublin’de doğdu. Üniversite eğitimini Trinity College’de tamamladı. Edebi çalışmaları Granta, The White Review, The Dublin Review, The Stinging Fly, Kevin Barry’s Stonecutter and The Winter Pagesanthology’de yayımlanmıştır. Arkadaşlarla Sohbetler ilk kitabıyla Sally Rooney, 2017 Sunday Times Yılın Genç Yazar’ı ödülü başta olmak üzere birçok ödül almıştır.
Unvan:
İrlanda’lı Yazar
Doğum:
Castlebar, İrlanda, 20 Şubat 1991

Okurlar

164 okur beğendi.
7,5bin okur okudu.
365 okur okuyor.
2.657 okur okuyacak.
347 okur yarım bıraktı.

Sally Rooney Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Çünkü:
özümde bir yerde ben de yalnızca kültürümüzün bir ürünüyüm, medeniyetimizin kenarında göz kırpıştıran minicik bir köpükten başka bir şey değilim.
Sayfa 183Kitabı okudu
Artık olan bitenin ya da gelecekte olacakların üzerinde herhangi bir gücüm yok gibiydi. Uzun sürecek bir ateşe yakalanmışım da yatıp hastalığın geçmesini beklemek dışında yapılacak bir şey yokmuş gibi geliyordu bana.
Doğruyu yerine getirerek Tanrı'ya hizmet etmiş olduğum tatminini yaşayamıyorum ama yanlış yapma fikri midemi bulandırıyor.
Sayfa 226Kitabı okudu
Her şey bir yerde. Yaşamın tamamı bir geceliğine burada düğümlenmiş, çekmecenin köşesinde düğüm düğüm olan bir kolye gibi.
Sayfa 246Kitabı okudu
Aramızda bir ilişkinin ilerleyebileceği belli bir istikamet yok. Benden arkadaşı olarak bahsedeceğini sanmam çünkü arkadaşları var ve onlarla ilişkisi benimle kurduğundan farklı. Bana, onlara olduğundan çok daha mesafeli olsa da bir bakıma daha yakın sayılırız çünkü ilişkimizi hapseden herhangi bir sınır ya da gelenek yok. Diğer bir deyişle, ilişkimizin farklı olmasının sebebi ne o ne de ben, ne ikimizden birinin sahip olduğu müstesna özellikler ne de benliklerimizin ortaya çıkardığı benzersiz karışım; bizi birbirimizle ilişkilenme yöntemimiz ya da o yöntemin olmayışı ayrı kılıyor. Belki sonunda birbirimizin hayatından temelli çıkarız veya sahiden arkadaş oluruz ya da başka bir şey. Ama her ne olacaksa bu deneyin, kimi zaman çok ters gidiyormuş, bazen de tek değerli ilişki biçimiymiş gibi gelen bu deneyin bir sonucu olarak gerçekleşecek.

Sally Rooney İletileri

Tümünü gör
Arkadaşlar herkese merhaba. Kendime göre uzun bir okuma listesi oluşturdum. Daha önce okuyan varsa ya da fikri olan kitaplar ile ilgili buyurun sohbet edelim. Buradaki dostların da kitapları var. Her ay kendime belirli bir miktar bütçe ayırdım almak için. Fikirlerinizi bekliyorum. 1)
Min Jin Lee
Min Jin Lee
-
“Onunla yalnız kalmak, bir kapıyı açıp normal hayatı terk etmeye ve kapıyı arkasından kapatmaya benziyor.”
Sally Rooney
Sally Rooney

Sally Rooney Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
264 syf.
4/10 puan verdi
“Normal İnsanlar” Kitap Yorumu
Yıldızı özellikle Türkiye’de yeni yeni parlayan Sally Rooney birçok övgüye ve belki o kadar da yergiye maruz kalan genç yazarlardan biri. Kitapları hakkında kontrast oluşturan düşünceler oldukça fazla. Peki acaba “Normal İnsanlar” gerçekten bütün çıplaklığıyla “Normal İnsanlar”ı mı anlatıyor yoksa
Normal İnsanlar
Normal İnsanlarSally Rooney · Can Yayınları · 20195,4bin okunma
262 syf.
2/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Sahiden Bunlar Mı, Normal İnsanlar?
Herkese Merhabalar, Öncelikle söze başlamadan bu bir yergi (gömme) yazısıdır. Seveninden ve yazarından özür dilerim ancak bu kitaba verdiğim paraya şu an acıyorum. 2022 yılının daha ikinci kitabında 2 puanlık bir kitapla karşılaşmış olmak beni de üzdü. Hatta 1 verecektim ama o kadar emek verilmiş
Normal İnsanlar
Normal İnsanlarSally Rooney · Can Yayınları · 20195,4bin okunma
262 syf.
6/10 puan verdi
·
47 günde okudu
Çok büyük bir heves ve beklentiyle okuduğum, ancak kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım bir türlü beğenemediğim bir kitap oldu. Her ne kadar bazı yerleri çok yakın hissettirse de belki de ben beklentimi fazla yükselttiğim için son 70 sayfaya kadar bir türlü beni içine çekemedi. Sally Rooney hakkında duyduklarımdan sonra bu kadar basit bir yazarlık beklememiştim, ki bana çevirisi de yazarlığı basitleştirmiş, kitap yeteri kadar etkili çevrilmemiş gibi geldi. Kitabın hem geçtiği hem de anlatıldığı zamanın sık sık değişmesi beni ra- hatsız etti. Üstüne konunun da ilgimi çekmemesi ve karakterlerin sinirimi bozması da eklenince okuma sürem gereksiz uzadı. Sadece dizisinin ve Arkadaşlarla Sohbetler’in daha iyi olmasını umuyorum.
Normal İnsanlar
Normal İnsanlarSally Rooney · Can Yayınları · 20195,4bin okunma