Samuel Henry Hooke

Samuel Henry Hooke

Yazar
8.8/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
2
Beğeni
·
120
Gösterim
Adı:
Samuel Henry Hooke
Unvan:
Yazar
Doğum:
Cirencester, Birleşik Krallık, 21 Ocak 1874
Ölüm:
1968
Doğum tarihi: 21 Ocak 1874, Cirencester, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 1968
Eğitim: Jesus College
"Zerdüşlüğe göre bu dünya iyilik ve kötülük tanrıları(ahura mazda ile ahriman'ın)... İnsanların görevi bu savaşda iylik güçlerinin yanında yer almaktır. Bu savaş son yargı gününde (mahşerde) Ahura mazda'nın ergimiş metal selinin dünyayı kötülük güçlerinden tümüyle arındıracağı zamana dek sürecektir"
Eski Yakındoğu'nun bıraktığı son derece çeşitli mitolojik malzemenin incelenmesiyle ve ölçüt olarak "işlev" kavramının kullanılmasıyla, mitos türleri: ritüel mitosları, orijin mitosları, kült mitosları, prestij mitosları, eskatalogya mitosları olarak sınıflandırılabilir.
"Tekvin (yaratılış) kitabı, Yakub'un seher sükünceye kadar iri bir adamla güreçtiği, güreşte uyruk başının incindiğini, güreştiği yabancıyı " beni mübarek kılmadıkça seni bırakmam" değişi, yabancının "artık sana yakub değil, israil [Allah'la uğraşan] denilecek; çünkü Allah ile insanlarla uğraşıp yendin" dediği; Yakubun "Allahı yüz yüze gördüm ve canım sağ kaldı" diye o yere Penueli [Allahın yüzü] adının koyulduğu yazılıdır. İbranilerin bir koluna israiloğulları denilmesi bu ad değiştirmeye dayandığı gibi, Musevilerin ettin uyluk başının yemeyişleride bu kaynağa dayandırılır."
Tarihin işlevi, geçmiş toplulukların davranışlarını olabildiğince doğrulukla ortaya çıkarıp, yazıya geçirilmesidir; yani belli bir tür bilgiyi bulup, onu öteki bilgilerden ayırmaktır. Mitosun işlevi ise, bilgi değil eylem, topluluğun doğrudan doğruya varlığını sürdürmesi için asal önem taşıyan bir eylemdi.
Mitos, belli bir durumun yarattığı insan düşgücünün (imgelemin) ürünü olup, belli bir şey yapma niyetini gösterir. Böyle anlaşıldığında, mitos hakkında sorulması gereken doğru soru, onun "gerçek olup olmadığı" değil, "onunla ne yapmak niyetinde olunduğu" sorusudur.
"sığır-tanrı Lahar ve tahıl-tanrıca Aşanan'ı tanrılara yiyecek ve giyecek sağlamaları amacıyla yaratı, Mitosta bunların yeryüzünde yarattıkları bolluk anlatılır; ne var ki şarap içip sarhoş olan bu iki tanrı, tartışmaya kavgaya başlayarak görevlerini unuturlar; öyleki tanrılar gereksinimleri olan şeyleri elde edemez olurlar. İnsan, işte bu duruma bir çare bulmak için yaratılır."
"Mitos hakkında sorulması gereken doğru soru, onun gerçek olup-olmadığı değil; onunla ne yapılmak niyetinde olunduğu sorusudur."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Samuel Henry Hooke
Unvan:
Yazar
Doğum:
Cirencester, Birleşik Krallık, 21 Ocak 1874
Ölüm:
1968
Doğum tarihi: 21 Ocak 1874, Cirencester, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 1968
Eğitim: Jesus College

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.