Giriş Yap
Üslup, içerikten kolay kolay ayrılmaz. Üslup özellikleri söz konusu olduğunda, kültürlerarasında doğrudan bir bağlantıyı kanıtlamak güçtür: Her bir dilin kendine has kuralları, kendine has bir hayatı vardır. "Zeus'un Hilesi", Kypria'nın açılış sahnesi ya da Thebai'ye Karşı Yediler bağlamındaki mitolojik kavramların aksine, Homeros'ta şimdiye kadar tartıştığımız eski destan geleneğine karşı "daha yeni" ek unsurları tespit edemeyiz. Savaş sahnelerinin betimlemesinde, Ramses'in hikayesiyle beraber Bronz Çağı'na ulaşırız. Coğrafya ve kronoloji bakımından bağlantısı olan uygarlıkları konu aldığımız düşünüldüğünde, tamamen bağımsız gelişmelerde ve rastlantı ürünü paralelliklerde ısrar etmek pek de mantıklı görünmez. Genel insani çerçeve ve tarihsel-sosyal gelişmelerin ortak eğilimleri dikkate alınarak, birçok iletişim ağının var olduğu göz ardı edilmemelidir. Bronz Çağı'nın mirası pekala yeni saiklerle canlandırılmış olabilir. Yunanca'da ödünç bir kelime olan leon'un (aslan) yanında, Semitik-Filistin kökenli başka bir kelime olan lis'in, Homeros'taki bazı benzetmelerde kullanılması muhtemelen bunun bir belirtisidir. Her durumda, Doğu kaynaklarının sunduğu tanıklar, Homeros'un yorumlanmasında göz ardı edilmemeli ve "Hint-Avrupa'' kahramanlık geleneğine dayanan yorumlara belirli sınırlar getirmelidir. İlk Yunan kütüphanesinin kurulması -İlyada 24 adet (?) deri tomara yazılmıştı- ve 668-627 yılları arasında hüküm süren Asurbanipal'in Ninova'daki büyük kütüphanesinin kurulması, aynı zamanlarda gerçekleşmiş olabilir. Bu olay bile tesadüf olmayabilir. Semitik Doğu o tarihe kadar kültürel açıdan liderliği elinde tutmuştu.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Babil Atrahasis destanının temel konsepti neredeyse insanı rahatsız edecek derecede çağdaştır. İnsanlar çoğalır; toprak aşırı nüfustan dolayı kendini kötü hisseder; sonuç kaçınılmaz bir şekilde insanlığı yok edecek bir felakettir, ama bu girişimlere rağmen insan ayakta kalır ve nihai olarak etkili bir çözüm bulunur: Doğum kontrolü. Ama bunu başarmak için, şiir sadece şöyle bir metoc önerir: Çocuk doğurmalarına izin verilmeyen rahibeler sınıfı kurmak. Yeryüzünün acı çekmesi, Atrahasis'teki her bölümün başındaki dizelerde dile getirilir: "12 yüzyıl geçmemişti ki, araziler genişlemiş ve insanlar çoğalmıştı. Toprak bir boğa gibi böğürüyordu. Tanrılar gürültülerinden rahatsız oldular. Enli! onların sesini duydu ve tanrılara seslendi. "İnsanların gürültüsü benim için fazla olmaya başladı, bağrışmalarından uyuyamıyorum..." Böylece hastalık, kıtlık ve tufan felaketlerini göndermeye başlar. Bu, ister istemez Yunan destanından bir pasajı, esasen olağanüstü önemli olan ve Troia Savaşı'nın nihai sebebini anlatan bir metni akla getirir: Klasik dönemde oldukça popüler olmasına karşın daha sonra gözden düşüp kaybolan Kypria destanının girişi. Herodotos eserin Homeros tarafından yazıldığı konusunda şüphesini dile getirmiş, ancak Pindaros bunu kabul etmiştir. Bozuk bir biçimde de olsa, ilk dizeler bir fragman halinde günümüze ulaşmıştır. İlyada'nın hemen başında bahsedilen "Zeus'un kararı"nı açıklamak için Kypria'dan alıncı yapılmıştır. Kypria bir masal gibi başlar: Bir varmış bir yokmuş, dünyada sayısız insan yaşarken... Derin göğüslü toprağa [boşluk; eziyet ettiler?] Zeus bunu görüp acıdı ve Her şeyin besin kaynağı olan toprağı insanlardan kurtarmaya karar verdi, Büyük Ilion Savaşı'nı tetikleyerek.
bir kitap okudu
42 syf.
·
Beğendi
senin oğlun için hangi idmanların iyi olacağı düşünülse, sen çokluğun dediğini mi dinlersin, yoksa iyi bir beden eğitimi öğretmeninden ders almış, onunla çalışmış bir kimsenin dediklerini mi dinlersin? MELESIAS. Elbette onun dediklerini dinlerim, Sokrates. SOKRATES. - Bizim dördümüzden çok ona güvenmez misin? MELESIAS. - Elbette ona güvenirim. SOKRATES. - Bana öyle geliyor ki doğruya varmak için sayıya değil, bilgiye bakmalı. MELASIAS. - Su götürmez, öyle.
sizin gibi kimseletle konuşurken bir gizlimiz olmamalı. Bazıları var, böyle taliınieri alaya alırlar: kendilerine danışıldı mı, düşündüklerini demekten kaçınırlar, karşılarındakinin nasıl bir sözden hoşlanacağını anlamaya çalışır, düşündüklerinin tersine de olsa ona göre bir şey söylerler.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
255
2.546 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17