Peter A. Levine

Peter A. Levine

Yazar
8.3/10
15 Kişi
·
36
Okunma
·
2
Beğeni
·
376
Gösterim
Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar
Peter A. Levine, travma alanında yaptığı çalışmalarla dünya çapında tanınmış bir uzmandır. Travmayı iyileştirmeye yönelik bir yaklaşım olan Somatic Experiencing® (Somatik Deneyimleme) yöntemini geliştirmiştir. Bir dönem NASA’da stres danışmanı olarak da görev yapan Levine’ın yayımlanmış pek çok kitabı bulunmaktadır.
Geçmişte yaşanmış olayları değiştirmemizin mümkün olmadığını ve bunları değiştirmemize gerek de olmadığını anlamamız gerekiyor... Şimdiki zamanda var olmayı öğrendiğimizde, geçmiş sorun olmaktan çıkar, içinde bulunulan her an yeni ve yıpratıcıdır.
Ayrıca travmayı iyileştirmek için eski hatıraları deşmenin ve yarattıkları duygusal acıyı yeniden yaşamanın gereksiz olduğunu da öğrendim. Aslında bunu yapmak insanları tekrar travmatize de edebiliyor.
Elde ettiğim en kıymetli ders ise, hepimizin travmaları iyileştirmeye dair doğuştan getirdiğimiz içsel bir kapasiteye sahip olduğumuz oldu.
... benim de görme yeteneğim var, tıpkı benden öncekiler gibi. Ancak hakikat ışığa bağlı olarak renk değiştirir. Ve yarın belki de dünden daha net olabilir.
-Havva'nın Sırrı, Senaryo: KASI LEMMONS
iki tür anı vardır: açık olanlar ve örtük olanlar. İlki bilinçli, ikincisi göreli olarak bilinçsizdir.
İnsan beyninin ve sinir sisteminin istem dışı ve içgüdüsel bölümleriyle diğer memelilerinkiler ve hatta sürüngenlerinkiler neredeyse tıpatıp aynıdır. Birbirini tamamlayan üç sistemden oluşan beynimiz sık sık üçü bir arada beyin olarak adlandırılır. Bu üç bölüm yaygın olarak bilinen adlarıyla sürüngen beyni (içgüdüsel beyin), memeli beyni ya da limbik beyin (duygusal beyin) ve insan beyni ya da neokorteks beyin (mantıksal beyin) olarak sıralanabilir.
Ana rahmin içindeki üçüncü haftadan itibaren ve özellikle de doğum dönemi sırasında "gizli" anı izleri vardır. Bu izlerin daha sonraki tepkilerimiz, davranışlarımız, duygularımız ve hissettiklerimiz üzerindeki etkisi güçlüdür.
248 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Kitabı çocuk travmalarına rehberlik edebilmek için almıştım ama okudukça kendi travmalarımı iyileştirme konusunda da bir çok şey öğrendim. Kültürel olarak maalesef çocukların yaşadıkları travmaların önemsenmediği dönemlerde çocuk olduk. Doktordan iğneden korkmak kabul edilemezdi. Başımıza gelen her şeye metanetle karşılık vermemiz beklendi bu sebeple yetişkin olduğumuzda da sağlıklı yas tepkileri vermek ve travmalarımızı iyileştirmekle ilgili çok donanımlı değildik. Kitabı okudukça bir insanın tüm hayatını etkileyebilecek bir olayın doğru duygusal ilkyardım yapılarak travmaya dönüşmesinin nasıl önlenebileceğini gördüm. Özellikle çocuklarla çalışan öğretmen ve sağlık çalışanlarına ve elbette anne babalara tavsiye ederim.
278 syf.
·Beğendi·9/10
Öncelikle, psikoloji kitapları okurken beni en çok etkileyen şey yazarın,yazdığı alanda uzun yıllar çalışmış olması (20 30 yıl gibi).Bu kitabın yazarı,Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk kitabının yazarı gibi.
Kitap travmalar hakkında çok farklı bakış açısı sunuyor.Dopdolu bir kitap.Okumanızı öneririm.Son olarak tek eksiği,çoğu psikoloji kitabında olduğu gibi farkındalığı oluşturup,iyileştirme konusunda yetersiz kalması.Yani iç dünyanızı görüyorsunuz ama o kadar,sonrasında ne yapacağınızı söylemek konusunda eksik kalıyorlar.
278 syf.
·8/10
Travma üzerine okuduğum bu kitap ile insanın aslında kendikendisinin doğasını bozduğunu bir kez daha gördüm sanırım.
Eğer iyileştirebilirsek aslında travmanın hayat kalitemizi artırabilen bir dönüşüm olduğunu söylüyor yazar.
Başka bir hayvan tarafından saldırıya uğrayan yada büyük bir tehditle karşılaşan bir diğer hayvanın ilk tepkisi donmadır. Bu ölü taklidi yapmak değildir ve ölüm kaçınılmaz hale geldiğinde hayvan içgüdüsel bir şekilde farklı bir bilinç düzeyine girer. Bu acının deneyimlenmediği özel bir durumdur.
Biz insanlar modern kültür adı altında bu içgüdüsel teslimiyeti korkaklıkla aynı kefeye koyuyoruz. Belkide o yüzden travmalarımızı ruhumuzda taşıyoruz. Oysaki bu doğal tepki bize vahşi doğadan bir armağan. İşte bu yüzden yazdım ilk cümleleri "kendi doğamızı bozduk"
Kitapta travmayla başa çıkabilmek için birkaç egzersizde verilmiş. Uygulanırsa faydalı olabilir
%35 (150/440)
·Puan vermedi
Henüz bitirmemiş olmama rağmen okumanızı tavsiye ediyorum... Kaçamadığımız travmalarımız ve korkularımız üzerine ciddi derecede aydınlatıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Zamanın aslında her şeyin ilacı olmadığını savunan yazar kitabında hem danışana hem de terapiste konu üzerine etkili öneriler sunuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar
Peter A. Levine, travma alanında yaptığı çalışmalarla dünya çapında tanınmış bir uzmandır. Travmayı iyileştirmeye yönelik bir yaklaşım olan Somatic Experiencing® (Somatik Deneyimleme) yöntemini geliştirmiştir. Bir dönem NASA’da stres danışmanı olarak da görev yapan Levine’ın yayımlanmış pek çok kitabı bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.