Peter A. Levine

Peter A. Levine

Yazar
8.7/10
6 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
258
Gösterim
Elde ettiğim en kıymetli ders ise, hepimizin travmaları iyileştirmeye dair doğuştan getirdiğimiz içsel bir kapasiteye sahip olduğumuz oldu.
Geçmişte yaşanmış olayları değiştirmemizin mümkün olmadığını ve bunları değiştirmemize gerek de olmadığını anlamamız gerekiyor... Şimdiki zamanda var olmayı öğrendiğimizde, geçmiş sorun olmaktan çıkar, içinde bulunulan her an yeni ve yıpratıcıdır.
Ayrıca travmayı iyileştirmek için eski hatıraları deşmenin ve yarattıkları duygusal acıyı yeniden yaşamanın gereksiz olduğunu da öğrendim. Aslında bunu yapmak insanları tekrar travmatize de edebiliyor.
Trama kendi kendini ebedileştirebilir. Travma travma getirebilir ve bu böyle devam edebilir ta ki ailelerde, toplumlarda ve ülkelerde bulunan bizler gibi geçiş jenerasyonları bu gidişatı durduracak adımlar atana kadar..
Ben et ve kanın akıldan daha bilge olduğuna inanıyorum. Beden bilinçdışı hayatın içimizde fokurdadığı yerdir. Yaşadığımızı böyle anlarız, ruhlarımızın derinliklerine kadar canlı olduğumuzu ve evrenin hayat dolu uç noktalarıyla bir şekilde bağlantılı olduğumuzu da böyle duyumsarız. D .H.Lawrence
İnsan beyninin ve sinir sisteminin istem dışı ve içgüdüsel bölümleriyle diğer memelilerinkiler ve hatta sürüngenlerinkiler neredeyse tıpatıp aynıdır. Birbirini tamamlayan üç sistemden oluşan beynimiz sık sık üçü bir arada beyin olarak adlandırılır. Bu üç bölüm yaygın olarak bilinen adlarıyla sürüngen beyni (içgüdüsel beyin), memeli beyni ya da limbik beyin (duygusal beyin) ve insan beyni ya da neokorteks beyin (mantıksal beyin) olarak sıralanabilir.
Her yara hayat süreci içinde varlığını koruduğundan ve hayat sürekli kendini yenilediği için,içinde iyileşmeye ve yenilenmeye dair bir tohum barındırır.
Doğal içgüdülerimiz çoğunlukla zihnimiz tarafından ezilip geçildiklerinden travmatik reaksiyonu püskürtmeyi başaramıyorlar. Aslında biz dört ayaklı dostlarımıza sandığımızdan daha yakınız
...adalete erişip onu koruma girişimi ya da adaletsizliği telafi etme veya engelleme çabası, şiddetin bir ve tek evrensel nedenidir.

James Gilligan
İnsanoğlu dağlarda, tepelerde, vadilerde aylak aylak gezip dururken, ağaç kökleri ve yabani meyveler toplayıp vahşi hayvanları avlarken mağaralarda yaşardı ve o zamanlar varlığımız doğal hayatla çok yakın ilişki içindeydi. Her gün, her an, her saniye kendimizi, ailemizi ve dostlarımızı vahşi hayvanlardan ve diğer tehlikelerden korumak zorundaydık ve bunun için çoğunlukla kendi hayatımızı riske atmak durumunda kalırdık. İronik olan ise, tarih öncesi insanların sürekli karşı karşıya kaldıkları hayatı tehdit eden olayların bizim şimdiki modern sinir sistemlerimizi, hayatta kalmamızın tehdit altında olduğunu algıladığımız her an güçlü ve dört dörtlük tepki verecek şekil de biçimlendirmiş olmaları. Bugün biz, bu doğal kapasiteyi deneyimlediğimizde, kendimizi canlı ve coşkulu, güçlü, genişlemiş, enerji dolu ve her türlü mücadeleye hazır hissediyoruz. Tehdit altında olmak en derin en içsel kaynaklarımızı göreve çağırarak bizim insanoğlu olarak potansiyelimizin tamamını kullanmamızı sağlar. Bunun karşılığında da duygusal ve fiziksel refahımız artar.
Öncelikle, psikoloji kitapları okurken beni en çok etkileyen şey yazarın,yazdığı alanda uzun yıllar çalışmış olması (20 30 yıl gibi).Bu kitabın yazarı,Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk kitabının yazarı gibi.
Kitap travmalar hakkında çok farklı bakış açısı sunuyor.Dopdolu bir kitap.Okumanızı öneririm.Son olarak tek eksiği,çoğu psikoloji kitabında olduğu gibi farkındalığı oluşturup,iyileştirme konusunda yetersiz kalması.Yani iç dünyanızı görüyorsunuz ama o kadar,sonrasında ne yapacağınızı söylemek konusunda eksik kalıyorlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.