Geri Bildirim
Peter A. Levine

Peter A. Levine

8.7/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
237
Gösterim
Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar
Elde ettiğim en kıymetli ders ise, hepimizin travmaları iyileştirmeye dair doğuştan getirdiğimiz içsel bir kapasiteye sahip olduğumuz oldu.
Trama kendi kendini ebedileştirebilir. Travma travma getirebilir ve bu böyle devam edebilir ta ki ailelerde, toplumlarda ve ülkelerde bulunan bizler gibi geçiş jenerasyonları bu gidişatı durduracak adımlar atana kadar..
Ben et ve kanın akıldan daha bilge olduğuna inanıyorum. Beden bilinçdışı hayatın içimizde fokurdadığı yerdir. Yaşadığımızı böyle anlarız, ruhlarımızın derinliklerine kadar canlı olduğumuzu ve evrenin hayat dolu uç noktalarıyla bir şekilde bağlantılı olduğumuzu da böyle duyumsarız. D .H.Lawrence
Her yara hayat süreci içinde varlığını koruduğundan ve hayat sürekli kendini yenilediği için,içinde iyileşmeye ve yenilenmeye dair bir tohum barındırır.
Doğal içgüdülerimiz çoğunlukla zihnimiz tarafından ezilip geçildiklerinden travmatik reaksiyonu püskürtmeyi başaramıyorlar. Aslında biz dört ayaklı dostlarımıza sandığımızdan daha yakınız
İnsanoğlu dağlarda, tepelerde, vadilerde aylak aylak gezip dururken, ağaç kökleri ve yabani meyveler toplayıp vahşi hayvanları avlarken mağaralarda yaşardı ve o zamanlar varlığımız doğal hayatla çok yakın ilişki içindeydi. Her gün, her an, her saniye kendimizi, ailemizi ve dostlarımızı vahşi hayvanlardan ve diğer tehlikelerden korumak zorundaydık ve bunun için çoğunlukla kendi hayatımızı riske atmak durumunda kalırdık. İronik olan ise, tarih öncesi insanların sürekli karşı karşıya kaldıkları hayatı tehdit eden olayların bizim şimdiki modern sinir sistemlerimizi, hayatta kalmamızın tehdit altında olduğunu algıladığımız her an güçlü ve dört dörtlük tepki verecek şekil de biçimlendirmiş olmaları. Bugün biz, bu doğal kapasiteyi deneyimlediğimizde, kendimizi canlı ve coşkulu, güçlü, genişlemiş, enerji dolu ve her türlü mücadeleye hazır hissediyoruz. Tehdit altında olmak en derin en içsel kaynaklarımızı göreve çağırarak bizim insanoğlu olarak potansiyelimizin tamamını kullanmamızı sağlar. Bunun karşılığında da duygusal ve fiziksel refahımız artar.
"Ne şimdi var, ne gelecek,
Yalnızca geçmiş var, sürekli ve sürekli yinelenen."
EUGENE O'NEILL

İnsanoğlunun kişiliğini oluşturan, yaşantısına yön veren, geleceğini şekillendirecek kararlar almasını sağlayan edindiği tecrübelerdir.Tecrübeyi de yaşantılardan yani diğer bir ifadeyle anılardan elde eder. Kişi her ne kadar bilinçli olarak farkında olmasa da başından geçen olaylarla ve bu olaylara karşı hissettiği duygularla kendince bir şablon oluşturur ve hayatını şekillendirir. Kitap bu anıların travmaya evrilme aşamalarını ve ortaya çıkan yeni durumun deneyime dönüştürülme süreciyle ilgileniyor. Aslında psikoterapi alanında yazılmış bir kitap olsa da yazar anıları ile ilgili sorun yaşayan bireylerin de başvuracağı bir kaynak olduğunu belirtiyor.

Anıların değişen dinamiği onları tekrar tekrar kurgulamamıza neden olur. İçinde bulunulan çevre ve ruh hali anının düşünme/hatırlama durumuna etki eder. Hatıralarımızı her anımsamada onları yeniden inşa ederiz.Bu durum travmada etkin rol olan örtük/yöntemsel anılar için de geçerlidir.Aslında yöntemsel anılarımız motor tepkiler oluşturarak hayatta kalabilmemiz sağlasa da bir tehdit unsuru olmadığı durumlarda da tetiklenerek bizlerde kronik duyguların oluşmasına neden olur.İstenildiği zaman ulaşılamayan örtük anılar zorlayıcı, güçlü ve uzun ömürlüdür. Bir temas, bir ses, bir koku travmanın girdabına girmek için yeterlidir.

Bu bilgilerden sonra yazar travmanın tedavi aşamasına geçer ki kitabın o kısmı da konunun uzmanlarını ilgilendirir. Ama yazarın da belirttiği gibi kitaptaki açıklamalar ve örneklere benzer bir durumunuz varsa bunun farkına varmanızı ve hayatınızı çıkmaza sokan psikolojik sıkıntılarla ilgili uzman yardımı almayı düşünmenizi sağlayabilir.

Kitap psikoloji ile ilgili geniş bilgi vermese de anılara olan bakış açımı değiştirdi. Belki uzun uzun düşünerek son iki üç senedir anlamsızca ortaya çıkan yükseklik korkumun nedenini bulabilirim. :)

Bu sıkıcı incelemeyi okuduğunuz için de teşekkür ederim. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.