Peter A. Levine

Peter A. Levine

8.8/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
242
Gösterim
Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar
Elde ettiğim en kıymetli ders ise, hepimizin travmaları iyileştirmeye dair doğuştan getirdiğimiz içsel bir kapasiteye sahip olduğumuz oldu.
Trama kendi kendini ebedileştirebilir. Travma travma getirebilir ve bu böyle devam edebilir ta ki ailelerde, toplumlarda ve ülkelerde bulunan bizler gibi geçiş jenerasyonları bu gidişatı durduracak adımlar atana kadar..
Ben et ve kanın akıldan daha bilge olduğuna inanıyorum. Beden bilinçdışı hayatın içimizde fokurdadığı yerdir. Yaşadığımızı böyle anlarız, ruhlarımızın derinliklerine kadar canlı olduğumuzu ve evrenin hayat dolu uç noktalarıyla bir şekilde bağlantılı olduğumuzu da böyle duyumsarız. D .H.Lawrence
Her yara hayat süreci içinde varlığını koruduğundan ve hayat sürekli kendini yenilediği için,içinde iyileşmeye ve yenilenmeye dair bir tohum barındırır.
Doğal içgüdülerimiz çoğunlukla zihnimiz tarafından ezilip geçildiklerinden travmatik reaksiyonu püskürtmeyi başaramıyorlar. Aslında biz dört ayaklı dostlarımıza sandığımızdan daha yakınız
İnsanoğlu dağlarda, tepelerde, vadilerde aylak aylak gezip dururken, ağaç kökleri ve yabani meyveler toplayıp vahşi hayvanları avlarken mağaralarda yaşardı ve o zamanlar varlığımız doğal hayatla çok yakın ilişki içindeydi. Her gün, her an, her saniye kendimizi, ailemizi ve dostlarımızı vahşi hayvanlardan ve diğer tehlikelerden korumak zorundaydık ve bunun için çoğunlukla kendi hayatımızı riske atmak durumunda kalırdık. İronik olan ise, tarih öncesi insanların sürekli karşı karşıya kaldıkları hayatı tehdit eden olayların bizim şimdiki modern sinir sistemlerimizi, hayatta kalmamızın tehdit altında olduğunu algıladığımız her an güçlü ve dört dörtlük tepki verecek şekil de biçimlendirmiş olmaları. Bugün biz, bu doğal kapasiteyi deneyimlediğimizde, kendimizi canlı ve coşkulu, güçlü, genişlemiş, enerji dolu ve her türlü mücadeleye hazır hissediyoruz. Tehdit altında olmak en derin en içsel kaynaklarımızı göreve çağırarak bizim insanoğlu olarak potansiyelimizin tamamını kullanmamızı sağlar. Bunun karşılığında da duygusal ve fiziksel refahımız artar.
Aslında hayata dair her şey birbiriyle ilintilidir. Tüm insanlar içinden kaçıp kurtulmanın mümkün olmadığı bir karşılıklılık ağına, kaderin tek bir esvap halinde örmüş olduğu bir ağa kaçmış bulunuyorlar. Birini doğrudan etkileyen herhangi bir şey geri kalanları da dolaylı olarak etkilemekte. Siz olmanız gereken kişi olana kadar ben olmam gereken kişi olamam ve ben olmam gerekeni olana kadar da sizin olmanız gerekeni olmanız mümkün değildir. İşte hakikatin iç içe geçmiş yapısı budur. Rahip Martin Luther King, Jr.
İçindekini dışarıya çıkarırsan eğer,
İçinde olan
Kurtuluşun olur.
İçindekini dışarıya çıkarmadığında ise,
İçinde olan
Tüketecektir seni.
Öncelikle, psikoloji kitapları okurken beni en çok etkileyen şey yazarın,yazdığı alanda uzun yıllar çalışmış olması (20 30 yıl gibi).Bu kitabın yazarı,Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk kitabının yazarı gibi.
Kitap travmalar hakkında çok farklı bakış açısı sunuyor.Dopdolu bir kitap.Okumanızı öneririm.Son olarak tek eksiği,çoğu psikoloji kitabında olduğu gibi farkındalığı oluşturup,iyileştirme konusunda yetersiz kalması.Yani iç dünyanızı görüyorsunuz ama o kadar,sonrasında ne yapacağınızı söylemek konusunda eksik kalıyorlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter A. Levine
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.