Giriş Yap

Sayaka Murata

Yazar
7.3
708 Kişi
Unvan
Japon Yazar
Doğum
Inzai, Chiba, Japonya, 14 Ağustos 1979
Yaşamı
1979 yılında Inzai, Japonya’da doğdu. Ortaokulu Inzai’de tamamladıktan sonra ailesiyle Tokyo’ya taşındı. İlk romanı Jyunyü ile 2001 Gunzo Ödülü’nü kazandı. 2013 yılında Shiro-iro no machi no, sono hone no taion no kitabıyla Mishima Yukio Ödülü’ne layık görüldü. 2016 yılında onuncu romanı Konbini Ningen (Kasiyer) ile Akutagawa Ödülü’nü kazandı. Kasiyer, Japonya’da 600 binden fazla sattı ve 2018 yılında Convenience Store Woman adıyla İngilizceye çevrildi. Kitaplarında cinsiyet rollerine, ebeveynliğe ve toplumdaki uyumsuz tiplere odaklanan Sayaka Murata, yazarlığın yanı sıra Tokyo’da yarı zamanlı kasiyerlik yapmaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
126 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
Kasiyer Japon yazar Sayaka Murata'nın Türkçe'ye çevrilen ilk romanı. Murata'nın yazarlığın dışında yaşadığı Tokyo'da yarı zamanlı kasiyerlik yaparak hayatını kazanıyor oluşu, kitabın hikayesini daha bir gerçeğe yakın kılıyor.. Kitabın baş karakteri Keiko otuz altı yaşında genç bir kadın. On sekiz yıldır bir markette yarı zamanlı kasiyer olarak çalışarak hayatını devam ettiriyor. Kendine ait evi ile işi arasında küçük bir dünyası var. Çalıştığı market için neredeyse tek sosyalleşme alanı demek yanlış olmaz. Keiko çocukluğundan beri diğerlerinden farklı tavırlar sergileyen, "normal insanlar" tarafından "normal olmadığı" düşünülen biri. Toplumun beklentisini karşılamak için çabalamıyor, düzgün bir iş aramıyor, evlenmiyor , çoluk çocuğa karışmıyor, alışmış olduğunun dışına çıkmayı kendisi de reddediyor. Çalıştığı markette işe başlayan Şiraha'yı tanımasıyla sorunlar bir iken iki oluyor. Çünkü Şiraha'da çalısmak istemeyen, kendini toplumdan soyutlamayı tercih eden bir karakter. Bu iki karakterin bir arada yaşamaya başlaması Keiko için bir normalleşme adımı olabilir mi? Yoksa Şiraha yine kendisi için kolay olanı mı tercih ediyor? Sonrası kitapta tabii ki... Japonya'da "Hikikomori" adı verilen, kavram olarak sosyal çekilme anlamına gelen ve yaklaşık 300 bini aşkın genci etkisine alan bir akım ortaya çıkmış. Bu insanlar sosyal izolasyonu tercih ediyorlar, işe, okula gitmeyi, kendilerine ait bir yaşam kurmayı, evlenip çocuk sahibi olmayı reddediyorlar, ailesi ile yaşayanlar ise odalarından dışarı çıkmıyorlarmış. Ve bu insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu tercihte bulunanlarda herhangi bir psikolojik ve fiziksel bozukluğa rastlanmıyormuş. Yani insanlar bu yaşam biçimini kendileri tercih ediyorlar ve bu giderek dünyada da yayılan bir durum haline geliyormuş. İnsanlar tabii ki tercihlerini yaşıyorlar bu hayatta. Belki burada üzerinde durulması gereken "Normal kim?" sorusu. Ya da toplumda kabul görmek için başkalarını taklit etmek ya da birilerinin direktifleri uymak mı gerek? Kitap konusu itibariyle basit bir konuyu işliyor. Yazarın sade dili ve anlatımı da kitabı kolay okunur bir kitap kılıyor. Yüksek beklenti ile okumazsanız daha keyif alacağınız kanısındayım. Keyifle okunsun...
Reklam
126 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
*Dikkat spoiler içerir* Kitabı hiç hesapta yokken bugün başlayıp bitirdim. Toplum düzenine ve insanların kendilerinden ‘farklı’ olan birisine davranışlarına o kadar güzel taş atıyor ki. 126 sayfa çok sade bir dilde alıyor elinizden. Kesin bir açıklamaya rastlayamadım ama baş karakter Keiko muhtemelen otizm sendromlu. Toplum içi dogmaları bu açıdan görmek ve farkındalık açısından güzel bir kitap.
126 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Kısacık ama bir o kadar da verdiği ayrıntılar hasebiyle çarpıcı bir metin. Furukura, rastlantı sonucu markette bulur kendini ve burada çalışırken de toplumun dayatmalarından kurtulamaz ama markete gelen Şiraha’nın da toplumsal normlara dikkat çekmesiyle farklı bir bakış açısı kazanır. Bence toplumun bir parçası olma düşüncesini ve illa evlenmek, çocuk yapmak gibi hayatın olgularını vs.. çok iyi yansıtmış. Bireysel düşüncelerimizin toplum karşısında bir önemi yok. Furukura da toplum tarafından farklı ve garip algılanan bir birey. Çok sevdim, sade bir dille çok güzel konulara parmak basmış.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42