Adı:
Kasiyer
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057717313
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap Yayınları
“Lütfen, normal ol artık.”

Otuz altı yaşındaki Keiko Furukura, bir süpermarkette on sekiz yıldır kasiyerlik yapıyor. Kurallar basit: İşe zamanında geliyor, ürünleri raflara yerleştiriyor, müşterilere güler yüz gösteriyor. Müdürler değişiyor, çalışanlar değişiyor ama Keiko kasiyerliğe devam ediyor. Düzgün bir iş bulmasını, evlenmesini öğütleyenlerin sözüne kulak asmıyor. Derken bir gün... Yazarlığın yanı sıra yarı zamanlı kasiyerlik yapan Sayaka Murata, Kasiyer’de unutulmaz bir karakter yaratıyor. Aile, iş yeri, evlilik gibi kurumları masaya yatıran Murata, yarattığı karakter üzerinden topluma tek bir soru yöneltiyor:

“Başka bir arzunuz?”

“Japonya seyahatimde elimden bırakamadım. Karanlık, rahatsız edici, eğlenceli.” —Elif Batuman

“Tuhaf ve kolay akıldan çıkmayacak bir hikâye.”—Times

“Sayaka Murata harika bir yazar.”—Rabih Alameddine
126 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Keiko Furukura 36 yaşında.
Üniversiteyi ilk senesinde bırakıp bir markette yarı zamanlı çalışmaya başladı. Halinden oldukça memnun. İnsanlarla gereğinden fazla ilişki kurmuyor, işteyken ona verilen görevleri layıkıyla yapıyor.
Yapamadığı tek şey ‘normal olmak’
Normal olmak ne demek onu anlayamıyor ve neden diğerleri gibi davranması gerektiğini de.
Anti kahraman değil sadece Keiko Furukura o.
.
Kısa bir kitap Kasiyer, oldukça kolay okunan. Ama satır aralarında oklar fırlatıyor sanki biz okurlara. Toplumda bize ait olması beklenen tüm sıfatlara karşı düşündürüyor.
Ben anne/eş/haftanın 5 günü tam zamanlı bir çalışan olduğumda mı tamamlanmış oluyorum?
Çok sevilen bir şeye yüz çevirdiğimde hata mı yapıyorum? Normal olmak ne sahiden?
.
Kitabın bunca sevilmesi (ki ben de keyifle okudum) listelere girip ödüller almasında da hepimizin ‘normal’ kavramıyla bir sorunu olduğunu gösteriyor sanırım..
.
Hüseyin Can Erkin özlediğim çevirisiyle..(1q84 çevirisi ne güzeldir onu da ekleyeyim!)
.
Kitabın arka kapak yazısını çok sevdiğimi de belirtmek istiyorum. Arka kapak yazılarına bakarak da kitap almayı seçen benim gibiler için özellikle. Açıklayıcı ve merak uyandırıcı..
126 syf.
·2 günde·7/10
Sıradan bir şekilde hayatını kasiyerlik yaparak sürdüren ve halinden memnun olan Keiko’nun kendine inşa ettiği bu yaşam devinimini yıkmak üzere hayat ve insan mekanizması devreye giriyor. Kitapta insanla toplum arasındaki rekabetin, mücadelenin hikayesi anlatılıyor.

Keiko'nun zaman içerisinde hayatında marketten başka bir şeyin kalmayışını, satır aralarına normal insan olmak mümkün mü, normal insan olmanın şartları nelerden geçiyor? gibi sorularla bizleri de tartışmaya dahil ediyor.
126 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sayaka Murata “Kasiyer”
“Bir yanda ayrımcılığı sert bir dürtü ve arzuyla yaşayanlar; öte yandaysa bir şey düşünmeden bir yerlerde duyduğu lafları satmaya çalışıp ayrımcı terminolojiyi kullanmaktan öteye geçmeyenler.”
Keiko Furukura, on sekiz yaşından, otuz altı yaşına kadar, tam on sekiz yıl, aynı markette yarı zamanlı olarak çalışan, bekar bir kadındır. Evlenmemiş, düzenli bir ilişkisi (hatta hiç ilişkisi) olmaması, senelerce aynı yerde yarı zamanlı çalışması, çevresi tarafından sürekli eleştirilir. Tek ses, tek perspektif anlatımla, Furukura’yı Furukura’dan dinlediğimiz hikaye, benim için “kabuklu hüzün”.. Yüzeysel baktığımızda, basitmiş gibi görünen konu ve karakterleriyle, kabuğunu kırdığımda, gözlerimin dolu dolu olmasına sebep olan bir duygu ve samimiyet silsilesi.
Çocukluğundan itibaren süregelen garip davranışları, öğretmenleri ve psikologlar tarafından, ailede taciz, zorbalık vs mi var diye sorgulansa da, aslında hiçbiri. Karakterin mizacı, dış etkenler olmaksızın böyle. Eserin başlarında, duygudurum bozukluğu mudur neler oluyor diye düşünürken, ilerledikçe esas meselenin duygu ve durum bozukluğu olduğuna kanaat ettim. Furukura olaylara ya da insanların hissettiklerine nasıl tepki vermesi gerektiğini bilemiyor ya da onlarca yanlış tepki olarak algılanacak, hiç olmadık şeyler yapıyor. Market onun yaşamının odak noktası, normalmiş gibi rol yapabildiği, her şeyin yerine hakim olup, müşterilere ezberlenmiş yanıtlar verebildiği sabitlerini muhafaza edebildiği alan. Bir insanın, kendini insan olmaktan çıkarıp, sesleri, kokusu, sirkülasyonu ile özümseyip habitatı haline getirdiği yer. Hızlı ve hüzünlü bir okumaydı. Saygılarımla..
126 syf.
·8/10
Hemen bir günde biticek bir kitap. Dili oldukça sade. Hayatı boyunca kasiyerlik yapmış olan Furukura hayatından memnun taki o gün gelene kadar. Hayatın da bir şeyler değişicek ama peki Furukura bunu gerçekten istiyor mu?
126 syf.
·4 günde·10/10
KASİYER – Sayaka MURATA
“Dünya modern toplum maskesini taksa da ilkel çağlarda yaşıyor..”
2018 Yılının en iyi kitapları arasında gösteriliyor kasiyer. Bende sık sık karşılaştığım için bir an önce okumak istedim.
18 yıldır markette yarı zamanlı kasiyerlik yapan, Keiko’nun hikayesi. Çevresinin , ailesinin tüm baskılarına rağmen sevdiği işi yapan, dayatmalara karşı gelen güçlü bir kadın aslında Keiko. Çok fazla bir olay yok, fakat anlam derinliği çok büyük. Toplum baskısını,eleştirileri, ötekileştirmeyi çok iyi bir şekilde yansıtmış yazar.
Kitap su gibi okunan, belki çok basit bir kitap gibi görünse de kesinlikle öyle değil. Bir olayla dünyaları anlıyoruz aslında. Kendimiz gibi olmayan herkese “ normal olmayan” olarak baktığımız bu dünyada, kitap bize bir ışık oluyor.
Her yaşta herkesin okuyabileceği bir kitap, kesinlikle tavsiyemdir!
126 syf.
·2 günde·9/10
Toplumdan kopuk, kendini insan degil sadece canlı olarak kabul eden bir kişinin, toplumun neyi ne için istedigini anlayamadan , o topluma ayak uydurmaya calisarak yaşama çabasını anlatan bir kitap. Alıntı yaptigim veya beğendigim bir çok cümle iceriyordu . Akıcı bir anlatımı olmamasına rağmen beni etkiledi.
126 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Çok merak ettiği bir şey var Frurukura'nın: Nedir normal olmak? Yıllar cevabını bulamadığı soru bu. Bir de güzel bir kasiyerlik deneyimi var. Orada yaşadıkları onun hayatının büyük bölümünü oluşturuyor. Kitabı alıp almamak konusunda çok kararsız kalmıştım. Sonra da almaya karar verdim. İyi bir tercih yapmışım. Şu an yarılardayım... Herkese kitabı şimdiden tavsiye ederim. Kitabın çok satanlara özellikle de farklı konusu ile girdiğinden eminim. 8 yıldız benden; hiç fena değil.

Vee kitabı tamamladım.
126 syf.
·Beğendi·8/10
Çok satanlarda görüp aldığım, sonra okur puanını görüp pişman olduğum ama kapağına kıyamayıp içine bir bakayım dememle 2-3 saat içinde bitirdiğim, akıcı yazılmış bir kitap.

Market dışında hayatı olamayan, sürekli normal olmak için uğraşan 36 yaşında Keiko'nun hayatını anlatıyor.
126 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Otuz altı yaşında ki Keiko Furukura on sekiz yıldır bir süpermarkette yarı zamanlı olarak çalışmaktadır. Zamanla etrafında ki insanlar da ya tam zamanlı bir iş bul ya da evlen diye sözler söylemeye başlıyor. Acaba Keiko nasıl bir karara varacaktır? Akıcı ve yalın bir dille yazılmış. Ben kısa sürede bitirdim. İlginç bir kitaptı. Japon edebiyatına meraklıysanız okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
126 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Öncelikle yazardan bahsetmek gerekirse, Sayaka Murata Japonyanın en heyecan veren çağdaş yazarlarından biri olarak görülmektedir. Tatillerde de açık olan ve geç saatlere kadar açık bulunan, acil ihtiyaç maddeleri bulunduran, göreceli olarak yüksek fiyattan satış yapan bir tür perakendeci mağazasında (convenience store) yarı zamanlı olarak çalışırken, Convenience Store Woman kitabını yazma fikri gelmiş. Yazar bu kitabı yazdıktan sonra Japonya’nın en prestijli edebi(yazınsal) ödüllerinden biri olan Akutagawa Ödülüne layık görülüyor. Yazar aynı zamanda, 2016 yılında Vogue Japan tarafından yılın en iyi kadını seçiliyor.

Kitabın içeriğine ilişkin olarak; Keiko Furukura daima tuhaf bir çocuk olarak görülmüş ve anne-babası onun nasıl gerçek dünyaya ayak uyduracağı hakkında kaygı duymuş. Keiko Furukura üniversitede okurken, yarı zamanlı olarak prekande mağazasında çalışmaya başlıyor. Çalışmaya başladığında ailesi bu durumdan oldukça memnun oluyorlar. Lakin 18 yıl sonra Keiko 36 yaşında olduğunda, hala aynı yerde yarı zamanlı çalışıyor va hala ne bir erkek arkadaşı ne de doğru düzgün arkadaşları var. Keiko kendi yaşamından oldukça memnun, fakat toplumun beklentilerini karşılamadığını farkında ve buda ailesinin onun için endişelenmesine neden oluyor. Daha sonra, aynı yere benzer şekilde dışlanan, kuşkucul ve acı konuşan genç biri çalışmaya başlıyor ve konuşmaları ile Keiko’nun yaşamını biraz karıştırıyor.
Kitap oldukça değişik güzel bir kitaptı ben keyifle okudum. Jaguar kitaba kitabın çevrilmesi hakkında yazıştım ama başka bir yayınevi haklarını aldı dedi
126 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
"Kendini normal gören insanların, normal olmadığını düşündükleri insanları yargılama merakı vardır’’ diyor yazar Sayaka Murata ..
Normal nedir ? Kim belirler bu standardı ? Kime göre ve neye göredir bunun ölçüsü ?
Hepimiz bu hayatta değişik yollardan, değişik tecrübelerden geçerek ilerliyoruz ..Hepimizin yaşadığı aile şartları ,çocukluğumuz ,gençliğimiz, eğitimimiz ,karşılaştığımız insanlar ve durumlarımız farklı işte bu yüzden birbirimize benzemiyoruz..Tamam farklıyız , sen onun seçtiğini seçmeyebilir ,sevdiğini sevmeyebilirsin sen kendi istediğin seçimleri yapabilirsin ..
Ama iş onu yargılamak noktasına geldiğinde dur bir bak kendine ,hayat o kadar renkli ki , belki sadece senin bildiğin renklerden oluşmuyor, belki her şey senin kafanda tasarladığın gibi değil , belki her şey senin beklentin gibi gerçekleşmiyor bunu bir düşün.. Bu böyle değil diye normal olmadığını sana kim söyledi ? Büyürken senin karşılaştığın toplum ve öğretilerin sana bunu düşündüren ..Sen normal olmadığını düşünebilirsin buna hakkın var ama saygıda kalmaya devam edebilirsin ..
Ama bu yargılar en çok senin omuzlarına yük unutma ..
Kitaptan:
”Yani, yaşamına karışan insanlardan nefret ediyorsun ve buna rağmen laf etmesinler diye yaşamını onlara göre belirleyeceksin?”
”Artık yoruldum” dedi Şiraha…
‘’Yaşadığımız dünya ilkel çağlardan hiç farklı değil. Köyün işine yaramayan insanlar silinir gider. Ava çıkmayan erkekler, çocuk doğuramayan kadınlar... Günümüz dünyasına bak. Sürekli bireyselliğe vurgu yapılır ama köye aidiyet göstermek istemeyen insanların yaşantılarına karşı çıkılır önce, sonra zorlamalar gelir, en sonundaysa köyden kovulurlar.”
Uzakdoğu edebiyatını çok seviyorum ..
Çok incelikli harika bir kitap okudum ve çok sevdim ..
126 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Sade bir dille yazılmış topluma ayak uydurmakta zorlanan insanların psikolojisini çok güzel anlatmış bir kitap. Uzak doğu eserlerinin naifliğini gösteren bir kitap daha
“Bir yanda ayrımcılığı sert bir dürtü ve arzuyla yaşayanlar; öte yandaysa bir şey düşünmeden bir yerlerde duyduğu lafları satmaya çalışıp ayrımcı terminolojiyi kullanmaktan öteye geçmeyenler.”
"Kendini normal gören insanların, normal olmadığını düşündükleri insanları yargılama merakı vardır."
Sayaka Murata
Sayfa 97 - Turkuvaz, 1.Baskı, Çeviri: H. Can Erkin
“Bir şey tuhafsa, insanlar çamurlu ayaklarıyla girip o tuhaflığın nedenini çözme hakkını kendinde buluyor. Bu beni fazlasıyla rahatsız ediyor; sinir bozucu, küstahlıktan başka bir şey değil.”
Günümüz dünyasına bak. Sürekli bireyselliğe vurgu yapılır ama köye aidiyet göstermek istemeyen insanların yaşantılarına karşı çıkılır önce, sonra zorlamalar gelir, en sonundaysa köyden kovulurlar.
Büyük av yakalayıp getiren güçlü erkeklerin çevresinde kadınlar toplanıyor ve köyün en güzel kadını gelin oluyor. Ava katılmayan, ava katılsa bile güçsüzlüğü dolayısıyla işe yaramayan erkekler hakir görülüyor. Şemada hiçbir değişiklik yok.
“Kimseyi rahatsız etmediğim halde, yalnızca azınlıkta kalanlardanım diye herkes yaşamımın ırzına geçiyor.”
“Yani, yaşamına karışan insanlardan nefret ediyorsun ve buna rağmen laf etmesinler diye yaşamını onlara göre belirleyeceksin?”
Sayaka Murata
Sayfa 72 - Turkuvaz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kasiyer
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057717313
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap Yayınları
“Lütfen, normal ol artık.”

Otuz altı yaşındaki Keiko Furukura, bir süpermarkette on sekiz yıldır kasiyerlik yapıyor. Kurallar basit: İşe zamanında geliyor, ürünleri raflara yerleştiriyor, müşterilere güler yüz gösteriyor. Müdürler değişiyor, çalışanlar değişiyor ama Keiko kasiyerliğe devam ediyor. Düzgün bir iş bulmasını, evlenmesini öğütleyenlerin sözüne kulak asmıyor. Derken bir gün... Yazarlığın yanı sıra yarı zamanlı kasiyerlik yapan Sayaka Murata, Kasiyer’de unutulmaz bir karakter yaratıyor. Aile, iş yeri, evlilik gibi kurumları masaya yatıran Murata, yarattığı karakter üzerinden topluma tek bir soru yöneltiyor:

“Başka bir arzunuz?”

“Japonya seyahatimde elimden bırakamadım. Karanlık, rahatsız edici, eğlenceli.” —Elif Batuman

“Tuhaf ve kolay akıldan çıkmayacak bir hikâye.”—Times

“Sayaka Murata harika bir yazar.”—Rabih Alameddine

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • Melis Kılıçdoğan
  • Tuncay KADIOĞLU
  • Sabri Yekcan
  • Fatma Topuz
  • Derya Cıkıt
  • Batuuuu
  • Kitaplar arasında yolculuk
  • Mert Mesut Özsoy
  • Kitapzede
  • Peruze Ceylan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.7 (6)
9
%8.7 (6)
8
%33.3 (23)
7
%26.1 (18)
6
%15.9 (11)
5
%2.9 (2)
4
%1.4 (1)
3
%2.9 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları