Sean Carroll

Sean Carroll

Yazar
8.7/10
7 Kişi
·
25
Okunma
·
4
Beğeni
·
178
Gösterim
Adı:
Sean Carroll
Unvan:
Kozmolog
Doğum:
05.10.1966 Philadelphia, Pensilvanya, ABD
Temel fizik yasalarının büyüleyici bir özelliği vardır: evrendeki bütün maddelerin davranışlarının yönetiyor olsalar da gündelik yaşamınızda bunları bilmenize gerek yoktur.
Evren büyük ölçeklerde pürüzsüzdür ve genişler; galaksiler arasındaki uzay büyür. Evrendeki atom sayısının sabit kaldığı kabul edilirse madde zamanla giderek daha seyrekleşir. Bu arada, protonlar daha uzun dalga boylarına ve daha düşük enerjilere doğru kırmızıya kayarlar, bu da evrenin sıcaklığının düşeceği anlamına gelir. Evrenimizin geleceği seyreltilmiş, soğuk ve yalnızdır.
Gerçek evrende , gezegenimizin Güneşin sıcaklığına erişene kadar ısınmamasının nedeni, Yerkürenin uzaya ışıyarak ısı kaybetmesidir. Ve bunu yapabiliyor olmasının tek nedeni de Clausius'un gururla belirteceği gibi, uzayın Yerküreden çok daha soğuk olmasıdır. Güneşin çoğunlukla soğuk bir gökte sıcak bir nokta olması nedeniyle, Yerküre ısınmaz, yalnızca Güneşin enerjisini emer, işler ve uzaya ışır. Bu arada kuşkusuz emtropi yükselir; Güneş ışıması şeklindeki sabit miktarda bir enerjinin, Yerkürenin uzaya ışıdığı aynı miktarda enerjiden çok daha düşük entropisi vardır.
Ünlü bir anekdot, imparatordan kitabı Méchanique Céleste'in (Gök Mekaniği) -gezegenlerin hareketleri üzerine beş ciltlik bir inceleme- bir nüshasını kabul etmesini talep ettiğinde Napolyon'la olan karşılaşması hakkındadır. Napolyon'un kitabin tamamını (hatta bir bölümünü bile) okumuş olma olasılığı pek yoktur, ama saraydan birileri ona Tanrı'nın adının kitapta hiç geçmediğini söylemişti. Napolyon şu soruyu fesatça sorma fırsatını değerlendirmişti: "Bay Laplace, bana evrenin
sistemi üzerine bu koca kitabı Yaratıcısından hiç söz etmeden yazdığınız söylendi." Laplace da buna inatçılıkla yanıt vermişti, "O varsayıma hiç ihtiyacım olmadı."
Zaman hakkındaki en esrarengiz şey, bir yönü olmasıdır: geçmiş gelecekten farklıdır. Bu 'zaman oku'dur...

... Zamanın bir yönünün olmasının nedeni, evrenin tersinmez (geri çevrilemez) süreçlerle dolu olmasıdır -zamanın bir yönünde gerçekleşip, diğer yönünde kesinlikle gerçekleşmeyen şeyler. Klasik örnekte söylendiği gibi, bir yumirtayı omlet yapabilirsiniz, ama omleti yumurta yapamazsınız.
Bir galaksinin görünür gerileme hızı, bize olan uzaklığıyla orantılıdır ve orantı katsayısı da Hubble sabiti olarak bilinir.

-şeyler ne kadar uzaksa, o kadar hızlı uzaklaşırlar-

... Bu içinde yaşadığımız evrenin çok derin bir özelliğidir. Her şeyin uzaklaştığı belli bir yer ya da merkezi nokta yoktur. Bütün galaksiler, diğer bütün galaksilerden uzaklaşır ve her biri de aynı davranışa tanık olur.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sean Carroll
Unvan:
Kozmolog
Doğum:
05.10.1966 Philadelphia, Pensilvanya, ABD

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 89 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.