Sefa Emre İlikli

Sefa Emre İlikli

Çevirmen
8.6/10
850 Kişi
·
1.791
Okunma
·
0
Beğeni
·
73
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
360 syf.
Üç kitaptan oluşan seriyi ayrı ayrı yazmak yerine tek inceleme yazmanın mantıklı olacağını düşündüm.Çünkü tek bir hikâye söz konusu.

Yazarımız Marie Lu 1984 yılında Çin'de dunyaya geliyor ve 1989 yılında ailesi ile birlikte Amerika'ya yerleşiyor. Efsane kitabını yazmaya başladığında 14 yaşında olması beni çok etkiledi.Ve Efsane kitabı 22 yaşındayken basılıyor.2 sene sonra ardı ardına Deha ve Şampiyon kitapları yayımlanıyor.Amerika'da tutulan genç bir yazar olması başarısını ve azmini gösteriyor.Bence bu distopik seri filme dönüştürülmeli.Film için çok uygun ve kurgusu etkileyici.


Serimiz "Efsane, Deha, Şampiyon" üçlemesidir.
"Açlık Oyunları" , "Labirent" , "Uyumsuz" serileriyle benzerlik taşımasına rağmen kendine özgü bir hikâyesi var.Ben kitaplara kısa tek bir tanıtımla değineceğim.Özet geçersem spoiler vermek zorunda kalacağım ki bunu yapmak istemiyorum.

"Birleşik Devletler gayriresmî olarak 1 Ekim 2054'te iki ülkeye ayrıldı ve 14 Mart 2055'te, resmî olarak batıda Amerika Cumhuriyeti ve doğuda Amerika Kolonileri oldu."

Kahraman dahilerimiz June ve Day. Hikaye kahramanlarımız tarafından sırayla anlatılıyor. Bu okumayı daha bir kolaylaştırıyor tabii ki. Yer Amerika Cumhuriyeti.
Ülke Cumhuriyetçiler tarafından yönetilmektedir. Deneme adında bir sınav ile okula öğrenci alınmaktadır.On yaşına gelmiş her çocuk bu sınava girmek zorundadır.Sinava girenler başarılı olduklarında okula alınırlar.Üst sınıf gen taşıdıkları düşünülerek özel olarak yetiştirilirler. Peki başarılı olamayanlar gerçekten çalıştırma kamplarına mı götürülüyorlardı?
Cumhuriyetçilere karşı olanlarda vardı elbette.Vatanseverler.Vatanseverler hükümete başkaldiranlardir.Bu başkaldırının sebebi doğru gitmeyen bir şeylerin olduğunu düşünmelerinden mi?
Yetmemiş gibi fakir mahallelerinde sürekli yayılan veba hastalığı.Kaynağını bulmanın zaman aldığı bir salgın.Peki bu gerçekten doğal bir süreç mi?
Ve tabii ki Cumhuriyetçilerin sürekli çekişme halinde oldukları Koloniler.Uğraşmak zorunda kalmaları yetmemiş gibi, savaş alarmları mı çalıyordu?

Sürekli bir adrenalin sürekli bir ters köşe.Neye inanıp güvende hissedeceğinizi bilemiyorsunuz çünkü yeni bir gerçekle karşı karşıya kalıyorsunuz.
Büyük bir mücadele, yaşanan acılar, gerçekler, söylenen yalanlar, gizlenen sırlar ve beklenmedik gelişmeler ve buruk bir son.

Ben okurken çok eğlendim.Dinlendirdi beni her nedense.Okursaniz büyük keyif alacağınızı düşünmekteyim.Hiç alıntı yapmadım ama Şampiyon kitabından bir kaç alıntıyla sizi başbaşa bırakıyorum.Keyifli okumalar.

●"Her yeni sabahla birlikte her şey tekrar mümkündür, değil mi?"

●"Doğru sebeplerden dolayı birini öldüren insanların sayısı çok azdır."

●"Zaman bütün yaraları iyileştirirdi. Fakat bunu değil. Henüz değil."

●"İnsanlar onlar için en iyisinin ne olduğunu bilmezler. Bazen onlara yardımcı olmak gerekir. Öyle değil mi?"

●"Mücadele etmek zorundayız sadece," dedim. "Ta ki savaşacak gücümüz kalmayana kadar. Hep böyle olmuyor mu zaten?"

●"Bana dünyada hâlâ iyiliğin olduğunu söyle. Bana hepimiz için hâlâ bir umut olduğunu göster."

En duygusal alıntı bu sanırım:

●"Merhaba," dedi. "Ben Daniel."
"Merhaba," diye yanıtladım. "Ben June."
360 syf.
·9/10
Efsaneden sonra sabırsızlıkla bu kitabı okumayı bekliyordum ve bir gün içinde kitabı bitirdim .
Efsane kitabında öne çıkan kişi Day'di. Deha' da ise June. Kitabı okurken bunu bariz bir biçimde anlıyorsunuz. June'un mantığına, kararlılığına hayran kalmamak mümkün değil.
Efsanedeki gibi kitabı iki farklı kişinin anlatması olay akışı, duyguların, düşüncelerin tamamen anlaşılması yönünden çok güzel olmuş.
Kitapta aşk üçgenleri, dörtgenleri olsa da çok öne çıkmadığı için beni rahatsız etmedi. Deha Efsane'den daha güzeldi diyebilirim.
Keyifli okumalar ..
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Day ve June benim biricik aşıklarım. Hayat sizin için hep zor olmak zorunda mı? :(

Bayıldım. Çizimler çok güzel ve nefes kesici. Her şey hayal ettiğim gibiydi.

Benim favori serim olduğundan bu puan kaçınılmazdı.

10/10
360 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Serinin 2. kitabı olan Deha'nın sonundan sonra bu kitabı dört gözle bekliyordum. Beklentileri karşılayan bir kitap diyebilirim.Kitabın konusuyla alakalı spoiler vermeden bir şey yazamayacağımı bildiğim için yazmıyorum.

Aksiyon, macera tüm hızıyla devam ediyor, tabi aşk da. Koloniler ve Cumhuriyet arasında savaş başlıyor ama Cumhuriyet sanıldığı, halkın bildiği kadar güçlü mü? Deha'nın sonunda Daniel hastaydı iyileşebilecek mi? Daniel ve June her şeyi geride bırakıp birlikte olabilecekler mi?

Ben okurken çok keyif aldım. Şampiyon serinin en güzel kitabıydı. Serinin son kitabı olduğu ve karakterlere veda edeceğimiz için olsa gerek kitabın alakalı alakasız bir çok yerinde gözlerim dolu dolu okudum. Sonu da harikaydı.

Benim için en iyi distopyalar bölümünde yerini almış bir seri.

Kitabın unutamayacağım alıntısı:

"Merhaba" dedi " Ben Daniel"
"Merhaba" diye yanıtladım " Ben June"

Keyifli okumalar..:)
320 syf.
·9/10
Efsane distopik bir kitap. Şu an bulunduğumuz dünyadan çok farklı bir dünya anlatılıyor. İnsanların hayatını belirleyen 2 tane önemli faktör var; birisi veba birisi de 10 yaşında girdikleri ''deneme'' denilen bir sınav. Eğer bu sınavdan belirli bir puan alırsanız üniversite okuyabiliyorsunuz, alamazsanız çalışma kamplarına gönderiliyorsunuz.
Kitabın anlatımını çok sevdim, 2 deha karakterimiz Day ve June kitabı anlatıyorlar ve ikisininde anlattıkları bölümün yazı renkleri farklı. İki baş karakterlerin tanıtımı, hakkında bilmemiz gerekenler tam kıvamındaydı, yazar ne çok uzun anlatıp boğmuş nede aklımızda soru işaretleri bırakmış.
Açlık oyunları ve Uyumsuz serisinden sonra yeni ve güzel bir seriye daha başlamış bulunuyorum.
360 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Bu yorumu kısa tutmayı planlıyorum. Çoğu zaman serinin ilk ve final kitabı yorumları hariç diğerleri kısa olur.

Efsane'yi Deha'dan çok sevdim. Deha da yazar biraz uzatmaya çalışmış gibi geldi. Day, June'u fazla yargıladı. Tess'in Day'i seveceğini tahmin ediyordum.İkisinin arasında geçen temas ise beni rahatsız etti.

Bir diğer kitabın negatif yönü; bu kitapta aksiyon sahnelerinden çok koptum. Kitabın bu basımında çok fazla yazım yanlışı vardı. Bazı yerlerde cümleyi algılayamadım.

Spoiler kısmı---; Kaede'nin ölümü garipti ya. Hani olsa da olur olmasa da olur sahnesiydi. Karakterler bir paragrafta yer verdi. Day'in öleceğini öğrendiği an ise şok oldum. Fena ters köşeydi.

Şampiyon'a da en yakın zamanda başlamayı düşünüyorum.
160 syf.
·1 günde·10/10
Sevdiğim bir serinin son çizgi romanıydı. Ve gerçekten güzeldi.

Olaylar beklediğimden çok daha hızlı gelişti ve açıkçası bazen “ Bu biraz daha ilerde olmuyor muydu?” demiştim. 1 saatte bitirdim.

Bu seriyi özlediğim her zaman elimde bu çizgi romanlar olacağı için çok mutluyum.

Kapağına aşık oldum. Ve final kitabını nasıl sevdiysem final cildi de bu puanı hakketti.

10/10
360 syf.
·3 günde·10/10
Seri kitapların genelde son kitapları beni tahmin etmeyecek bir şekilde ilerler ve biter. O yüzden okurken kafamda hep bir soru işareti ve tedirginlik vardı. Ancak bu sefer korktuğum gibi olmadı ve yazar iyi bir sonla kitabı bitirdi. Sonu beklentimden çok daha farklı oldu ama bu kötü anlamda bir farklılık değil. Benzerlerine fark yaratan bir farklılık. Ben bu seriyi sevdim. Karakterleri benimsedim ve onları özleyeceğim. Bir yandan keşke bitmeseydi diyorum, bir yandan da tadında bitirdiği için yazarı takdir ediyorum.
360 syf.
·2 günde
Bu kitabı bir yayın evi müdüründen birkaç kitapla birlikte hediye almıştım.Ne yazık ki kitap bende tam bir hayal kırıklığı oldu.Belki tarzım olmadığı için okurken zorlandım. Seveni de var ancak kurgusu ilgimi çekmedi.
320 syf.
·10/10
Devam etmekte olduğum, haliyle önceliğimin onları bitirmek olduğu kitaplar varken sadece merakımdan Efsane'yi birkaç sayfasına bakmak için elime aldım ve bitene kadar bırakamadım. Çok güzeldi. Ciddiyim, çok çok güzeldi. Ben ara ara kitapta sıkıldığım, takıldığım, beğenmediğim yerler olur diyordum ama nafile.

Öncelikle yazarın yazım tarzını çok beğendim. Direkt konuya giren, gördüğünü yansıtan, zihni yormayan bir anlatımı var. Sade fakat açıklayıcı...

Kitabın konusu itibariyle yaş ve tip ile ilgili istemeden kafanızda bir kalıp oluşuyor. Böyleyken de karakterlerin yaşları küçük olduğu için okumadan önce ya da kitabın başlarında ben de biraz şüpheci yaklaşıyordum. Ama Marie Lu olayları ve insanları içinde bulunduğu dünyaya göre yansıtmayı ve kendi kalıbımı kırmamı sağladı. Karakterlerin kişilikleri de çok iyi oturmuştu.

Ayrıca yan karakterlerin de bu kadar güçlü olması şahaneydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sefa Emre İlikli

Yazar istatistikleri

  • 1.791 okur okudu.
  • 49 okur okuyor.
  • 1.001 okur okuyacak.
  • 17 okur yarım bıraktı.