Efsane Legend Serisi 1

8,4/10  (105 Oy) · 
204 okunma  · 
95 beğeni  · 
2.939 gösterim
Gerçek, Efsane'ye dönüşecek

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısı olarak bilinen yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet'in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. İtaatkâr, hırslı ve kendini ülkesine adamış bu genç kız onun uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day'in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesi?en yolları, onları Cumhuriyet'in karanlık sırlarına götürecektir.

"Efsane, söylendiği kadar iyi olmakla kalmıyor, bunu kesinlikle hak ediyor."
-The New York Times-

"Bir 'efsane' doğuyor."
-USA Today-

"Bilimkurgu ve aksiyonun heyecanlı bir karışımı... Bu kitap Açlık Oyunları hayranlarına okumaya değer bir şey verecek."
-Voya-

"Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kıyamet sonrası dünyada geçen romantik bir gerilim… Efsane'yi elinizden düşüremeyecek ve kesinlikle unutamayacaksınız."
-Kami Garcia-

"Farklı karakterleri, yüksek tansiyonu ve siyasi entrikalarla dolu ilgi çekici distopik bir dünya. Eğer Açlık Oyunları'nı beğendiyseniz bu kitaba bayılacaksınız."
-Sarah Rees Brennan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053432746
 • Orijinal Adı:
  Legend
 • Çeviri:
  Sefa Emre İlikli
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Efsane distopik bir kitap. Şu an bulunduğumuz dünyadan çok farklı bir dünya anlatılıyor. İnsanların hayatını belirleyen 2 tane önemli faktör var; birisi veba birisi de 10 yaşında girdikleri ''deneme'' denilen bir sınav. Eğer bu sınavdan belirli bir puan alırsanız üniversite okuyabiliyorsunuz, alamazsanız çalışma kamplarına gönderiliyorsunuz.
Kitabın anlatımını çok sevdim, 2 deha karakterimiz Day ve June kitabı anlatıyorlar ve ikisininde anlattıkları bölümün yazı renkleri farklı. İki baş karakterlerin tanıtımı, hakkında bilmemiz gerekenler tam kıvamındaydı, yazar ne çok uzun anlatıp boğmuş nede aklımızda soru işaretleri bırakmış.
Açlık oyunları ve Uyumsuz serisinden sonra yeni ve güzel bir seriye daha başlamış bulunuyorum.

Nur D. 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Devam etmekte olduğum, haliyle önceliğimin onları bitirmek olduğu kitaplar varken sadece merakımdan Efsane'yi birkaç sayfasına bakmak için elime aldım ve bitene kadar bırakamadım. Çok güzeldi. Ciddiyim, çok çok güzeldi. Ben ara ara kitapta sıkıldığım, takıldığım, beğenmediğim yerler olur diyordum ama nafile.

Öncelikle yazarın yazım tarzını çok beğendim. Direkt konuya giren, gördüğünü yansıtan, zihni yormayan bir anlatımı var. Sade fakat açıklayıcı...

Kitabın konusu itibariyle yaş ve tip ile ilgili istemeden kafanızda bir kalıp oluşuyor. Böyleyken de karakterlerin yaşları küçük olduğu için okumadan önce ya da kitabın başlarında ben de biraz şüpheci yaklaşıyordum. Ama Marie Lu olayları ve insanları içinde bulunduğu dünyaya göre yansıtmayı ve kendi kalıbımı kırmamı sağladı. Karakterlerin kişilikleri de çok iyi oturmuştu.

Ayrıca yan karakterlerin de bu kadar güçlü olması şahaneydi.

Müberra Gök 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap başlarında biraz basit ve durağan gelmişti, bir de distopya okurken çok gerildiğimi göz önüne alırsak okumamalı mıyım acaba diye düşündüğüm yerler oldu.Ama ilerledikçe kitap içine çekmeye başladı ve ana karakterleri sevdim, ikinci kısmı daha güzeldi. Sonuç olarak okuduğum için mutluyum ve seriye devam etmeyi düşüyorum. :)

Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu serisinin ilk romanı. Cumhuriyet, Kolonilere ve kendisine itaat etmeyenlere karşı savaşmaktadır. Bu itaatsizlerin başında da 15 yaşındaki Day bulunmaktadır. Day yani Daniel Wing, Tess ile beraber kardeşine veba ilacı bulmak için çeşitli suçlar işlemektedir. Bunlardan birinde yüzbaşı Metias Iperas ile karşılaşır ve onu bıçaklar. Ancak Metias ölmüştür. Kardeşi June ise Deneme adı verilen sınavdan tam puan alan tek isimdir yani bir dahidir. Bir şekilde ikisinin yolu kesişir ve June, Day'in yakalanmasını sağlar. Abisinin arkadaşı Thomas, Day'in annesini öldürür. Day, idam edilecektir ama June bazı şeyler keşfeder. Hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve Day'in kurtarılması gerekmektedir. Acaba bunu başarabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Yeşim Temiz 
 10 Ağu 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok sevdiğim bir arkadaşımın önerisi üzerine başladım seriye. Kitaba dair inceleme, blog okumadan veya vlog izlemeden alıp okudum. Kurgusu ve karakterleri ile hoş bir kitap. Ama kitapta ki bazı kısımlar bana Açlık Oyunları serisini hatırlattı. Örnek vermek gerekirse:

Kitapta ki Day'in sarı saçının bir tutamı kanlanmış görüntüsünü gördükten sonra halkın saçlarının bir tutamını kırmızıya boyaması / Açlık Oyunları'nda Katniss'in işaret ve orta parmağını birleştirip kameraya karşı selam vermesinden sonra mıntıkaların da aynı selamı vermesi

Efsane'deki Day'in / Açlık Oyunları'ndaki Katniss'in kahraman haline gelmesi

Kitap Day ve June'un ağzından yazılmış. Day, Deneme'de başarısız olup sokaklarda yaşayan 15 yaşında ki bir çocuk. Hayatını çöp kutularından bulduğu şeylerle geçiniyor. Hem işlediği suçlar hem de kimliğinin belirsiz olması yüzünden Cumhuriyet'in (devletin adı) arananlar listesinde ki en ünlü kişi. June, Deneme'de tam puan yapmış tek öğrenci. Bir deha. 12 yaşında Drake üniversitesine başlayıp eğitim gören ve abisi ile güzel bir evde yaşayan şanslı bir kız.

Daha önce buna benzer kitap okuduğum için sanırım çok tahmin edilebilirdi. Ne okuyacağımı biliyordum ve düşündüğüm gibi oldu her şey. Ama yine de okumaktan kendimi alamadım. Ne olacağını bilsem de bir şekilde kitap beni okutmaya devam ettirdi. Güzel bir seriye benziyor. İyi okumalar :))
********************************
(Bu kısım kitabı okuyanlar için)

Fedakarlıktan nefret ediyorum. Her zaman kitaplardaki fedakarlıklar beni çok etkilemiştir. Day'in abisi John'un sırf kardeşi kurtulabilsin diye kendisini feda etmesi beni çok üzdü. Kitapta beni etkileyen tek yer burasıydı sanırım. Bir de Day'in idam gününü beklerken ki içsel konuşması bana "Bir İdam Mahkumunun Son Günü" kitabında ki karakteri hatırlattı, ne muhteşem bir eser...

Gamze Sel 
22 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evet bu kitabı nisan ayından beri kütüphanemde beklettiğim için kesinlikle delirmiş olmalıyım! Efsane bize distopik bir dünyanın kapılarını açıyor. Yorumlardan birinde Açlık Oyunları geçmiş ama bu kitap ondan baya bir gömlek üstün bence. Hakkında yapılan abartılı yorumları da kesinlikle hakediyor. Bu dünyada insanlar 10 yaşına geldiğinde belirli sınavlara tabi tutuluyorlar. Fiziksel, yazılı ve mülakat. Üç aşamadan da geçemeyenleri toplayıp çalışma kamplarına götürüyorlar. Aslında bu tamamen yalan. O çocukları kobay faresi niyetine kullanıp onlar öleseye kadar üzerlerinde deneyler gerçekleştiriyorlar. İşte erkek karakterimiz de böyle biri. Deneme sınavını geçememiş, kamplara götürülmüş ama oradan kaçmayı başarmış birisi. 10 yaşında bu sınava giren kadın karakter June ise zengin bir öksüz. Anne-babası 'trafik' kazasında ölmüş sadece abisi Methias var onun dünyasında. Ve Cumhuriyet'in tek dehası tam puan olan 1500'ü alıyor. 12 yaşında üniversiteye başlıyor daha 15 yaşını bitirmeden de bazı olaylar nedeniyle erken mezun oluyor. Drake üniversitesinde okuyanların çoğu gibi o da ordu için yetiştiriliyor. Koloniler ve Vatansever gruplarını bastırmaları için özellikle. Tabi bunlar da ne kadar gerçekse. Diyebilirsiniz bu yaşlar da ne böyle çok küçük, ama öyle değil. Yani o zamanın dünyası için koşullar çok zor bu çocuklar da ister istemez erken büyümek zorunda bırakılıyorlar. Kitap olayların akışını iki kişinin gözünden anlatıyor. Ve bu şekilde okumak acayip keyifliydi. Romantik ama daha çok heyecanı ve aksiyonu bol bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim ;) Serinin diğer iki kitabı da 2013 yılında yayınlanmış yani umuyoruz ki yayınevi bizi diğer kitaplar için çok bekletip de işkence etmez..

Serinin diğer kitapları;

1. Legend - Efsane
2. Prodigy
3. Champion


“Each day means a new twenty-four hours. Each day means everything's possible again. You live in the moment, you die in the moment, you take it all one day at a time. -Day”

Merve Akpınar 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · 7/10 puan

Açıkçası bu yoruma nasıl başlamalı bilemiyorum. Gördüğüm kadarıyla çoğu insan bu kitabı beğenmiş ama ben nedense bir türlü tam ısınamadım. Bir kere kitabı okumam çok uzun sürdü yani elimde uzun süre süründü. Olaylar sürekli sıkıcı hallere girdi bana göre. Belki karakterlerin yaşından, belki olayların uzun anlatılmasından bilemiyorum ama bir türlü tam sevemedim. Ama June ve Day karakterlerini gerçekten sevdim. Farklı bir Dünya yaşamıyla ilgili kitaplar ilginizi çekiyorsa yani ütopik kitaplar ilgi alanınıza giriyorsa sevebilirsiniz.

Gökçe Arslan 
29 Haz 23:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap bence çok güzeldi. Gayet akıcı ve sürükleyiciydi. Merak unsuru çok iyi işlenmişti o yüzden bir oturuşta bitti. Distopya en sevdiğim kitap türü olduğu için bu seriyi de çok çok sevdim. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Ekin Evrem 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer siz de uzun saçlı erkek karakterlerden hoşlanıyorsanıııız sırf Day için bile okunur kitap :) Gayet de surukleyiciydi. Kurgusu desem çok iyi. Tavsiye ederim.

Volkan Ağbulak 
24 Nis 20:42 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Aslında bu seriyi tamamen konusunu bilmeden aldım. Zaten 20ye yakın kitabın siparişini vermiştim bu seride tamamen listeyi tamamlamak için alındı gibi bir durum var ama seri hakkında bildiğim ilk şey çok fazla popüler olduğuydu bundan dolayı çokta tereddüt etmedim seriyi aldığımda.

Kitabı daha yeni okuma fırsatı elde ettim ve tüm kitabı okumam bir kaç saat sürdü. Akıcılığına söyleyecek lafım yok sıkmadan ve yormadan okuttu kendini ama hikaye kısmına gelirsek ilk kitap için işte orada kafama takılan konular var.

Day neden villain bir karakter?

Day neden villain olduğu ilk kitapta bunun sebebini anlayamadım evet denemesini geçemiyor evet belki bu yüzden öldürülmeye çalışılıyor hatta evet bunların sonucunda hayatta kalmayıda başarıyor. Fakat hayatta kaldıktan sonra yaptıkları bana çok dayanaklı çok planlı gelmedi. Ne tam olarak intikam alıyor ne de tam olarak zarar veriyor Cumhuriyetin karşısında koskoca vatanseverler var fakat bu çocuk nasıl oluyorsa hem Cumhuriyetçilerin hemde Vatanseverlerin gözünde yükselmeyi başarıyor. Yaptıklarını okuduğumda evet çocuk zeki (ki bunu kitabın ilerleyen bölümlerinde görüyoruz) çocuk çevik bunda kitabın kırılma noktalarından birinde görüyoruz fakat nedense bana bunların altı tam olarak oturtulmamış geldi yani bunları neden yada ne için yaptığını veya neden daha fazlasını yapmadığını bunu anlamakta zorlandım açıkcası. Ben kitabı okurken Day'ı Kızıl Yükselişten Azrail'le kıyasladım farklı evrenlerde yaşadıkları birbirlerine yakınken hemen hemen aynı şeyleri yapmaya çalışıyorlardı ana konu başlığı sistemi çökertmek belkide bir domino etkisi yaratmak. Day Azraile nazaran daha naif ve daha pasif ilk kitapta.

Diğer karakterlerin altları neden doldurulmadı ?
İlk kitapları okuduğumda genelde evren hakkında fikir sahibi olurdum distopya serilerde. Bu kitapta ise bu biraz silik kaldı çünkü ilk kitap iki karakteri anlattığı kadar evrendeki insanları anlatmadı sürekli olarak 2 karakter üzerine yoğunlaştı. Evet bazı okuyucu arkadaşlar sürekli değişen bakış açısını sevmeyenbilir ben o konuda sıkıntı yaşamadım ama sürekli iki karakterin bakış açısında gezerken diğer karakterleri göz ardı ettik. Tess, Thomas önemli rollere sahip karakterler olması lazım eğer boş bırakılırsa sıkıntıya sebep olur çünkü hikayeyinin sadece iki kişi arasında geçmesi sıkıcı olmabiliyor. Ben yine bu konuyu bu seriden önce okuduğum Kızıl Yükseliş ile kıyaslıyorum. Biz Kızıl Yükselişte serinin ilk kitabında en azından 10 yakın karakter ile tanışmıştım en az bunların 6sı hakkında fikrimiz vardı. Kimin neyi neden yaptığını biliyorduk. Bu kitapta ise sadece Day ve June'nun yaptıkları hakkında bilgimiz var oda nedenleri olmadan sadece neler yaptıklarını biliyoruz bu da can sıkıcı bir durum.

Veba nedir ve tam olarak neden insanlara yayılıyordu?
Bu konuyu ben yine izin verirseniz Kızıl Yükseliş ile kıyaslayacağım. Çünkü biz orada altınların renk sistemini yaratırken amaçlarını biliyorduk neden kızılları en alt sınıf olarak tuttuklarını neden gerçeği söylemediklerini biliyorduk bu işi hangi psikoloji ile hangi felsefe ile yaptıklarını biliyorduk. Burada bu kısım yine benim açımdan eksik kalmış durumda Sadece June'nin abisinin yaptığı gizli soruşturmanın notlarını biliyoruz. Neden veba üzerinde araştırma yaptıklarını neden insanlara sürekli olarak yeni veba versiyonlarını verdiklerini bilmiyoruz daha doğrusu bir kaç cümle ile söylediklerini biliyoruz o kadar. Eğer vebayı eleminasyon sistemi olarak kullanıyorsak neden Deneme seçeneğide var bu tam olarak açıklanmıyor Denemenin nasıl bir eleme sistemi olduğuda anlatılmıyor. Aynı puanlara sahip iki çocuğun birinin seçilen birininise seçilmeyen olmasını sağlayan şey nedir tam olarak eğer June sadece daha iyi bir aileden geldiği için seçildiyse düşük konumdaki insanlara neden deneme uygulanıyor.

Sonuç
Açıkcası yukarıda sorularımı belirttim ben ilk kitapta en azından bu soruların cevabını almayı umuyordum. İkinci kitapta ise sistemler olan savaşı üçüncü kitapta ise savaşın sonucunu okumayı beklerdim ama şuan sıralamanın nasıl olacağı ikinci ve üçüncü kitapta tam olarak ne okuyacağımı kestiremiyorum şimdi bu kitapların en azından birinde benim yukarıda sorduğum soruların cevaplaranı verecek bu da diğer kısımlarda senkron kaymasına sebep olacak en azından buradan bakınca bu şekilde olacağını düşünüyorum. Zaten soruların cevaplarını vermeden geçerse benim okuma keyfim açısında sıkıntılara sebep olacak eğer geçmezse iki kitaptan birinde yukırada belirttiğim sonrasında olacaklar kısımları daha kısa bir şekilde anlatacak en azından banaböyşe gelmekte şuan yakın zamanda ikinci kitabı okuduğumda umarım düşüncelerim bu kadar sert olmaz ve kafamdan bu kadar cevaplanmayan soru çıkmaz.

4 /

Kitaptan 11 Alıntı

Ecem 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen de beni bırakmayacaksın değil mi? Annem ile babamdan daha uzun süre yanımda olacaksın değil mi?"
Metias alnımdan öptü. "Sonsuza kadar çocuk, beni görmekten bıkana kadar."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 46)Efsane, Marie Lu (Sayfa 46)
başak şenol 
 01 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anın içinde yaşıyor anın içinde ölüyorsun, geçmişi yada geleceği düşünmeden.

Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)
Aybo 
 13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Her gün yeni bir yirmi dört saat demek. Her yeni gün her şeyin tekrar mümkün olması demek. Anın içinde yaşıyorsun, anın içinde ölüyorsun, geçmişi ya da geleceği düşünmeden. "Vagonun açık kapısından karanlık su şeritlerinin dünyayı örttüğü yere doğru baktı. "Işıkta yürümeye çalışıyorsun."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)Efsane, Marie Lu (Sayfa 313)
Sevda k. 
21 Şub 13:37 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

"İlk volkanik patlamalardan sonra," demişti, "gökyüzünden aylarca beyaz kül yağdı. Ölüler ve ölmekte olanlar bu külle kaplanmıştı. İşte bu yüzden beyaz giymek, ölüleri anmak anlamına geliyor."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 70 - Pegasus)Efsane, Marie Lu (Sayfa 70 - Pegasus)
zeynep 
05 Haz 16:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Anın içinde yaşıyor, anın içinde ölüyorsun. Geçmişi ya da geleceği düşünmeden."

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu
Azime Nur 
09 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sana sokakta kullandığın ismi hiç sormamıştım. Neden Day?"
"Her gün yeni bir yirmi dört saat demek. Her yeni gün her şeyin tekrar mümkün olması demek. Anın içinde yaşıyorsun, anın içinde ölüyorsun, geçmişi yada geleceği düşünmeden. Işıkta yürümeye çalışıyorsun."

Efsane, Marie Lu (Sayfa 313 - Pegasus Yayınları)Efsane, Marie Lu (Sayfa 313 - Pegasus Yayınları)
Elif 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Olay hep buydu zaten, toprak, toprak, toprak. Ancak bir birliğe hiç dönüşmedik; asla da dönüşmeyecektik. Ya onları yenecek ya da denerken ölecektik.

Efsane, Marie Lu (Sayfa 100)Efsane, Marie Lu (Sayfa 100)
Merve Akpınar 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Seni bulacağım, Los Angeles’ın sokaklarını didik didik edeceğim. Gerekirse Cumhuriyet’teki her sokağı arayacağım. Seni oyuna getireceğim, kandıracağım, bulabilmek için yalanlar söyleyeceğim, insanları aldatacak, hırsızlık yapacağım, saklandığın yerden çıkmaya zorlayacak ve kaçacak hiçbir yerin kalmayana kadar takip edeceğim. Sana yemin ediyorum: Hayatın artık bana ait!

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu
Merve Akpınar 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Aptal çocuk. Hükümetten bu kadar kolay kaçabilmiş olman bile mucizeydi ama artık ailen ve arkadaşların bu kadar risk altındayken kaçamazsın. Bir suçluya acımayacağım, diye kendime hatırlattım sertçe. Sadece ödeşeceğiz.

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu
Corpus 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başka bir deyişle, Cumhuriyet'in benim neye benzediğim hakkında en ufak bir fikri bile yoktu. Genç olduğum ve parmak izimi taradıklarında veri tabanlarından eşleşen bir sonuç bulamamaları dışında hakkımda hiçbir şey bilmiyor gibi görünüyorlardı. İşte bu yüzden benden nefret ediyorlardı, işte bu yüzden ben ülkedeki en tehlikeli değil, en çok aranan suçluydum.

Efsane, Marie LuEfsane, Marie Lu
2 /