Deha (Efsane Serisi 2)Marie Lu

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.974
Gösterim
Adı:
Deha
Yazar:
Alt başlık:
Efsane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434122
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prodigy
Çeviri:
Sefa Emre İlikli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
Efsaneden sonra sabırsızlıkla bu kitabı okumayı bekliyordum ve bir gün içinde kitabı bitirdim .
Efsane kitabında öne çıkan kişi Day'di. Deha' da ise June. Kitabı okurken bunu bariz bir biçimde anlıyorsunuz. June'un mantığına, kararlılığına hayran kalmamak mümkün değil.
Efsanedeki gibi kitabı iki farklı kişinin anlatması olay akışı, duyguların, düşüncelerin tamamen anlaşılması yönünden çok güzel olmuş.
Kitapta aşk üçgenleri, dörtgenleri olsa da çok öne çıkmadığı için beni rahatsız etmedi. Deha Efsane'den daha güzeldi diyebilirim.
Keyifli okumalar ..
Bu yorumu kısa tutmayı planlıyorum. Çoğu zaman serinin ilk ve final kitabı yorumları hariç diğerleri kısa olur.

Efsane'yi Deha'dan çok sevdim. Deha da yazar biraz uzatmaya çalışmış gibi geldi. Day, June'u fazla yargıladı. Tess'in Day'i seveceğini tahmin ediyordum.İkisinin arasında geçen temas ise beni rahatsız etti.

Bir diğer kitabın negatif yönü; bu kitapta aksiyon sahnelerinden çok koptum. Kitabın bu basımında çok fazla yazım yanlışı vardı. Bazı yerlerde cümleyi algılayamadım.

Spoiler kısmı---; Kaede'nin ölümü garipti ya. Hani olsa da olur olmasa da olur sahnesiydi. Karakterler bir paragrafta yer verdi. Day'in öleceğini öğrendiği an ise şok oldum. Fena ters köşeydi.

Şampiyon'a da en yakın zamanda başlamayı düşünüyorum.
Bu kitabı bir yayın evi müdüründen birkaç kitapla birlikte hediye almıştım.Ne yazık ki kitap bende tam bir hayal kırıklığı oldu.Belki tarzım olmadığı için okurken zorlandım. Seveni de var ancak kurgusu ilgimi çekmedi.
Serinin oldukça güzel devam romanı. Day ve June, kaçmalarına yardım eden Vatanseverler örgütü ile buluşmak zorunda kalır. Eski dostlar Kaede ve Tess de buradadır. Bu arada seçmen ölmüştür ve daha önceden June'un tanıdığı Anden, yani seçmenin oğlu yeni seçmen olmuştur. Vatanseverlerin içinde yer alan Razor lakaplı General DeSato Anden'i öldürmek ister. Bunun için de Day ve June'u kullanacaktır. Ancak Anden farklı bir seçmendir ve Cumhuriyet için iyi düşünceleri vardır. Bu suikastın engellenmesi gerekir. Sonradan işlerin içinde iş olduğu ortaya çıkar. Olaylar öyle bir hal alır ki en sonunda Day, Cumhuriyet'in devamını isteme durumunda kalacaktır. Ama alacağı bir haber onu şok edecektir. Soluksuz okunan bir roman.
Efsane’den sonra gelen efsane bir kitap.Tess’i ne kadar sevsemde bu kitapta nedensizce gıcık kaptım.Anden iyi bir karakter olmasına rağmen içim bir türlü ısınamadı.June kitap boyunca sinir krizi geçirmeme sebep oldu.O kadar saçma kararlar verdi ki okurken çıldırmamak elde değildi.Day,yine en sevdiğim karakter olma konusunda konumunu korudu.Day’in hem aşkı hem de ailesi için verdiği mücadele efsaneydi.İlk kitaptaki gibi en çok June’un ağzından anlatılan bölümler hoşuma gitti.Ve kitabın sonu...Fazla klişeydi sanki.Daha farklı bir son olabilirdi.️ Ama yine de kitap mükemmeldi.Üçüncü kitaba hemen başladım çünkü meraktan çatlayabilirsiniz kitabın sonunda️
Hiç sıkmadı. Bölümler arası geçişler isabetli. Detaylar ve tasvirlerle bozulmamış bir hikaye. Bırıncı kıtaba nazaran olayların gelişme süreci sebebi ile daha akıcıydı.
Güzel bir kaçışla başladık. Vatanseverler tarafına katıldık ama burada yayınevi kısmına seslenmeyi borç bilirim. Azcık çeviri sonrası baskıyla da ilgilenseydiniz hani? Kelimeler uyumlu mu, doğru mu diye. Bence düşüncede güzel fikir ama uygulamada sınıfta kalındı sayın Pegasus Yayınları!
Koloniler ve Cumhuriyet arasında devam eden savaş burada daha güzel şekilleniyor ama yayınevi sağ olsun, bazı kelimeleri anlamak için canım çıktı diyebilirim. Ey Pegasus, Eeeeey Pegasusss!!
Burada bir de Kaede üzerinden gideceğim. Kardeşim senin işin gücün yok mu? Niye milletin aklını karıştırıyorsun? Day ne güzel June aşkıyla yanıyor sen araya Tess'i sokup çocuğun aklını karıştırıyorsun. Bu ne böyle Türk filmi gibi. Olmaz, olmaaz.
Anden, yani Cumhuriyetçilerin yeni kralının politikaları sonrası işler karışıyor ve bende dahil başta June ve onun gönderdiği mesajla Day yeniden kendini buluyordu ama bundan öncesinin monotonluğunun beni sinir ettiğini tekrar tekrar belirtmem gereek.
Her şey iyi hoş giderken son kısımda Doktor beyin Day hakkında söyledikleri içimi yaksa da -napayım sevdik karakteri- bir kitap daha olması nedeniyle biraz merak biraz da beklentilerle bekleme moduna geçmiş bulundum.
Artık gelecek kitabımıza odaklanmak (5 saat sonra yani) lazım. Şimdiyse güzel bir uyku keyfiyle serinin son kitabını büyük bir hevesle bekleyeceğim. Kendinize iyi bakın. Gececi arkadaşlara da keyifli okumalar..
YIKILDIMMM!!! Neden yahu, neden böyle olmak zorundaydı. Bu yazarlar biz okuyuculara neden bunu yapıyorlar? Okurken Day'in baş ağrıları bana garip gelmişti, hatta daha önce de olduğu söylenildiğinde eyvah demiştim bu çocuğun bir rahatsızlığı mı var? Ama kitap o kadar heyecanlıydı ki olaylara kapıldım bunu unutuverdim. Bu kadar yaşanılandan sonra, bu kadar çektiklerinden sonra neden böyle olmak zorundaydı? Çok üzüldüm, çoook... Bütün hıncımı o gıcık Tess'den çıkarmak istiyorum. Ayyy o kız amma uyuzdu yaa... Okurken June şöyle güzel bir şekilde suratına bir tane yapıştırsın dedim, kısmet olmadı. Day desen nasıl June'a aşık anlamadım hiç kusura bakmasın, Tess de Tess diye tutturmuştu. Anladık kız sokaklarda yoldaşın falanmış da June daha napsın yaranabilmek için... Kendini Tess ile düşündüğü zamanlarda kafasını duvara sürtmek istedim ama napıcaksın işte 15 yaşında yahuu bunlar... Öyle düşününce biraz daha normal geliyor insana...

Karakterlerin yaşları hala böyle bir kitap için bana eğreti gelse de kitap çok iyiydi. İlk kitaptan çok daha güzeldi, ki ben tüm eksikliklerine rağmen Efsane'ye 5 yıldız vermiştim. Deha'ya elimde olsa 5 yıldız daha verirdim, yetmez yanii... Çok heyecanlı, nefes nefese bir kitaptı. İlk kitapta eksik bulduğum karakterlerin işleyişi, aralarındaki ilişki bu kitapta gayet güzel işlenilmişti. Ahhh o son beni mahfetti, dünden beri kendime gelemedim. Day'e, June'a çok üzüldüm. Şimdi de beni bir korku sardı, umarım seri kötü bitmiyordur :( Sanırım Şampiyon'a geçmeden önce bir ara verip moralimi düzeltmem lazım... Herkese iyi okumalar ;)
Öncelikle ilk kitap kadar iyi olduğunu, yazarın çizgisini bozmadığını hatta daha da geliştirdiğini söyleyebilirim. Hikaye ilk başlarda biraz yavaş ilerlese de sonlara doğru ilk kitaptaki heyecan ve harekete yeniden kavuşuyor. Bu tarz kitap okumayı sevenler için hikayenin gidişatını tahmin etmek zor değil, ancak yazar yine de bizi şaşırtmayı başarabildi. Kitap yorumlarından bazı arkadaşların kitabın sonuna sinir olduğunu okudum, evet mutlu son sevenler için sinir bozucu ama daha seri bitmedi. Bu yüzden beni umudumu koruyor, hatta üçüncü kitabı bir an önce okuyarak bu bilmeceye son vermek istiyorum. Ben başarılı bir seri olduğunu düşünüyorum, son kitabı okumama rağmen kesinlikle sevdiğim seriler arasında yerini şimdiden aldığını söyleyebilirim.
Efsane Üçlemesi'nin ikinci kitabı. İlk kitaba göre kesinlikle çok daha iyiydi. Aksiyon ve heyecan daha çoktu. Eğer ilk kitabı pek beğenmediyseniz ve sıkıldıysanız; ikinci ve üçüncü kitaba şans verin derim çünkü kesinlikle ikinci ve üçüncü kitaplar daha güzel. Kitap karakterlerine aşık olma gibi bir huyum olduğu için aşık olduğum karakterler listesine Day'i de ekledim :D.
İkinci kitabı bitirirken yazara kızsam mı tebrik mi etsem bilemedim. Her şey kurguya çok uygun gidiyor, belli ki başta ne planladıysa onu yürütüyor ve mantıklı da yaptıkları. Fakat cidden insan üzülüyor. Belki gerçeklik zaten can yakarken hayallerin de bu kadar gerçekçi oluşu ağır geliyordur, emin olmak güç.

Deha da Efsane kadar güzeldi. Yazarın kendini geliştirdiğini birebir görebiliyoruz, seri yine güzel gidiyor. Şampiyonun sonu ne olacak merak etmekteyim.
ABD'nin de parçalanmış olması fikri insanın içine su serpiyor. İnsan her yerde insan işte yaşamak istiyor. Yazar güzel birçok noktaya temas ederek ilgiyi yüksek tutmayı başarmış. Serinin ilk kitabı olarak tavsiye ederim. Çok fazla bilim kurgu icermese de iki husus çok can alıcı olmuş.
Anden Cumhuriyetin en güçlü adamı olabilirdi...
Ancak Day üzerindeki giysiler ve gözlerindeki samimiyetinden başka hiçbir şeyi olmayan bu sokak çocuğu kalbimin tek sahibiydi.
Marie Lu
Sayfa 357
"Gerçekten benimle kalacak mısın?"
Metias eğilip alnımı öptü: "Sonsuza kadar.. Çocuk beni görmekten bıkana kadar."
Marie Lu
Sayfa 279
"... Ben sana söyleyeyim, insanların beynini yıkayıp onları gerçekliğin var olmadığına ikna etmek için bir nesil yeterli."
Marie Lu
Sayfa 124 - Kaede
Kollarım çok zayıftı.Herhalde istesem de kollarımı ağabeyimin boynuna dolayamazdım ve dolayamadığım için Metias’ın uçup gitmesine engel olamamıştım.
Marie Lu
Sayfa 280
... Başımı hafifçe öne indirdim, sonra Day'in verdiği ataştan yüzüğün bulunduğu elimi kaldırdım ve kaşımın yanına iki parmağımı bastırdım. Vegas sokaklarına geldiğimizde konuştuğumuz sinyaldi.

Dur.
Marie Lu
Sayfa 179 - June

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deha
Yazar:
Alt başlık:
Efsane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434122
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prodigy
Çeviri:
Sefa Emre İlikli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • sevmek
  • Ceyda Aksoy
  • Aslı Akgül
  • Mehmet Bayram
  • Kubra candan
  • May
  • Zeynep
  • Buket danacı
  • Şule
  • Ayşe Nur ateş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%42.4
18-24 Yaş
%33.6
25-34 Yaş
%14.4
35-44 Yaş
%2.4
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.1
Erkek
%14.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.6 (63)
9
%23.3 (40)
8
%20.9 (36)
7
%9.9 (17)
6
%5.2 (9)
5
%2.9 (5)
4
%0
3
%1.2 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları