Adı:
Deha
Alt başlık:
Efsane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434122
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prodigy
Çeviri:
Sefa Emre İlikli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
Efsaneden sonra sabırsızlıkla bu kitabı okumayı bekliyordum ve bir gün içinde kitabı bitirdim .
Efsane kitabında öne çıkan kişi Day'di. Deha' da ise June. Kitabı okurken bunu bariz bir biçimde anlıyorsunuz. June'un mantığına, kararlılığına hayran kalmamak mümkün değil.
Efsanedeki gibi kitabı iki farklı kişinin anlatması olay akışı, duyguların, düşüncelerin tamamen anlaşılması yönünden çok güzel olmuş.
Kitapta aşk üçgenleri, dörtgenleri olsa da çok öne çıkmadığı için beni rahatsız etmedi. Deha Efsane'den daha güzeldi diyebilirim.
Keyifli okumalar ..
Bu yorumu kısa tutmayı planlıyorum. Çoğu zaman serinin ilk ve final kitabı yorumları hariç diğerleri kısa olur.

Efsane'yi Deha'dan çok sevdim. Deha da yazar biraz uzatmaya çalışmış gibi geldi. Day, June'u fazla yargıladı. Tess'in Day'i seveceğini tahmin ediyordum.İkisinin arasında geçen temas ise beni rahatsız etti.

Bir diğer kitabın negatif yönü; bu kitapta aksiyon sahnelerinden çok koptum. Kitabın bu basımında çok fazla yazım yanlışı vardı. Bazı yerlerde cümleyi algılayamadım.

Spoiler kısmı---; Kaede'nin ölümü garipti ya. Hani olsa da olur olmasa da olur sahnesiydi. Karakterler bir paragrafta yer verdi. Day'in öleceğini öğrendiği an ise şok oldum. Fena ters köşeydi.

Şampiyon'a da en yakın zamanda başlamayı düşünüyorum.
 • Efsane
  8.4/10 (243 Oy)193 beğeni470 okunma43 alıntı5.281 gösterim
 • Şampiyon
  8.9/10 (150 Oy)119 beğeni296 okunma37 alıntı1.981 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.257 Oy)19.006 beğeni43.226 okunma2.977 alıntı182.285 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.679 Oy)13.373 beğeni34.421 okunma3.378 alıntı145.532 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.243 Oy)9.211 beğeni25.507 okunma1.780 alıntı118.182 gösterim
 • Açlık Oyunları
  8.5/10 (2.003 Oy)1.719 beğeni8.126 okunma211 alıntı30.279 gösterim
 • Ateşi Yakalamak
  8.5/10 (1.277 Oy)1.063 beğeni5.691 okunma130 alıntı15.522 gösterim
 • Harry Potter ve Felsefe Taşı
  9.2/10 (2.337 Oy)2.222 beğeni6.652 okunma275 alıntı29.553 gösterim
 • Alaycı Kuş
  8.3/10 (1.208 Oy)967 beğeni5.272 okunma135 alıntı11.173 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.519 Oy)8.804 beğeni28.591 okunma844 alıntı139.120 gösterim
Bu kitabı bir yayın evi müdüründen birkaç kitapla birlikte hediye almıştım.Ne yazık ki kitap bende tam bir hayal kırıklığı oldu.Belki tarzım olmadığı için okurken zorlandım. Seveni de var ancak kurgusu ilgimi çekmedi.
Serinin oldukça güzel devam romanı. Day ve June, kaçmalarına yardım eden Vatanseverler örgütü ile buluşmak zorunda kalır. Eski dostlar Kaede ve Tess de buradadır. Bu arada seçmen ölmüştür ve daha önceden June'un tanıdığı Anden, yani seçmenin oğlu yeni seçmen olmuştur. Vatanseverlerin içinde yer alan Razor lakaplı General DeSato Anden'i öldürmek ister. Bunun için de Day ve June'u kullanacaktır. Ancak Anden farklı bir seçmendir ve Cumhuriyet için iyi düşünceleri vardır. Bu suikastın engellenmesi gerekir. Sonradan işlerin içinde iş olduğu ortaya çıkar. Olaylar öyle bir hal alır ki en sonunda Day, Cumhuriyet'in devamını isteme durumunda kalacaktır. Ama alacağı bir haber onu şok edecektir. Soluksuz okunan bir roman.
Efsane’den sonra gelen efsane bir kitap.Tess’i ne kadar sevsemde bu kitapta nedensizce gıcık kaptım.Anden iyi bir karakter olmasına rağmen içim bir türlü ısınamadı.June kitap boyunca sinir krizi geçirmeme sebep oldu.O kadar saçma kararlar verdi ki okurken çıldırmamak elde değildi.Day,yine en sevdiğim karakter olma konusunda konumunu korudu.Day’in hem aşkı hem de ailesi için verdiği mücadele efsaneydi.İlk kitaptaki gibi en çok June’un ağzından anlatılan bölümler hoşuma gitti.Ve kitabın sonu...Fazla klişeydi sanki.Daha farklı bir son olabilirdi.️ Ama yine de kitap mükemmeldi.Üçüncü kitaba hemen başladım çünkü meraktan çatlayabilirsiniz kitabın sonunda️
Hiç sıkmadı. Bölümler arası geçişler isabetli. Detaylar ve tasvirlerle bozulmamış bir hikaye. Bırıncı kıtaba nazaran olayların gelişme süreci sebebi ile daha akıcıydı.
Güzel bir kaçışla başladık. Vatanseverler tarafına katıldık ama burada yayınevi kısmına seslenmeyi borç bilirim. Azcık çeviri sonrası baskıyla da ilgilenseydiniz hani? Kelimeler uyumlu mu, doğru mu diye. Bence düşüncede güzel fikir ama uygulamada sınıfta kalındı sayın Pegasus Yayınları!
Koloniler ve Cumhuriyet arasında devam eden savaş burada daha güzel şekilleniyor ama yayınevi sağ olsun, bazı kelimeleri anlamak için canım çıktı diyebilirim. Ey Pegasus, Eeeeey Pegasusss!!
Burada bir de Kaede üzerinden gideceğim. Kardeşim senin işin gücün yok mu? Niye milletin aklını karıştırıyorsun? Day ne güzel June aşkıyla yanıyor sen araya Tess'i sokup çocuğun aklını karıştırıyorsun. Bu ne böyle Türk filmi gibi. Olmaz, olmaaz.
Anden, yani Cumhuriyetçilerin yeni kralının politikaları sonrası işler karışıyor ve bende dahil başta June ve onun gönderdiği mesajla Day yeniden kendini buluyordu ama bundan öncesinin monotonluğunun beni sinir ettiğini tekrar tekrar belirtmem gereek.
Her şey iyi hoş giderken son kısımda Doktor beyin Day hakkında söyledikleri içimi yaksa da -napayım sevdik karakteri- bir kitap daha olması nedeniyle biraz merak biraz da beklentilerle bekleme moduna geçmiş bulundum.
Artık gelecek kitabımıza odaklanmak (5 saat sonra yani) lazım. Şimdiyse güzel bir uyku keyfiyle serinin son kitabını büyük bir hevesle bekleyeceğim. Kendinize iyi bakın. Gececi arkadaşlara da keyifli okumalar..
YIKILDIMMM!!! Neden yahu, neden böyle olmak zorundaydı. Bu yazarlar biz okuyuculara neden bunu yapıyorlar? Okurken Day'in baş ağrıları bana garip gelmişti, hatta daha önce de olduğu söylenildiğinde eyvah demiştim bu çocuğun bir rahatsızlığı mı var? Ama kitap o kadar heyecanlıydı ki olaylara kapıldım bunu unutuverdim. Bu kadar yaşanılandan sonra, bu kadar çektiklerinden sonra neden böyle olmak zorundaydı? Çok üzüldüm, çoook... Bütün hıncımı o gıcık Tess'den çıkarmak istiyorum. Ayyy o kız amma uyuzdu yaa... Okurken June şöyle güzel bir şekilde suratına bir tane yapıştırsın dedim, kısmet olmadı. Day desen nasıl June'a aşık anlamadım hiç kusura bakmasın, Tess de Tess diye tutturmuştu. Anladık kız sokaklarda yoldaşın falanmış da June daha napsın yaranabilmek için... Kendini Tess ile düşündüğü zamanlarda kafasını duvara sürtmek istedim ama napıcaksın işte 15 yaşında yahuu bunlar... Öyle düşününce biraz daha normal geliyor insana...

Karakterlerin yaşları hala böyle bir kitap için bana eğreti gelse de kitap çok iyiydi. İlk kitaptan çok daha güzeldi, ki ben tüm eksikliklerine rağmen Efsane'ye 5 yıldız vermiştim. Deha'ya elimde olsa 5 yıldız daha verirdim, yetmez yanii... Çok heyecanlı, nefes nefese bir kitaptı. İlk kitapta eksik bulduğum karakterlerin işleyişi, aralarındaki ilişki bu kitapta gayet güzel işlenilmişti. Ahhh o son beni mahfetti, dünden beri kendime gelemedim. Day'e, June'a çok üzüldüm. Şimdi de beni bir korku sardı, umarım seri kötü bitmiyordur :( Sanırım Şampiyon'a geçmeden önce bir ara verip moralimi düzeltmem lazım... Herkese iyi okumalar ;)
Öncelikle ilk kitap kadar iyi olduğunu, yazarın çizgisini bozmadığını hatta daha da geliştirdiğini söyleyebilirim. Hikaye ilk başlarda biraz yavaş ilerlese de sonlara doğru ilk kitaptaki heyecan ve harekete yeniden kavuşuyor. Bu tarz kitap okumayı sevenler için hikayenin gidişatını tahmin etmek zor değil, ancak yazar yine de bizi şaşırtmayı başarabildi. Kitap yorumlarından bazı arkadaşların kitabın sonuna sinir olduğunu okudum, evet mutlu son sevenler için sinir bozucu ama daha seri bitmedi. Bu yüzden beni umudumu koruyor, hatta üçüncü kitabı bir an önce okuyarak bu bilmeceye son vermek istiyorum. Ben başarılı bir seri olduğunu düşünüyorum, son kitabı okumama rağmen kesinlikle sevdiğim seriler arasında yerini şimdiden aldığını söyleyebilirim.
Efsane Üçlemesi'nin ikinci kitabı. İlk kitaba göre kesinlikle çok daha iyiydi. Aksiyon ve heyecan daha çoktu. Eğer ilk kitabı pek beğenmediyseniz ve sıkıldıysanız; ikinci ve üçüncü kitaba şans verin derim çünkü kesinlikle ikinci ve üçüncü kitaplar daha güzel. Kitap karakterlerine aşık olma gibi bir huyum olduğu için aşık olduğum karakterler listesine Day'i de ekledim :D.
İkinci kitabı bitirirken yazara kızsam mı tebrik mi etsem bilemedim. Her şey kurguya çok uygun gidiyor, belli ki başta ne planladıysa onu yürütüyor ve mantıklı da yaptıkları. Fakat cidden insan üzülüyor. Belki gerçeklik zaten can yakarken hayallerin de bu kadar gerçekçi oluşu ağır geliyordur, emin olmak güç.

Deha da Efsane kadar güzeldi. Yazarın kendini geliştirdiğini birebir görebiliyoruz, seri yine güzel gidiyor. Şampiyonun sonu ne olacak merak etmekteyim.
Favori serimden bir türlü ayrılamıyorum. Seriyi aylar önce bitirmeme rağmen hala yorum ve alıntı giriyorum. Şimdi de serinin ikinci kitabı Deha'nın yorumuyla karşınızdayım.
.
Deha'nın yorumunu girmeden önce de her kitaba yaptığım gibi bir süre bekledim. Beğendiğim kitaplar bitince kendime bir süre düşünme izni veriyorum. Kitabın etkisi geçince de aynı hislere sahip olacak mıyım diye. Böylece daha objektif olduğumu düşünüyorum. Neyse gelelim yoruma.
.
İkinci kitap tam birinci kitabın bittiği yerden başladı. Arada zaman ve mekan atlaması olmaması kitaba daha hızlı adapte olmamı sağladı. Bu yönden kitap büyük bir avantajla başladı. Day ve June, olaylara kaldıkları yerden hızla devam ettiler.
.
Ara kitaplarda yaşadığım durgunluğu bu kitapta fazla yaşamadım. Arada sıkılıp "Sadede gelebilir miyiz?" dediğim yerler oldu. Ama oralar genelde Day'in olmadığı kısımlardı. O yüzden bence o kısımda biraz yancı bir okuyucuydum. O konuda kesin bir yorum yapamıyorum. June her ne kadar çok sevdiğim bir karakter olmasına rağmen bazen beni çıldırttı. "Kendine gelir misin?" dediğim çok fazla yer oldu. Ama yaklaşık son 100 sayfada kitaba deli gibi sarıldım. Kitap elimden düşmedi diyebilirim. Kesinlikle favori serim beni pişman etmedi.
.
Kitabın bir bölüm June, bir bölüm Day olarak gitmesini seviyorum. Day ve June'un farklı renkli yazılarla olayları anlatması ayrı bir güzel. Zaten kitaba ilk böyle renkli olması yüzünden vurulmuştum.
.
Cumhuriyet, Vatanseverler, Koloniler derken kitap bir anda bitiyor. Bitirince "Ee şimdi nolacak?" dedirtiyor. Hatta spoiler vermemek için söylemek istemiyorum ama Deha'nın sonu beni öldürdü. Bir an önce Şampiyon'a başlama isteği duydum. Yazar, kitabı nerede bitirip, nerede başlaması gerektiğini, nerede detaya inmesi gerektiğini çok iyi biliyor. Yazarın Efsane serisindeki kurgusuna hayranım. Zekice düşüncesi, karakterlerin gücü beni etkiledi. Day ve June zaten güçlü ve ne yaptığını bilen karakterler. Ayrıca yan karakterler bile kitapta çok sağlam yer ediniyor. Bu kitapta eklenen yeni karakterler bile beni düşünce ve davranışları yönüyle etkilediler.
.
Seri benim favorim olduğu için "Okumasanız da olur." demeyeceğim. Okuyun. Özellikle distopya seviyorsanız mutlaka okuyun. Benim ara kitap olmasına rağmen Deha'ya puanım tam.
Anden Cumhuriyetin en güçlü adamı olabilirdi...
Ancak Day üzerindeki giysiler ve gözlerindeki samimiyetinden başka hiçbir şeyi olmayan bu sokak çocuğu kalbimin tek sahibiydi.
Marie Lu
Sayfa 357
"Gerçekten benimle kalacak mısın?"
Metias eğilip alnımı öptü: "Sonsuza kadar.. Çocuk beni görmekten bıkana kadar."
Marie Lu
Sayfa 279
Anden Cumhuriyet'teki en güçlü adam olabilirdi... ancak Day, üzerindeki giysileri ve gözlerindeki samimiyetinden başka hiçbir şeyi olmayan bu sokak çocuğu, kalbimin sahibiydi.
Her şeyiyle güzeldi.
Karanlık dünyadaki umuttu.
Işığımdı...
Marie Lu
Sayfa 357 - Pegasus Yayınları
"... Ben sana söyleyeyim, insanların beynini yıkayıp onları gerçekliğin var olmadığına ikna etmek için bir nesil yeterli."
Marie Lu
Sayfa 124 - Kaede
"Kalbim ortadan ikiye ayrılmıştı, parçalanmış, kan kaybediyordu. Bu şekilde gitmesine izin vermemeliydim. İki yabancıya dönüşemeyecek kadar çok şey yaşamıştık. Vedalaşmamız kibar bir şekilde eğilmekten daha fazlası olmalıydı."
Marie Lu
Sayfa 357 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deha
Alt başlık:
Efsane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434122
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prodigy
Çeviri:
Sefa Emre İlikli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 351 okur

 • Çetin Çakır
 • Hypnos
 • Betül T
 • feyrescursebreaker
 • Selda Özkaya
 • cansu çiftçi
 • Şeyma Acar
 • İrem kılınç
 • Buse Girdap
 • Ece Şavkın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%42.4
18-24 Yaş
%33.6
25-34 Yaş
%14.4
35-44 Yaş
%2.4
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.1
Erkek
%14.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.9 (66)
9
%23.5 (42)
8
%20.7 (37)
7
%9.5 (17)
6
%5.6 (10)
5
%2.8 (5)
4
%0
3
%1.1 (2)
2
%0
1
%0