·
Okunma
·
Beğeni
·
7,1bin
Gösterim
Adı:
Deha
Alt başlık:
Efsane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434122
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prodigy
Çeviri:
Sefa Emre İlikli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
360 syf.
·9/10
Efsaneden sonra sabırsızlıkla bu kitabı okumayı bekliyordum ve bir gün içinde kitabı bitirdim .
Efsane kitabında öne çıkan kişi Day'di. Deha' da ise June. Kitabı okurken bunu bariz bir biçimde anlıyorsunuz. June'un mantığına, kararlılığına hayran kalmamak mümkün değil.
Efsanedeki gibi kitabı iki farklı kişinin anlatması olay akışı, duyguların, düşüncelerin tamamen anlaşılması yönünden çok güzel olmuş.
Kitapta aşk üçgenleri, dörtgenleri olsa da çok öne çıkmadığı için beni rahatsız etmedi. Deha Efsane'den daha güzeldi diyebilirim.
Keyifli okumalar ..
360 syf.
·2 günde·8/10
"Yas tutmak zayıflık ve kargaşa getirir. Yapılacak tek şey, geleceğe bakmaktır."

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada ise seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.

Efsane kitabını okurken çok keyif almıştım ve bu yüzden seriye ara vermeden devam etmek istedim. Deha da en az Efsane gibi olaylı bir kitaptı. İlk kitapta; şimdi ne olacak, kim ne yapacak derken olaylar hızla ilerlemiş ve kitap bitmişti. Deha da aynı şekilde ilerledi ancak bana göre bazı kısımları yazar gereksiz bir biçimde fazlaca uzatmıştı. Çok tahmin edilir kısımları da vardı kitabın ancak çok da üzerinde durulmayı gerektirecek şeyler değildi. Çoğu fantastik, distopik serilerin ortancı kitabı bu şekilde oluyor zaten. Olayları bir araya getirmeye ve bitirmeye yaklaştırıyor kitap.

Kısacası İlk kitabı bana göre çok daha iyiydi. Hem karakterlerin davranışları (özellikle June karakteri. Bir öyle bir böyle. Onun olduğu kısımları okurken küçük çaplı sinir krizleri geçirmiş olabilirim.) hem de olayların gidişatı daha güzeldi. Ama her ne olursa olsun severek okuduğum bir kitap oldu.
 • Şampiyon
  8.8/10 (388 Oy)296 beğeni958 okunma121 alıntı4.712 gösterim
 • Efsane
  8.5/10 (618 Oy)486 beğeni1.462 okunma125 alıntı13,4bin gösterim
 • Kızıl Yükseliş
  8.8/10 (485 Oy)426 beğeni1.036 okunma236 alıntı13,8bin gösterim
 • Winter
  9.3/10 (501 Oy)388 beğeni1.134 okunma288 alıntı5,3bin gösterim
 • Cress
  9.1/10 (621 Oy)471 beğeni1.451 okunma191 alıntı5,9bin gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (719 Oy)521 beğeni1.690 okunma144 alıntı6,6bin gösterim
 • Kızıl Kraliçe
  8.2/10 (420 Oy)337 beğeni981 okunma349 alıntı9,2bin gösterim
 • Gölge ve Kemik
  8.0/10 (564 Oy)353 beğeni1.182 okunma231 alıntı9,6bin gösterim
 • Eksik Parça
  8.1/10 (299 Oy)194 beğeni791 okunma133 alıntı6,7bin gösterim
 • Genç Elitler
  8.5/10 (476 Oy)369 beğeni971 okunma226 alıntı10bin gösterim
360 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Bu yorumu kısa tutmayı planlıyorum. Çoğu zaman serinin ilk ve final kitabı yorumları hariç diğerleri kısa olur.

Efsane'yi Deha'dan çok sevdim. Deha da yazar biraz uzatmaya çalışmış gibi geldi. Day, June'u fazla yargıladı. Tess'in Day'i seveceğini tahmin ediyordum.İkisinin arasında geçen temas ise beni rahatsız etti.

Bir diğer kitabın negatif yönü; bu kitapta aksiyon sahnelerinden çok koptum. Kitabın bu basımında çok fazla yazım yanlışı vardı. Bazı yerlerde cümleyi algılayamadım.

Spoiler kısmı---; Kaede'nin ölümü garipti ya. Hani olsa da olur olmasa da olur sahnesiydi. Karakterler bir paragrafta yer verdi. Day'in öleceğini öğrendiği an ise şok oldum. Fena ters köşeydi.

Şampiyon'a da en yakın zamanda başlamayı düşünüyorum.
360 syf.
·3 günde·Beğendi
Efsane'nin ardından hemen Deha'yı okumak istedim, merak uyandıran bir kurgusu var ve okurken hiç sıkmıyor gereksiz tasvirler yok, su gibi akıyor. İlk kitap giriş ise 2. kitap tam bir gelişme olmuş. June ve Day çok uyumlu ve tam birer Deha.
360 syf.
·2 günde
Bu kitabı bir yayın evi müdüründen birkaç kitapla birlikte hediye almıştım.Ne yazık ki kitap bende tam bir hayal kırıklığı oldu.Belki tarzım olmadığı için okurken zorlandım. Seveni de var ancak kurgusu ilgimi çekmedi.
360 syf.
·Beğendi·9/10
Serinin oldukça güzel devam romanı. Day ve June, kaçmalarına yardım eden Vatanseverler örgütü ile buluşmak zorunda kalır. Eski dostlar Kaede ve Tess de buradadır. Bu arada seçmen ölmüştür ve daha önceden June'un tanıdığı Anden, yani seçmenin oğlu yeni seçmen olmuştur. Vatanseverlerin içinde yer alan Razor lakaplı General DeSato Anden'i öldürmek ister. Bunun için de Day ve June'u kullanacaktır. Ancak Anden farklı bir seçmendir ve Cumhuriyet için iyi düşünceleri vardır. Bu suikastın engellenmesi gerekir. Sonradan işlerin içinde iş olduğu ortaya çıkar. Olaylar öyle bir hal alır ki en sonunda Day, Cumhuriyet'in devamını isteme durumunda kalacaktır. Ama alacağı bir haber onu şok edecektir. Soluksuz okunan bir roman.
360 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Şuraya Pepee'nin "Kalbim Kırıldı" şarkısını bırakmak istiyorum çünkü kalbimi kırdı bu kitap
https://youtu.be/0Try_KIXdRs

June ile Day en son bir trene atlayıp Vatanseverler'den yardım almak için onlara ulaşmaya çalışıyorlar. Vatanseverler'in ise onlara yardım etmek için tek bir şartı var: Seçmenin suikastinde onlara yardım etmeleri.

Azcık spoilerlı olmuş olabilir ama basitçe konu bu. İlk kitap kadar sürükleyici ve heyecanlıydı ama kitabın sonu çok ama çok kırdı kalbimi. Oturup ağlamak falan istedim yani o kadar.

Şu mükemmel seriyi daha önce nasıl okumadım bilmiyorum ama daha fazla geç kalmadan okumanızı tavsiye ediyorum.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Efsane’den sonra gelen efsane bir kitap.Tess’i ne kadar sevsemde bu kitapta nedensizce gıcık kaptım.Anden iyi bir karakter olmasına rağmen içim bir türlü ısınamadı.June kitap boyunca sinir krizi geçirmeme sebep oldu.O kadar saçma kararlar verdi ki okurken çıldırmamak elde değildi.Day,yine en sevdiğim karakter olma konusunda konumunu korudu.Day’in hem aşkı hem de ailesi için verdiği mücadele efsaneydi.İlk kitaptaki gibi en çok June’un ağzından anlatılan bölümler hoşuma gitti.Ve kitabın sonu...Fazla klişeydi sanki.Daha farklı bir son olabilirdi.️ Ama yine de kitap mükemmeldi.Üçüncü kitaba hemen başladım çünkü meraktan çatlayabilirsiniz kitabın sonunda️
360 syf.
·10/10
Öncelikle ilk kitap kadar iyi olduğunu, yazarın çizgisini bozmadığını hatta daha da geliştirdiğini söyleyebilirim. Hikaye ilk başlarda biraz yavaş ilerlese de sonlara doğru ilk kitaptaki heyecan ve harekete yeniden kavuşuyor. Bu tarz kitap okumayı sevenler için hikayenin gidişatını tahmin etmek zor değil, ancak yazar yine de bizi şaşırtmayı başarabildi. Kitap yorumlarından bazı arkadaşların kitabın sonuna sinir olduğunu okudum, evet mutlu son sevenler için sinir bozucu ama daha seri bitmedi. Bu yüzden beni umudumu koruyor, hatta üçüncü kitabı bir an önce okuyarak bu bilmeceye son vermek istiyorum. Ben başarılı bir seri olduğunu düşünüyorum, son kitabı okumama rağmen kesinlikle sevdiğim seriler arasında yerini şimdiden aldığını söyleyebilirim.
360 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Hiç sıkmadı. Bölümler arası geçişler isabetli. Detaylar ve tasvirlerle bozulmamış bir hikaye. Bırıncı kıtaba nazaran olayların gelişme süreci sebebi ile daha akıcıydı.
360 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Güzel bir kaçışla başladık. Vatanseverler tarafına katıldık ama burada yayınevi kısmına seslenmeyi borç bilirim. Azcık çeviri sonrası baskıyla da ilgilenseydiniz hani? Kelimeler uyumlu mu, doğru mu diye. Bence düşüncede güzel fikir ama uygulamada sınıfta kalındı sayın Pegasus Yayınları!
Koloniler ve Cumhuriyet arasında devam eden savaş burada daha güzel şekilleniyor ama yayınevi sağ olsun, bazı kelimeleri anlamak için canım çıktı diyebilirim. Ey Pegasus, Eeeeey Pegasusss!!
Burada bir de Kaede üzerinden gideceğim. Kardeşim senin işin gücün yok mu? Niye milletin aklını karıştırıyorsun? Day ne güzel June aşkıyla yanıyor sen araya Tess'i sokup çocuğun aklını karıştırıyorsun. Bu ne böyle Türk filmi gibi. Olmaz, olmaaz.
Anden, yani Cumhuriyetçilerin yeni kralının politikaları sonrası işler karışıyor ve bende dahil başta June ve onun gönderdiği mesajla Day yeniden kendini buluyordu ama bundan öncesinin monotonluğunun beni sinir ettiğini tekrar tekrar belirtmem gereek.
Her şey iyi hoş giderken son kısımda Doktor beyin Day hakkında söyledikleri içimi yaksa da -napayım sevdik karakteri- bir kitap daha olması nedeniyle biraz merak biraz da beklentilerle bekleme moduna geçmiş bulundum.
Artık gelecek kitabımıza odaklanmak (5 saat sonra yani) lazım. Şimdiyse güzel bir uyku keyfiyle serinin son kitabını büyük bir hevesle bekleyeceğim. Kendinize iyi bakın. Gececi arkadaşlara da keyifli okumalar..
Kalbim ortadan ikiye ayrılmıştı, parçalanmış, kan kaybediyordu. Bu şekilde gitmesine izin vermemeliydim. İki yabancıya dönüşemeyecek kadar çok şey yaşamıştık.
Anden Cumhuriyetin en güçlü adamı olabilirdi...
Ancak Day üzerindeki giysiler ve gözlerindeki samimiyetinden başka hiçbir şeyi olmayan bu sokak çocuğu kalbimin tek sahibiydi.
Marie Lu
Sayfa 357
Anden Cumhuriyet'teki en güçlü adam olabilirdi... ancak Day, üzerindeki giysileri ve gözlerindeki samimiyetinden başka hiçbir şeyi olmayan bu sokak çocuğu, kalbimin sahibiydi.
Her şeyiyle güzeldi.
Karanlık dünyadaki umuttu.
Işığımdı...
Marie Lu
Sayfa 357 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deha
Alt başlık:
Efsane Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053434122
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prodigy
Çeviri:
Sefa Emre İlikli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ustaca Tasarlanmış Bir Dünya, Siyasi Oyunlar Ve Bir Entrika Ağı… Efsane'nin Nefes Kesici Devam Kitabı

June ile Day'in yaralı bir halde Cumhuriyet'ten firar etmelerinin üzerinden yedi gün geçmiştir. Bu sırada en akla gelmeyecek şey gerçekleşir: 
Seçmen Primo ölür ve yerini oğlu Anden alır. Cumhuriyet kaçınılmaz bir şekilde kaosa sürüklenirken ikili, Day'in erkek kardeşini kurtarmak ve onları Koloniler'e götürmek için yardım etmeye gönüllü bir grup Vatansever isyancıyla güçlerini birleştirir. Ancak Vatanseverlerin bir talebi vardır: June ve Day yeni Seçmen'e suikast düzenlemelidir.
Bu eylem, uluslarına değişimi getirmek ve çok uzun süredir susturulan bir halka sesini geri kazandırmak için ellerindeki tek şanstır. Ancak June bu yeni Seçmen'in, babasına hiç benzemediğini fark ederek kararsızlığa düşer. Ya Anden yeni bir başlangıcın anahtarıysa ve Vatanseverler yanılıyorsa? Ya devrim yolu kayıp vermekten, intikam almaktan ve kan dökmekten geçmiyorsa?

"Bir başyapıt." 
-The Los Angeles Times-

"Bu kitabı bir oturuşta bitireceksiniz, o yüzden takviminizde yer açın. Çok etkileneceksiniz…" 
-The New York Journal- 

"Ustaca tasarlanmış bir dünya, siyasi oyunlar ve inandırıcı karakterler… Yazar kaleme aldığı entrika ve okura hissettirdiği edebî hazla Efsane'nin devamının ilki kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor." 
-The Los Angeles Times-

"Bir entrika ağı… Gerilim dolu ve zekice tasarlanmış." 
-Publishers Weekly-

"Efsane'nin nefes kesici devam kitabı... Heyecan dolu ve fütürist kurgusu distopya hayranlarını kesinlikle tatmin edecek." 
-Shelf Awareness-

"Okuyucular kitabın sonunu beklerken yerlerinde duramayacaklar." 
-School Library Journal-

"Patlamalar, mücadeleler, ihanetler ve tutkulu öpüşmeler: Mükemmel bir aksiyon-macera romanı için gerekli tüm bileşenlere sahip."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.100 okur

 • Ege Derin
 • Cherry Yeslena Wanor
 • Selim Yıldırım
 • damla
 • Betül Aymelek
 • Zehra Durmaz
 • Nesya
 • Yağmur Akgöllü
 • Myu
 • sunshine

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%42.4
18-24 Yaş
%33.6
25-34 Yaş
%14.4
35-44 Yaş
%2.4
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.1
Erkek
%14.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.1 (156)
9
%24.9 (111)
8
%20 (89)
7
%11.5 (51)
6
%4.9 (22)
5
%1.8 (8)
4
%0.7 (3)
3
%1.1 (5)
2
%0
1
%0