Şehnaz Kınacı

Şehnaz Kınacı

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
397
Gösterim
Adı:
Şehnaz Kınacı
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
193 syf.
·6/10
İnsanların hayatlarını merak edeceğinize roman okuyun demiş zamanında birisi. İşte siz de Saadet'in hayatını okuyabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında, büyük savaş döneminden başlayıp bugüne kadar devam eden bir ailenin yaşam dönemeçlerini ve 94 yıllık ömrü ile Saadet'in hayatını anlatan bir kitabı bitirmiş bulunmaktayım.
Çocuklarını damatları ve evli kızlarına emanet ederek hacca giden anne-babs salgın hastalık nedeniyle hayatlarını kaybederler. Hem yetim hem öksüz kalan çocuklar ile enişteleri ve ablaları ilgilenir. Ancak yeni doğum yapan abla bu üzüntüye dayanamayarak vefat eder ve bebeği de hayatını kaybeder. Ailenin büyüklerinin kararı ile evin henüz çocuk yaştaki bekar kızı Nuriye enişte Abdullah ile evlendirilir. Saadet bu evliliğin dördüncü çocuğudur. Saadet henüz küçük yaştayken annesini daha sonra da babasını kaybeder. Okuma azmindeki Saadet öğretmen olur ve İzmir'e atanır. Tire ilçesinde görev yaparken doktor Olan Zeki ile evlenir. Kitap Zeki' nin vefatı ile bitiyor.
Bu kitapta; Osmanlı'nin son zamanları, savaşın getirdiği çaresizlikler, kurtuluş savaşı, meclisin açılması, Cumhuriyet'in ilanı halktan bizzat tanık olmuş bir dille anlatılması çok güzeldi. Aile kavramı, kardeşlerin birbirlerine sahip çıkması ve destekleri çok güzel vurgulanmış. Ölüm ve kayıp psikolojisi güzel resmedilmiş. Ayrıca kitabın baskı kalitesini ve kapak tasarımını çok beğendim. Dokunduğunuz zaman hoş bir his bırakıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şehnaz Kınacı
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.