Selma Karışman

Selma Karışman

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
296
Gösterim
Adı:
Selma Karışman
Unvan:
Yazar, Dr.
Halk ölüm sandığı hoş vuslat imiş ey Hakkı/ İyd-i Ekber*dir o, sanma ki memâtım geldi.
*İyd-i Ekber: Osmanlı'da başarılı bir olay sonrası yapılan büyük şenliklere verilen ad. Ayrıca ilk günü cuma gününe gelen kurban bayramları için de bu tabir kullanılmıştır
"Olaylar, tarih dalgalarının güçlü omuzlarında taşıdıkları yüzey çalkantıları, köpüklerin uç noktalarıdır. Bunlara güvenmemeyi öğrenmeliyiz. Geçmişi anlamak için dalgaların altına bakmak gerekir." Fernand BRAUDEL
"Eğer dünyadaki adaletsizliği kontrol edecek bir güç bulamazsak cennete başvurur ve doğanın yaratıcısının müdahale edeceğini, başlattığı planı bitireceğini umut ederiz." Adam SMITH, The Theory of Moral Sentiments (Ahlakî Duygular Kuramı) s.279-280
576 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Kitap, yazar Dr. Selma KARIŞMAN'ın doktora tezi olarak hazırlanmış, daha sonrasında eklemeler yapılmış ve nihayet elimizdeki halini almış bir eserdir. Bu vesileyle akademik formata uygun olarak kaleme alınmıştır. Benim kitabı temin edişim ve okumamdaki temel maksat ele alınan konunun bakirliği ve bende merak uyandırmasıdır. Ancak belki bir süredir akademik eser okumayışımdan belki de işlenen konulara ilişkin doğrudan bir tahsilim olmayışından okurken zaman zaman zorlandığım ve hatta sıkıldığım yerler oldu. Bunun nedeninin kitaptan değil, kendimden kaynaklandığını düşünüyorum.
Kitaba dönecek olursak yukarıda da bahsettiğim üzere daha önce böylesine detaylı olarak işlenmemiş bakir bir konu ele alınmış ve bu da okuyucuda merak uyandırıyor. Kitap iki ana bölümden oluşuyor; ilk bölümü Adam SMİTH, ikinci bölüm ise Erzurumlu İbrahim Hakkı'yı ele alıyor. Ele alınan ana başlık her ne kadar ekonomi olsa da bu başlık; din, ahlak ve ekonomi ekseninde işlenmiş. Çağdaş olan bu iki şahsın üzerinden inceleme yapılırken şahısların hayatları, eserleri ve görüşleri üzerinden -tahmin edileceği üzere- batı, doğu karşılaştırması yapılmaktadır.
Eserin bende dikkat çektiği ve eserde özellikle üzerinde durulan hususlardan biri, ekonominin bağımsız bir müessese olarak mı ele alınması gerektiği yoksa din, ahlak ve tüm diğer müesseseler ile birlikte mi hayatın içerisinde yer alması gerektiği sorusudur.
Eleştirim: s.279'da özel mülkiyetten bahsederken "parazit" olarak bahsetmektedir. Her ne kadar müteakip paragraflarda bundan kastın bahsedilen tarihsel dönemde batıda mevcut olan feodaliter sistemde feodal beylerin salt toprak sahibi olmalarından ve başkaca bir üretim argümanları olmaksızın gelir sahibi olmaları kastedilse de kullanılan tabir özel mülkiyeti yok saymaktadır.Belki de özellikle bu tabir seçilmiş ve o dönemdeki Osmanlı'nın yegane toprak sahibi oluşundan ve özel mülkiyetin olmayışından bahsederken çarpıcılık kazandırılmak istenmiş olabilir. Ancak buna rağmen mülkiyet hakkına takılan bu sıfat maksadını aşar nitelikte olmuştur. En azından haddim olmayarak benim naçizane görüşüm bu yöndedir.
İmla Hataları: s.320'de "ünvan" kelimesi kullanılmıştır, oysaki kelimenin doğrusu "unvan"dır. s.321'de de "döküman" kelimesi kullanılmıştır, oysaki kelimenin doğrusu "doküman"dır. Doktora tezi olarak yazılmış ve seçkin yayınevlerinden olan "Ötüken Neşriyat" tarafından kitaplaştırılmış bu eserde böylesi imla hatalarını garipsedim.
Teşekkürler

Yazarın biyografisi

Adı:
Selma Karışman
Unvan:
Yazar, Dr.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.