Sema Özkaya

Sema Özkaya

Çevirmen
8.3/10
36 Kişi
·
323
Okunma
·
0
Beğeni
·
105
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
1800'lü yılların sonunda İngiltere, sömürgesi olan Güney Afrika ile savaşır. Askerden tek bacağını kaybetmiş olarak dönen Fewkoombey dilencilik yapmak zorunda kalır.
Bu dönemde ticaret ile uğraşan kişiler İngiliz devletine, askerleri taşıması için çürük gemileri değerinden fazla bir fiyata satarlar. Ve bunu yaparken de vatanseverliği elden bırakmazlar.
Dönen ticari dolaplar, kendi kızını bile iş ilişkileri için kullanan bir baba, savaşa gidenler üstünden iş yapanların vatanseverlik söylemleri, yoksulluk...

Brecht büyük bir sanatçı ve yazar. Sanki bir anın en çarpıcı fotoğrafını çeker gibi bir romandı. Hem de görüneni değil, görünenin arkasını gösteren bir fotoğraf.
270 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Üç kuruşluk operasının roman haline getirilen kitabıdır.
Brecht aynı zaman da diyalektik tiyatronun kurucusu ve şairdir.
Kendisini kısaca tanımlamak gerekirse 20. Yy önde gelen komünistlerindendir.
Bu nedenle oyunlarında,romanlarında bozuk düzen çarklarını,kapitalist sistemin insan ahlakı üzerinde etkilerini,ironik bir biçimde ince detaylarla işlemiştir.
Spoiler;
Nasıl yaşar insan? Çiğneyerek, ezerek,
Öbür insanları yiyerek!
Yalnız böyle yaşayabilir insan
İyice unutabilmek için insan
Olduğunu.
270 syf.
·8/10 puan
"İnsan insanın kuruşudur" bu söz kitapta beni en çok etkileyen söz oldu. Kuruş meselesi ise herkese aslında en başında bir kuruş verildiği, bu kuruşu çoğaltanların daha fazla kazandığı ama çoğaltamayanların ellerindekinden de olduğu bir hikayeye dayanıyor. Brecht, insanların para hırsı ve parası olanın daha da çok kazanması ama olmayanın kaybetmesi gibi düşününce rahatsız olduğumuz ama aslında hepimizin içinde bulunduğu bir durumu işlemiş.
Roman askerdeyken bir bacağını kaybetmiş Fewkoombey ile başlıyor, bacaksız ve sefil bir şekilde iş ararken Peachum adlı, dilencileri toplayıp kendi için çalıştıran birine rastlıyor, roman da tam burada şekilleniyor. Peachum, Peachum'un kızı Polly, Macheath gibi insanlığın farklı yüzlerini gördüğümüz karakterlerden oluşmakta üç kuruşluk roman ve aslında bir baş karaktere sahip değil, bana niyeyse hepsi bir duygu sembolünü temsil ediyor gibi geldi okurken. Örneğin Peachum ve Macheath ne kadar zıt karakterler olarak gösterilse de açgözlülük ve hırsı temsil etmekteler, sadece farklı tarzlarda fakirleri sömürerek. Polly ise bir şehvet unsuru, para hırsı yanında şehvet olmazsa olmazdır. Tabii bunlar kötü değil gerçek karakterler, bundan dolayı da kitabı okurken bolca rahatsızlık duyacaksınız. Romanımızın sonunda ise başta gördüğümüz Fewkoombey bir yargıç rolünde, bu kuruş hesabını çözmeye kendini adamış bir şekilde. Ama her ne kadar iyi bile olsa bu dünyada iyiler değil parası olanlar kazanmakta.
Bu kitap üç kuruşluk opera veya beş paralık roman şeklinde de bulunabilir. Eserin ismi ne olursa olsun insanın kendi türüne yaptığı sömürüyü çok iyi bir şekilde gözler önüne sermektedir.
270 syf.
·Puan vermedi
Düşünün karanlığı ve acı soğuğu,
Feryatların yankılandığı bu vadide.

Brecht - Üç Kuruşluk Opera

Sosyolojik, psikolojik buhranlar içinde kaybolan biz ve kendi elimizle yarattığımız drama.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 323 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 582 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.