·
Okunma
·
Beğeni
·
8,6bin
Gösterim
Adı:
Üç Kuruşluk Roman
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753850803
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Baskılar:
Üç Kuruşluk Roman
Beş Paralık Roman
Üç Kuruşluk Roman
Beş Paralık Roman
10 Şubat 1898 doğumlu Brecht, 20. yüzyıl Alman edebiyatının en büyük şair, yazar, tiyatrocu ve kuramcılarının en önemlisidir. Düzen çarklarındaki çürük tahtaları ince bir alayla sergileyen Brecht, çağımız tiyatro sanatına büyük yenilikler getirmiş bir kuramcı olduğu kadar güçlü bir yazar ve şairdir. Nazi döneminde ülkesinden kaçmış, Avusturya, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Sovyetler Birliği, ABD ve İsviçre'de çalışmalarını sürdürmüş ve 1948'de yurduna geri dönmüştür. Karısı büyük oyuncu Helene Weigel ile birlikte Berlin'de kurdukları ve Brecht'in epik tiyatro üstüne tezlerini gerçekleştirdikleri, "Berliner Ensemble" topluluğu dünya ölçüsünde ün kazanmıştır ve dünyanın en başarılı tiyatro topluluklarından biri sayılmaktadır. "Cesaret Ana" , "Sezuan'ın İyi İnsanı", "Bay Puntila ile Uşağı Matti", "Üçüncü Reich'ın Korku ve Sefaleti" oyunları kadar şiirleri ve en çok da tiyatro tezleriyle yeri tartışılmaz bir yazardır Brecht. Ve kendi deyimiyle: "Okurların tüketimi" için yazmaktadır. Yazarın düşüncelerini ve dünya görüşünü başarılı bir biçimde yansıtan bu romanın "okurların ihtiyacına" cevap vereceğine inanıyoruz.
362 syf.
·4 günde·10/10
Beş Paralık Roman tek kelimeyle muhteşemdi, bayılarak okudum. Savaş ve sistem eleştirisi muazzam bir kurguya yedirilmiş, son derece sağlam karakterlerle anlatılmış. Hem edebi açıdan oldukça doyurucu, hem de eleştirileriyle oldukça sarsıcı bir klasik. Bertolt Brecht’in tarzı Charles Dickens’a benziyor biraz, özellikle Müşterek Dostumuz’u anımsattı kitap yer yer. 1900’lerin başında, Afrika’daki İngiliz sömürgelerinde savaşlar sürerken, Londra’daki insanlar, askerler, halk, tüccarlar, politikacılar ve finans sektörü resmediliyor. Oldukça akıcı ve sürükleyici. Mutlaka ama mutlaka okuyun.
359 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Daha başka beklentilerle alıp okuduğum kitap okunması kolay ama anlaşılması zor sınıftan.
Kitabın ana fikri, son kısma eklenen Walter Benjamin'in sonsözünde bahsettiği gibi: "Brecht hem sömürülenlerle, hem de sömürenlerle ilgilenir...." cümlesinde saklı.
Kapitalist sistemi, romanına konu olan karakterler ve olaylarla yerden yere vururken yaptığı derin kişilik tahlilleriyle romana ismini veren "beş paralık" insan figürlerini kullanmış. Burada kadın-erkek ayrımı yapmadığı gibi zengin-fakir ya da asil-soylu gibi ayrımlara girmeden her kesime dokunmuş.
Şiirleriyle tanıdığım yazarın bu romanında daha şiirsel bir dil ve daha keskin mesajlar beklerken yazımın başında belirttiğim beklentimin oluşmamasında ki etkenin ne olduğu konusunda da çelişkilere düştüm.
İletişim Yayınları Walter Benjamin'in romanla ilgili bir denemesini kitabın sonuna sonsöz olarak yerleştirmiş ve çok da iyi etmiş. Bu yazı adı üzerinde sonsöz ve mutlaka roman bitirildikten sonra okunmalı. Spoiler içeriyor ama sebebi spoiler içermesi değil. Sonuçta romanda birileri ölüyor, birileri yargılanıyor vs... Sonsözü okuyup bunları daha romanı okumadan bilmek romanın ritminden heyecanından bir şey kaybettireceği için değil, "Bu ve bunun gibi romanları okuduktan sonra ben de ne iz bıraktı?" ya da "İncelikle dokunmuş bu metinde yazarın aslında ne anlatmak istediğini yeterince özümseyebilmiş miyim?" gibi takıntılı olduğum bu konuda "Walter Benjamin gibi bir usta ile aynı bakış açısına sahip miyim?" sorularına cevap bulmak için iyi bir fırsat olarak gördüğüm için böyle bir okumayı öneriyorum.
Açıkçası kendi şahsıma kitaptan bana kalanlar konusunda Walter Benjamin ile pek de farklı düşünmediğimizi itiraf etmek istiyorum ama asıl kazancımın böylesine etkili ve usta bir şair-yazarın yine böylesine bir usta yazar tarafından yapıcı olarak eleştirildiği eseri okuma şansına sahip olduğunu söylemek istiyorum.
"Gelecek nesillerin Beş Paralık Roman'ın içinden kolayca çıkacağını umabiliriz" şeklinde biten sonsöz bir önceki paragrafta kastettiğimin bir cümlelik özeti aslında.
Bertold Brecht'in bu güzel kitabını, yergi türündeki edebi metinlere meraklı olan okurlara, okuduktan sonra üzerinde uzun uzun düşünmelerini önererek kütüphaneme kaldırıyorum.
359 syf.
Klasiklerin üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen her okuduğum klasikte, günümüzle kıyasladığımızda hiçbir şeyin değişmediğini bu kitapta bir kez daha gördüm. Para ve güç için insanların yapmayacağı bir şey yok. Sömürü, savaşlar, politika, kapitalist sistem insan ruhunu, insan medeniyetini her geçen gün biraz daha öldürüyor. Kitapta tüm bunlara incelikle yer verilmiş. Beş paralık insanlara, beş paralık roman..
1800'lü yılların sonunda İngiltere, sömürgesi olan Güney Afrika ile savaşır. Askerden tek bacağını kaybetmiş olarak dönen Fewkoombey dilencilik yapmak zorunda kalır.
Bu dönemde ticaret ile uğraşan kişiler İngiliz devletine, askerleri taşıması için çürük gemileri değerinden fazla bir fiyata satarlar. Ve bunu yaparken de vatanseverliği elden bırakmazlar.
Dönen ticari dolaplar, kendi kızını bile iş ilişkileri için kullanan bir baba, savaşa gidenler üstünden iş yapanların vatanseverlik söylemleri, yoksulluk...

Brecht büyük bir sanatçı ve yazar. Sanki bir anın en çarpıcı fotoğrafını çeker gibi bir romandı. Hem de görüneni değil, görünenin arkasını gösteren bir fotoğraf.
359 syf.
·5 günde·9/10
Bertolt Brecht'i Zulümler Yağmur Gibi Yağmaya Başlayınca adlı şiiri ile tanıdım ve sevdim, tek romanı olan Beş Paralık Roman'ı da şiirden de etkilendiğim için bir an önce okumak istedim. Yazar önce oyun olarak yazmış, yaklaşık on yıl sonra da romana çevirmiş, romana dönüşürken bazı değişimler olsa da oyunu okumadığım için bilmiyorum.
Yazar gerek karakterler gerekse hikaye ile bir çok şeyi, hikaye ile harmanlayarak çok güzel bir şekilde eleştiriyor. Beğendiğim ve iyi ki okudum dediğim romanlardan oldu.
270 syf.
·Beğendi·6/10
Üç kuruşluk operasının roman haline getirilen kitabıdır.
Brecht aynı zaman da diyalektik tiyatronun kurucusu ve şairdir.
Kendisini kısaca tanımlamak gerekirse 20. Yy önde gelen komünistlerindendir.
Bu nedenle oyunlarında,romanlarında bozuk düzen çarklarını,kapitalist sistemin insan ahlakı üzerinde etkilerini,ironik bir biçimde ince detaylarla işlemiştir.
Spoiler;
Nasıl yaşar insan? Çiğneyerek, ezerek,
Öbür insanları yiyerek!
Yalnız böyle yaşayabilir insan
İyice unutabilmek için insan
Olduğunu.
412 syf.
Beş Paralık Roman gülünçlü bir
haydutluk öyküsüdür. Romanının kahramanları olan toplum dışı ve toplum içi haydutlar, 20. yüzyıla geçiş dönemi kapitalizminin soyguncu temelini sergilerler. Bu kahramanları, 5 Paralık
Opera'dan tanırız: çetebaşı Mac, dilenciler kralı Peachum, kızı
Polly yine karşımızdadır. Ne var ki bu kez aralarına bankacılar
yüksek devlet memurları, tüccârlar da katılmıştır. Mac başı
bozuk çete reisliğinden büyük tüccârlığa doğru bir atlama yapar. Mac, toplum dışı haydutluk mesleğinin artık modasının geçtiğini; belâsının kazancından fazla olduğunu anlamıştır çünkü.
Böylelikle kendine toplum içinde bir yer yaparak Tüccar olur.
Peachum'da dilenci krallığının şen sınırlarıyla yetinmez, devletle
iş yapmağa, daha doğrusu devlet yoluyla zengin olmaya kalkışır. Rüşvetçi büyük memurların ahlâksızlığı sayesinde de bu
işten kazasız belâsız çıkar. O da meşru bir kazanca sahip olur
böylece.
Haydutluk üstüne epik bir çeşitleme olan bu yapıt,
da adi hırsızlarla bankacılar çatışmasını, iki tarafın bu çatışmadan çıkardıkları faydalı sonuçlarla biter.

10 Şubat 1898 doğumlu Brecht, 20. yüzyıl Alman edebiyatının en büyük şair, yazar, tiyatrocu ve kuramcılarından biri hatta en önemlisidir.

Yazarın düşüncelerini ve dünya görüşünü başarılı bir biçimde yansıtıyor.


"bu, birkaç kuruşu dilenciye vermeden önce cebini üç kez karıştıranlardan. yeterince az olan parayı o kadar uzun süre arar ki, en iyisi eve gidip oranın altını üstüne getirin, derim buna.

"çok basit: felaketler çoğaldıkça, onlarla ilgilenmenin gereği o kadar azalır. her yerde var nasıl olsa.
tabiat bu."
362 syf.
·10 günde·9/10
Üç Kuruşluk Roman kitabının, 8 yıllık bir süre sonrasında daha da detaylandırılarak yayınlanmış hali diyebiliriz Beş Paralık Roman kitabı için. Eğer okuyacaksanız bu kitabı okumanız daha iyi bir seçim olur.

İncelemeye gelirsek Üç Kuruşluk Roman'da yazdıklarımı tekrar koyuyorum.
----
1800'lü yılların sonunda İngiltere, sömürgesi olan Güney Afrika ile savaşır. Askerden tek bacağını kaybetmiş olarak dönen Fewkoombey dilencilik yapmak zorunda kalır.
Bu dönemde ticaret ile uğraşan kişiler İngiliz devletine, askerleri taşıması için çürük gemileri değerinden fazla bir fiyata satarlar. Ve bunu yaparken de vatanseverliği elden bırakmazlar.
Dönen ticari dolaplar, kendi kızını bile iş ilişkileri için kullanan bir baba, savaşa gidenler üstünden iş yapanların vatanseverlik söylemleri, yoksulluk...

Brecht büyük bir sanatçı ve yazar. Sanki bir anın en çarpıcı fotoğrafını çeker gibi bir romandı. Hem de görüneni değil, görünenin arkasını gösteren bir fotoğraf.
----
362 syf.
·11 günde·6/10
beş paralık roman dönem romanı olarak yazılmış ve yazıldığı dönemin şartlarına uygun kurgulanmış zevkle okunan bir roman.
"Birilerinin zenginliklerine zenginlik katması için savaşlar hep olmalıdır."sözü bence romanın ana fikridir.
362 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Brecht, siyasî kimliğinin vermiş olduğu tiyatral hiciv yeteneğini kusursuzca tiplemelerin karakteristik muhtevasına nakşetmiş. Kitap şiirsel bir roman gibi. Büyük krallığın Afrika 'da olan gereksiz savaşını anti militarist kimliğinin karşıtlığıyla topluma kene gibi yapışmış, savaş mastürbatörlerinin sermaye ve devlet hegomanyasıyla olan çarpık ilişkisini gözler önüne sermiş. Vatanseverliğin ve milliyetçiliğin hakim sınıfların kitleleri tahakküm aracı olarak kullanışını, toplumun panoromik düşman algısı ile dizaynını ve bu vatan, millet çimentosunun harcı karılırken bedel ödeyenlerin toplumun baldırı çıplakları olduğu gerçeğinide bizlere yalın bir şekilde aktarmış.
270 syf.
·Puan vermedi
Düşünün karanlığı ve acı soğuğu,
Feryatların yankılandığı bu vadide.

Brecht - Üç Kuruşluk Opera

Sosyolojik, psikolojik buhranlar içinde kaybolan biz ve kendi elimizle yarattığımız drama.
İnsanlığın en önemli güdüsü kendisini ifade etmektir, yani kişiliğini ebedileştirmek. Bunun nasıl ve ne yolda olması önemli değil. Biri ata binmek ister, öbürü masa yapmak ister; sevgili tahtasını eline alıp, aletleriyle bir odaya kapanmaktan mutluluk duyar. Bir şey istemeyen, her şeyi sadece para kazanmak için yapan insan zavallının biridir, sonunda istediği parayı kazansa da. Önemli olan eksiktir onda. Bir şey olmadığı için bir şey yapmak istememektedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Kuruşluk Roman
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753850803
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Baskılar:
Üç Kuruşluk Roman
Beş Paralık Roman
Üç Kuruşluk Roman
Beş Paralık Roman
10 Şubat 1898 doğumlu Brecht, 20. yüzyıl Alman edebiyatının en büyük şair, yazar, tiyatrocu ve kuramcılarının en önemlisidir. Düzen çarklarındaki çürük tahtaları ince bir alayla sergileyen Brecht, çağımız tiyatro sanatına büyük yenilikler getirmiş bir kuramcı olduğu kadar güçlü bir yazar ve şairdir. Nazi döneminde ülkesinden kaçmış, Avusturya, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Sovyetler Birliği, ABD ve İsviçre'de çalışmalarını sürdürmüş ve 1948'de yurduna geri dönmüştür. Karısı büyük oyuncu Helene Weigel ile birlikte Berlin'de kurdukları ve Brecht'in epik tiyatro üstüne tezlerini gerçekleştirdikleri, "Berliner Ensemble" topluluğu dünya ölçüsünde ün kazanmıştır ve dünyanın en başarılı tiyatro topluluklarından biri sayılmaktadır. "Cesaret Ana" , "Sezuan'ın İyi İnsanı", "Bay Puntila ile Uşağı Matti", "Üçüncü Reich'ın Korku ve Sefaleti" oyunları kadar şiirleri ve en çok da tiyatro tezleriyle yeri tartışılmaz bir yazardır Brecht. Ve kendi deyimiyle: "Okurların tüketimi" için yazmaktadır. Yazarın düşüncelerini ve dünya görüşünü başarılı bir biçimde yansıtan bu romanın "okurların ihtiyacına" cevap vereceğine inanıyoruz.

Kitabı okuyanlar 202 okur

  • tereddütsüz
  • Ayhan
  • Burcu Ege Lale
  • Hüsniye Kaya
  • Can
  • 3. Tekil Şahıs
  • Hüseyin K
  • Trante
  • ilker ingiz
  • godot

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.6 (6)
9
%8.6 (6)
8
%10 (7)
7
%4.3 (3)
6
%2.9 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.4 (1)