Kitap
Üç Kuruşluk Roman

Üç Kuruşluk Roman

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
110 Kişi
336
Okunma
108
Beğeni
12bin
Gösterim
270 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 39 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Oda Yayınları · Mart 2013 · Karton kapak · 9789753850803
Diğer baskılar
Beş Paralık Roman
Üç Kuruşluk Roman
Üç Kuruşluk Roman
Beş Paralık Roman
10 Şubat 1898 doğumlu Brecht, 20. yüzyıl Alman edebiyatının en büyük şair, yazar, tiyatrocu ve kuramcılarının en önemlisidir. Düzen çarklarındaki çürük tahtaları ince bir alayla sergileyen Brecht, çağımız tiyatro sanatına büyük yenilikler getirmiş bir kuramcı olduğu kadar güçlü bir yazar ve şairdir. Nazi döneminde ülkesinden kaçmış, Avusturya, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Sovyetler Birliği, ABD ve İsviçre'de çalışmalarını sürdürmüş ve 1948'de yurduna geri dönmüştür. Karısı büyük oyuncu Helene Weigel ile birlikte Berlin'de kurdukları ve Brecht'in epik tiyatro üstüne tezlerini gerçekleştirdikleri, "Berliner Ensemble" topluluğu dünya ölçüsünde ün kazanmıştır ve dünyanın en başarılı tiyatro topluluklarından biri sayılmaktadır. "Cesaret Ana" , "Sezuan'ın İyi İnsanı", "Bay Puntila ile Uşağı Matti", "Üçüncü Reich'ın Korku ve Sefaleti" oyunları kadar şiirleri ve en çok da tiyatro tezleriyle yeri tartışılmaz bir yazardır Brecht. Ve kendi deyimiyle: "Okurların tüketimi" için yazmaktadır. Yazarın düşüncelerini ve dünya görüşünü başarılı bir biçimde yansıtan bu romanın "okurların ihtiyacına" cevap vereceğine inanıyoruz.
5 mağazanın 13 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,43
8.4
10 üzerinden
110 Puan · 25 İnceleme
Nocturnal
Beş Paralık Roman'ı inceledi.
362 syf.
Keyifle okuyunuz gülümsetti.
İşlediği konu ve kahramanların karakterinin işlenişi açısından yazar müthiş bir çaba göstermiş. Toplumdaki pek çok aksaklıktan bahsetmiştir. Askerliğe,vatandaş olmaya,devlete eleştirileri çok makul ve ölçülü olmuş.Hem şairaneliğini hem tiyatronun akışını metinlerde gördüm. Kitabı okurken şunu diyorsunuz “Beş paralık bir yaşam ve var olma duygumuzun aktarılışı ne kadar küçük ve değersiz bir virüsüz öyle. “
Beş Paralık Roman
8.4/10
· 336 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Gökçe Erdem
Beş Paralık Roman'ı inceledi.
362 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Masumiyetin Kötülük Sarmalında Kayboluşu
Kapitalist sistemin acımasızlığını, bu dünyada yaşamak için başkalarını ezmek gerektiği fikri üzerinden gösteren eser, insanın kapitalist dünyada ancak insanlıktan çıkıp başka insanları ezerek var olabildiğini anlatır. Devletin savaşa asker göndermek için gemiler alacağını öğrenince, nakliye gemileriyle ilgili bir ihaleye girer bir grup üçkâğıtçı iş adamıyla. Peachum’un dâhil olduğu bu ihale grubunun, daha doğrusu suç çetesinin başında yer alan Coax, pek çok kirli işe bulaşmıştır. Coax’ın ve beraberindekilerin Bakanlık’ta rüşvetçi bir bürokratla işbirliği yapması; bin bir hile ve dalavereyle çürük ve işe yaramaz gemileri hükümete satması, gemilerden birinin yola çıkar çıkmaz batması ve gemideki yüzlerce askerin “şehit olması” ve bu masum askerler için düzenlenen törene Peachum’un dâhil olduğu bu suç çetesinin de katılması, son derece trajikomik sahnelerdir. İçimiz sızlarken acı acı gülümseriz. Bu karanlık kişilerin beyefendi tavırlarla ortada gezinmeleri, “kirlerinden arınmak için” geldikleri hamamda, rüşvetçi bürokrat dostlarıyla birlikte “ihale toplantısı” yapmaları bizi derinden düşündürür. Romanda, “U-dükkânları” diye söz edilen ucuzluk dükkânlarının sahibi Macheath ile dilenciler patronu Peachum’un yollarının Pechum’un kızı Polly dolayısıyla kesişmesini izlerken, U- dükkânlarına gelen pek çok malın hırsızlıktan elde edilmiş mallar oluşuna şaşırmayız artık. Polly hem babası hem de çevresindeki başka erkekler tarafından maddi çıkarlar için araç olarak kullanılmak istenen bir kızdır. Romandaki karakterlerin çoğu gibi, o da oldukça kurnaz ve açıkgözdür; tutarsızlıklarla dolu çelişkili bir kişilik sergiler. Roman polisiye bir olayla sürer. U- dükkânlarının (Ucuzluk pazarı) işletmecilerinden olan Mary Swayer adlı kadının ölümü şüphelidir; intihar mı cinayet mi olduğu belirsizdir. Patron Macheath şüpheli olarak hapse atılır ama orada da krallar gibi rahattır. Poliste, yakından tanıdığı bir dostu vardır. Macheath, dalavereli işlerini kodesten yönetmekte de ustadır. Yasadışı olaylara ve suça bulaşmış kişilerin iç dünyalarını sergileyerek, onların kendi çevrelerine ve birbirlerine ne denli acımasız olduklarına tanık olmamızı sağlar Brecht. Walter Benjamin’in yerinde tespitleriyle vurguladığı gibi, eserde Charles Dickens’ın Londra’sına da göndermeler vardır. Hangi dönemi anlatırsa anlatsın; kapitalizmin işleyişi aynıdır. Burjuvaların her zaman dürüst kalamadıklarını, sık sık yolsuzluğa bulaştıklarını veya suça eğilim gösterdiklerini gösteren Brecht, bu romanında kapitalizmi içeriden ve derin bir bakışla sorguluyor. Bu sorgulamayı alaysama, satir ve yadırgatma yöntemleriyle gerçekleştiriyor.
Beş Paralık Roman
8.4/10
· 336 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Cevat Bayhan
Beş Paralık Roman'ı inceledi.
359 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Daha başka beklentilerle alıp okuduğum kitap okunması kolay ama anlaşılması zor sınıftan. Kitabın ana fikri, son kısma eklenen Walter Benjamin'in sonsözünde bahsettiği gibi: "Brecht hem sömürülenlerle, hem de sömürenlerle ilgilenir...." cümlesinde saklı. Kapitalist sistemi, romanına konu olan karakterler ve olaylarla yerden yere vururken yaptığı derin kişilik tahlilleriyle romana ismini veren "beş paralık" insan figürlerini kullanmış. Burada kadın-erkek ayrımı yapmadığı gibi zengin-fakir ya da asil-soylu gibi ayrımlara girmeden her kesime dokunmuş. Şiirleriyle tanıdığım yazarın bu romanında daha şiirsel bir dil ve daha keskin mesajlar beklerken yazımın başında belirttiğim beklentimin oluşmamasında ki etkenin ne olduğu konusunda da çelişkilere düştüm. İletişim Yayınları Walter Benjamin'in romanla ilgili bir denemesini kitabın sonuna sonsöz olarak yerleştirmiş ve çok da iyi etmiş. Bu yazı adı üzerinde sonsöz ve mutlaka roman bitirildikten sonra okunmalı. Spoiler içeriyor ama sebebi spoiler içermesi değil. Sonuçta romanda birileri ölüyor, birileri yargılanıyor vs... Sonsözü okuyup bunları daha romanı okumadan bilmek romanın ritminden heyecanından bir şey kaybettireceği için değil, "Bu ve bunun gibi romanları okuduktan sonra ben de ne iz bıraktı?" ya da "İncelikle dokunmuş bu metinde yazarın aslında ne anlatmak istediğini yeterince özümseyebilmiş miyim?" gibi takıntılı olduğum bu konuda "Walter Benjamin gibi bir usta ile aynı bakış açısına sahip miyim?" sorularına cevap bulmak için iyi bir fırsat olarak gördüğüm için böyle bir okumayı öneriyorum. Açıkçası kendi şahsıma kitaptan bana kalanlar konusunda Walter Benjamin ile pek de farklı düşünmediğimizi itiraf etmek istiyorum ama asıl kazancımın böylesine etkili ve usta bir şair-yazarın yine böylesine bir usta yazar tarafından yapıcı olarak eleştirildiği eseri okuma şansına sahip olduğunu söylemek istiyorum. "Gelecek nesillerin Beş Paralık Roman'ın içinden kolayca çıkacağını umabiliriz" şeklinde biten sonsöz bir önceki paragrafta kastettiğimin bir cümlelik özeti aslında. Bertold Brecht'in bu güzel kitabını, yergi türündeki edebi metinlere meraklı olan okurlara, okuduktan sonra üzerinde uzun uzun düşünmelerini önererek kütüphaneme kaldırıyorum.
Beş Paralık Roman
8.4/10
· 336 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
İpek Dadakçı
Beş Paralık Roman'ı inceledi.
362 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Beş Paralık Roman tek kelimeyle muhteşemdi, bayılarak okudum. Savaş ve sistem eleştirisi muazzam bir kurguya yedirilmiş, son derece sağlam karakterlerle anlatılmış. Hem edebi açıdan oldukça doyurucu, hem de eleştirileriyle oldukça sarsıcı bir klasik. Bertolt Brecht’in tarzı Charles Dickens’a benziyor biraz, özellikle Müşterek Dostumuz’u anımsattı kitap yer yer. 1900’lerin başında, Afrika’daki İngiliz sömürgelerinde savaşlar sürerken, Londra’daki insanlar, askerler, halk, tüccarlar, politikacılar ve finans sektörü resmediliyor. Oldukça akıcı ve sürükleyici. Mutlaka ama mutlaka okuyun.
Beş Paralık Roman
8.4/10
· 336 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
40